*

Αποστολέας Θέμα: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)  (Αναγνώστηκε 5542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bibibo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 07:53:31 πμ »
Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβεί όταν μετακινούμενη από ένα σχολείο στο άλλο σου συμβεί ατύχημα;; Είμαι ΠΕ32 και συμπληρώνω ωράριο σε 3 σχολεία. Σήμερα (Τσικνοπέμπτη δηλαδή) μετακινούμενη από το πρωινό ωραριο του ενός σχολείου, στο ολοήμερο του άλλου είχα ένα ατύχημα. Το αυτοκίνητο είναι στο συνεργείο, ίσως για πάντα. Δυστυχώς είναι αδύνατον να μετακινηθώ από σχολείο σε σχολείο χωρίς αυτοκίνητο. Μήπως ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Πώς γίνεται να γλιτώσω την παραίτηση; Αν μπορώ να διεκδικήσω τίποτε; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:40 »

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 01:38:54 μμ »
Καλησπέρα,
Πήγαινε οπωσδήποτε στο ΙΚΑ να δηλώασεις εργατικό ατύχημα..
Εφοσον είναι στο ωράριο εργασίας σου-άσχετα αν πήγαινες από το ένα σχολείο στο άλλο- σε καλύπτει..
Από εκεί και πέρα θα σου που αυτοί.
Νομίζω έχεις περιθώριο 3 μέρες..
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα τώρα

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 02:26:02 μμ »
Επίσης θα πρέπει να δηλώσεις στους διευθυντές αδυναμία μετακίνησης με αυτοκίνητο για να αλλάξουν το πρόγραμμα. Δεν υποχρεούσαι να έχεις αυτοκίνητο άρα δεν πρέπει να παραιτηθείς. Οι ευθύνες πάνε στους διευθυντές...αυτοί πρέπει να προσαρμόσουν το πρόγραμμά σου ώστε να μπορείς να μετακινηθείς με άλλα μέσα...

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 02:46:57 μμ »
Μπορεί να ζητήσει κάτι τέτοιο;Και αν της πουν δεν προβλέπεται και δεν μπορεί να αλλάξει το πρόγραμμα;Και ότι οι άλλοι καθηγητές δε βολεύονται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:40 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 07:37:01 μμ »
Τι θα πει δεν μπορούν ή δεν θέλουν να βρουν λύση...είναι υποχρέωσή τους. Να ξεβολευτούν όλοι οι άλλοι...

Κανείς δεν μπορεί να την/τον απολύσει γιατί δεν διαθέτει δικό του/της μέσο για να μετακινηθεί προς την εργασία. Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο κατά την ανάληψη εργασίας. Οι προϊστάμενοι είναι υπεύθυνοι για την εύρεση λύσης.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 08:06:41 μμ »
Μπορεί να ζητήσει κάτι τέτοιο;Και αν της πουν δεν προβλέπεται και δεν μπορεί να αλλάξει το πρόγραμμα;Και ότι οι άλλοι καθηγητές δε βολεύονται;

Δεν προβλέπεται επίσης να είναι υποχρεωμένος ο καθένας να διαθέτει το δικό του μεταφορικό μέσο για να προλαβαίνει τις μετακινήσεις του από σχολείο σε σχολείο. Θα μπορούσε στη θέση της συναδέλφου να ήταν άλλος συνάδελφος χωρίς μεταφορικό μέσο.
Αν δε θέλουν να ξεβολέψουν κανένα λοιπόν ας βρουν αυτοί τη λύση. Και αν δε μπορούν υπάρχουν και τα ανώτερα κλιμάκια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bibibo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 09:07:31 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύ καλές ιδέες σας. Δε σκέφτηκα να πάω στο ΙΚΑ! Ωστόσο, πιστεύετε ότι θα βγάλω τίποτα και να πάω; Για να πάω θα πρέπει να ζητήσω άδεια από το 2ο σχολείο που είμαι τις Δευτέρες και ήδη χθες και σήμερα (Τσικνοπέμπτη-Παρασκ) δεν πήγα στο 3ο σχολείο, λόγω αδυναμία μετακίνησης (από το 1ο στο 3ο). Με προειδοποίησαν όμως από το 3ο σχολείο ότι θα μπει απουσία σήμερα και ότι τη Δευτέρα πρέπει να ξέρουν τι θα γίνει. Πέρασα από την πρωτοβάθμια αλλά σήκωσαν τα χέρια ψηλά. Μου είπαν μήπως εξετάσει το ΠΥΣΠΕ κάποια πιθανή επανατοποθέτηση. Το πότε πραγματοποιούνται όμως τέτοια συμβούλια είναι άγνωστο! Μέχρι τότε οφείλω να πηγαίνω. Τους εξηγώ ότι ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημά μου, αλλά σηκώνουν τους ώμους αδιάφορα. Κανείς δεν είναι σε θέση να προτείνει λύση και τη Δευτέρα ξεκινάει η καινούργια εβδομάδα! Χώρια το κόστος του αυτοκινήτου που μπορεί να μην το ξαναδώ ποτέ! Τι θα κάνατε στη θέση μου;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 10:00:19 μμ »

Αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα στο διευθυντή της διεύθυνσης και θα του εξηγούσα το πρόβλημα. Οφείλει να βρει λύση. Αν δεν έδειχνε κατανόηση θα του έλεγα ότι θα έφτανα μέχρι το υπουργείο για να δικαιωθώ, κάτι που θα έκανα τελικά αν δεν έβρισκε λύση.
Όσο για το ΙΚΑ, θα τους τηλεφωνούσα, ελλείψει χρόνου. Ακόμα και στην επιθεώρηση εργασίας, για τα περαιτέρω.   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bibibo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 11:08:11 πμ »
Ευχαριστώ πολύ. Μου φαίνεται αξίζει τον κόπο να ζητήσω άδεια για να πάω από κοντά (ΙΚΑ-Επιθεώρηση-και ξανά Πρωτοβάθμια), αν και δεν έχω χειρότερο από δημόσιους υπαλλήλους που ούτε ξέρουν ούτε και μπαίνουν στον κόπο να βοηθήσουν. Οι δημόσιες υπηρεσίες έχουν γεμίσει με άσχετους υπαλλήλους από διαθεσιμότητα που παίζουν πασιέτζες. Ήθελα να ' ξερα δεν τους έχει γίνει κάποια επιμόρφωση; Αυτοί μπορεί να σε κάψουν! Αλλά αυτά... είναι γνωστά. Να προσέχετε στους δρόμους και να εχετε την υγειά σας!

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:23:35 μμ »
Καταρχάς, περαστικά και καλά ξεμπερδέματα με το αυτοκίνητο.
Σε προειδοποίησαν οτι θα μπει απουσία:::: >:( >:( :-X
Αν δηλαδή από την αρχή είχες δηλώσει ότι δεν διαθέτεις μεταφορικό μέσο, ώστε να προλαβαίνεις να μετακινείσαι εντός της ίδιας ημέρας από σχολείο σε σχολείο, δεν θα είχαν διαμορφώσει διαφορετικά το πρόγραμμά σου;
Εννοείται ότι οφείλουν να καθήσουν οι διευθυντές να ξαναδούν τις ώρες σου και να μην αναγκάζεσαι να μετακινείσαι την ίδια μέρα ή να αφήσουν μεγάλο κενό ανάμεσα στις διδακτικές σου ώρες ώστε να προλαβαίνεις με άλλα μέσα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί το θέμα πρέπει να φτάσει στη διεύθυνση. Επειδή κάποιοι βολεύονται και πρέπει να σχολάνε πάντα την ώρα που θέλουν;Θα παραιτηθείς εσύ για να μην αναστατωθούν στο ελάχιστο οι διευθυντές κακοκαρδίζοντας τους δικούς τους; Έλεος... >:(
Δεν χτυπάς και την πόρτα του συλλόγου σου; ;)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:45:33 μμ »
Ναι, κι εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις με κάποιον αιρετό της περιοχής σου. Οφείλει να σε ακούσει και να σε βοηθήσει. Έλεος πια με τις πιέσεις που δεχόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:58:21 μμ »
Καλημέρα και περαστικά! Και εγώ σε 3 σχολεία συμπληρώνω ωράριο και μάλιστα τη μια μέρα έχω 6ωρο και πηγαίνω σε δυο σχολεία 3+3 ώρες με 40 περίπου λεπτά κενό και αρκετά μακριά το ένα από το άλλο..όταν μου παρουσίασαν τα προγράμματα (για τα οποία εννοείται ότι το κάθε σχολείο κοιτούσε τι το βολεύει...ήθελαν να πηγαίνω 3-4 μέρες σε δύο σχολεία που απέχουν με συγκοινωνίες πάνω από 1.30 ώρα και να κάνω 2 ώρες εκεί και 2 ώρες εδώ..)απαιτούσαν να γίνω λάστιχο..όταν βέβαια σαν κανονικοί είλωτες δεν μας έχουν πληρώσει ούτε για Ιανουάριο ούτε βεβαίως και το Φεβρουάριο που ολοκληρώνεται σε λίγες μέρες θα τον πληρωθούμε κανονικά!!!πήρα τηλ στη διεύθυνση τους είπα ότι αν δεν τα βρουν τα σχολεία θα τους πάω τα προγράμματα εκεί να τα φτιάξει η διεύθυνση καθώς δεν είμαι ούτε υποχρεωμένη να οδηγώ ούτε να πληρώνω όλο το μισθό σε ταξί ούτε βεβαίως μπορώ να διακτινιστώ..!!!από τη διεύθυνση μου είπαν ότι είναι υποχρέωση των διευθυντών να μου φτιάξουν ένα πρόγραμμα που θα μπορεί να λειτουργήσει και ότι καθώς εμείς πηγαίνουμε σε 3 και 4 σχολεία το πρόγραμμα θα στήνεται πάνω μας..θα υπολογίσεις πόσο χρόνο χρειάζεσαι για συγκοινωνίες και τόσο θα απαιτήσεις να σου διαθέτουν ανάμεσα.Κακώς δέχτηκες από την αρχή...στις μέρες μας δεν αξίζει να το κάνεις..όλοι κοιτούν απλά τη δουλειά τους..δεν εκτιμάται ούτε η συνέπεια ούτε τίποτα..είμαστε συνεπείς στην εργασία μας..δεν είδα τη διεύθυνση μας να τα χώνει καθημερινά στο υπουργείο για να πληρωθούν οι εργαζόμενοί τους!!!!!δεν συζητώ για να είναι ικανοποιημένοι αλλά πλεόν για να μην είναι εξαθλιωμένοι και πεταμένοι σε νησιά και παραμεθώριο και να πληρώνουν από τα χρήματά τους για να επιβιώσουν!Αίσχος!

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 01:15:07 μμ »
Είμαι σε ένα Κυκλαδονήσι και πηγαίνω σε τέσσερα σχολέια. Λοιπόν πάτησα πόδι και μου έφτιαξαν τα προγράμματα ώστε να μετακινούμαι διότι δεν οδηγώ. Ευτυχώς υπάρχει ΚΤΕΛ και η διευθύντρια του ενός σχολέιου ζήτησε από  έναν συνέδελφο με δικό του ΙΧ. να μεταφέρει στο σχολέιο αφού οι ώρες μας συμπίπτουν. Έτσι να κάνεις -αν μπορείς- κι εσύ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ατυχημα εν ωρα υπηρεσίας- Αναπληρωτές ΕΣΠΑ (ΠΕ32)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 01:34:58 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί το θέμα πρέπει να φτάσει στη διεύθυνση.

Εγώ πρότεινα αυτή τη λύση αν οι διευθυντές των σχολείων είναι απρόθυμοι/ανάξιοι να δώσουν λύση. Είναι η προϊστάμενη αρχή και οφείλει και μπορεί να βρει άμεση λύση. Όλα τα υπόλοιπα είναι καλά αλλά και χρονοβόρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 729
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.