*

Αποστολέας Θέμα: Μορφή καταχώρισης υπηρεσιακών μεταβολών εκπ/κών στο πρακτικό του σχολείου  (Αναγνώστηκε 9011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
και σε μένα πάντως έτυχε 2 φορές που τοποθετήθηκα σε 2 διαφορετικά σχολεία έκανα πράξη ανάληψης στο βιβλίο του διευθυντή και όχι στο πρακτικό του συλλόγου διδασκόντων.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
παίδες, εγώ δεν μπορεσα να βρω σχετική νομοθεσία κάπου πάντως.

Σας μεταφέρω αυτό που ξέρω να γίνεται τόσα χρόνια σε μας ( στα σχολεία μας εννοώ) και σας μεταφέρω και το σκεπτικό.
Καλό ειναι να το ξεκαθαρίσουμε με βάση το Νόμο. Το ΠΔ201 δεν αναφέρει κάτι σχετικό πάντως.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Το έχω διαβάσει σε υπηρεσιακό έγγραφο, δεν θυμάμαι όμως που. Θέλει ψάξιμο.
Στην πράξη ανάληψης γράφουμε: "παρουσιάστηκε στο γραφείο του δ/ντή κι ανέλαβε υπηρεσία κλπ κλπ", έτσι δεν είναι;
Γιατί λοιπόν να γραφτεί στο πρακτικό συλλόγου;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
στην πραγματικότητα δεν είναι σωστό να γράφουμε "στο γραφείο του Δ/ντή". Το σωστό ειναι " στο τάδε σχολείο ή την τάδε υπηρεσία"

το...."γραφείο του Δ/ντή" - πολλές φορές ακολουθούμενο και απο το ονοματεπώνυμο του Διευθυντή προέκυψε απο ....ματαιοδοξία του εν λόγω....  ;D ;D

κάποτε είχα λάβει πράξη ανάληψης που έγραφε τα εξης :
σήμερα ..... παρουσιάστηκε ενώπιον του διευθυντή του σχολείου μας κυρίου Τάδε Ταδόπουλου ο κος δείνα και ανέλαβε υπηρεσία....

μάλιστα!! και έπρεπε εγώ μετά απο 15 χρόνια να ξέρω ότι ο κος Ταδοπουλος ήτο Διευθυτνής στο σχολείο της Κωλοπετεινίτσης και επίσης επιστράτευσα το κληρονομικό μου χάρισμα για να δω αν ο κος Δείνα πήγε με οργανική, με διάθεση, με απόσπαση, για συμπληρωση, ως υπεράριθμος και δε συμμαζεύεται....

τι κοπανιόμαστε για την αξιολόγηση; Ας ρίξουν τα τζιμάνια του ΥΠΔΜΗΔ μια ματιά στα πρακτικά των σχολείων και δεν έχουν ανάγκη για κάτι άλλο....

άμα βρεις πάντως το επίμαχο έγγραφο , σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2014, 11:36:27 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Ο σύλλογος δεν κάνει διάθεση προσωπικού στα σχολεία, μόνο το ΠΥΣΔΕ.
Μήπως εννοεί να γραφτεί στο πρακτικό αίτημα του συλλόγου προς το ΠΥΣΔΕ για διάθεση προσωπικού;
Mπορεί ο σύλλογος να κάνει τέτοιο αίτημα προς το ΠΥΣΔΕ;
  

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Κάλιο αργά παρά ποτέ να βάλω την απάντηση στην απορία για τις πράξεις

λοιπόν

Γ/4790/31-07-1979 Εγκύκλιος ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Νέα υπηρεσιακά βιβλία και έντυπα

....
2. Βιβλίο Πράξεων Διευθυντών
Καταχωρίζονται και υπογράφονται μόνο πράξεις της αποκλειστικής αρ­μοδιότητας του Δ/ντή. Τούτο σημαίνει πώς κάθε άλλη πράξη πού την υπογρά­φει και δεύτερο πρόσωπο καταχωρίζεται στο βιβλίο πράξεων του Συλλόγου των Καθηγητών.

3. Βιβλίο Πράξεων Συλλόγου
Στο βιβλίο αυτό καταχωρίζονται:
α) Τα συμπεράσματα των παιδαγωγικών συνεδριάσεων, ενώ το βιβλίο Παι­δαγωγικών Συνεδριάσεων καταργείται.
β) Πράξεις εμφανίσεως και αναλήψεως υπηρεσίας προσωπικού.
γ) Πράξεις απαλλαγές μαθητών από το μάθημα.
δ) Πράξεις ορισμού Σημαιοφόρου - Παραστατών της Σημαίας και απονο­μής τιμητικής διακρίσεως στους μαθητές.
ε) Πράξεις εξαγωγής αποτελεσμάτων καί χαρακτηρισμού φοιτήσεως και διαγωγής των μαθητών .

οπότε είναι ξεκάθαρο, όλες οι πράξεις ανάληψης πλην την πράξη ανάληψης του Δ/ντη μπαίνουν στο βιβλίο πράξεων του συλλόγου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.