*

Αποστολέας Θέμα: Μορφή καταχώρισης υπηρεσιακών μεταβολών εκπ/κών στο πρακτικό του σχολείου  (Αναγνώστηκε 9016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου έμπειρου συναδέλφου στο παραπάνω θέμα, καθώς είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω την ενημέρωση του πρακτικού της μονάδας όπου υπηρετώ, δεδομένου και του σχετικού αναβρασμού που επικρατεί σχετικά με την απαίτηση των κατά τόπους Διευθύνσεων να τους αποσταλούν τα πρακτικά των μονάδων για να δουν αν προχωρά η αυτοαξιολόγηση.
Συγκεκριμένα, πριν δύο μέρες μου δόθηκε από τον διεθυντή η εντολή να καταχωρίσω στο πρακτικό της μονάδας τις υπηρεσιακές μεταβολές δύο συναδέλφων, σύμφωνα με τις αποφάσεις ανάθεσης / διάθεσης ωρών μαθημάτων από την τοπική Δ/νση Β'βαθμιας εκπ/σης με μια παράξενη μορφή, όμως. Μου είπε να γράψω όχι δύο πράξεις ανάληψης υπηρεσίας για τους δύο συναδέλφους, αλλά να γράψω ότι δήθεν συνήλθε ο σύλλογος και αποφάσισε τη διάθεση / ανάθεση των δύο συναδέλφων για κάποιες ώρες στο σχολείο! Οι δε πράξεις θα πρέπει, λέει, μετά να υπογραφούν από το σύνολο του συλλόγου! Είναι ποτέ δυνατόν κάτι τέτοιο; Έχω ήδη απευθυνθεί σε εμπειρότερους συναδέλφους, αλλά δεν γνώριζαν αν έχει αλλάξει κάτι στην κέιμενη νομοθεσία που αφορά στην ορθή καταχώριση τετοιων αποφάσεων στο πρακτικό σχολικής μονάδας.
Μπορεί κάποιος να δώσει μια έγκυρη γνώμη επι του θέματος;  :-\
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Ο σύλλογος δεν κάνει διάθεση προσωπικού στα σχολεία, μόνο το ΠΥΣΔΕ.
Μήπως εννοεί να γραφτεί στο πρακτικό αίτημα του συλλόγου προς το ΠΥΣΔΕ για διάθεση προσωπικού;

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και βέβαια όχι! Εφόσον ήδη έχει εγκριθεί η διάθεση των συναδέλφων από το ΠΥΣΔΕ και μάλιστα ο ίδιος ο διευθυντής μου έδωσε  τα σχετικά έγγραφα που αναγράφουν τα ονόματα των συναδέλφων, καθώς και την απόφαση διάθεσής τους εγκεκριμένη από το ΠΥΣΔΕ, όπως δηλαδή, συνήθως γίνεται όταν πια βρισκόμαστε στο στάδιο της καταχώρισης σχετικής παραγράφου για την Πράξη Ανάληψης του εκάστοτε συναδέλφου....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ίσως σε βοηθήσει ο παρακάτω οδηγός συγγραφής πρακτικών  :

http://www.dide.ait.sch.gr/index.php/teachers/nomothesia/dioikitika-themata/985-odigies-gia-tin-syggrafi-praktikon-analipsis-ypiresias-stis-sx-monades


( μήπως πρόκειται για  υπερωρίες που δίνει ο σύλλογος διδασκόντων ; )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε! Και βέβαια δεν πρόκειται για υπερωρίες. Τα έγγραφα του ΠΥΣΔΕ ρητώς αναφέρουν: "για συμπλήρωση ωραρίου". Μάλιστα, οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι έχουν οργανική την οποία υπηρετούν στο ίδιο σχολείο. Παρόλα αυτά, μετά από υπόδειξη του διευθυντή ήδη έχω περάσει σε προηγούμενη πράξη του συλλόγου, που ήδη ήταν υπογεγραμμένη από το σύνολο του συλλόγου, μια από αυτές τις διαθέσεις (η συγκεκριμένη για την ακρίβεια αφορόυσε ανάθεση μαθημάτων κι όχι διάθεση), ενώ πρέπει, σύμφωνα με τον διευθυντή, να συντάξω, λέει, νέα πράξη συλλόγου για τις υπόλοιπες δύο περιπτώσεις (οι οποίες για την ακρίβεια αφορούν διαθέσεις για συμπλήρωση ωραρίου).΄Εχω την άισθηση ότι πρόκειται για μεθοδευμένες παρατυπίες, μετά και από όσα διάβασα ότι ισχύουν για αυτές τις περιπτώσεις στις οδηγίες συγγραφής πρακτικού. Τι λες bitch;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:27:15 πμ από fereggyos »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
περίμενε γιατί με έχασες .... αφού έχουν οργανική και υπηρετούν στο σχολείο πώς στο καλό παίρνουν ώρες για συμπληρωση ωραρίου;
Πρόκειται για β' ανάθεση;

αν δεν μετακινούνται σε άλλο σχολείο δεν γράφεται τίποτα στο πρακτικό. Είναι απλά εφαρμογή απόφασης του Δ/ντή Δ.Ε. 
Βοήθησέ με να καταλάβω τι ακριβώς θέλει ο Δ/ντής σου να γράψεις στο πρακτικό....
Η ανάθεση γίνεται απο τον Σύλλογο ( ν. 1566 ) και επομένως καλώς υπεγράφη απο τον σύλλογο διδασκόντων. Όμως η διάθεση γι ασυμπλήρωση ωραρίου γίνεται απο τον δ/ντή ΔΕ. δεν εμπλέκεται ο σύλλογος διδασκόντων.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο ένας συνάδελφος είναι γυμναστής που έχει οργανική (υποθέτω) στο σχολείο. Το έγγραφο της διάθεσης αναφέρει ότι θα διδάξει 4 ώρες οικιακή οικονομία από όσο θυμάμαι. Η άλλη συνάδελφος έχει οργανική σε άλλο σχολείο (αυτό είναι σίγουρο) και απλά διατίθεται σε εμάς για κάποιες ώρες. Κοίτα, επειδή δεν έχω τα έγγραφα αυτή τη στιγμή μπροστά μου, θα επανέλθω αύριο με περισσότερες λεπτομέρειες...

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Μπερδεύτηκα περισσότερο!
Γιατί γράφονταιο οι πράξεις ανάληψης στο πρακτικό του συλλόγου?
Στο βιβλίο πράξεων του διευθυντή γράφονται οι παρουσιάσεις συναδέλφων για ανάληψη υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Ο ένας συνάδελφος είναι γυμναστής που έχει οργανική (υποθέτω) στο σχολείο. Το έγγραφο της διάθεσης αναφέρει ότι θα διδάξει 4 ώρες οικιακή οικονομία από όσο θυμάμαι. Η άλλη συνάδελφος έχει οργανική σε άλλο σχολείο (αυτό είναι σίγουρο) και απλά διατίθεται σε εμάς για κάποιες ώρες. Κοίτα, επειδή δεν έχω τα έγγραφα αυτή τη στιγμή μπροστά μου, θα επανέλθω αύριο με περισσότερες λεπτομέρειες...

άρα για τον γυμναστή πρόκειται για β' ανάθεση προς συμπλήρωση ωραρίου. Γι αυτό δεν χρειάζεται πράξη ανάληψης επομένως, ειναι απλά εφαρμογή της απόφασης της Δ/ντή Δ.Ε. και θα αναφέρεται στον χαρακτηρισμό του ωρολογίου προγράμματος. Αναρωτιέμαι γιατί δεν το ξέρω σίγουρα : έχει ο γυμναστης β ανάθεση την οικιακή οικονομία; Αν ναι, θα καταχωρισθεί και στο my school.

Για την άλλη όμως, χρειάζεται πρακτικό στο οποίο να αναγράφονται και οι μέρες διάθεσης ώστε να γίνει σωστά η μοριοδότηση.  Και αυτό πρέπει να καταχωρισθεί στο my school. 

ΟΙ καταχωρίσεις γίνονται απο την ΔΔΕ. Το σχολείο κάνει πλέον  μόνο τις αναθέσεις και την αντιστοίχιση του καθηγητή σε τμήμα και ώρες διδασκαλίας.

Κοίταξέ το πάντως ξανά και να μας πεις.

Μπερδεύτηκα περισσότερο!
Γιατί γράφονταιο οι πράξεις ανάληψης στο πρακτικό του συλλόγου?
Στο βιβλίο πράξεων του διευθυντή γράφονται οι παρουσιάσεις συναδέλφων για ανάληψη υπηρεσίας.

στο βιβλίο πράξεων του Δ/ντή του σχολείου αναγράφονται οι Αποφάσεις που λαμβάνει ο Δ/ντής μόνος του. (πχ μια προφορική επίπληξη σε κάποιον διδάσκοντα ). Η διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου ή η ανάληψη υπηρεσίας αναγραφονται στο πρακτικό του Συλλόγου Διδασκόντων διότι δεν πρόκειται για αποφαση του δ/ντή του σχολείου αλλά για απόφαση του Δ/ντή Δ.Ε. και επομένως οφείλει όλος ο σύλλογος να λάβει γνώση - αλλά και να αναθέσει μαθηματα και τμήματα σε εφαρμογή της απόφασης του Δ/ντή Δ.Ε. .
Την πράξη ανάληψης σαφώς υπογράφει ο αναλαβών υπηρεσία και ο δ/ντής του σχολείου πάντως.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ και πάλι συνάδελφε. Δεν ξέρω να πω με σιγουριά, αν είναι σύννομη, ή όχι η β' ανάθεση σε ΠΕ11 οικιακής οικονομίας. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι πράγματι ήρθε έγγραφο απο το ΠΥΣΔΕ που αναφέρει τα παραπάνω. Λες να παρανομούν στο ΠΥΣΔΕ; Δε νομίζω, ο συνάδελφος δεν είναι κανένας τυχαίος, είναι πάλιουρας με τα όλα του και θα είχε επαναστατήσει σίγουρα, αν έιχε μυριστεί "λαδιά"! Ούτε για την καταχώριση στο my school μπορώ να ξέρω, καθώς δεν εμπίπτει στα καθήκοντά μου για αυτήν τουλάχιστον τη χρονιά.
Αν κατάλαβα καλά από όσα λες bitch, η β' ανάθεση του ΠΕ11 δεν θα περαστεί στο πρακτικό σαν πράξη ανάληψης, αλλά θα πρέπει μόνο να λάβει την έγκριση του συλλόγου και να συνταχθεί αντίστοιχη πράξη (υπόδειγμα συγγραφής πράξης σε αυτή την περίπτωση πού μπορώ να βρω;), η οποία θα πρέπει να υπογραφεί από την ολομέλεια, σωστά; (πράγμα που ήδη έχω κάνει για μια άλλη συνάδελφο, όπως ανάφερα σε προηγούμενη απάντησή μου)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 05:59:49 μμ από fereggyos »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
οκ, αν ο τύπος ειναι παλιός το πιθανότερο ειναι να ξέρει να καλύπτει τον πωπό του... επομένως ως εκεί καλά.

για το άλλο , σωστά κατάλαβες. Αφού ο γυμναστής έχει οργανική στο σχολείο δεν χρειάζεται να κάνει ανάληψη υπηρεσίας. Απλά θα συνταχθεί πρακτικό ανάθεσης τμήματος και μαθήματος όπως γίνεται για όλους τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στο σχολείο. Και ναι,αυτό γίνεται με απόφαση συλλόγου - όπου υπογράφουν όλοι οι παρόντες την ημέρα σύνταξης του πρακτικού - και γίνεται μνεία στην απόφαση του δ/ντή Δ.Ε και του ΠΥΣΔΕ.

υπόδειγμα συγγραφής δε νομίζω να βρεις κάπου στο διαδίκτυο. Λογικά ομως πρέπει να αναφέρει τα βασικα, τύπου

σήμερα τάδε του μήνα στο τάδε σχολείο συνήλθε σε έκτακτη συνεδρίαση ο σύλλογος διδασκόντων με θέμα " συμπληρωση ωραρίου του εκπ/κου ..... με μαθήματα β ανάθεσης" , και κατ εφαρμογή της τάδε απόφασης διευθυντή ΔΕ. που στηρίχθηκε στην τάδε απόφαση του ΠΥΣΔΕ.... αναθέτει τόσες ώρες διδασκαλίας του μαθήματος β ανάθεσης τάδε, στον τάδε εκπ/κό κλάδου τάδε απο .... ( ημερομηνία) μέχρις λήξης του διδακτικού έτους 2013-14 για συμπληρωση του υποχρεωτικού του διδακτικού ωραρίου. Τα τμήματα που θα διδάξει με β ανάθεση ο ανωτέρω εκπαιδευτικός είναι τα εξής:...........
 Ο Δ/ντής του Σχολείου                                                                 Ο Σύλλογος διδασκόντων
υπογραφή                                                                                      υπογραφές των παρόντων εκπ/κών.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 06:23:48 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
@ bitch
Οτι υπογράφεται μεταξύ του δντή και ενός συναδέλφου ή ομάδας συναδέλφων (π.χ. ανάληψη υπηρεσίας, ορισμός επιτροπής εξετάσεων παρελθόντων ετών κλπ) γράφεται στο βιβλίο πράξεων του δντή. Οτι γραφτεί στο βιβλίο πράξεων του συλλόγου πρέπει να υπογραφεί από όλον τον σύλλογο. Γενικά, οι συμμετέχοντες σε μια πράξη, την υπογράφουν κιόλας.
Τι νόημα έχει να γραφτεί μια πράξη στο πρακτικό του συλλόγου και να την υπογράψουν δύο μόνο άτομα (πχ ανάληψη υπηρεσίας) ;
Κατά τα άλλα περιμένω με περιέργεια να δω τι τελικά έχει γίνει στο συγκεκριμμένο θέμα!

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
bitch ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια. Σήμερα συνέταξα την επίμαχη Πράξη σύμφωνα με το υπόδειγμα που ανάρτησες με τη μόνη διαφορά ότι δεν επρόκειτο τελικά για β' ανάθεση, αλλά για κατ' εξαίρεση ανάθεση για συμπλήρωση υποχρεωτικού ωραρίου, οπότε και προσάρμοσα τη διατυπωση αναλόγως. Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ααα μάλιστα !! κατάλαβα, γίνεται αυτό, υπάρχει σχετικη διάταξη στον 1566.
Ωραία τότε, Χαίρομαι που βοήθησα! :)

jimpan
αν στηρίζεις αυτό που λες σε συγκεκριμένο έγγραφο, σε παρακαλώ παράθεσέ το , θα με βοηθούσες πάρα πολύ.

Αυτό που εγώ ξέρω είναι πως το βιβλίο πράξεων δ/ντή σχολείου είναι αυτό ακριβώς : πράξεις του Διευθυντή του Σχολείου.

Την τοποθέτηση κάποιου δεν την αποφασίζει όμως ο Διευθυντής του σχολείου αλλά ο Διευθυντής της Διεύθυνσης.Για τον λόγο αυτό - έτσι τουλάχιστον ξέρω εγώ - το συγκεκριμένο πρακτικό το γράφουμε στο βιβλίο πράξεων Συλλόγου με την έννοια ότι ο σύλλογος οφείλει να λάβει γνώση του γεγονότος και με βάση αυτό (την πράξη ανάληψη δηλαδή) να προχωρήσει σε ανάθεση ωρών και τμημάτων.

Ουσιαστικά δηλαδή το πρακτικό του Συλλόγου Διδασκόντων με το οποίο θα γίνει η ανάθεση πρέπει να αναφέρει στα "έχοντας υποψη " του
α. την απόφαση του δ/ντή δ.ε.
β. την αποφαση του πυσδε και
γ. την πράξη ανάληψης υπηρεσίας.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.