*

Αποστολέας Θέμα: Ειδοποίηση από ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 1496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ειδοποίηση από ΑΣΕΠ;
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2007, 03:12:41 μμ »
Καλησπέρα σας!
Αναρωτιόμουν αν κανείς από εσάς είχε νέα από τον ΑΣΕΠ αναφορικά με το πότε μπορούμε να δούμε τα γραπτά μας. Εγώ τηλεφώνησα πριν λίγες μέρες και μου είπαν για Οκτώβριο. Το πρόβλημά μου είναι ότι τον Οκτώβρη πιθανόν να έχω 50 ώρες την εβδομάδα φροντιστήριο! Υποτίθεται ότι θα αφήσω τη δουλειά μου για να κατέβω από Θεσσαλονίκη την ακριβή ημερομηνία που θα μου υποδείξουν ή θα έχω τη δυνατότητα να διαπραγματευτώ το χρόνο; Αν κάποιος από εσάς γνωρίζει κάτι περισσότερο θα εκτιμούσα τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδοποίηση από ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:12 »

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδοποίηση από ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2007, 08:06:22 μμ »
Διάβασα αυτό στη σελίδα του Κάτσικα:

 

H πρόσβαση στα γραπτά των υποψηφίων και το υπουργείο Παιδείας

 


Η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων με απόφασή της την 6/06/2006 αναγνωρίζει το δικαίωμα των μαθητών και των κηδεμόνων τους να παίρνουν αντίγραφα από τα γραπτά των πανελλαδικών εξετάσεων. Στην απόφαση υπογραμμίζεται ότι: "το δικαίωμα πρόσβασης στα γραπτά περιλαμβάνει τόσο την επίδειξη των γραπτών δοκιμίων όσο και την χορήγηση αντιγράφων ώστε το υποκείμενο των προσωπικών δεδομένων να είναι σε θέση να ελέγξει εάν έχουν τηρηθεί από τον υπεύθυνο επεξεργασίας οι όροι και οι προϋποθέσεις θεμιτής επεξεργασίας για τα δεδομένα που το αφορούν".
Εναντίον αυτής της απόφασης της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων έχει καταθέσει στο ΣτΕ αίτηση ακύρωσης η υπουργός παιδείας η οποία εκδικάζεται στις 23 Οκτωβρίου. Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες ο αρμόδιος εισηγητής του Συμβουλίου της Επικρατείας φέρεται να έχει υιοθετήσει το σκεπτικό με βάση το οποίο η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων έκρινε με διαδοχικές αποφάσεις της ότι το ΥΠΕΠΘ πρέπει να χορηγεί αντίγραφα των γραπτών των πανελλαδικών εξετάσεων σε όσους υποψηφίους καταθέτουν σχετική αίτηση. Στα πλαίσια αυτά είναι φανερό ότι πριν από την εκδίκαση της υπόθεσης (23 Οκτωβρίου 2007) και την απόφαση του ΣτΕ κανείς υποψήφιος δεν μπορεί να δει τα γραπτά του.


Βέβαια αυτό μιλάει για το Υπουργείο Παιδείας, αλλά αν δε δεχτεί το Υπουργείο θα δεχτεί το ΑΣΕΠ; Ίσως άρα και να είναι σκόπιμο το ότι σου είπαν ότι θα ειδοποιήσουν Οκτώβρη, δεδομένου ότι είναι πολύ πιθανόν να βγει απόφαση που θα ακυρώνει την απόφαση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Και θα προτιμούσα να μη σχολιάσω γιατί η κατάσταση φαίνεται να έχει ξεφύγει πολύ.
 



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.