*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτικοί Ξ.Γ. - Δουλειά το καλοκαίρι;  (Αναγνώστηκε 1767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Εκπαιδευτικοί Ξ.Γ. - Δουλειά το καλοκαίρι;
« στις: Μάρτιος 03, 2014, 02:57:07 μμ »
Δεν ξέρω αν βάζω το θέμα στη σωστή κατηγορία, αλλά θα ήθελα να μοιραστώ κάτι που με προβληματίζει αυτήν την περίοδο. Πρόπερσι αποφοίτησα, γύρισα Ελλάδα, 1 χρόνο έκανα μόνο ιδιαίτερα (αγγλικών) και απέρριψα αρκετές δουλειές των οποίων πέρασα τις συνεντεύξεις, φέτος δούλευω full-time σε φροντιστήριο αγγλικών και έχω και κάποιες ώρες ιδιαίτερα. Οπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ νέα στην αγορά εργασίας και στον συγκεκριμένο χώρο και μόλις το Φλεβάρη συνειδητοποίησα ότι τέλη Μαΐου που λήγει η σύμβασή μου και θα λάβουν τέλος και τα λίγα ιδιαίτερα θα μείνω χωρίς δουλειά! Δε θέλω να μείνω άπραγη αυτο το καλοκαίρι.. το προηγούμενο έκανα κάτι σαν πρακτική σε αγγλικο-ελληνικό summer camp και από τότε που πέρασα τη συνέντευξη για το φροντιστήριο έτρεχα όλο το καλοκαίρι για την άδεια διδασκαλίας και όλα τα χαρτιά που χρειαζόμουν για την πρόσληψη.

Το φλέγων ερώτημά μου είναι.. τι κάνουν οι εκπαιδευτικοί (ξένων γλωσσών ειδικά) το καλοκαίρι;;; Ποιες είναι οι επιλογές;;; Από μία πρόχειρη ματιά στο internet δε βλέπω ζήτηση προς το παρόν. Από μέσα Μαρτίου θέλω να αρχίσω αιτήσεις και να στέλνω βιογραφικά για θερινή εργασία. Αλλά πού;

-> Τα θερινά τμήματα/μαθήματα που έχουν τα φροντιστήρια νομίζω πως τα καλύπτουν οι ιδιοκτήτες (όπως και στο φροντιστήριο που είμαι) ή οι ήδη υπάρχοντες υπάλληλοι.
-> Υπάρχουν αγγλοφωνα summer schools στην Αθήνα; Αν ναι, δέχονται υποψηφίους που δεν native speakers (αλλά με πολύ καλή προφορά);
-> Στα summer camps παιδικών σταθμών και ιδιωτικών σχολείων υπάρχει καμιά ελπίδα;
-> Τι άλλο μπορεί να κάνει κανείς το καλοκαίρι; Γιατί ιδιαίτερα δεν το βλέπω.. ποιος κάνει μάθημα μέσα στις ζέστες και στους καύσωνες της Αθήνας. Ούτε παιδιά, ούτε ενήλικες.

Θα ήθελα να ψάξω και για έξω αλλά εκκρεμεί το CELTA (teaching qualification) και για αυτούς είναι απαραίτητο.

Θα ήθελα να παρακολουθήσω σεμινάρια και προγράμματα μετεκπαίδευσης το καλοκαίρι αλλά εάν δεν έχω δουλειά.. I won't be able to afford it! Επίσης, δε θέλω να αφήνω "τρύπες" μηνών στο βιογραφικό.

Εσείς τι κάνετε τα καλοκαίρια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια παρατήρηση, συμβουλή ή ιδέα! Καλή Σαρακοστή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικοί Ξ.Γ. - Δουλειά το καλοκαίρι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί Ξ.Γ. - Δουλειά το καλοκαίρι;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2014, 03:29:55 μμ »
Οι περισσότεροι κάνουν διακοπές ή ιδιαίτερα και ζουν με το επίδομα του ΟΑΕΔ. Για τα summer schools και summer camps δεν ξέρω να σου απαντήσω, πάντως δεν χάνεις τίποτα να κάνεις αιτήσεις σε φροντιστήρια που δουλεύουν το καλοκαίρι. Μπορεί να υπάρχουν έστω λίγες ώρες που μπορείς να πάρεις.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί Ξ.Γ. - Δουλειά το καλοκαίρι;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2014, 03:59:45 μμ »
Οι περισσότεροι κάνουν διακοπές ή ιδιαίτερα και ζουν με το επίδομα του ΟΑΕΔ. Για τα summer schools και summer camps δεν ξέρω να σου απαντήσω, πάντως δεν χάνεις τίποτα να κάνεις αιτήσεις σε φροντιστήρια που δουλεύουν το καλοκαίρι. Μπορεί να υπάρχουν έστω λίγες ώρες που μπορείς να πάρεις.

Απ' ό,τι έχω διαβάσει στο blog της Ενωτικής Πρωτοβουλίας του Βύρωνα,

"Αν ο εργαζόμενος επιδοτείται για πρώτη φορά. Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας. Δεν λαμβάνονται υπόψη τα ημερομίσθια του τελευταίου δίμηνου. Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο."

..δε δικαιούμαι επίδομα ΟΑΕΔ (θα το διασταυρώσω βέβαια) γιατί έχει ως προϋπόθεση να έχεις εργαστεί 2 χρόνια. (Η τραγική ειρωνεία είναι πως το ύψος του επιδόματος είναι σχεδόν ίσο με τον μισθό μου! Σε τράπεζα μου έδιναν τα διπλά για υπάλληλος γραφείου κι εγώ την απέρριψα τη θέση λόγω απόστασης και γιατί ήθελα teaching experience. Τι να πει κανείς..)


Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί Ξ.Γ. - Δουλειά το καλοκαίρι;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2014, 04:25:50 μμ »
ακριβως ο,τι ειπε η isla. προσωπικα καποια καλοκαιρια δουλεψα με καποια θερινα ιδιαιτερα ή/και κπς λιγες ωρες στο φροντιστηριο και αλλες χρονιες το τιποτα. ηταν ομως και καλοκαιρια που  χρειαζομουν αυτο το τιποτα καθως τελειωνε μια πολυ πιεστικη χρονια. το 90% των καλοκαιριων παιρνω και επιδομα. οντως η πραγματικοτητα, εδω που μενω, ειναι οτι τα θερινα τμηματα καλυπτονται απο τους ιδιοκτητες και αντε ενα ακομα καθηγητη, εκτος απο τα φροντιστηρια που εχουν 11 μηνα τμηματα και λειτουργουν κανονικα.
οσες χρονιες εκανα αιτησιες για summer schools στη Ευρωπη ετρωγα πορτα λογω celta/delta κτλπ. φιλη παλι που εχει κανει μεταπτυχιακο στην Αγγλια και εχει εργαστει εκει καποια χρονια δεν ειχε θεμα, και χωρις celta, και σχεδον καθε καλοκαιρι δουλευει στην Αγγλια. αν εχεις πτυχιο απο Αγγλια κανε ενα κοπο για αιτησεις, θα βρεις αρκετες στο www.tefl.com
καπου ειχα ακουσει για ενα suumer school  σε Κορινθο; θα σε γελασω..study tours νομιζω λεγεται. με επιφυλαξη παντα
μετα, αν δεν ζεις σε τουριστικη περιοχη, κανεις το οτιδηποτε προκυψει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικοί Ξ.Γ. - Δουλειά το καλοκαίρι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί Ξ.Γ. - Δουλειά το καλοκαίρι;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2014, 07:01:00 μμ »
δε δικαιούμαι επίδομα ΟΑΕΔ (θα το διασταυρώσω βέβαια) γιατί έχει ως προϋπόθεση να έχεις εργαστεί 2 χρόνια. (Η τραγική ειρωνεία είναι πως το ύψος του επιδόματος είναι σχεδόν ίσο με τον μισθό μου! Σε τράπεζα μου έδιναν τα διπλά για υπάλληλος γραφείου κι εγώ την απέρριψα τη θέση λόγω απόστασης και γιατί ήθελα teaching experience. Τι να πει κανείς..)
Κι εγώ έτσι πιστεύω, ότι την πρώτη χρονιά δεν δικαιούσαι επίδομα από τον ΟΑΕΔ. Επίσης και τις μετέπειτα χρονιές ίσως να μην δικαιούσαι φουλ επίδομα κάθε χρόνο γιατί έχουν βάλει κάποιο πλαφόν ανά τριετία ή τετραετία, δεν είμαι σίγουρη.

Μην μπαίνεις στο τριπάκι να σκέφτεσαι εκεί θα έπαιρνα τόσα ενώ εδώ παίρνω τα μισά. Ό,τι δουλειά και να κάνεις, θα μπορούσες να παίρνεις περισσότερα κάπου αλλού. Αν θα σου άρεσε περισσότερο η δουλειά στην τράπεζα, σκέψου το σοβαρά να αλλάξεις καριέρα, αν και από φίλες που δουλεύουν σε τράπεζες όλο παράπονα ακούω, ότι η δουλειά είναι πιεστική, οι ώρες πολλές και τα χρήματα λίγα, οι διευθυντές καταπιεστικοί κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 07:13:20 μμ από Isla »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 747
Σύνολο: 752

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.