*

Αποστολέας Θέμα: Αδειες...τα πάντα όλα  (Αναγνώστηκε 42603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 07, 2021, 08:19:14 μμ »
Λάθος μου. Αν ο ένας δουλεύει σε δημοτικό και ο άλλος σε λύκειο αυτός που δουλεύει στο δημοτικό μπορεί να παρέχει τηλεκπαίδευση και δεν δικαιούται άδεια.  Ο άλλος που είναι δια ζώσης και λαμβάνοντας υπόψη την εγκύκλιο ειδικά για τους εκπαιδευτικούς που παρέθεσε η συνάδελφος δεν θα την πάρει γιατί θα του πούνε ότι είναι ο άλλος γονέας στο σπίτι. Πιστεύω όμως πως πολλές φορές μπορεί να κάνουν και τα στραβά μάτια και να δώσουν την άδεια.

Μα αφού την ώρα της τηλεκπαίδευσης ο άλλος γονιός θα είναι σπίτι. Κι εγγ κάτι δεν καταλαβαίνω. παιδιά δημοτικού ‘με γονέα σε δημοτικό, πρωί είναι με τον γονέα κ απόγευμα όλοι webex άρα δεν τίθεται θέμα επίβλεψης συν το ότι θα έχει γυρίσει κ ο πρωινός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:11 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 07, 2021, 08:20:21 μμ »
Όταν εργάζονται και οι δύο, ένας από τους δύο δικαιούται την ειδικού σκοπού, προσκομίζοντας υπεύθυνη δήλωση ότι ο άλλος δεν κάνει χρήση της. Τόσο απλά.

Λάθος. Αν εργάζονται δια ζώσης ναι. Εδώ ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Προϋπόθεση για την άδεια είναι να μην κάνεις τηλεκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 07, 2021, 08:24:38 μμ »
Μα αφού την ώρα της τηλεκπαίδευσης ο άλλος γονιός θα είναι σπίτι. Κι εγγ κάτι δεν καταλαβαίνω. παιδιά δημοτικού ‘με γονέα σε δημοτικό, πρωί είναι με τον γονέα κ απόγευμα όλοι webex άρα δεν τίθεται θέμα επίβλεψης συν το ότι θα έχει γυρίσει κ ο πρωινός.

Δεν λέει ο νόμος κάτι διαφορετικό για το αν έχεις παιδιά δημοτικού η Γυμνασίου κτλ. Για να μην μπερδευομαστε συνοψίζω ξανά.

Προϋπόθεση για την άδεια είναι να δουλεύεις δια ζώσης και να μην κάνει ο/η σύζυγος χρήση της άδειας. Άρα δεν δικαιούνται την άδεια

1. Όσοι κάνουν τηλεκπαίδευση

2. Όσοι ο/η σύζυγος κάνει τηλεκπαίδευση

Ακόμη δεν είναι σίγουρο ότι ο δια ζώσης είναι πρωινός. Μπορεί να είναι σε εσπερινό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2021, 08:28:59 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 07, 2021, 08:27:45 μμ »
Δεν λέει ο νόμος κάτι διαφορετικό για το αν έχεις παιδιά δημοτικού η Γυμνασίου κτλ. Για να μην μπερδευομαστε συνοψίζω ξανά.

Προϋπόθεση για την άδεια είναι να δουλεύεις δια ζώσης και να μην κάνει ο/η σύζυγος χρήση της άδειας. Άρα δεν δικαιούνται την άδεια

1. Όσοι κάνουν τηλεκπαίδευση

2. Όσοι ο/η σύζυγος κάνει τηλεκπαίδευση

Όσοι κάνουν τηλεκπαίδευση από τον Νοέμβριο δικαιούνταν υπό προϋποθεσεθς άδεια, όπως σου παρέθεσα στο άλλο θέμα.

όχι όμως για παιδθα γυμνασίου. Μόνο για παιδθα κάτω των 12.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:11 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 07, 2021, 08:29:42 μμ »
Εγώ έχω μπερδευτεί με την άδεια ειδικού σκοπού διότι υπάρχουν συνάδελφοι (μόνιμοι όμως ) στην Πρωτοβάθμια οι οποίοι έχουν άδεια ειδικού σκοπού ενώ κάνουμε τηλεκπαίδευση.
 Άρα εκεί πώς δικαιολογείται η άδεια αφού ο γονέας είναι στο σπίτι;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 07, 2021, 08:32:41 μμ »
Εγώ έχω μπερδευτεί με την άδεια ειδικού σκοπού διότι υπάρχουν συνάδελφοι (μόνιμοι όμως ) στην Πρωτοβάθμια οι οποίοι έχουν άδεια ειδικού σκοπού ενώ κάνουμε τηλεκπαίδευση.
 Άρα εκεί πώς δικαιολογείται η άδεια αφού ο γονέας είναι στο σπίτι;

δικαιολογείται υπό όρους, με ειδική εγκύκλιο μόνο για τους εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 07, 2021, 08:35:45 μμ »
δικαιολογείται υπό όρους, με ειδική εγκύκλιο μόνο για τους εκπαιδευτικούς.

Οκ. Άρα ακόμα και τηλεκπαίδευση να κάνεις μπορεις υπό συνθήκες να πάρεις την άδεια. Είναι όμως στη διακριτική ευχέρεια τους αν θα στην δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 07, 2021, 08:42:33 μμ »
Οκ. Άρα ακόμα και τηλεκπαίδευση να κάνεις μπορεις υπό συνθήκες να πάρεις την άδεια. Είναι όμως στη διακριτική ευχέρεια τους αν θα στην δώσουν.

ακριβώς. καθαρα υποκειμενικό δηλαδή. σαφώς όμως φαίνεται προσπάθεια να αποθαρρυνθούν.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 07, 2021, 09:10:11 μμ »
ακριβώς. καθαρα υποκειμενικό δηλαδή. σαφώς όμως φαίνεται προσπάθεια να αποθαρρυνθούν.

Εγώ καταλαβαίνω οτι χωριζόμαστε σε τρείς ομάδες

1. Αυτοί που ξεκάθαρα δικαιούνται την άδεια

2. Αυτοί που ξεκάθαρα δεν την δικαιούνται

3. Αυτοί που εμπίπτουν στην γκρίζα ζώνη και έγκειται στην διακριτική τους ευχέρεια αν θα την πάρουν ή οχι

Ενίοτε αυτοί στην 2 μπορούν να τους βάλουν στην 3 και να πάρουν την άδεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2021, 09:12:13 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος nefeli999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 08, 2021, 10:12:51 πμ »
Ερώτηση που πιθανόν να απασχολεί κι άλλους. Διδάσκω και σε λύκειο και σε γυμνάσιο και μάλιστα ίδιες ήμερες. Επίσης έχω παιδί στο δημοτικό. Αν ο σύζυγος δεν μπορεί να πάρει άδεια τότε θα πάρω εγώ ειδικού σκοπού. Την ημέρα που θα έχω άδεια για να μην πάω σχολείο λόγω του παιδιού δε θα κάνω μια ώρα μάθημα στο λύκειο. Αλλά είμαι σπίτι για άλλες 3-4 ώρες που έχω στο γυμνάσιο. Τι κάνω? Παίρνω άδεια και δεν κάνω τίποτα? Παίρνω άδεια αλλά κάνω εξ αποστάσεως? Υπάρχει άλλη λύση? Γιατί καμιά δεν φαίνεται λογική.....

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 08, 2021, 10:37:13 πμ »
Ερώτηση που πιθανόν να απασχολεί κι άλλους. Διδάσκω και σε λύκειο και σε γυμνάσιο και μάλιστα ίδιες ήμερες. Επίσης έχω παιδί στο δημοτικό. Αν ο σύζυγος δεν μπορεί να πάρει άδεια τότε θα πάρω εγώ ειδικού σκοπού. Την ημέρα που θα έχω άδεια για να μην πάω σχολείο λόγω του παιδιού δε θα κάνω μια ώρα μάθημα στο λύκειο. Αλλά είμαι σπίτι για άλλες 3-4 ώρες που έχω στο γυμνάσιο. Τι κάνω? Παίρνω άδεια και δεν κάνω τίποτα? Παίρνω άδεια αλλά κάνω εξ αποστάσεως? Υπάρχει άλλη λύση? Γιατί καμιά δεν φαίνεται λογική.....

Αν πάρεις άδεια ευπαθών ομάδων κάνεις τηλεκπαίδευση. Στην άδεια ειδικού σκοπού δεν κάνεις τηλεκπαίδευση. Αφου σου χρεώνεται η 1 στις 4 ως κανονική άδεια και χάνεις χρήματα. Είναι σαν να σου λέω κάνε μάθημα στην κανονική σου άδεια. Δεν κάνεις λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2021, 03:13:36 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 08, 2021, 12:00:13 μμ »
Ερώτηση που πιθανόν να απασχολεί κι άλλους. Διδάσκω και σε λύκειο και σε γυμνάσιο και μάλιστα ίδιες ήμερες. Επίσης έχω παιδί στο δημοτικό. Αν ο σύζυγος δεν μπορεί να πάρει άδεια τότε θα πάρω εγώ ειδικού σκοπού. Την ημέρα που θα έχω άδεια για να μην πάω σχολείο λόγω του παιδιού δε θα κάνω μια ώρα μάθημα στο λύκειο. Αλλά είμαι σπίτι για άλλες 3-4 ώρες που έχω στο γυμνάσιο. Τι κάνω? Παίρνω άδεια και δεν κάνω τίποτα? Παίρνω άδεια αλλά κάνω εξ αποστάσεως? Υπάρχει άλλη λύση? Γιατί καμιά δεν φαίνεται λογική.....

Άδεια ή παίρνεις ή δεν παίρνεις. Δε γίνεται μισή άδεια, δηλαδή να πάρεις για λύκεια αλλά όχι για γυμνάσια, είναι ακριβώς όπως σου το γράφει ο victor.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 08, 2021, 12:01:23 μμ »
Ερώτηση που πιθανόν να απασχολεί κι άλλους. Διδάσκω και σε λύκειο και σε γυμνάσιο και μάλιστα ίδιες ήμερες. Επίσης έχω παιδί στο δημοτικό. Αν ο σύζυγος δεν μπορεί να πάρει άδεια τότε θα πάρω εγώ ειδικού σκοπού. Την ημέρα που θα έχω άδεια για να μην πάω σχολείο λόγω του παιδιού δε θα κάνω μια ώρα μάθημα στο λύκειο. Αλλά είμαι σπίτι για άλλες 3-4 ώρες που έχω στο γυμνάσιο. Τι κάνω? Παίρνω άδεια και δεν κάνω τίποτα? Παίρνω άδεια αλλά κάνω εξ αποστάσεως? Υπάρχει άλλη λύση? Γιατί καμιά δεν φαίνεται λογική.....

Είναι μπερδεμένο. Δεν μπορεί κάπως να αλλάξει το πρόγραμμα; είναι κρίμα να χρεώνεσαι άδεια για τη 1 ώρα του λυκείου αν μπορείς να κανεις τηλεκπαίδευση τις άλλες ώρες... ίσως αν σου δώσει υπηρεσιακό σημείωμα για την ώρα του λυκείου; δυο το μήνα δεν δικαιούμαστε;

Αποσυνδεδεμένος emetzotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 08, 2021, 01:13:46 μμ »
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν θεωρείται άσχετο από το θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι οφείλει να κάνει ένας αναπληρωτής ΜΝΑΕ σε περίπτωση που ο κύριος εκπαιδευτικός τους τμήματος απουσιάζει με άδεια ειδικού σκοπού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.