*

Αποστολέας Θέμα: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!  (Αναγνώστηκε 17465 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1060-nea-orologia-programmata

Μόλις με πήραν τηλέφωνο από το ΙΕΚ Αιγάλεω, όπου είχα ένα δίωρο Αγγλικά όλο κι όλο. Άνεργη κατά τα άλλα, όπως και αρκετοί συνάδελφοι αφού το υπουργείο παιδείας-ντρεπομαι και να το αποκαλώ έτσι- φέτος από αναπληρωτές πήρε ελάχιστους.

Από σήμερα ισχύει η εγκύκλιος μου παραθέτω από πάνω. Καταργούνται εντελώς τα Αγγλικά  από όλες τις ειδικότητες  αλλά και άλλα μαθήματα ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ!

Μόλις μίλησα και με άλλα ΙΕΚ της Γ’ Αθήνας  κι απ’ ότι φαίνεται παίζει και να μην πληρωθούμε και για τις ώρες που έχουμε ήδη κάνει στο εαρινό εξάμηνο!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 02, 2014, 07:39:23 μμ »
25 Μάη θα πάρουν την απάντηση που τους αρμόζει....
τάχουν διαλύσει όλα και είναι και υπερήφανοι!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 02, 2014, 07:46:21 μμ »
Συναδελφοι, ειδα το πρωι τις αλλαγες στο site του inedivim και μιλησα με το διευθυντη μου ο οποιος δεν γνωριζε κατι (το εμαθε απο μενα και ειπε πως θα το δει). Στο καπακι πηρα τηλ. φιλη κολλητη υπο/τρια ΙΕΚ σε αλλη πολη και μου ειπε πως χθες ηταν εκει η προισταμενη ινεδιβιμ απο την Αθηνα και τους ειπε οτι οι αλλαγες θα ισχυσουν απο τον Οκτωβριο  ???

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2014, 07:50:39 μμ »
Δυστυχώς ισχύει από σήμερα.´Ηδη έχουν ενημερώσει και τους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2014, 08:19:29 μμ »
στο δικο μας παντως δεν ειπαν κατι ακομη :-\

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2014, 09:05:39 μμ »
παιδια ισχυει απο χθες. Ηδη απο σημερα αλλαξε το προγραμμα στο δικο μας αλλα ο διευθυντης για να μην διωξει κοσμο στην μεση του εξαμηνου κρατησε -νομιζω ολους - τους εκπαιδευτες βαζοντας τους 2-2 σε εργαστηρια (Πρακτικη ασκηση ) λεγονται, ο Θεος και η ψυχη τους!

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:25:04 μμ »
κατι μας εστειλαν και εμας τωρα απο το ιεκ για αλλαγες μαθηματων και οδηγιες απο το υπουργειο που λενε οτι πρεπει να γινει αμεσα εφαρμογη

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2014, 12:19:18 πμ »
Η φιλη μου, υποδ/τρια ΙΕΚ, μου ειπε οτι συζητησαν με διευ/ντες αλλον ΙΕΚ και θα καταθεσουν υπομνημα αμεσα. Μεχρι τη Δευτερα λεει θα το ξεκαθαρισουν.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 03, 2014, 12:48:11 πμ »
Όταν με πήραν τηλέφωνο, έμεινα! Όχι για το δίωρο, αν και το χρειάζομαι, όλοι μας άλλωστε, πιστεύω, αλλά για το απλό παράλογο του πράγματος!

Τα τηλέφωνα της Γ.Γ.Δ.Β.Μ.:
2131311504
2131311585

Φίλη και υποδιευθύντρια σε ΙΕΚ επίσης μου είπε ότι δε θα ήταν κακή ιδέα να διαμαρτυρηθούμε, οπότε αύριο το πρωί… αρχίστε όλοι τα τηλέφωνα. 3 ΙΕΚ της Γ’ Αθήνας  άφησαν να εννοηθεί ότι παίζεται και η πιθανότητα να μην πληρωθούμε τις ώρες που έχουμε ήδη κάνει-κι υποθέτω ότι αρκετοί από μας έχουμε ήδη κάνει ΤΙΣ αναπληρώσεις προκαταβολικά, γιατί το υπουργείο κι οι φορείς του δεν ήταν καν σε θέση να οργανώσουν το χρονοδιάγραμμα του εξαμήνου σωστά από την αρχή.

Έλεος πια! Μας έχουν υποβαθμίσει τόσο πολύ και τώρα, απλά δε μας υπολογίζουν καθόλου, ούτε εμάς αλλά ούτε και τα παιδιά!!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 03, 2014, 08:19:02 πμ »
Καλημέρα συν'αδελφοι!Εμένα τίποτα ακόμα!!!Περιμένουν να πάω σήμερα ..μάλλον.....Βέβαια, αγγλικά που διδάσκω εγώ δεν υπάρχει σε καμία ειδικότητα πλέον!!

Αποσυνδεδεμένος ktsiampal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 03, 2014, 10:11:08 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.
Είμαι ΠΕ06. Είναι ασύλληπτο αυτό που συμβαίνει και κυρίως το timing! Δε θα μπορούσαν αυτές οι αλλαγές να είχαν γίνει πριν αρχίσει το εαρινό εξάμηνο? Ή απο τον Οκτώβρη? Εμένα αυτό που μου είπαν αποτο ΙΕΚ είναι να πάρουμε οι ίδιοι τηλ στο υπουργείο και να τους βρίσουμε!!!! Αλλά ποιος καημένος υπάλληλος θα ακούσει και θα μεταφέρει τα παράπονά μας εάν σηκώσει βέβαια τηλέφωνο?  Πώς θα μπορούσαμε να αντιδράσουμε όλοι όσοι θίγονται όλως των ειδικοτήτων?

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 03, 2014, 10:26:30 πμ »
Καλημερα σε ολους! Εμενα δε με ειδοποιησε καποιος ακομη, κι εχω σημερα μαθημα. Λοιπον, εγω θα παρω τηλ να πω οτι δεν θα παω. Αν το υπουργειο το παρει πισω, και στειλει επισημο εγγραφο, τοτε μονο θα παω. Θεωρω οτι και η απλη προφορικη διαβεβαιωση απο το διευ/ντη οτι δεν θα γινει τελικα κατι, του τυπου: " ελα εσυ να κανεις μαθημα και θα το κανονισουμε" παλι δεν αρκει. Δεν εχουμε υπογραψει συμβαση= δεν εχουμε τιποτα στα χερια μας. Στη τελικη αν παρουν τις ωρες (2 ολες & ολες) και δεν πληρωσουν αυτες που εχουν γινει (+ την αναπληρωση πρωτομαγιας) θα κανω κι ενα εξωδικο για να πληρωθω. Οχι τιποτε αλλο,  για τα παιδια μου που τα αφηνα  καθε Πεμπτη μεσημεριατικα και για τη φθορα του αυτοκινητου  >:(     

Αποσυνδεδεμένος eddie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 03, 2014, 10:39:44 πμ »
Είναι απλά απαράδεκτοι και ασυνεπείς οι ιθύνοντες του υπουργείου. Το ίδιο το υπουργείο είχε ενημερώσει τα ΔΙΕΚ την 5η Μαρτίου για τις αλλαγές στα προγράμματα σπουδών αναφέροντας οτι οι αλλαγές θα λάβουν χώρα από τον Οκτώβριο. Τώρα έρχονται και αυτοαναιρούνται δείχνοντας πόσο "λίγοι" και ανίκανοι να διαχειριστούν την εκπαίδευση των καταρτιζομένων είναι.
- Με αυτή τη βλακώδη απόφαση δείχνουν οτι κατ' αρχήν δεν σέβονται και δεν υπολογίζουν τους καταρτιζόμενους διότι προσθέτουν νέα μαθήματα τα οποία πρέπει να διδαχθούν κακήν κακώς μέσα σε δύο μήνες ενώ διακόπτουν μαθήματα στη μέση της χρονιάς αδιαφορώντας για την έως τώρα προσπάθεια των καταρτιζομένων.
- Απο την άλλη δείχνουν ότι δεν υπολογίζουν καθόλου τους εκπαιδευτές οι οποίοι έχουν προσαρμόσει τα προγράμματα τους (άλλες δουλείες κλπ) με βάση το υπάρχον πρόγραμμα, έχουν απορρίψει άλλες δουλείες,  έχουν διδάξει ώρες για τις οποίες δεν ξέρω αν θα πληρωθούν και εν τέλει πρέπει να διδάξουν νέα ύλη μέσα σε 2 μήνες. 

Κύριοι του Υπουργείου είναι προς τη σωστή κατεύθυνση η αναμόρφωση του προγράμματος σπουδών όμως οφείλετε να εφαρμόσετε την απόφαση από το ΝΕΟ εξάμηνο.
Ειδάλλως θα αποδείξετε για πολλοστή φορά οτι σε αυτή τη χώρα δεν υπάρχει μέλλον!

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούν μαθήματα εν ψυχρώ στα ΔΙΕΚ στη μέση του εξαμήνου!
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 03, 2014, 10:43:40 πμ »
Μολις μιλησα με το διευ/ντη. Ισχυουν οι αλλαγες. Μιλησε με Αθηνα και του ειπαν οτι πρεπει να εφαρμοσει τις αλλαγες γιατι αλλιως ειναι υπολογος. Του ειπαν:  "Eιναι εντολη υπουργου, την αγνοειτε?". Τα χρηματα λεει θα τα παρουμε. Αυτα. Ψυχραιμια  & καλη σας ημερα  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.