*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 420109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος plik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1316 στις: Αύγουστος 30, 2014, 07:20:52 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:45 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1317 στις: Αύγουστος 30, 2014, 07:47:07 μμ »
Προφανώς και έχω καταλάβει το νόημα των αποσπάσεων για αυτό και θεωρώ ότι είναι ένας θεσμός που υπάρχει για να συντηρεί μια πελατεία τόσο σε επίπεδο κεντρικού πολιτικού προσωπικού όσο και σε επίπεδο διοίκησης. Η ιστορία είναι γελοία. Οι αποσπάσεις στους φορείς έπρεπε να έχουν καταργηθεί χρόνια με διορισμό ή μετατάξεις ειδικοτήτων διοικητικών ή εξειδικευμένων ανά φορέα, οι δε αποσπάσεις των ΠΥΣΔΕ θα έπρεπε να γίνονται μόνο με βάση τα κενά ή με αμοιβαίες. Εμένα στο μικρό μου μυαλό - που δεν έχει καταλάβει το νόημα των αποσπάσεων, όπως εσείς - οι μόνες δικαιολογημένες αποσπάσεις - πέραν των αμοιβαίων μεταβολών και των πραγματικών κενών - είναι για ιατρικούς λόγους.
Όλα τα άλλα είναι για "εξυπηρετήσεις" και συντηρούν ανισότητες στη μεταχείριση των εργαζομένων και δημιουργούν μπάχαλο.

Ξαναλέω: 12 υπεράριθμοι ΠΕ11 και άλλοι 10 με απόσπαση τη στιγμή που στα Δωδεκάνησα δε θα πατάει γυμναστής σε Χάλκη, Καστελλόριζο, Αγαθονήσι... Τι να λέμε... Και κάποιοι να κάνουν 23 ώρες και αυτοί να αράζουν. Αλλά να μην αγγίξουμε τον ιερό θεσμό των αποσπάσεων...

Όταν στα δωδ/σα έχει εγκλωβίσει τον γυμναστή 15 χρόνια και από 7-8 το φιλόλογο και τον ξενόγλωσσο πάνω από 10, τι θέλεις να γίνεται άνθρωπέ μου; Δεν βγαίνει η άγονη γραμμή τόσα χρόνια μονοκούκι. Αφού δεν μεταθέτει, ο κόσμος ζητάει αποσπάσεις και προσπαθεί να επιβιώσει. Η μόνη λύση με τόσο δύσκολα νησιά είναι όχι παραμονή πλην της 3τίας άντε 4ετίας το πολύ και μετά σπίτι σου. Έχεις μείνει Χάλκη και Τήλο και ΑΣτυπάλαια 10 χρόνια; Αυτοί που το έκαναν είναι είτε ντόπιοι, είτε έχουν δικούς τους προσωπικούς λόγους. Πάντως στην 3ετία αρχίζεις να λαλείς...

Θεωρώ ότι αν άλλαζε το σύστημα και ήξερες ότι θα κάνω ένα δύσκολο αγροτικό αλλά σε 4 χρόνια πάω σπίτι μου, τότε όλοι θα ζητούσαν κατά προτεραιότητα να υπηρετήσουν αυτά τα δύσκολα όντως μέρη που αναφέρεις! Και κανείς δεν θα ζητούσε αποσπάσεις από εκεί.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1318 στις: Αύγουστος 30, 2014, 07:59:18 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2014, 11:53:54 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1319 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:03:22 μμ »
Λυστε μου μια απορια οποιος ξερει βρε παιδια.
Στις εσωτερικες αποσπασεις,εντος ΠΥΣΔΕ δηλαδη...για τιποθετιση σε σχολειο,ποια μορια μετρανε;Αυτα των αποσπασεων ή τα μορια μεταθεσης;Διοτι οκ....για να παρεις αποσπαση σε αλλο νομο το καταννοω,υπαρχουν τα μπορια αποσπασης που ειναι κοινωνικου χαρακτηρα.Ομως εντος ΠΥΣΔΕ,τουτεστιν αποσπαση απο το ενα σχολειο του νομου στο αλο,παλι με τα μορια αποσπασης συγκρινομαστε μεταξυ μας ή με τα μορια μεταθεσης;Οποιος ξερει...πληζ ας απαντησει,

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:45 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1320 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:04:32 μμ »
Να κοπουν και μεταθεσεις και αποσπασεις. Ολοι στις οργανικες τους και τελος. Εμεις προλαβαμε και βολευτηκαμε και δε γουσταρουμε να ερχονται απο αλλα ΠΥΣΔΕ να μας παιρνουν τοσο τα καλα οργανικα (μετατεθιμενοι) οσο και τις αποσπασεις εντος (οι αποσπασμενοι).
Εξορθολογισμος πια...

χαχαχα Καλό!
Ίσως πάντως, αν ποτέ δεν δινόταν καμμία απολύτως απόσπαση παρά μόνο για λόγους υγείας πραγματικούς και τίποτα άλλο, να μην γκρίνιαζε κανένας.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που το σημερινό χάλι δεν γινόταν πριν 10 χρόνια...γιατί αν πάμε πιο παλιά δεν νομίζω ότι τα πράγματα είχαν καμμία σχέση με το σήμερα.
Έχω ακούσει ιστορίες για 2 χρόνια Κυκλάδες ή Δωδεκάνησα και μετά όπου ήθελες πήγαινες. Οπότε έμενε και μια γλυκιά ανάμνηση, κάτι το όμορφο. Πλέον τα νησιά έχουν γίνει εφιάλτες για τους περισσότερους και μόνιμο θέμα συζήτησης, τόσο που καταντάει βαρετό έως θανάτου μεταξύ ομοιοπαθούντων.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1321 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:15:08 μμ »
Παίδες μετά την σύντομη παρένθεση... τι να κάνουμε έχουμε τους νταλκάδες μας όλοι.... να πούμε και κάτι σοβαρό.
Αποσπάσεις πρέπει να γίνονται. Αυτός που ζητάει να μην γίνονται εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να έρθει σε θέση να καταλάβει τι υποστηρίζει.
ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ δεν πρέπει να γίνονται για άσκοπο λόγο.
Διότι άλλο πάω κάπου και κάποια χρονιά μου τυχαίνει κάτι και άλλο πάντα να μου τυχαίνει κάτι.



Αποσυνδεδεμένος Giorgio74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1322 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:15:24 μμ »
ΑΠΟ BLOG ΚΟΡΔΗ
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΚΥΣΔΕ


Ενημερωτικό του αιρετού στο  ΚΥΣΔΕ
          Νεκτάριου Κορδή
εκλεγμένου με το ψηφοδέλτιο  των
Συνεργαζόμενων Εκπαιδευτικών Κινήσεων

Θέμα: Αποσπάσεις εκπαιδευτικών 2014 – ΕΠΕΙΓΟΝ!

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

   Μετά και την επίσημη ανακοίνωση στις 29 Αυγούστου των αποσπάσεων από το Υπουργείο Παιδείας  ( http://tinyurl.com/nondqef) ,των αποσπάσεων  σε Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία, τις αμοιβαίες μεταθέσεις αλλά και τις αποσπάσεις σε κάποιους φορείς, το Υπουργείο δεν ανακοίνωσε επίσημα τις αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ και στην Εκκλησιαστική εκπαίδευση. Η πρώτη απόφαση  αφορά 92 εκπαιδευτικούς και η δεύτερη   54. Παράλληλα εκκρεμούν και κάποιες ακόμη αποσπάσεις σε φορείς και Πανεπιστήμια. Η εξέλιξη αυτή δημιουργεί πρόβλημα σε 200 περίπου εκπαιδευτικούς, οι οποίοι ενώ έχουν αποσπαστεί δε γνωρίζουν που να παρουσιαστούν τη Δευτέρα 1 Σεπτέμβρη (οργανική θέση ή ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ απόσπασης)!
    Το αυτονόητο που απαιτούμε είναι να ανακοινωθούν ΑΜΕΣΑ μέσα στο Σαββατοκύριακο από το Υπουργείο οι αποσπάσεις αυτές! Εάν η ανακοίνωση θα γίνει τη Δευτέρα απαιτείται την Κυριακή η έκδοση Δελτίου Τύπου για τους συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς δίνοντάς τους ένα περιθώριο 2-3 ημερών για να παρουσιαστούν στις θέσεις τους. Οφείλουν κάποιοι να καταλάβουν ότι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι «οικοσκευές» για να μετακινούνται από τη μια γωνιά της Ελλάδας στην άλλη μέσα σε μια μέρα! Καλούμε την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας να σεβαστεί, επιτέλους, τους εκπαιδευτικούς, τις οικογένειες αλλά και το έργο τους.
   Σχετικά με την αναστάτωση για το που θα εμφανιστούν την 1η Σεπτέμβρη οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί, η αυτονόητη απάντηση είναι:στον τόπο απόσπασης. Το ίδιο εξάλλου αναφέρει και το Υπουργείο:  «Οι εκπαιδευτικοί που σημειώνονται με την ένδειξη «Α/θμια» στον παραπάνω πίνακα, οφείλουν να παρουσιαστούν στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της απόσπασης και στη συνέχεια πρέπει να διατεθούν στην αντίστοιχη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς αποσπώνται για τις ανάγκες των δημοτικών σχολείων… Οι Προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των περιοχών απόσπασης παρακαλούνται να φροντίσουν να αποσταλούν αντίγραφα της ανάληψης υπηρεσίας των αποσπασμένων εκπαιδευτικών στις Διευθύνσεις της οργανικής τους θέσης ».
   Τέλος να σας ενημερώσουμε ότι στην επόμενη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ θα ζητήσουμε να υπάρξει και δεύτερη φάση αποσπάσεων μαζί με την άμεση εξέταση των ενστάσεων –αιτήσεων επανεξέτασης που έχουν δικαίωμα να καταθέσουν οι εκπαιδευτικοί. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην Πρωτοβάθμια και μετά τις αποσπάσεις παραμένουν 26 κενά ΠΕ05, 806 κενά ΠΕ06, 187 κενά ΠΕ07, 866 κενά ΠΕ08, 427 κενά ΠΕ11, 601 κενά ΠΕ16, 356 κενά ΠΕ19/20 και 794 κενά ΠΕ32. Συνολικά υπάρχουν ακόμη 4063 κενά ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση! Τα  συνολικά λειτουργικά κενά ειδικοτήτων πριν τις αποσπάσεις ήταν 5042 και μετά τις αποσπάσεις είναι 4063!
   Στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση τα λειτουργικά κενά μετά τις αποσπάσεις σε ορισμένες ειδικότητες είναι τα εξής: 230 κενά ΠΕ02, 245 κενά ΠΕ03, 774 κενά ΠΕ04, 114 κενά ΠΕ08, 59 κενά ΠΕ09, 28 κενά ΠΕ10,100 κενά ΠΕ14.04, 41 κενά ΠΕ18.23, 70 κενά ΠΕ15. Τα συνολικά λειτουργικά κενά μετά τις αποσπάσεις είναι 1710!   Είναι συνεπώς απόλυτα ρεαλιστικό το αίτημα ικανοποίησης και άλλων αποσπάσεων σε δεύτερη φάση.   
Αθήνα 30/8/2014



Νεκτάριος Κορδής,
αιρετό τακτ. μέλος του ΚΥΣΔΕ
(τηλ.: 6977513534,6984517453
ηλ. δ/νση:  nekordis@yahoo.gr)


Βίκυ Αναγνώστη,
αιρετό αναπληρ. μέλος του ΚΥΣΔΕ
(τηλ.: 6979778287,
ηλ.δ/νση:vanagnosti@gmail.com)



εκλεγμένων με το ψηφοδέλτιο  των
Συνεργαζόμενων Εκπαιδευτικών Κινήσεων

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1323 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:21:01 μμ »
Και κάτι τελευταίο...

Μήπως θα έπρεπε να ανοίξει το θέμα διορισμών με εντοπιότητα σε ορισμένα απομακρυσμένα σχολεία ή αν όχι εντοπιότητα τουλάχιστον να μένει κάποιος ορισμένα χρόνια μετά τον διορισμό;

ΥΓ. Καλά ο Κορδής το πρωί δεν ήξερε ότι δεν έχουν γίνει αποσπάσεις για ΣΜΕΑ http://www.pde.gr/index.php?topic=30449.msg810754#msg810754 και τώρα ζητά να ανακοινωθούν μέσα στο Σαββατοκύριακο... παιδιά βοηθείστε με μήπως είμαι εγώ ο άρρωστος όντως?  ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2014, 08:23:18 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1324 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:21:36 μμ »
Η μόνη πρόταση είναι πίεση για β φάση γρήγορα και γι'αυτό μπορούμε και πρέπει να πιέσουμε αιρετούς που συμμετέχουν στα ΠΥΣΔΕ. Άλλωστε με ποιά λογική αποσπάς 40(με μόρια) + 10(κατά προτεραιότητα) φιλολόγους στη Β Αθήνας ενώ σε γειτονικό ΠΥΣΔΕ (Ανατολική Αττ.)  4  συνολικά. Όσοι προσφύγαμε στη ΔΔΕ Αν. Αττ. ενημερωθήκαμε για 19 κενά που ζητήθηκαν. Άρα, κάποιοι δεν πίεσαν αρκετά για να είναι αρεστοί και άφησαν οικογένειες με προβλήματα πάσης φύσεως να ταλαιπωρούνται χωρισμένες, για άλλη μια χρονιά στα νησιά...;     Προτίθενται να καλύψουν τα κενά με αναπληρωτές...;

Τώρα  για τα περί ανάγκης αποσπάσεων ή μη,  να εκφέρουν άποψη όλοι όσοι έκαναν το "χρέος" τους στα νησιά ή στα βουνά και ΟΧΙ όσοι εκμεταλλεύτηκαν τις στρεβλώσεις προ του 2010 για να είναι μαζεμένοι στις πόλεις με ελάχιστα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1325 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:41:38 μμ »
Μεταφέρω το ερώτημα μήπως γνωρίζει κάποιος αν θα γίνουν αργότερα ανακλήσεις αποσπάσεων στη δευτεροβάθμια και πότε περίπου συνεδριάζει ξανα το κυσδε γι΄αυτά τα θέματα.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1326 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:43:48 μμ »
Διότι άλλο πάω κάπου και κάποια χρονιά μου τυχαίνει κάτι και άλλο πάντα να μου τυχαίνει κάτι.

Κοίτα, το "έχω γυναίκα και παιδιά, η γυναίκα μου δουλεύει στο αστικό κέντρο που κατοικούμε και στο κατσάβραχο δεν θα φτάνουν τα 9 κατοστάρικα μιας και θα πρέπει να παρατήσει την δουλειά της για να έρθει μαζί μου. Εναλλακτικά θα πρέπει να ζήσω το υπόλοιπο της ζωής μου μέχρι την πολυπόθητη μετάθεση (σε μερικές ειδικότητες έχουν 4 χρόνια να γίνουν μεταθέσεις άξιες λόγου) χωριστά από την οικογένειά μου" είναι αυτό που λες "πάντα θα μου τυχαίνει κάτι. Θα μου τυχαίνει αυτό"

Δεν είναι παράλογο να ζητά ένας κατακακοπληρωμένος εκπαιδευτικός να μην βρίσκεται πάνω από 100χλμ από την οικογένειά του. ήμαρτον με το στρατιωτικό κράτος!

Στην τελική ας δώσω κι εγώ μια δυο λύσεις. Όλοι είπαν από μια:
Επίδομα στον εκπαιδευτικό ανάλογο της απόστασης. Μετά τα 100χλμ από τον τόπο συμφερόντων του να του αναγνωρίζεται το ότι χρειάζεται να νοικιάζει σπίτι και ότι θα επισκέπτεται την οικογένειά του 1 φορά τουλάχιστο τον μήνα. Φυσικά το επίδομα αυτό θα καταβάλεται με την προσκόμηση δικαιολογητικών.
Κάτι τέτοιο είναι λογικό αφού όταν γίνεται η διαδικασία εξετάσεων του ΑΣΕΠ δεν μας δίνεται πληροφόρηση για το ποιές θέσεις θα καλύψουμε. Δεν υπάρχει ποτέ ενημέρωση για το που βρίσκονται οι θέσεις. Παρ' όλα αυτά ο τόπος κατοικίας ενός υποψηφίου εκπαιδευτικού είναι γνωστός από το υπουργείο. Συνεπώς αφού θέλεις να προσλάβεις τον καλύτερο, ΠΛΗΡΩΣΕ τον αδελφέ για να τον στείλεις στην Ρόδο! Με τον ΑΣΕΠ υποτίθεται ότι θα πάρεις αυτόν με την υψηλότερη βαθμολογία. Ο καλύτερος λοιπόν δεν μένει στην Ρόδο που έχεις το κενό σου, αλλά στην Αθήνα. Πλήρωσέ του τα έξοδα και θα έρθει να δουλέψει στην Αθήνα. Όχι να τον φέρνεις σε αδιέξοδο με απειλή της ανεργίας που δημιουργήθηκε από δική σου υπαιτιότητα!

Άλλη ιδέα: Νομίζω ότι το ακόλουθο έχει ξαναειπωθεί. Προκυρήξεις με γνωστά τα κενά που θα καλυφθούν. Έτσι ο πρώτος στον ΑΣΕΠ θα διαλέξει όποιο θέλει από τα διαθέσιμα, ο δεύτερος όποιο θέλει εκτός του πρώτου κ.ο.κ.! Μετά μπορείς να μου πεις: "το ήξερες ρε μεγάλε ότι θα πας καστελόριζο. Τι ζητάς απόσπαση τώρα ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ;". Θα ήθελα να δω πόσοι θα δώσουν σε ενδεχόμενες τέτοιες εξετάσεις ΑΣΕΠ... πάνε τα παράβολα... ;)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1327 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:51:51 μμ »
Κοίτα, το "έχω γυναίκα και παιδιά, η γυναίκα μου δουλεύει στο αστικό κέντρο που κατοικούμε και στο κατσάβραχο δεν θα φτάνουν τα 9 κατοστάρικα μιας και θα πρέπει να παρατήσει την δουλειά της για να έρθει μαζί μου. Εναλλακτικά θα πρέπει να ζήσω το υπόλοιπο της ζωής μου μέχρι την πολυπόθητη μετάθεση (σε μερικές ειδικότητες έχουν 4 χρόνια να γίνουν μεταθέσεις άξιες λόγου) χωριστά από την οικογένειά μου" είναι αυτό που λες "πάντα θα μου τυχαίνει κάτι. Θα μου τυχαίνει αυτό"

Δεν είναι παράλογο να ζητά ένας κατακακοπληρωμένος εκπαιδευτικός να μην βρίσκεται πάνω από 100χλμ από την οικογένειά του. ήμαρτον με το στρατιωτικό κράτος!

Στην τελική ας δώσω κι εγώ μια δυο λύσεις. Όλοι είπαν από μια:
Επίδομα στον εκπαιδευτικό ανάλογο της απόστασης. Μετά τα 100χλμ από τον τόπο συμφερόντων του να του αναγνωρίζεται το ότι χρειάζεται να νοικιάζει σπίτι και ότι θα επισκέπτεται την οικογένειά του 1 φορά τουλάχιστο τον μήνα. Φυσικά το επίδομα αυτό θα καταβάλεται με την προσκόμηση δικαιολογητικών.
Κάτι τέτοιο είναι λογικό αφού όταν γίνεται η διαδικασία εξετάσεων του ΑΣΕΠ δεν μας δίνεται πληροφόρηση για το ποιές θέσεις θα καλύψουμε. Δεν υπάρχει ποτέ ενημέρωση για το που βρίσκονται οι θέσεις. Παρ' όλα αυτά ο τόπος κατοικίας ενός υποψηφίου εκπαιδευτικού είναι γνωστός από το υπουργείο. Συνεπώς αφού θέλεις να προσλάβεις τον καλύτερο, ΠΛΗΡΩΣΕ τον αδελφέ για να τον στείλεις στην Ρόδο! Με τον ΑΣΕΠ υποτίθεται ότι θα πάρεις αυτόν με την υψηλότερη βαθμολογία. Ο καλύτερος λοιπόν δεν μένει στην Ρόδο που έχεις το κενό σου, αλλά στην Αθήνα. Πλήρωσέ του τα έξοδα και θα έρθει να δουλέψει στην Αθήνα. Όχι να τον φέρνεις σε αδιέξοδο με απειλή της ανεργίας που δημιουργήθηκε από δική σου υπαιτιότητα!

Άλλη ιδέα: Νομίζω ότι το ακόλουθο έχει ξαναειπωθεί. Προκυρήξεις με γνωστά τα κενά που θα καλυφθούν. Έτσι ο πρώτος στον ΑΣΕΠ θα διαλέξει όποιο θέλει από τα διαθέσιμα, ο δεύτερος όποιο θέλει εκτός του πρώτου κ.ο.κ.! Μετά μπορείς να μου πεις: "το ήξερες ρε μεγάλε ότι θα πας καστελόριζο. Τι ζητάς απόσπαση τώρα ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ;". Θα ήθελα να δω πόσοι θα δώσουν σε ενδεχόμενες τέτοιες εξετάσεις ΑΣΕΠ... πάνε τα παράβολα... ;)

H αλήθεια είναι ότι είχα στο μυαλό μου κάποιες περιπτώσεις που ήταν ανύπαντροι δεν πάτησαν ποτέ σχολείο και ήταν σε διπλανό στεριανό νομό (και εννοώ και πριν την περικοπή των μισθών). Για τέτοιες καταχρήσεις μιλούσα και λέω δεν μπορεί κάθε χρόνο να συμβαίνει στα συγκεκριμένα άτομα κάτι.
Από την άλλη προφανώς όταν προσλαμβάνεσαι με ένα Α μισθό και καταλήγεις με Α-εκατοντάδες ευρώ τότε τα πράγματα αλλάζουν. Αν μάλιστα γίνεται η κοροιδία δεν έχω κενά για μεταθέσεις αλλά έχω δεκάδες για αποσπάσεις τότε αλλάζουν ακόμα περισσότερο. από την στιγμή όμως που στο υπόλοιπο Δημόσιο το έχουν καταλάβει και έχουν βάλει εντοπιότητα ή υποχρεωτική δεκαετία τότε δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο συνεχίζεται η λογική διορισμών και κατευθείαν αποσπάσεων... δηλαδή ο άλλος μετά την περικοπή μισθών δεν ξέρει που πάει και πόσα θα παίρνει ή απλά διορίζεται στην θέση κάποιου άλλου διότι έχει τα μέσα να φεύγει συνέχεια?

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1328 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:58:26 μμ »
Κοίτα, το "έχω γυναίκα και παιδιά, η γυναίκα μου δουλεύει στο αστικό κέντρο που κατοικούμε και στο κατσάβραχο δεν θα φτάνουν τα 9 κατοστάρικα μιας και θα πρέπει να παρατήσει την δουλειά της για να έρθει μαζί μου. Εναλλακτικά θα πρέπει να ζήσω το υπόλοιπο της ζωής μου μέχρι την πολυπόθητη μετάθεση (σε μερικές ειδικότητες έχουν 4 χρόνια να γίνουν μεταθέσεις άξιες λόγου) χωριστά από την οικογένειά μου" είναι αυτό που λες "πάντα θα μου τυχαίνει κάτι. Θα μου τυχαίνει αυτό"

Δεν είναι παράλογο να ζητά ένας κατακακοπληρωμένος εκπαιδευτικός να μην βρίσκεται πάνω από 100χλμ από την οικογένειά του. ήμαρτον με το στρατιωτικό κράτος!

Στην τελική ας δώσω κι εγώ μια δυο λύσεις. Όλοι είπαν από μια:
Επίδομα στον εκπαιδευτικό ανάλογο της απόστασης. Μετά τα 100χλμ από τον τόπο συμφερόντων του να του αναγνωρίζεται το ότι χρειάζεται να νοικιάζει σπίτι και ότι θα επισκέπτεται την οικογένειά του 1 φορά τουλάχιστο τον μήνα. Φυσικά το επίδομα αυτό θα καταβάλεται με την προσκόμηση δικαιολογητικών.
Κάτι τέτοιο είναι λογικό αφού όταν γίνεται η διαδικασία εξετάσεων του ΑΣΕΠ δεν μας δίνεται πληροφόρηση για το ποιές θέσεις θα καλύψουμε. Δεν υπάρχει ποτέ ενημέρωση για το που βρίσκονται οι θέσεις. Παρ' όλα αυτά ο τόπος κατοικίας ενός υποψηφίου εκπαιδευτικού είναι γνωστός από το υπουργείο. Συνεπώς αφού θέλεις να προσλάβεις τον καλύτερο, ΠΛΗΡΩΣΕ τον αδελφέ για να τον στείλεις στην Ρόδο! Με τον ΑΣΕΠ υποτίθεται ότι θα πάρεις αυτόν με την υψηλότερη βαθμολογία. Ο καλύτερος λοιπόν δεν μένει στην Ρόδο που έχεις το κενό σου, αλλά στην Αθήνα. Πλήρωσέ του τα έξοδα και θα έρθει να δουλέψει στην Αθήνα. Όχι να τον φέρνεις σε αδιέξοδο με απειλή της ανεργίας που δημιουργήθηκε από δική σου υπαιτιότητα!

Άλλη ιδέα: Νομίζω ότι το ακόλουθο έχει ξαναειπωθεί. Προκυρήξεις με γνωστά τα κενά που θα καλυφθούν. Έτσι ο πρώτος στον ΑΣΕΠ θα διαλέξει όποιο θέλει από τα διαθέσιμα, ο δεύτερος όποιο θέλει εκτός του πρώτου κ.ο.κ.! Μετά μπορείς να μου πεις: "το ήξερες ρε μεγάλε ότι θα πας καστελόριζο. Τι ζητάς απόσπαση τώρα ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ;". Θα ήθελα να δω πόσοι θα δώσουν σε ενδεχόμενες τέτοιες εξετάσεις ΑΣΕΠ... πάνε τα παράβολα... ;)

Στην τελευταία ιδέα σου θα διαφωνήσω. Όταν οι επιλογές σου είναι Κυκλάδες-Δωδεκάνησα-σύνορα με Αλβανία και Χίο-Σάμο (γιατί οι δικές μου αυτές ήταν και με πολύ καλή σειρά στο διαγωνισμό) δεν έχει καμμία διαφορά. Η πρώτη τότε πήγε Παξούς για να καταλάβεις...Να σου πω και τ' άλλο; Ουδείς έχει μετακινηθεί μία 10ετία τώρα.....οπότε; Όλοι σχεδόν (πλήν μετατάξεων) παραμένουν στα ίδια και τα ίδια....Όλα είναι σχετικά.

Όσο για το επίδομα που λες και την απόσταση από τον τόπο συμφερόντων, αυτό δεν θα γίνει ποτέ. Εδώ και το παραμεθορίου (62 ευρώ καθαρά) κόβεται από 1-1-2015....

Καλά κρασιά...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1329 στις: Αύγουστος 30, 2014, 09:06:00 μμ »
@ΠE11-2000
πραγματικά πολλή δουλειά, που μπορώ να δωρίσω μερικές πετσέτες για τον ιδρώτα?

Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!!!  ;D
Πρόσεχε μη σκίσεις κανένα καλσόν, εσύ, από την αντίδραση...  ;D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.