*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 420426 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #770 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:37:21 μμ »
Μόνο οι ασθενείς τοποθετούνται κατα προτεραιότητα. Οχι οι πολύτεκνοι ούτε οι σύζυγοι ενστολων , αιρετοί ΟΤΑ κλπ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:59 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #771 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:39:14 μμ »
αυτο εννοω πριν παρουν αποσπαση. Και αν ειναι 1 το λειτουργικο κενο παιρνει αποσπαση μονο ενας με τα περισσοτερα μορια;; ομως ετσι καταστρατηγειται η εννοια της κατα προτεραιοτητα αποσπασης

Συνήθως ικανοποιούνται όλες οι αιτήσεις ανεξαρτήτως κενών Τουλάχιστον οι αιρετοί του ΚΥΣΠΕ έτσι είπαν

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #772 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:42:32 μμ »
Καλησπερα σε ολους.
Λυστε μου και εμενα μια απορια βρε παιδια.
Καταρχην μου ειπαν οτι εμεις που ζηταμε α/θμια,αν παρουμε αποσπαση αρχικα θα γραφτει οτι πηραμε α[ποσπαση για β/θμια στον νομό που ζηταμε,και  ΜΕΤΑ θα μας δωσουν στην α/θμια/Ισχυει αυτο;Ιδεα δεν εχω ,πρωτη φορα εκανα αιτηση αποσπασης.

Επισης,Εμεις που εχουμε τσεκαρει και το κουτακι της Α/ΘΜΙΑΣ,που ζηταμε δηλαδη αποσπαση και στην Α/ΘΜΙΑ(βασικα στην α/θμια θελω εγω,αλλα δεν μπορεις να κανεις μονο για α/θμια...αναγκαστικα κανεις και για β/θμια),εστω οτι η β/θμια δεν εχει κανενα κενο..η α/θμια ομως ειναι αδεια...,τι γινεται εκει;Οι β/θμιες εχουν τα κενα της α/θμιας ή θα χασουμε τσαμπα την αποσπαση στην α/θμια που ειναι αδεια(στην δικια μου περιπτωση),επειδη η β/θμια δεν εχει κενα;Πως γινεται η διαδικασια;
Και αυτες οι αποσπασεις που ειναι στην α/θμια θα ανακοινωθουν ταυτοχρονα με τις αλλες,ή αργοτερα;αλλη μερα;;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #773 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:52:25 μμ »
αυτο εννοω πριν παρουν αποσπαση. Και αν ειναι 1 το λειτουργικο κενο παιρνει αποσπαση μονο ενας με τα περισσοτερα μορια;; ομως ετσι καταστρατηγειται η εννοια της κατα προτεραιοτητα αποσπασης

Κατά προτεραιότητα σε σχέση με τους άλλου που δεν ανήκουν στις κατηγορίες αυτές.
Οχι όμως και μεταξύ τους. Αλλιώς δεν θα είχε νόημα να αναφέρει μόρια για 4 παιδί και παραπάνω στην εγκύκλιο των αποσπάσεων.
Θα τα ανέφερε μόνο στην διαδικασία των τοποθετήσεων.
Οταν λοιπόν υπάρχει 1 κενό και 10 ειδικές κατηγορίες θεωρείς ότι μπορούν να πάνε και οι δέκα?
Τότε με την ίδια λογική θα επρεπε και όταν δεν έχει κανένα κενό να πηγαίνανε και πάλι...

@Γατόπαρδος

Θα δεις που θα γράφει η απόφαση απόσπασης να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:59 »

Αποσυνδεδεμένος psm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #774 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:54:19 μμ »
Ξέρει κανείς αν οι αποσπάσεις θα γίνουν μόνο από πλεονασματικές σε ελλειμματικές περιοχές;

Αποσυνδεδεμένος lostinspace

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #775 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:54:33 μμ »
Καλησπερα σε ολους.
Λυστε μου και εμενα μια απορια βρε παιδια.
Καταρχην μου ειπαν οτι εμεις που ζηταμε α/θμια,αν παρουμε αποσπαση αρχικα θα γραφτει οτι πηραμε α[ποσπαση για β/θμια στον νομό που ζηταμε,και  ΜΕΤΑ θα μας δωσουν στην α/θμια/Ισχυει αυτο;Ιδεα δεν εχω ,πρωτη φορα εκανα αιτηση αποσπασης.

Επισης,Εμεις που εχουμε τσεκαρει και το κουτακι της Α/ΘΜΙΑΣ,που ζηταμε δηλαδη αποσπαση και στην Α/ΘΜΙΑ(βασικα στην α/θμια θελω εγω,αλλα δεν μπορεις να κανεις μονο για α/θμια...αναγκαστικα κανεις και για β/θμια),εστω οτι η β/θμια δεν εχει κανενα κενο..η α/θμια ομως ειναι αδεια...,τι γινεται εκει;Οι β/θμιες εχουν τα κενα της α/θμιας ή θα χασουμε τσαμπα την αποσπαση στην α/θμια που ειναι αδεια(στην δικια μου περιπτωση),επειδη η β/θμια δεν εχει κενα;Πως γινεται η διαδικασια;
Και αυτες οι αποσπασεις που ειναι στην α/θμια θα ανακοινωθουν ταυτοχρονα με τις αλλες,ή αργοτερα;αλλη μερα;;

H απόσπαση μπορεί να γίνει κατευθείαν στην Πρωτοβάθμια ή μπορεί να γίνει και στην Δευτεροβάθμια και μετά να γίνει διάθεση στην Πρωτοβάθμια. Αν υπάρχουν κενά στην Πρωτοβάθμια του νομού που ζητάς απόσπαση φυσικά και δεν χρειάζεται να υπάρχουν κενά και στην αντίστοιχη Δευτεροβάθμια για να μπορέσεις να πάρεις απόσπαση. Αν ήταν έτσι κανένας δεν θα έπαιρνε απόσπαση. Σε ότι αφορά την ανακοίνωση κάθε χρόνο ανακοινώνονταν ταυτόχρονα με τις άλλες με εξαίρεση την περσινή χρονιά που έγινανα όλα μπάχαλο λόγω των υποχρεωτικών μετατάξεων.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #776 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:57:06 μμ »
Ακριβώς έτσι. Ανήκουν και οι δυο στις κατα προτεραιότητα αποσπάσεις και συγκρίνονται μετά με όλους τους αποσπασμένους σύμφωνα με τα μόρια απόσπασης τους .
Αυτο με τα μορια αποσπασης που αναφερεται στην εγκυκλιο γιατι δεν το βρισκω. Νομιζω πως υπαρχει νομικο κενο εκει. Λογικα θα παιρνουν και οι 2 περιπτωσεις αποσπαση εφοσον δεν θα πλεοναζουν εκει που αποσπωνται

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #777 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:59:19 μμ »
Κατά προτεραιότητα σε σχέση με τους άλλου που δεν ανήκουν στις κατηγορίες αυτές.
Οχι όμως και μεταξύ τους. Αλλιώς δεν θα είχε νόημα να αναφέρει μόρια για 4 παιδί και παραπάνω στην εγκύκλιο των αποσπάσεων.
Θα τα ανέφερε μόνο στην διαδικασία των τοποθετήσεων.
Οταν λοιπόν υπάρχει 1 κενό και 10 ειδικές κατηγορίες θεωρείς ότι μπορούν να πάνε και οι δέκα?
Τότε με την ίδια λογική θα επρεπε και όταν δεν έχει κανένα κενό να πηγαίνανε και πάλι...

@Γατόπαρδος

Θα δεις που θα γράφει η απόφαση απόσπασης να πας.


Αυτο συνεβη παντως στην α/θμια-πηραν ολοι οι κατα προτεραιοτητα  και μαλιστα χωρις να ανακοινωθουν τα μορια τοπυς

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #778 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:00:42 μμ »
Guest δεν έχει σημασία τι θεωρώ εγώ, μιλάω για γεγονότα όχι για την άποψη μου . Μην είσαι  των άκρων κατευθείαν να πάμε στους 10 για μια θέση . Εγώ σου λέω οτι πέρσι χωρίς κανένα κενό σε μια ειδικότητα πήραν 4 κατα προτεραιότητα και επίσης ξέρω οτι χτες ικανοποιήθηκαν όλες οι αιτήσεις κατα προτεραιότητα

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #779 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:00:47 μμ »
Ξέρει κανείς αν οι αποσπάσεις θα γίνουν μόνο από πλεονασματικές σε ελλειμματικές περιοχές;

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Κορδη, δεν θα γίνουν καθόλου με βάση αυτό το κριτήριο (το οποίο, παρεμπιπτόντως, είναι και παράνομο).
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #780 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:06:33 μμ »
Εγώ θεωρώ τι είναι νόμιμο... και τι λεει η εγκύκλιος...
Αν οι αιρετοί ή ο οποισδήποτε θ'ελουν να κάνουν αποσπάσεις χωρίς κενά ή να μην ανακοινώνουν μόρια είναι δικαίωμα τους...

Δείτε λοιπόν εδώ στους οικογενειακούς λόγους που λέει 10 μόρια για κάθε παιδί άνω των τριών πρώτων

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/apospaseis-ekpaidevtikwn/472-egkyklios-apospasewn-ekpaidevtikwn.html

Αν ήταν να παίρνουν όλοι έτσι χωρίς ύπαρξη κενών ή μορίων τότε ποιο το νόημα να μοριοδοτούνται? Για να τα βρούνε μετά στις τοποθετήσεις τους?

ΥΓ. Και ναι δεν είμαι των άκρων γιατί τουλάχιστον στην Δβθμια αυτό που αναφέρω μπορεί να είναι και πραγματικότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2014, 03:08:43 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #781 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:12:50 μμ »
Από τη στιγμή πού ισχύει η μόριοδοτηση θέλοντας να διατηρηθεί η λειτουργικοτητα οι αποσπάσεις ελαχιστοποιούνται. Οι αποσπάσεις θα ήταν αρκετές αν υπήρχε η ευχέρειά κάθε κενού να καλύπτεται από αναπληρωτή.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #782 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:17:43 μμ »
Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. :)
Αντε παλι τα ιδια..σημερα το βραδυ λοιπον κολλημενοι στον υπολογιστη..μαλλον να παρω κανενα τσιπουρακι γιατι αναμενεται μακρυ.. ;D

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #783 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:37:23 μμ »
αν γνωρίζει  κάποιος και μου  απαντησει θα ήμουν ευγνωμων
αιτηση απόσπασης

1η επιλογή : νομός χ
2η              : νομός ψ
3η              : νομός ω

έστω ότι παιρνει κάποιος απόσπαση στην 3η επιλογή του γιατί δεν φτανουν τα μόριά του για χ κ ψ νομούς
δικαιούται αίτηση επανεξετασης/ τροποποίησης για β ή γ φάση? ΄
σε ποια περίπτωση? ή θεωρείται οτι εχει ικανοποιηθεί η αίτησή του?

πχ μαθαίνω οτι με παιρνουν σε μεταπτυχιακό τελη σεπτεμβρίου.
μπορω να ζητήσω να επανεξεταστεί η αίτησή μου

(να συμπληρωσω ότι ο νομός χ σε β φάση αποσπάσεων είχε πολύ χαμηλότερη βάση από ότι στην α φάση...)
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159913
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.