*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 420313 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #952 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:26:39 μμ »

     
Τι λέει η συνταγη Μπράτη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:26:25 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #953 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:28:28 μμ »
Δηλαδή θα υπάρξουν αλλαγές?

Δεν ξέρω αλλά δεν μπορείτε να πατήσετε πάνω σε αυτό το έγγραφο για οτιδήποτε. Λογικά αύριο τα τελικά.

===========================================================================

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να συγχρώ όσους πήραν απόσπαση αλλά ιδιαίτερα

1) Τον Υπουργό Παιδείας
2) Τους αιρετούς
3) Τον Περιφερειακό μου Δ/ντη
4) Τον Δ/ντη μου Εκπαίδευσης

που για μιά ακόμα χρονιά με επιβεβαίωσαν ότι δεν πρέπει να πολυασχολούμαι με οργανικές κ.α. μικρολεπτομέρειες....

Οταν παιδί μου μετά τις αποσπάσεις παίζεις μπάλα σε όλο το Νομό γιατί να δεσμεύεσαι? Be free forever...   ;D ;D ;D ;D

YΓ1. Να μου ευχηθώ πάντα τέτοια...
ΥΓ2. Η συνταγή Μπράτη λέει εγώ έδωσα ο Υπουργός τα άλλαξε...  ;D
ΥΓ3. Επίσης θα ήθελα να καλοσορίσω τους αναπληρωτές του Νομού μου... θα πάρουν πολλούς γιατί αλλιώς ούτε με 50 ώρες διδακτικες ανά καθηγητή δεν βγαίνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 07:30:35 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος so.ka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #954 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:31:54 μμ »
Πληζ οποιος ξερει να μου απαντησει...αν δεν δεχτουν να παω α/θμια...μπορω να κανω ανακληση της α[ποσπασης;
Ο Μπράτης είχε γράψει ότι δεν γίνεται ανάκληση της απόσπασης!
Τώρα στη δευτεροβάθμια δεν ξέρω...
Λογικά θα ισχύει το ίδιο!
Τίποτα πιο σημαντικό στον κόσμο δεν υπάρχει, από το να μπορείς να λες παρών στην κάθε μάχη! (γ κ)

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #955 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:33:15 μμ »
Πέρα από την όποια προσπάθεια για την επανεξέταση της απόσπασης θέλω να κάνω μια ερώτηση

Φέτος πήρα αναγκαστικά οργανική σε ένα αρκετά απομακρυσμένο σχολείο, αλλά στο σχολείο που ήμουν πέρυσι που ήταν κάπως πιο κοντινό ένας συνάδελφος που έχει οργανική πήρε απόσπαση.
´Εχω πιθανότητα να πάω στη θέση του στο κάπως πιο κοντινό σχολείο αν ζητήσω απόσπαση εντός ή προηγούνται αυτοί που είναι στη διάθεση και οι αποσπασμένοι από άλλα ΠΥΣΔΕ;
 Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:26:25 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #956 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:33:59 μμ »
Δεν ξέρω αλλά δεν μπορείτε να πατήσετε πάνω σε αυτό το έγγραφο για οτιδήποτε. Λογικά αύριο τα τελικά.

===========================================================================

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να συγχρώ όσους πήραν απόσπαση αλλά ιδιαίτερα

1) Τον Υπουργό Παιδείας
2) Τους αιρετούς
3) Τον Περιφερειακό μου Δ/ντη
4) Τον Δ/ντη μου Εκπαίδευσης

που για μιά ακόμα χρονιά με επιβεβαίωσαν ότι δεν πρέπει να πολυασχολούμαι με οργανικές κ.α. μικρολεπτομέρειες....

Οταν παιδί μου μετά τις αποσπάσεις παίζεις μπάλα σε όλο το Νομό γιατί να δεσμεύεσαι? Be free forever...   ;D ;D ;D ;D

YΓ1. Να μου ευχηθώ πάντα τέτοια...
ΥΓ2. Η συνταγή Μπράτη λέει εγώ έδωσα ο Υπουργός τα άλλαξε...  ;D
ΥΓ3. Επίσης θα ήθελα να καλοσορίσω τους αναπληρωτές του Νομού μου... θα πάρουν πολλούς γιατί αλλιώς ούτε με 50 ώρες διδακτικες ανά καθηγητή δεν βγαίνει...

Εύγε!
Πάντως, ο νομός σου είναι "στεριανός" γιατί αν ήταν νησιώτικος θα σου έλεγα εγώ πού και πώς θα έπαιζες μπάλα... 8)

ΥΣ. Άλλο σχολείο=άλλο νησί  ;)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #957 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:34:38 μμ »
Ο Μπράτης είχε γράψει ότι δεν γίνεται ανάκληση της απόσπασης!
Τώρα στη δευτεροβάθμια δεν ξέρω...
Λογικά θα ισχύει το ίδιο!
Στην εγκύκλιο αποσπάσεων έγραφε:
Ανάκληση της αίτησης απόσπασης  δεν θα γίνεται δεκτή, εκτός εάν οι λόγοι τους
οποίους  επικαλείται  ο  εκπαιδευτικός  έχουν  προκύψει  μετά  τη  λήξη  της  προθεσμίας
υποβολής  της  αίτησης  απόσπασης  με  την  επιφύλαξη  των  όσων  αναφέρονται  παρακάτω
στην παρ. 5.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #958 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:36:58 μμ »
Εύγε!
Πάντως, ο νομός σου είναι "στεριανός" γιατί αν ήταν νησιώτικος θα σου έλεγα εγώ πού και πώς θα έπαιζες μπάλα... 8)

ΥΣ. Άλλο σχολείο=άλλο νησί  ;)

Κοίτα να δεις μετά την πρώτη τοποθέτηση διορισμού και μερικές μη επιτυχημένες μεταθέσεις μαθαίνεις... π.χ. βλέπεις ρε παιδί μου βγάζει οργανικές και ένας στην ειδικότητα σου δεν εμφανίζεται με μόρια όντως διαθεσίτης.... δεν υποπτέυεσαι ότι το παλικάρι την έχει κάνει για αλλού? Η πλάκα είναι ότι δεν έπαιρνε ούτε με σφαίρες οργανική που δεν ήθελε τι φοβήθηκε να εμφανιστεί? Εκανε και Δ/ντης τρομάρα του...

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #959 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:37:22 μμ »
Υποθέτω ότι μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ. Μόλις πας θα το ζητήσεις,- σε μένα έγινε πριν 2 χρόνια,(είμαι ΠΕ06) πήγα με απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ και από κεί με δική μας αίτηση όσοι ήθελαν στο ΠΥΣΠΕ. Ελπίζω να ισχύει ακόμα. Δεν κάνεις ανάκληση , είναι διάθεση στο ΠΥΣΠΕ. Καλή τύχη !
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου..ελπιζω να ισχυει,,αν και αναρωτιεμαι,αιτηση εσωτερικης αποσπασης μπορω να κανω ετσι,χωρις εγκυκλιο;;
Μακαρι,γιατι τα πραγνατα ειναι πολυ σκουρα για μενα.Παιδια..βγαζω καπνους απο τα αυτια.Ξαφνικα...στον νομο που ζηταγα μεταθεση,δηλαδη εδω που πηρα αποσπαση στην β/θμια(εγω ηθελα α/θμια διοτι ειναι παντελως αδεια απο την ειδικοτητα μου,τουτεστιν διαλεγω οπου θελω)..ξαφνικα και ως δια μαγειας εμφανιστηκαν 3 ολοκληρα οργανικα κενα,μαλιστα στην πρωτευουσα του νομου.Το ειδα πριν λιγο,που μπηκα στην ιστοσελιδα της β/θμιας που με αποσπουν.Και ειδα τι;;Οτι 3 της ειδικοτητας μου,ζητανε βελτιωση και τους τοποθετουν σε 3 οργανικα κενα,τα 2 στην πρωτευουσα.Και ερχομαι και ρωταω το εξης;Γιατι λοιπον δεν εκαναν ΚΑΜΙΑ μεταθεση;Γιατι αυτα τα κενα δεν τα εδωσαν στις μεταθεσεις και ετσι εγω δεν πηρα μεταθεση στον νομό που ηθελα,αν και ημουν δευτερη στην λιστα της ειδικοτητας μου πανελλαδικα;Και τωρα παιρνουν 3 οργανικες ατομα με 40 μορια,ενω εγω εχω 160 και θα με τρεχουν στα ορεινα χωριά; :o
Εγω ξερω οτι οι αιτησεις βελτιωσεων εξεταζονται ΜΑΖΙ με τις μεταιεσεις και τους διαθεσιτες,ειναι ετσι η δεν ειναι;;Στον νομο που πηρα μεταθεση ετσι ακριβως τα εκαναν...και εκει δηλαδη φυλαξαν 3 οργανικες για τις βελτιωσεις;;Δυστυχως αυτο φαινεται ξεκαθαρα...
Δεν το χωραει το μυαλο μου..με 160 μορια,18 χρονια σε νησι,να μην μπορω να παρω μεταθεση στον νομο που θελω(οχι αττικη),να μου δινουν αποσπαση ενω εχω ζητησει στην α/θμια που ειναι αδεια,και να βλεπω ατομα με 40 μορια να παιρνουν με βελτιωση οργανικη στην πρωτευουσα του νομου,και να αδειαζει το χωριο στο βουνο..τουτεστιν  εγω με τα 160 μορια θα παεω εκει...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #960 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:40:43 μμ »
Στην εγκύκλιο αποσπάσεων έγραφε:
Ανάκληση της αίτησης απόσπασης  δεν θα γίνεται δεκτή, εκτός εάν οι λόγοι τους
οποίους  επικαλείται  ο  εκπαιδευτικός  έχουν  προκύψει  μετά  τη  λήξη  της  προθεσμίας
υποβολής  της  αίτησης  απόσπασης  με  την  επιφύλαξη  των  όσων  αναφέρονται  παρακάτω
στην παρ. 5.


Ποιος Μπράτης ρε παιδιά εδώ μόλις το είπε αυτό του έκανε ανάκληση αποσπάσεων ο ίδιος ο Υπουργός...  ;D
Του απιστεύτου δηλαδή...

ΥΓ. Να υποψιαστώ ότι αυτοί που ανακλήθηκαν από τον Μπράτη ιθα πάνε σε φορείς και προστέθηκε ένας που ατύχησε να πάει σε Φορέα? Σώπα ρε γίνονατι τέτοια πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #961 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:42:14 μμ »
διαπολιτισμικά και εκκλησιαστικά της εγκυκλίου δεν είναι στη λίστα και να υποθέσω ότι δεν έχουν μοριοδότηση. Επίσης τα καλλιτεχνικά σχολεία γιατί δεν έχουν μοριοδότηση; Σχολεία δεν είναι αυτά;!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #962 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:44:18 μμ »
Κοίτα να δεις μετά την πρώτη τοποθέτηση διορισμού και μερικές μη επιτυχημένες μεταθέσεις μαθαίνεις... π.χ. βλέπεις ρε παιδί μου βγάζει οργανικές και ένας στην ειδικότητα σου δεν εμφανίζεται με μόρια όντως διαθεσίτης.... δεν υποπτέυεσαι ότι το παλικάρι την έχει κάνει για αλλού? Η πλάκα είναι ότι δεν έπαιρνε ούτε με σφαίρες οργανική που δεν ήθελε τι φοβήθηκε να εμφανιστεί? Εκανε και Δ/ντης τρομάρα του...

Αν και αυτά που λες ισχύουν, ωστόσο δεν είναι το σύνηθες.
Ως έθισται, πάντα κάθε χρόνο τέτοια μέρα, ζούμε τη μέρα τη μαρμότας... ;)

Να δούμε τι ετοιμάζεται στην πορεία, γιατί προβλέπεται πολύ "ψωμί" για οφέτος...(αξιολόγηση, νέο μισθολόγιο, θα γίνει ή δε θα γίνει ΑΣΕΠ; και ότι άλλο φρούτο μας ξημερώσει)

Καλή αρχή εύχομαι σε όσους πήρατε απόσπαση από Δευτέρα!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #963 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:46:38 μμ »
Αναρωτιέμαι αν αυτό το φαιδρό φαινόμενο των χιλιάδων αποσπάσεων εκπαιδευτικών κάθε χρόνο υπάρχει σε κάποια άλλη χώρα...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #964 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:47:47 μμ »
Αναρωτιέμαι αν αυτό το φαιδρό φαινόμενο των χιλιάδων αποσπάσεων εκπαιδευτικών κάθε χρόνο υπάρχει σε κάποια άλλη χώρα...

Ε να μην έχουμε πρωτιά και σε κάτι;
Σε όλα τ' άλλα πατώνουμε!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #965 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:48:23 μμ »
Αναρωτιέμαι αν αυτό το φαιδρό φαινόμενο των χιλιάδων αποσπάσεων εκπαιδευτικών κάθε χρόνο υπάρχει σε κάποια άλλη χώρα...
[/quote

Στις άλλες χώρες οι εκπαιδευτικοί δουλεύουν στον τόπο τους!
Just be real!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159906
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.