*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 12396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 12:58:36 πμ »
Μαλλον τα χω μπερδεψει. Η ΠΔΣ και η ενισχυτικη ειναι υποθεση της δευετεροναθμιας μονο ή συνδιασμος δευτεροβαθμιας και διευθυντη?

Αυτο ειναι οι ωρομισθιοι?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:29:50 »

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 01:21:42 μμ »
Εμένα τη Δευτέρα 22/10 που πήρα τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι άρχισαν να καλούν ωρομισθίους (για νομό Θεσσαλονίκης μιλάω). Το απογοητευτικό ήταν ότι ουπάλληλος μου έιπε πως υπάρχουν μόνο 6 κενά στην περιφέρεια γ΄, δ΄, ε΄ Θεσ/νίκης (προς το παρόν τουλάχιστο!!!).

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 01:58:56 μμ »
Εμένα τη Δευτέρα 22/10 που πήρα τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι άρχισαν να καλούν ωρομισθίους (για νομό Θεσσαλονίκης μιλάω). Το απογοητευτικό ήταν ότι ουπάλληλος μου έιπε πως υπάρχουν μόνο 6 κενά στην περιφέρεια γ΄, δ΄, ε΄ Θεσ/νίκης (προς το παρόν τουλάχιστο!!!).



Συναδελφε αναφερεσαι στην ΠΔΣ?  Γιατι το θεμα ειναι ΠΔΣ για φιλολογους ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 02:08:16 μμ »
Εμένα τη Δευτέρα 22/10 που πήρα τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι άρχισαν να καλούν ωρομισθίους (για νομό Θεσσαλονίκης μιλάω). Το απογοητευτικό ήταν ότι ουπάλληλος μου έιπε πως υπάρχουν μόνο 6 κενά στην περιφέρεια γ΄, δ΄, ε΄ Θεσ/νίκης (προς το παρόν τουλάχιστο!!!).



Συναδελφε αναφερεσαι στην ΠΔΣ?  Γιατι το θεμα ειναι ΠΔΣ για φιλολογους ??? ???

Αναφέρομαι σε ωρομίσθιους, συγγνώμη αν σας μπέρδεψα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:29:50 »

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 03:01:17 μμ »
Μαλλον τα χω μπερδεψει. Η ΠΔΣ και η ενισχυτικη ειναι υποθεση της δευετεροναθμιας μονο ή συνδιασμος δευτεροβαθμιας και διευθυντη?

Αυτο ειναι οι ωρομισθιοι?


Η ΠΔΣ είναι πρόσθετη διδασκαλία που γίνεται στα λύκεια αφού οι μαθητές τελειώσουν το κανονικό τους πρόγραμμα. Η ενισχυτική είναι το αντίστοιχο αλλά για το γυμνάσιο. Για να σε πάρουν δυστυχώς δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια γι' αυτό βοηθάει να έχεις γνωστό κάποιον στη δευτεροβάθμια ή κάποιον διευθυντή.Τώρα όσον αφορά τους ωρομίσθιους αυτοί διδάσκουν κάποιες ώρες στο κανονικό πρόγραμμα του σχολείου, για να σε πάρουν πρέπει να έχεις αρκετά μόρια στο ενιαίο πίνακα τα οποία κυμαίνονται ανάλογα με τα κενά που έχει κάθε περιοχή. π.χ. για κεντρική μακεδονία τώρα παίρνουν αυτούς που έχουν κοντά στα 20 μόρια.
Παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2007, 03:04:43 μμ από almali »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 03:37:00 μμ »
κάτι νεότερο για την ΠΔΣ?

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 03:40:04 μμ »
Από τα μέρη μου τίποτα.Δεν τους έχει έρθει ακόμη, λένε, η εγκύκλιος.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 09:06:41 πμ »
καλημερα παιδια!εγω ειμαι απο ανατολικη μακεδονια και απο την προηγουμενη βδομαδα με καλεσαν σε ενα χωριο του νομου. ατυπα οπως μου ειπαν.χθες μου τηλ απο σχολειο του νομου και εμαθα ότι μου αλλαξαν σχολειο και  σημερα θα παω στο καινουριο.και παλι ατυπα και αυτες οι ωρες δεν θα προσμετρηθουν απειδη ακομα δεν εχει ερθει η εγκυκλιος. απλως το κανουν επειδη τα παιδια αγανακτησαν με την καθυστερηση αυτη.όλος ο λογος γινεται για 2 ωρες. ετσι λενε ότι δεν δινουν παραπανω σε κανεναν.......... :'(

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 02:09:41 μμ »
καλημερα παιδια!εγω ειμαι απο ανατολικη μακεδονια και απο την προηγουμενη βδομαδα με καλεσαν σε ενα χωριο του νομου. ατυπα οπως μου ειπαν.χθες μου τηλ απο σχολειο του νομου και εμαθα ότι μου αλλαξαν σχολειο και  σημερα θα παω στο καινουριο.και παλι ατυπα και αυτες οι ωρες δεν θα προσμετρηθουν απειδη ακομα δεν εχει ερθει η εγκυκλιος. απλως το κανουν επειδη τα παιδια αγανακτησαν με την καθυστερηση αυτη.όλος ο λογος γινεται για 2 ωρες. ετσι λενε ότι δεν δινουν παραπανω σε κανεναν.......... :'(

Απίστευτα πράγματα - για δύο ώρες... Ε ρε κατάντια!!!!!!!!!!!!!!!!

Δείτε στο esos την εγκύκλιο για την ΠΔΣ (αρχίζει στις 29 Οκτωβρίου 2007 και λήγει στις 30 Ιουνίου 2008).
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 03:03:45 μμ »
Μαλλον τα χω μπερδεψει. Η ΠΔΣ και η ενισχυτικη ειναι υποθεση της δευετεροναθμιας μονο ή συνδιασμος δευτεροβαθμιας και διευθυντη?

Αυτο ειναι οι ωρομισθιοι?


Η ΠΔΣ είναι πρόσθετη διδασκαλία που γίνεται στα λύκεια αφού οι μαθητές τελειώσουν το κανονικό τους πρόγραμμα. Η ενισχυτική είναι το αντίστοιχο αλλά για το γυμνάσιο. Για να σε πάρουν δυστυχώς δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια γι' αυτό βοηθάει να έχεις γνωστό κάποιον στη δευτεροβάθμια ή κάποιον διευθυντή.Τώρα όσον αφορά τους ωρομίσθιους αυτοί διδάσκουν κάποιες ώρες στο κανονικό πρόγραμμα του σχολείου, για να σε πάρουν πρέπει να έχεις αρκετά μόρια στο ενιαίο πίνακα τα οποία κυμαίνονται ανάλογα με τα κενά που έχει κάθε περιοχή. π.χ. για κεντρική μακεδονία τώρα παίρνουν αυτούς που έχουν κοντά στα 20 μόρια.
Παράθεση

Αυτα τα ξερω αλλα νομιζα οτι πλεον η επιλογη για ενισχυτικη ειναι αποκλειστικα και μονο θεμα δευτεροβαθμιας, Η γνωριμια με τους διευθυντες σχολειων που κολλαει? :-[

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 04:11:36 μμ »
Οι ωρομίσθιοι της ενισχυτικής (στο Γυμνάσιο) προσλαμβάνονται όπως οι ωρομίσθιοι του κανονικού προγράμματος. Δηλαδή, η ενισχυτική συμπεριλαμβάνεται στην εγκύκλιο αναπληρωτών-ωρομισθίων και οι προσλήψεις γίνονται από τους πίνακες ωρομισθίων που υπάρχουν στο e-aitisi. Για την ΠΔΣ (Λύκειο) γίνονται χωριστές αιτήσεις και οι προσλήψεις γίνονται από τις Β/θμιες (παίρνουν όποιον θέλουν, χωρίς συγκεκριμένα κριτήρια). Οι δ/ντές των σχολείων μπορεί να προτείνουν άτομα, αλλά οι προτάσεις τους δεν δεσμεύουν τις Β/θμιες.

Αποσυνδεδεμένος Vivia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τη διδασκαλία!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 07:27:18 μμ »
vghke h fetinh egkuklios gia thn prostheth didaktikh sthriksh.makari na mas kalesoun...
deite sto http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/egkyklios_enarkshs_pds_2007_08_071025.doc
pantws as mhn epanapavomaste...auto lew ston eauto mou..!shmantiko einai na organwsoume to xrono mas kai na arxisoume diavasma gia ton epomeno diagwnismo asep.einai h monh lush gia na pragmatopoihsoume ta oneira mas...

Αποσυνδεδεμένος katerinacrete

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 12:19:30 μμ »
Geia se olous!

Auti logika prepei na einai i episimi egiklios kathos tin vrika kai sto www.ypepth.gr.
Logika apo tora prepei na perimenoume na mas kalesoun?
Ehoun ksekinisei na kaloun se merikes periohes?
Se Criti omos ohi akoma.

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 01:04:52 μμ »
συγνώμη παιδιά ( κατερίνα και βίβια) αλλά δε νομίζεται ότι οι λατινικοί χαρακτήρες στην ελληνική γλώσσα μοιάζουν σαν να τη βιάζουν;;; γι΄αυτό μαρέσει αυτό το φόρουμ γιατί εάν προσέξατε όλοι γράφουν ελληνικά!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 619
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.