*

Αποστολέας Θέμα: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης  (Αναγνώστηκε 10669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« στις: Απρίλιος 15, 2014, 08:29:13 μμ »
Απ'οτι διαβασα και καταλαβα οσοι διοριστήκαμε αρχες Μαρτίου ειμαστε για αιτησεις οριστικής τοποθέτησης!!!Νομίζω????


http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%99%CE%97%CE%9C9-%CE%9A%CE%9F%CE%92

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:44 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2014, 08:32:56 μμ »
θα σου πω τι πιστεύω γι αυτό :
αίτηση οριστικής τοποθέτησης θα υποβάλετε ώστε να μπορείτε να κριθείτε για ....λειτουργική τοποθέτηση τον Σεπτέμβριο.

και εξηγώ :
για να πάρειις οργανική χωρίς να έχεις υπηρετήσει έναν χρόνο στην διάθεση δεν γίνεται γιατί το απαγορεύει ο νόμος. ΄΄αρα κάνεις την αίτηση τώρα, ώστε να έχεις δικαίωμα να κριθείς με τα μόριά σου τον Σεπτέμβριοο που θα παίξουν λειτουργικές τοποθετήσεις....

είναι ψιλο-σκοτεινό σημείο το συγκεκριμενο. Νομίζω πρέπει να γίνει ερώτημα για να κάνουν όλες οι ΔΔΕ το ίδιο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2014, 08:37:39 μμ »
Στην περιοχη που διοριστηκα εχουν παρει αναπληρωτη φετος και ετσι εγω πηγα αλλου μεχρι το καλοκαιρι.Απο Σεπτεμβρη που δε θα υπαρχει ο αναπληρωτης δεν θα παω στην περιοχη διορισμου μου?
 

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2014, 08:38:56 μμ »
Δείτε αυτό

β) Μέσα στην ίδια προθεσμία υποβάλουν δήλωση για οριστική τοποθέτηση και για βελτίωση,
χωρίς να αναγράφουν προτιμήσεις συγκεκριμένων σχολείων, όσοι βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ
από μετάθεση, απόσπαση σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού και για οποιοδήποτε άλλο λόγο.

Σύμφωνα με την παρ. 12 του άρθρου 9 του Ν.3848/2010 όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2α του
άρθρου 33 του Ν.4038/2012 και την παρ. 2α του άρθρου 39 του Ν.4115/2013
, οι νεοδιόριστοι
εκπαιδευτικοί τοποθετούνται οριστικά κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός της ίδιας περιοχής όπως
ορίζεται στις οικείες διατάξεις.

Sorry, δεν έχω χρόνο να το ψάξω πιο αναλυτικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:44 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2014, 08:39:59 μμ »
ναι, αφού υπηρετήσουν έναν χρόνο στην διάθεση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2014, 12:10:47 μμ »
Δηλαδή πρεπει να κάνουμε κι εμείς που διοριστηκαμε το Μάρτιο αιτηση για οριστική τοποθέτηση και βελτίωση;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 21, 2014, 12:12:53 μμ »
Δηλαδή πρεπει να κάνουμε κι εμείς που διοριστηκαμε το Μάρτιο αιτηση για οριστική τοποθέτηση και βελτίωση;

Για οριστική τοποθέτηση θα κάνεις μόνο εφόσον δεν στο απαγορεύει κάποια αναφορά στην εγκύκλιο (που δεν νομίζω).

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 21, 2014, 12:27:30 μμ »
Δηλαδή πρεπει να κάνουμε κι εμείς που διοριστηκαμε το Μάρτιο αιτηση για οριστική τοποθέτηση και βελτίωση;

Oxι, δεν μπορεις να υποβαλεις αιτηση οριστικης τοποθετησης/βελτιωσης, διοτι δεν εχεις θεμελιωσει δικαιωμα μεταθεσης, εφοσον διοριστηκες το Μαρτιο του 2014.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 21, 2014, 12:32:35 μμ »
@Damien

Που το λέει αυτό στην εγκύκλιο; Ισχύει από τα Π.Δ. ή είναι κάποια ρύθμιση που έγινε τελευταία? (προς ενημέρωση ρωτάω γιατί το ψάχνω και εγώ - μιλάω βεβαια για οριστική τοποθέτηση).

Βρήκα αυτό στο ΦΕΚ του 2010

Μέχρι τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του
Α.Σ.Ε.Π. σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος νόμου,
ο νεοδιοριζόμενος εκπαιδευτικός της πρωτοβάθμιας ή
της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τίθεται στη διάθεση
της οικείας διεύθυνσης εκπαίδευσης και τοποθετείται
προσωρινά με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης,
ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού υπη.
ρεσιακού συμβουλίου σε κενή θέση σχολικής μονάδας
της περιοχής και οριστικά στο τέλος της πρώτης δι.
ετίας κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός της
ίδιας περιοχής, όπως ορίζεται στις οικείες διατάξεις


Και αυτό στο 2013

2. α) Στο πρώτο εδάφιο της παρ. 12 του άρθρου 9 του
ν. 3848/2010 (Α΄71) απαλείφεται η φράση «στο τέλος της
πρώτης διετίας».
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2014, 12:43:38 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2014, 12:37:25 μμ »
@Damien

Που το λέει αυτό στην εγκύκλιο; Ισχύει από τα Π.Δ. ή είναι κάποια ρύθμιση που έγινε τελευταία? (προς ενημέρωση ρωτάω γιατί το ψάχνω και εγώ - μιλάω βεβαια για οριστική τοποθέτηση).

Ανεκαθεν ισχυει βασει των ΠΔ.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 21, 2014, 12:45:04 μμ »
Ναι δεν διαφωνώ ότι ίσχυε παλιότερα με βάση όμως αυτά του 2010 και του 2013 πιστεύεις ότι επανέρχεται το προηγούμενο καθεστώς ή απλά το αφήνει στον αέρα? (δηλαδή εννοεί η απαλοιφή ότι ισχύει ότι ίσχυε πριν το 2010 ή από δω και πέρα μπορούν όλοι?). Ρωτάω γιατί λέει σύμφωνα με τις συγκεκριμένες διατάξεις δηλαδή (2010,2012 και 2013).

ΥΓ. Πάντως και αρνητική να ήταν η απάντηση εδώ στο forum (λόγω Νομοθεσίας) εγώ με αυτά που έχω δει σε διάφορες Διευθύνσεις (όχι όλες) θα ήμουν τελείως αφελής αν έκανα αίτηση εφόσον την δεχόταν το μηχανογραφικό σύστημα του Υπουργείου; (ρητορική η ερώτηση δεν περιμένω απάντηση).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2014, 01:55:05 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 21, 2014, 03:46:49 μμ »
Ναι δεν διαφωνώ ότι ίσχυε παλιότερα με βάση όμως αυτά του 2010 και του 2013 πιστεύεις ότι επανέρχεται το προηγούμενο καθεστώς ή απλά το αφήνει στον αέρα? (δηλαδή εννοεί η απαλοιφή ότι ισχύει ότι ίσχυε πριν το 2010 ή από δω και πέρα μπορούν όλοι?). Ρωτάω γιατί λέει σύμφωνα με τις συγκεκριμένες διατάξεις δηλαδή (2010,2012 και 2013).

Kοιταξε, μετα τις αλλεπαλληλες πελαγοδρομησεις του υπουργειου σχετικα με την αυξομειωση των ετων θεμελιωσης δικαιωματος μεταθεσης που σημειωθηκαν επι υπουργιας Διαμαντοπουλου και Αρβανιτοπουλου, εχουμε επανελθει στο προηγουμενο, αρχικο καθεστως της μονοετους υπηρετησης οργανικης, (με ιδιαιτερες περιπτωσεις τα δυσπροσιτα κτλ), προκειμενου για κατοχυρωση δικαιωματος μεταθεσης, οπως προβλεπεται στα σχετικα ΠΔ (50/96, 100/97), εξαιρουμενων των μεταταγμενων στην Α/θμια καθηγητων, για τους οποιους η σχετικη διαφοροποιηση αφενος κρινεται νομικα εωλη (ουδεμια εκπληξη εδω) - εφοσον δεν προβλεπεται καμια σχετικη εξαιρεση μεταταγμενων εκπαιδευτικων απο την κειμενη νομοθεσια - αφετερου εληφθη με πολιτικους ορους. Με εξαιρεση αυτη λοιπον την κατηγορια, τα λοιπα των γενικων μεταθεσεων περι υπηρετησης οργανικης κτλ δεν παρουσιαζουν γενικα διαφοροποιησεις απο την προτερα της Διαμαντοπουλου κατασταση.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 21, 2014, 04:06:25 μμ »
Kοιταξε, μετα τις αλλεπαλληλες πελαγοδρομησεις του υπουργειου σχετικα με την αυξομειωση των ετων θεμελιωσης δικαιωματος μεταθεσης που σημειωθηκαν επι υπουργιας Διαμαντοπουλου και Αρβανιτοπουλου, εχουμε επανελθει στο προηγουμενο, αρχικο καθεστως της μονοετους υπηρετησης οργανικης, (με ιδιαιτερες περιπτωσεις τα δυσπροσιτα κτλ), προκειμενου για κατοχυρωση δικαιωματος μεταθεσης, οπως προβλεπεται στα σχετικα ΠΔ (50/96, 100/97), εξαιρουμενων των μεταταγμενων στην Α/θμια καθηγητων, για τους οποιους η σχετικη διαφοροποιηση αφενος κρινεται νομικα εωλη (ουδεμια εκπληξη εδω) - εφοσον δεν προβλεπεται καμια σχετικη εξαιρεση μεταταγμενων εκπαιδευτικων απο την κειμενη νομοθεσια - αφετερου εληφθη με πολιτικους ορους. Με εξαιρεση αυτη λοιπον την κατηγορια, τα λοιπα των γενικων μεταθεσεων περι υπηρετησης οργανικης κτλ δεν παρουσιαζουν γενικα διαφοροποιησεις απο την προτερα της Διαμαντοπουλου κατασταση.

Κοίτα τώρα όμως περίπτωση (για να σε πάω και στο ΝιckName σου που πιθανόν προκύπτει από το Omen - καλά ταινιάρα δεν το συζητάω) που ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.
Πες ότι εγώ είμαι νεοδιόριστος (λέμε τώρα) και πρωτοδευτεροξάδελφος του Κούγια (ξαναλέμε τώρα) και βρίσκω ότι το 2005-2006 (νομίζω) που ίσχυαν όπως σωστά αναφέρεις τα συγκεκριμένα Π.Δ. κάποιοι που διορίστηκαν (Νοέμβρη νομίζω;) διεκδίκησαν μετάθεση και οριστική τοποθέτηση (δεν ξέρω τι έγινε τότε αλλά λέω αν έγινε και πως έγινε) πως τους πάω μετά στο Υπουργείο όταν φτάσει η ώρα των ενστάσεων θέτοντας θέμα ισονομίας (και με προηγούμενα τετελεσμένο αυτό που έγινε τότε)?

ΥΓ. Για να μην δίνω και ψεύτικες ελπίδες (γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε και πως) θα είχε ενδιαφέρον να μας ενημερώσει κάποιος τι έγινε τότε (τι έλεγε η εγκύκλιος, ποιες διευκρινήσεις δόθηκαν στις Δ/νσεις, πως έγινε η διαδικασία και αν κάποιοι πήραν μετάθεση ή οριστική τοποθέτηση τελικά). Διότι εμένα αυτά περί αλλαγής πολιτικής ηγεσίας άμα πάω νομικά τα ακούω βερεσέ. Οφείλουν να έχουν συνέχεια....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2014, 04:11:25 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αιτηση οριστικής τοποθέτησης
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 21, 2014, 04:39:17 μμ »
Κοίτα τώρα όμως περίπτωση (για να σε πάω και στο ΝιckName σου που πιθανόν προκύπτει από το Omen - καλά ταινιάρα δεν το συζητάω) που ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.
Πες ότι εγώ είμαι νεοδιόριστος (λέμε τώρα) και πρωτοδευτεροξάδελφος του Κούγια (ξαναλέμε τώρα) και βρίσκω ότι το 2005-2006 (νομίζω) που ίσχυαν όπως σωστά αναφέρεις τα συγκεκριμένα Π.Δ. κάποιοι που διορίστηκαν (Νοέμβρη νομίζω;) διεκδίκησαν μετάθεση και οριστική τοποθέτηση (δεν ξέρω τι έγινε τότε αλλά λέω αν έγινε και πως έγινε) πως τους πάω μετά στο Υπουργείο όταν φτάσει η ώρα των ενστάσεων θέτοντας θέμα ισονομίας (και με προηγούμενα τετελεσμένο αυτό που έγινε τότε)?

ΥΓ. Για να μην δίνω και ψεύτικες ελπίδες (γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε και πως) θα είχε ενδιαφέρον να μας ενημερώσει κάποιος τι έγινε τότε (τι έλεγε η εγκύκλιος, ποιες διευκρινήσεις δόθηκαν στις Δ/νσεις, πως έγινε η διαδικασία και αν κάποιοι πήραν μετάθεση ή οριστική τοποθέτηση τελικά). Διότι εμένα αυτά περί αλλαγής πολιτικής ηγεσίας άμα πάω νομικά τα ακούω βερεσέ. Οφείλουν να έχουν συνέχεια....

"Ακόμη δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης έχουν και οι εκπαιδευτικοί που διορίστηκαν σε δυσπρόσιτο σχολείο με τη διαδικασία του άρθρου 41 του Ν.1143/81 και διανύουν το τελευταίο έτος της διετούς υποχρεωτικής υπηρεσίας τους καθώς και οι εκπαιδευτικοί που είναι με απόσπαση σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού και διανύουν το έτος που λήγει η απόσπασή τους (άρθρο 8 παρ.3 Ν.2817/00), εφόσον έχουν υπηρετήσει ένα έτος στην οργανική τους θέση πριν την απόσπασή τους. Δικαίωμα μετάθεσης έχουν επίσης και οι εκπαιδευτικοί που διορίζονται μέχρι και 31-10-2005, με μονάδες συνολικής υπηρεσίας και δυσμενών συνθηκών από πράξη ανάληψης υπηρεσίας για όσους διορίζονται μετά την 30-9-2005 και μέχρι 31-10-2005."

(104406/Δ2/4 -10- 2005)




Η αποφαση οντως εληφθη με πολιτικες σκοπιμοτητες. Τα υπολοιπα, που πολυ σωστα θετεις, απαιτουν τη συνδρομη δικηγορου με εμβριθη γνωση του πραγματος.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158545
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.