*

Αποστολέας Θέμα: Παράσταση Διαμαρτυρίας των αν. φιλολόγων στο Υπουργείο Παιδείας την Πέμπτη  (Αναγνώστηκε 9585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Γι αυτό ειμαστε στο ψυγειο 4 χρονια τωρα ολοι οι ΦΕΚιτες ιδιοτελείς ξενογλωσσοι συναδερφε.Προφανως για λογους που ολοι γνωρίζουμε....Παντως καλη επιτυχια σας ευχομαι.Ολοι ταλαιπωρακια ειμαστε.Καλο είναι να ειμαστε ωστοσο  μετρημένοι γιατι διαφορα δυσαρεστα σχολια  μας αναγκαζουν να μπαινουμε σε ξενα χωράφια και νηματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω τα ζώα• ιδίως τα κούγκαρς!
    • Προφίλ
@guestteacher

Ειλικρινά θαυμάζω τον αλτρουισμό και την υπομονή σου που κάθισες κι έγραψες τέτοιο κατεβατό, για ν' αποδείξεις τα αυταπόδεικτα. Σίγουρα είσαι καλύτερος από μένα.

Προς άπαντα ενδιαφερόμενο:

Το πόσο ψηλό ή χαμηλό επίπεδο έχει κάποιος, φαίνεται από τα λόγια και από τα έργα του. Μιας και το φόρουμ εξασφαλίζει την ανωνυμία μας, τα έργα δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν κριτήριο, άρα μένουν τα λόγια.

Ενδεικτικές φράσεις 'υψηλού' επιπέδου:

"...ιδιοτελή συμφέροντα όσων φοβούνται ότι θα χάσουν τη δουλειά τους επειδή απλά προσλαμβάνονταν χωρίς το κράτος να τους χρειάζεται τόσες ώρες, απλά και μόνο για λόγους που όλοι γνωρίζουμε..."

"...από τις κοινές ειδικότητες που στην βθμια χαζεύουν και γεμίζουν το χρόνο τους με μαθήματα β ανάθεσης."

Εγώ από την άλλη, ο λαχαναγορίτης με το χαμηλό επίπεδο, λέω ότι κανείς δε χαζεύει και κανείς δεν πλεονάζει.

Ας κρίνουν όσοι διαβάζουν ποιος έχει υψηλό και ποιος χαμηλό επίπεδο. Αν το δικό μου είναι χαμηλό, τότε σίγουρα το επίπεδο του ατόμου που έγραψε τις παραπάνω φράσεις είναι... ύψιστο. Όλα είναι θέμα οπτικής. Και οι αρχαίοι Αιγύπτιοι, όταν έλεγαν Άνω Βασίλειο, εννοούσαν αυτό που βρίσκεται στο Νότο, από όπου πήγαζε ο Νείλος, κι όταν έλεγαν Κάτω Βασίλειο, εννοούσαν αυτό που βρέχεται από τη Μεσόγειο.



 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2014, 01:37:05 μμ από Διηνέκης »
Λέγεται ότι πριν από τη μάχη, ένας Τραχίνιος είπε πως όταν οι Πέρσες τοξεύσουν και ρίξουν τα βέλη τους, θα είναι τόσα πολλά που θα κρύψουν τον ήλιο! Ο Διηνέκης τότε, εντελώς ατάραχος, απάντησε στον Τραχίνιο πως η είδηση που φέρνει αυτός ο ξένος είναι πολύ ευχάριστη, αφού αν οι Πέρσες έκρυβαν τον ήλιο στη μάχη, τόσο το καλύτερο διότι θα πολεμούσαν στη σκιά.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@guestteacher

Ειλικρινά θαυμάζω τον αλτρουισμό και την υπομονή σου που κάθισες κι έγραψες τέτοιο κατεβατό, για ν' αποδείξεις τα αυταπόδεικτα. Σίγουρα είσαι καλύτερος από μένα.

Προς άπαν ενδιαφερόμενο:

Το πόσο ψηλό ή χαμηλό επίπεδο έχει κάποιος, φαίνεται από τα λόγια και από τα έργα του. Μιας και το φόρουμ εξασφαλίζει την ανωνυμία μας, τα έργα δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν κριτήριο, άρα μένουν τα λόγια.

Ενδεικτικές φράσεις 'υψηλού' επιπέδου:

"...ιδιοτελή συμφέροντα όσων φοβούνται ότι θα χάσουν τη δουλειά τους επειδή απλά προσλαμβάνονταν χωρίς το κράτος να τους χρειάζεται τόσες ώρες, απλά και μόνο για λόγους που όλοι γνωρίζουμε..."

"...από τις κοινές ειδικότητες που στην βθμια χαζεύουν και γεμίζουν το χρόνο τους με μαθήματα β ανάθεσης."

Εγώ από την άλλη, ο λαχαναγορίτης με το χαμηλό επίπεδο, λέω ότι κανείς δε χαζεύει και κανείς δεν πλεονάζει.

Ας κρίνουν όσοι διαβάζουν ποιος έχει υψηλό και ποιος χαμηλό επίπεδο. Αν το δικό μου είναι χαμηλό, τότε σίγουρα το επίπεδου του ατόμου που έγραψε τις παραπάνω φράσεις είναι... ύψιστο. Όλα είναι θέμα οπτικής. Και οι αρχαίοι Αιγύπτιοι, όταν έλεγαν Άνω Βασίλειο, εννοούσαν αυτό που βρίσκεται στο Νότο, από όπου πήγαζε ο Νείλος, κι όταν έλεγαν Κάτω Βασίλειο, εννοούσαν αυτό που βρέχεται από τη Μεσόγειο.
1. Από το 1998 διαγωνίζεσαι πανελλαδικά για να διοριστείς αν και τότε η επετηρίδα ίσχυε ακόμη με ποσοστά. Αν θυμάμαι καλά καταργήθηκε πλήρως το 2001; Επομένως τι έχει να πει κάποιος σε αυτόν που διεκδίκησε μια θέση που έχει σήμερα μετά από σκληρό πανελλήνιο διαγωνισμό (1/20 για τους ξενόγλωσσους), ότι δεν την άξιζε και προσλήφθηκε για πλάκα;
2. Ποιοί είναι αυτοί οι λόγοι που "όλοι γνωρίζετε"; Γιατί εγώ δεν γνωρίζω κανέναν! Κι επειδή είμαι ξενόγλωσση, από το 2005 που "προσελήφθην" κατ' εσάς (που αξιοκρατικότατα διαγωνίστηκα κατ' εμέ), δεν έχω διδάξει καμμία ώρα ιστορία πλην της φετινής χρονιάς που μου την πάσαρε η διευθύντρια επειδή δεν ήθελε να την κάνει (ναι μου πάσαρε ένα δίωρο) και μου έκοψε από τα γαλλικά που είναι η ειδικότητά μου! Γι'αυτό τι έχετε να πείτε;

ΥΣ. Θα μου πείτε ότι αποτελώ εξαίρεση; Και στην διευθύντριά μου που ήθελε να κάθεται και να μην κάνει το δίωρο τι έχετε να της πείτε; Στα παιδιά που διδάσκονται το μάθημα μονόωρο αντί για δίωρο τι έχετε να πείτε; (δυστυχώς δεν είμαι το μοναδικό παράδειγμα...) Για το τρίωρο που έγινε δίωρο στα ξενόγλωσσα τι έχετε να πείτε; Να ζήσει και το φροντιστήριο;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 10:37:08 μμ από victoryhope »
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Άσχετο.. αλλά γιατί η παράσταση διαμαρτυρίας δεν καθορίστηκε για τις 21 Μαΐου, που γιορτάζει και ο υπουργούλης μας; Να τον κερνούσατε κανένα κορνέ..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με αυτά που λέτε , απλά στρέφετε τις άλλες ειδικότητες εναντίον σας. Όπως εσείς υποτιμάτε ολόκληρους κλάδους έτσι ακριβώς οι υπολοιποι σας βλέπουν σαν απολιθώματα, σας απομεινάρια του 80 , τότε που ο φιλόλογος ήταν ο βασιλιάς και κάναμε με το βούρδουλα ατελείωτες ώρες ιστορία, αρχαία κλπ χωρίς να έχουμε την επιλογή να πάρουμε ένα άλλο μάθημα?! ¨Ολο αυτό το μένος για τους ξενόγλωσσους , για τους δασκάλους κλπ μου θυμίζει πολλούς φιλολογους φιλους και γνωστούς που βρίζουν τη μαύρη τους τη μοίρα γιατί δεν πήγαν παιδαγωγικό να διοριστούν αμέσως. Το πρόβλημα λοιπόν έιναι γιατί αυτός και όχι εγώ και όχι “  το κράτος δεν θέλει σκεπτόμενους πολίτες για αυτό δεν μας προλαμβάνει ” και όλες αυτές οι αρλούμπες. Και η μουσική και το ΄θεατρο κάνουν σκεπτόμενους πολίτες. 

Έλεος. Καταλαβαίνω ότι σας ενοχλεί ότι οι ξενόγλωσσοι παίρνουν την ιστορία και το ότι οι μουσικοί μπαίνουν στα δημοτικά. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς. Σας ενοχλεί πολύ απλά γιατί σας παίρνουν τις θέσεις, γιατί ο προσανατολισμός στην εκπαίδευση έχει αλλάξει και εσείς σε αντίθεση με τους παλαιότερους συναδέλφους σας,  δεν έχετε την ίδια δύναμη, δεν έχετε τα ίδια ιδιαίτερα (εγώ θυμάμαι φιλολογους να παίρνουν 35.000 δρχ την ώρα κάπου το 1999) και το ίδιο status και κυρίως δεν διορίζεστε.  Αλλιώς τα είχατε υπολογίσει και αλλιώςς τα βρήκατε. Αυτό ως ένα σημείο είναι ανθρώπινο, αλλα΄να αφορίζετε άλλες ειδικότητες, δεν σας τιμά. Απλά ξεκατινίαζεστε.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με αυτά που λέτε , απλά στρέφετε τις άλλες ειδικότητες εναντίον σας. Όπως εσείς υποτιμάτε ολόκληρους κλάδους έτσι ακριβώς οι υπολοιποι σας βλέπουν σαν απολιθώματα, σας απομεινάρια του 80 , τότε που ο φιλόλογος ήταν ο βασιλιάς και κάναμε με το βούρδουλα ατελείωτες ώρες ιστορία, αρχαία κλπ χωρίς να έχουμε την επιλογή να πάρουμε ένα άλλο μάθημα?! ¨Ολο αυτό το μένος για τους ξενόγλωσσους , για τους δασκάλους κλπ μου θυμίζει πολλούς φιλολογους φιλους και γνωστούς που βρίζουν τη μαύρη τους τη μοίρα γιατί δεν πήγαν παιδαγωγικό να διοριστούν αμέσως. Το πρόβλημα λοιπόν έιναι γιατί αυτός και όχι εγώ και όχι “ το κράτος δεν θέλει σκεπτόμενους πολίτες για αυτό δεν μας προλαμβάνει ” και όλες αυτές οι αρλούμπες. Και η μουσική και το ΄θεατρο κάνουν σκεπτόμενους πολίτες. 

Έλεος. Καταλαβαίνω ότι σας ενοχλεί ότι οι ξενόγλωσσοι παίρνουν την ιστορία και το ότι οι μουσικοί μπαίνουν στα δημοτικά. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς. Σας ενοχλεί πολύ απλά γιατί σας παίρνουν τις θέσεις, γιατί ο προσανατολισμός στην εκπαίδευση έχει αλλάξει και εσείς σε αντίθεση με τους παλαιότερους συναδέλφους σας,  δεν έχετε την ίδια δύναμη, δεν έχετε τα ίδια ιδιαίτερα (εγώ θυμάμαι φιλολογους να παίρνουν 35.000 δρχ την ώρα κάπου το 1999) και το ίδιο status και κυρίως δεν διορίζεστε.  Αλλιώς τα είχατε υπολογίσει και αλλιώςς τα βρήκατε. Αυτό ως ένα σημείο είναι ανθρώπινο, αλλα΄να αφορίζετε άλλες ειδικότητες, δεν σας τιμά. Απλά ξεκατινίαζεστε.

Νομίζω έθιξες πολύ σοβαρά ζητήματα για το πώς βλέπουμε την εκπαίδευση εδώ και δεν βλέπουμε την εκπαίδευση και εκτός της χώρας μας. Ναι, είναι σημαντικό να διδάσκεσαι και τα νέα ελληνικά και τα αρχαία ελληνικά αλλά δεν είδα κάτι να αλλάζει με την αύξηση των ωρών από το 2005. Δεν λέω ότι φταίνε οι φιλόλογοι. Φταίει κυρίως το επίπεδο των παιδιών από το δημοτικό που δεν έχει κατεύθυνση αγάπης προς το διάβασμα γενικότερα. Δεν αγαπούν το βιβλίο τα παιδιά. Όσο για την μουσική, το θέατρο, τα εικαστικά τα οποία έχουν μπει στην α/θμια δυστυχώς δεν έχουν την ισχύ και την βαρύτητα που τους αναλογεί γι' αυτό και δεν πετυχαίνουν το στόχο τους.
Συνοπτικά ενημερωθείτε για το πώς διδάσκονται αυτά τα μαθήματα και σε άλλες χώρες.
Ο τρόπος που εγώ διδασκόμουν την δεκαετία του 1980 από τους φιλολόγους και τους υπόλοιπους εκπ/κούς έχει αλλάξει εντελώς μα εντελώς.
Κάνετε τα παιδιά να αγαπήσουν την λογοτεχνία, να καταλάβουν ότι η ιστορία δεν είναι τα άθλια βιβλία που πασάρει ο ΟΕΔΒ....και πολλά ακόμη δυστυχώς.
Το να διαμαρτυρηθεί κάποιος γιατί δεν διορίζεται επειδή του φταίει ο διπλανός, τι να πω...τόσο μα τόσο κοντόφθαλμη λογική.
¨Ολοι μας τα είχαμε υπολογίσε διαφορετικά όταν μπήκαμε σε αυτό το χορό.
Όλοι μας ανεξαιρέτως ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΠΑΤΗΘΕΙ!
Αντί να ενωθούμε, διυλίζουμε τον κώνωπα!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άσχετο.. αλλά γιατί η παράσταση διαμαρτυρίας δεν καθορίστηκε για τις 21 Μαΐου, που γιορτάζει και ο υπουργούλης μας; Να τον κερνούσατε κανένα κορνέ..
Γιατί Landau 21 εργαζόμαστε. Είναι η τελευταία ημέρα της ενισχυτικής.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
και με την απάντηση από την καλη συνάδελφισσα victoryhope θα παρακαλεσω να μείνουμε εδώ οσο αφορα τις Β΄αναθέσεις.
Μείνετε στο θέμα "Παράσταση διαμαρτυρίας φιλολόγων" (που εγω θα το έλεγα παρασταση διαμαρτυρίας εκπαιδευτικων γενικότερα για το χάλι της εκπαιδευσης.)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και με την απάντηση από την καλη συνάδελφισσα victoryhope θα παρακαλεσω να μείνουμε εδώ οσο αφορα τις Β΄αναθέσεις.
Μείνετε στο θέμα "Παράσταση διαμαρτυρίας φιλολόγων" (που εγω θα το έλεγα παρασταση διαμαρτυρίας εκπαιδευτικων γενικότερα για το χάλι της εκπαιδευσης.)
Συμφωνώ!!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Μπράβο στον ΠΑΣΑΦ. Τη διαμαρτυρία πρέπει να την στηρίξουμε όλοι.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Συνάδελφοι στις 22 Μαΐου όλοι στο υπουργείο για να δείξουμε τη δύναμή μας.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα οι αναπληρωτές φιλόλογοι κατεβαίνουν όλοι ενωμένοι στο υπουργείο?Δεν υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές σε Ασεπίτες και μη,βύσματα και ικανούς?Γιατί?

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Τώρα οι αναπληρωτές φιλόλογοι κατεβαίνουν όλοι ενωμένοι στο υπουργείο?Δεν υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές σε Ασεπίτες και μη,βύσματα και ικανούς?Γιατί?

Μπροστά στον κίνδυνο να είσαι ξανά άνεργη, αυτό βρήκες να πεις;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
fiora άλλη φορά απλά να γράφεις "μπράβο στον πασαφ"   ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.