*

Αποστολέας Θέμα: Νέος Υπουργός Παιδείας;  (Αναγνώστηκε 59649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #224 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:02:56 μμ »
Ποιά τράπεζα θεμάτων βρε παιδιά;  ψαξτε  να δείτε τα πεπραγμένα του κυρίου υπουργού στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Πειραιά και θα καταλάβετε γιατί αντικαταστάθηκε...

Για τον ίδιο λόγο έφυγαν ο Αδωνις, ο Χατζηδάκης, ο Παναγιωτόπουλος, ο Μιχελάκης και ο Στουρνάρας?  ::)
Για βγάλτε κομματικές αναλογίες έφυγαν - ήρθαν... όλα στην ζωή είναι απλά μαθηματικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2014, 08:10:46 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #225 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:08:52 μμ »
   <<  Της Κλειώ Ιωάννου


Αξίζει ένα μικρό χρονικό με αφορμή την υπουργοποίηση του κ. Λοβέρδου, ο οποίος - μετά από ένα μικρό διάλλειμα που έκανε έξω από τις μνημονιακές κυβερνήσεις τις οποίες υπηρέτησε από καθέδρας αρκετά χρόνια - επανέρχεται στην ηγεσία του υπουργείου παιδείας για να συνεχίσει το καταστροφικό έργο του προκατόχου του.
Την εμπιστοσύνη των δανειστών την έχει κερδίσει με το σπαθί του άλλωστε, τόσο στο Υπουργείο Εργασίας σέρνοντας πρώτος το χορό των πολιτικών της ανεργίας το 2009, όσο και στο Υπουργείο Υγείας διαλύοντας κομμάτι – κομμάτι το ΕΣΥ.
Υπερασπίστηκε με θέρμη την απόβαση του ΔΝΤ στη χώρα,  λέγοντας χαρακτηριστικά τον Απρίλιο του 2010 «Αν τους πετάξουμε έξω από τη χώρα, τότε η χώρα θα πτωχεύσει».
Πολέμησε με μένος τους δημοσίους υπαλλήλους  χαρακτηρίζοντάς τους υπεύθυνους για την κατάσταση της χώρας δηλώνοντας συγκεκριμένα τον Ιούλιο του 2011: «Ξέρω τον εχθρό μου… Το 1 εκατομμύριο υπάλληλοι που ταλαιπωρούν τα 10 εκατομμύρια με την βεβαιότητα ότι ο δημόσιος τομέας είναι ισόβιος, μας έφτασαν εδώ που μας έφτασαν. Τα 10 εκατομμύρια πληρώνουν το 1 εκατομμύριο. Αυτό πρέπει να έχει εχθρούς..».
Την «πολιτική» του σταδιοδρομία όμως, σφράγισε η στιγμή της διαπόμπευσης των οροθετικών γυναικών, έξι μέρες πριν από τις εκλογές του Μαΐου του 2012, δημοσιεύοντας φωτογραφίες τους και χαρακτηρίζοντάς τες «απασφαλισμένη υγειονομική βόμβα». Σε ένα ψηφοθηρικό κρεσέντο ρατσισμού, ο φερόμενος ως επίδοξος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ δήλωσε οτι «είναι ανάγκη να απελαθούν οι ιερόδουλες φορείς του AIDS, προκειμένου να πάψουν να συνιστούν απειλή για την ελληνική οικογένεια».
Πέραν από τις ρατσιστικές θέσεις του απέναντι στους φορεις του aids, χάιδεψε με τη σειρά του - όντας εκτός κυβέρνησης - τα ναζιστικά αυτιά της Χρυσής Αυγής και επίσημα, δηλώνοντας το Φεβρουάριο του 2013 τα εξής: «Η Χρυσή Αυγή είναι αυθεντικό κίνημα», τη χαρακτήρισε «ελληνική Χεζμπολάχ» καθώς και ότι «κάνει ακτιβισμό πάνω σε μεγάλα προβλήματα».
Ας θυμίσουμε ακόμα, την υποστήριξη στο παρελθόν, της επαναφοράς της θανατικής καταδίκης σε κείμενό του στο οποίο ανέφερε: «Σε χώρες μάλιστα όπως η Ελλάδα, όπου η κατάσταση των φυλακών είναι δραματική και ο σωφρονισμός των κρατουμένων ανύπαρκτος, ο τιμωρητικός χαρακτήρας της ποινής αποτελεί δυστυχώς τον αποκλειστικό λόγο της ύπαρξής της»


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B3%CE%BF%CE%BD-%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B3%CE%BF%CE%BD-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%BC%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82#ixzz34A99me3C
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook >>

Μια χαρα μας βλεπω!Εσεις..τι λετε;; ;D ;D ;D ;D

Παράθεση
Ξέρω τον εχθρό μου… Το 1 εκατομμύριο υπάλληλοι που ταλαιπωρούν τα 10 εκατομμύρια με την βεβαιότητα ότι ο δημόσιος τομέας είναι ισόβιος, μας έφτασαν εδώ που μας έφτασαν. Τα 10 εκατομμύρια πληρώνουν το 1 εκατομμύριο.
εχμ....λεω και εγω,γιατι εβαλαν αυτον υπουργο παιδειας..τωρα μου λυθηκαν ολες οι αποριες μου! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #226 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:12:48 μμ »
Για τον ίδιο λόγο έφυγαν ο Αδωνις, ο Χατζηδάκης, ο Παναγιωτόπουλος, ο Μιχελάκης και ο Στουρνάρας?  ::)
Για βγάλτε κομματικές αναλογίες έφυγαν - ήρθαν... όλα στην ζωή είναι απλά μαθηματικά...

οχι βέβαια..ο μεγαλύτερος στόχος πάντα ενός ανασχηματισμού είναι πάντα το επικοινωνιακό κομμάτι..και ειδικά ο πρώτος και ο τελευταίος κάνουν "κλικ" επικοινωνιακά..ας μην έκανε ό,τι έκανε ο υπουργος στις  εκλογές και σιγά την σκασίλα που θα είχε ο Σαμαράς για την τράπεζα θεμάτων

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #227 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:15:31 μμ »
οχι βέβαια..ο μεγαλύτερος στόχος πάντα ενός ανασχηματισμού είναι πάντα το επικοινωνιακό κομμάτι..και ειδικά ο πρώτος και ο τελευταίος κάνουν "κλικ" επικοινωνιακά..ας μην έκανε ότι έκανε ο υπουργος στις  εκλογές και σιγά την σκασίλα που θα είχε ο Σαμαράς για την τράπεζα θεμάτων

Ολο το παιχνίδι παίζεται για το ποιος θα είναι σύμμαχος με ποιον μετά τον Φεβρουάριο...
Τον ένα συντελεστή της Κυβέρνησης τον ξέρω (πάντα τον ήξερα) για τον άλλο δεν ξέρω...
Γι αυτό μην μένετε στο τι έχει πει ο καθένας... όχι τίποτα άλλο αλλά αν ανήκετε κάπου κομματικά ορισμένοι μην λέτε μεγάλες κουβέντες γιατί αυτοδύναμος δεν φαίνεται να είναι κανένας...

ΥΓ. Σας το ξαναλέω πολιτικός χαμαιλέων με πέντε γράμματα και πριν ένα μήνα με 4 που μπορεί να πάει και δεξιά και αριστερά και στο τέλος να κάνει κουμάντο... πείτε μου κάτι τώρα .... ποιου κόμματος ήταν Υπουργοί στα Υπουργεία που βγήκαν οι περισσότεροι υποψήφιοι για διαθεσιμότητα και σε ποιο Υπουργείο είναι τώρα Υπουργός κάποιος με όχι μεγάλο εκτόπισμα πολιτικό;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2014, 08:21:48 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #228 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:18:48 μμ »
Ο "κατήφορος"  σ αυτό το υπουργείο...συνεχίζεται κανονικά, αφού ο νέος υπουργός είναι ένα ακόμη "τροϊκανικό όργανο"...!!!

Να μην ξεχνάμε βέβαια ότι φταίμε όλοι...
31% πήραν οι "εθνοσωτήρες" μόλις πριν 15 μέρες και αν βάλεις και τις διάφορες "καβάντζες" τους...κοντά στο 40%...!!!

Καλό βράδυ σ όλες και όλους...και καλό κουράγιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2014, 08:21:37 μμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #229 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:19:34 μμ »
Ρε παιδιά πολύ μπλα μπλα μπλα... Θα μας κάνει θα μας ρανει θα μας δείξει...ακατάσχετα δυσοίωνα σενάρια!
Ωραία κ ρωτάω εγώ ο πρακτικός...ποιος ειναι ο στόχος τους για την παιδεία;;
Προφανώς περικοπή δαπανών μέσω "μεταρρυθμίσεων"... Οκ συμφωνούμε!
Ποσο πιο κάτω; Ήδη πιάνουμε πάτο (2% επι του ΑΕΠ).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #230 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:23:33 μμ »
Ρε παιδιά πολύ μπλα μπλα μπλα... Θα μας κάνει θα μας ρανει θα μας δείξει...ακατάσχετα δυσοίωνα σενάρια!
Ωραία κ ρωτάω εγώ ο πρακτικός...ποιος ειναι ο στόχος τους για την παιδεία;;
Προφανώς περικοπή δαπανών μέσω "μεταρρυθμίσεων"... Οκ συμφωνούμε!
Ποσο πιο κάτω; Ήδη πιάνουμε πάτο (2% επι του ΑΕΠ).

Ακόμα και 0,1% να πάει το παιχνίδι στο Δημόσιο παίζεται αλλού... θα δεις τις επόμενες μέρες κάποιες κολοτούμπες ορισμένων σε κάποια νήματα εδώ μέσα (αλλά κυρίως στα σχολεία) ... για παράδειγμα αυτό της αξιολόγησης εκπαιδευτικών...  ;)

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #231 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:30:54 μμ »
πιστευετε πως ο νέος μας "σωτηρας θα τρεξει τις διαδικασιες για τις διοικητικες μεταβολές μας;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #232 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:31:58 μμ »
Να θυμηθούμε και καποια που μπορει να ξεχαστηκαν http://dotoros.blogspot.gr/2011/10/blog-post_10.html
+++

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #233 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:36:59 μμ »

31% πήραν οι "εθνοσωτήρες" μόλις πριν 15 μέρες και αν βάλεις και τις διάφορες "καβάντζες" τους...κοντά στο 40%...!!!
εδώ πήρε 40% ο Go back Merkel μαζί με τον Κασιδιάρη, τι να λέμε τώρα;


guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #235 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:45:50 μμ »
Ο Άδωνις πότε έχει εκπομπή? 

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #236 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:51:27 μμ »
Ο Άδωνις πότε έχει εκπομπή?
Έχω πληροφορίες πως θα δίνει δώρο σε DVD την τράπεζα θεμάτων… ;D

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος Υπουργός Παιδείας;
« Απάντηση #237 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:52:23 μμ »
Ο Άδωνις πότε έχει εκπομπή?
όποιος βουλευτής κάνει εκπομπή σε περίοδο εξετάσεων είναι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 577
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.