*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία Μονίμων  (Αναγνώστηκε 133907 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geonika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 0402
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 01, 2009, 06:36:02 μμ »
Εγώ πήγα σήμερα για το δεκαπενθήμερο και το βρήκα κατά 80 ευρώ μειωμένο. 520 αντί 600 του Ιουλίου. Ξέρει κανείς σας τι γίνεται; Τώρα μπαίνω στο δεύτερο χρόνο. Περίμενα αύξηση και βρήκα μείωση. Μην τρελλαθούμε...

Ο μισθός του Ιουλίου περιείχε κάποια αναδρομικά από 01/01/09 εως και 31/06/09 που σε μένα που έχω ΜΚ 18 ήταν 80 ευρώ και μου δώθηκαν 40 και 40 το κάθε δεκαπενθημερο. Οπότε μην έχεις κριτήριο την μισθοδοσία του Ιουλίου για να συγκρίνεις πιθανη αλλαγή του μισθού σου.
Όλα είναι θέμα... Χημείας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 01, 2009, 06:51:44 μμ »
κοριτσια δεν καταλαβαινω τι λετε...ειμαι εντελωσ αχρηστη.τι ειναι αυτα το ΜΚ κτλ;;;;;;;;;;;;ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΓΩ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΑ ΤΗΣ Β ΧΡΟΝΙΑΣ...ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΜΑ ΣΘΑ ΙΣΧΥΕΙ..ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ;;;;ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ....τωρ ο βασικος ο πρωτοσ μισθοσ ειναι 985;;

Αποσυνδεδεμένος geonika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 0402
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 01, 2009, 07:26:09 μμ »
κοριτσια δεν καταλαβαινω τι λετε...ειμαι εντελωσ αχρηστη.τι ειναι αυτα το ΜΚ κτλ;;;;;;;;;;;;ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΓΩ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΑ ΤΗΣ Β ΧΡΟΝΙΑΣ...ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΜΑ ΣΘΑ ΙΣΧΥΕΙ..ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ;;;;ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ....τωρ ο βασικος ο πρωτοσ μισθοσ ειναι 985;;

Αν δεν έχεις καθόλου προϋπηρεσία ξεκινας με ΜΚ 18 οπου είναι η κατώτερη μισθολογικη κλίμακα. Αν έχεις αναλογα με τον χρόνο της προϋπηρεσίας σου ανεβαίνεις σε μισθολογικη κλίμακα δηλαδη πας ΜΚ 17 ή 16 κοκ. Αν ισχύσουν όταν θα διοριστείς όσα ισχύουν τώρα, σου δίνω ένα ενδεικτικο παράδειγμα: Είμαι στην κατώτερη μισθολογική κλίμακα, είμαι παντρεμένη με ένα παιδί και μεταπτυχιακό χωρίς να βρίσκομαι σε παραμεθώριο ή προβληματική περιοχή και παίρνω 1070 ευρώ. Ο γάμος και το παιδί μου δίνουν 53 ευρώ μικτά και το μεταπτυχιακό 30 ευρώ περίπου μικτα. Ελπίζω λίγο να σου έδωσα να καταλάβεις τί θα περιμένεις
Όλα είναι θέμα... Χημείας

Αποσυνδεδεμένος MVERTIGO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 01, 2009, 08:17:30 μμ »
Εγώ πήγα σήμερα για το δεκαπενθήμερο και το βρήκα κατά 80 ευρώ μειωμένο. 520 αντί 600 του Ιουλίου. Ξέρει κανείς σας τι γίνεται; Τώρα μπαίνω στο δεύτερο χρόνο. Περίμενα αύξηση και βρήκα μείωση. Μην τρελλαθούμε...

Ο μισθός του Ιουλίου περιείχε κάποια αναδρομικά από 01/01/09 εως και 31/06/09 που σε μένα που έχω ΜΚ 18 ήταν 80 ευρώ και μου δώθηκαν 40 και 40 το κάθε δεκαπενθημερο. Οπότε μην έχεις κριτήριο την μισθοδοσία του Ιουλίου για να συγκρίνεις πιθανη αλλαγή του μισθού σου.
Δε συγκρίνω το μισθό Ιουλίου. Τόσα περίπου έπαιρνα και τους προηγούμενους μήνες. ( 2 παιδιά + παραμεθόριος ). Επιπλέον, η περιοχή που μετατέθηκα έχει και αυτή επίδομα παραμεθορίου. Δε δικαιολογείται με τίποτα αυτή η μείωση. Ελπίζω να έχει γίνει λάθος. Θα φανεί τη Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 02, 2009, 05:37:53 μμ »
Οι κρατήσεις νεοδιρισμού μετρούν από την ημέρα διορισμού (πράξη 1ης ανάληψης υπηρεσίας) στη διεύθυνση που διορίζεσαι ανεξάρτητα από το πότε αλλάζεις ΜΚ και είναι :
ΜΤΠΥ : 1 μισθός (σύνολο αποδοχών κατά το διορισμό) μοιράζεται σε 12 μήνες
ΤΕΑΔΥ : 1/2 μισθού (σύνολο αποδοχών κατά το διορισμό) μοιράζεται σε 24 μήνες
διορίζομαι φέτος (μάλλον)

τι σημαίνουν τα παραπάνω αρχικά και γιατί μας κρατάνε χρήματα ?


Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 02, 2009, 07:50:53 μμ »
ΜΤΠΥ=Μετοχικό Ταμείο Πολιτικών Υπαλλήλων
ΤΕΑΔΥ=Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης Δημοσίων Υπαλλήλων
Είναι μια παλιά συνήθεια από την εποχή που οι άνθρωποι έπαιρναν κάποτε σύνταξη και εφάπαξ  ;D Τότε γι αυτό κρατούσαν τα χρήματα αυτά. Σήμερα απλώς έχει μείνει μάλλον η συνήθεια.... 
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος anchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 0401
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 03, 2009, 07:57:42 μμ »
Εγώ πήγα σήμερα για το δεκαπενθήμερο και το βρήκα κατά 80 ευρώ μειωμένο. 520 αντί 600 του Ιουλίου. Ξέρει κανείς σας τι γίνεται; Τώρα μπαίνω στο δεύτερο χρόνο. Περίμενα αύξηση και βρήκα μείωση. Μην τρελλαθούμε...

Ο μισθός του Ιουλίου περιείχε κάποια αναδρομικά από 01/01/09 εως και 31/06/09 που σε μένα που έχω ΜΚ 18 ήταν 80 ευρώ και μου δώθηκαν 40 και 40 το κάθε δεκαπενθημερο. Οπότε μην έχεις κριτήριο την μισθοδοσία του Ιουλίου για να συγκρίνεις πιθανη αλλαγή του μισθού σου.
Δε συγκρίνω το μισθό Ιουλίου. Τόσα περίπου έπαιρνα και τους προηγούμενους μήνες. ( 2 παιδιά + παραμεθόριος ). Επιπλέον, η περιοχή που μετατέθηκα έχει και αυτή επίδομα παραμεθορίου. Δε δικαιολογείται με τίποτα αυτή η μείωση. Ελπίζω να έχει γίνει λάθος. Θα φανεί τη Δευτέρα.

Το επίδομα παραμεθορίου κόβεται τον Ιούλιο σε περίπτωση μετάθεσης και αν η νέα θέση δικαιούται επίσης το επίδομα αυτό θα δοθεί αναδρομικά όταν θα αρχίσεις να πληρώνεσε από τη νέα θέση. Αυτή είναι η πρακτική που ακολουθούν οι περισσότερες διευθύνσεις. Πάντως δεν χάνεις τίποτα από όσα δικαιούται η θέση στην οποία θα τοποθετηθείς.

Αποσυνδεδεμένος MVERTIGO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 03, 2009, 09:07:30 μμ »
Εγώ πήγα σήμερα για το δεκαπενθήμερο και το βρήκα κατά 80 ευρώ μειωμένο. 520 αντί 600 του Ιουλίου. Ξέρει κανείς σας τι γίνεται; Τώρα μπαίνω στο δεύτερο χρόνο. Περίμενα αύξηση και βρήκα μείωση. Μην τρελλαθούμε...

Ο μισθός του Ιουλίου περιείχε κάποια αναδρομικά από 01/01/09 εως και 31/06/09 που σε μένα που έχω ΜΚ 18 ήταν 80 ευρώ και μου δώθηκαν 40 και 40 το κάθε δεκαπενθημερο. Οπότε μην έχεις κριτήριο την μισθοδοσία του Ιουλίου για να συγκρίνεις πιθανη αλλαγή του μισθού σου.
Δε συγκρίνω το μισθό Ιουλίου. Τόσα περίπου έπαιρνα και τους προηγούμενους μήνες. ( 2 παιδιά + παραμεθόριος ). Επιπλέον, η περιοχή που μετατέθηκα έχει και αυτή επίδομα παραμεθορίου. Δε δικαιολογείται με τίποτα αυτή η μείωση. Ελπίζω να έχει γίνει λάθος. Θα φανεί τη Δευτέρα.

Το επίδομα παραμεθορίου κόβεται τον Ιούλιο σε περίπτωση μετάθεσης και αν η νέα θέση δικαιούται επίσης το επίδομα αυτό θα δοθεί αναδρομικά όταν θα αρχίσεις να πληρώνεσε από τη νέα θέση. Αυτή είναι η πρακτική που ακολουθούν οι περισσότερες διευθύνσεις. Πάντως δεν χάνεις τίποτα από όσα δικαιούται η θέση στην οποία θα τοποθετηθείς.
Κι εγώ κάτι τέτοιο υποψιάζομαι. Παίρνω τηλ. στη δευτεροβάθμια αλλά πού να τους βρεις τέτοια εποχή...

Αποσυνδεδεμένος betty77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 04, 2009, 06:46:52 πμ »
κοριτσια δεν καταλαβαινω τι λετε...ειμαι εντελωσ αχρηστη.τι ειναι αυτα το ΜΚ κτλ;;;;;;;;;;;;ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΓΩ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΑ ΤΗΣ Β ΧΡΟΝΙΑΣ...ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΜΑ ΣΘΑ ΙΣΧΥΕΙ..ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ;;;;ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ....τωρ ο βασικος ο πρωτοσ μισθοσ ειναι 985;;

να σε ρωτησω κατι; πως εισαι διοριστεα της β χρονιας; αυτο θελω και εγω..

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 04, 2009, 08:06:30 πμ »
Υποθετω ειναι κατω απο τη μεση στον πινακα διοριστεων. Τι εννοεις αυτο θες κι εσυ; Αν εισαι στους πρωτους και δε θες να διοριστεις αυτη τη χρονια, κανεις μια και καλη αιτηση την επομενη!

Δε μου λετε, το μεταπτυχιακο μονο 30 ευρω μεικτα δινει;; Και που μπορω να βρω ποια μεταπτυχιακα αναγνωριζονται;

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 04, 2009, 09:30:27 πμ »
την πρώτη φορά αργεί να μπει ο πρώτος μισθός. Συνήθως μετά δύο μήνες  μπαίνουν όλα μαζί. Πληρωνόμαστε 1η και 16 του μηνός
Καλά και εμείς πάλι με δανεικά θα ζούμε?και θα έχουμε και ενοίκιο!!!


πλακα πλακα
μια φιλη σκεφτεται να παρει δανειο για τα πρωτα έξοδα
και μη χειρότερα :o

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 04, 2009, 09:33:36 πμ »
Αυτό με το ΜΚ ούτε και εγώ το κατάλαβα
5 χρόνια προυπερεσιας στον ιδιωτικό τομέα (ικα)
μπορει να αλλαξει το ΜΚ και άρα τον μισθό;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 04, 2009, 09:41:00 πμ »
ΜΚ αλλάζεις κάθε δύο χρόνια και αυτό ισοδυναμεί με μικρή αύξηση μισθού.
Τα χρόνια που έχεις δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα δεν αναγνωρίζονται για το ΜΚ, αλλά λαμβάνονται υπόψη ως συντάξιμα. Δηλαδή αν έχεις 30 χρόνια στο δημόσιο + 5 ΙΚΑ βγαίνεις σε σύνταξη.
Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις όπου τα χρόνια στο ΙΚΑ αναγνωρίζονται για ΜΚ όταν π.χ. έχεις δουλέψει με σύμβαση σε ΝΠΔΔ (Πανεπιστήμια) ή και στη Βθμια ως αναπληρωτής/ωρομίσθιος. 

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 04, 2009, 09:50:31 πμ »
ΜΚ αλλάζεις κάθε δύο χρόνια και αυτό ισοδυναμεί με μικρή αύξηση μισθού.
Τα χρόνια που έχεις δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα δεν αναγνωρίζονται για το ΜΚ, αλλά λαμβάνονται υπόψη ως συντάξιμα. Δηλαδή αν έχεις 30 χρόνια στο δημόσιο + 5 ΙΚΑ βγαίνεις σε σύνταξη.
Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις όπου τα χρόνια στο ΙΚΑ αναγνωρίζονται για ΜΚ όταν π.χ. έχεις δουλέψει με σύμβαση σε ΝΠΔΔ (Πανεπιστήμια) ή και στη Βθμια ως αναπληρωτής/ωρομίσθιος. 


Ευχαριστώ πολύ!!!!
Ο μισθός του νεοδιόριστου πόσος είναι;
αν είναι κάποιος ανυπαντρος ας με διαφωτίσει..
Στο αλφαβιτα (δεν έλεγε τιποτα για ΜΚ) ελεγε για 1180 καθαρα αλλά από τις συζητήσεις πρεπει να είναι λιγότερα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.151 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.