*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία Μονίμων  (Αναγνώστηκε 133889 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #308 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 04:27:29 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις επεξηγήσεις, δεν αμφιβάλλω καθόλου γι' αυτά που λες, εξάλλου γράφεις πάντοτε λογικά και εμπεριστατωμένα.
Απορώ με τον εαυτό μου πως δεν έπεσε στην αντίληψη μου νωρίτερα, για να πω την αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:11:29 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #309 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:13:06 μμ »
 Σχετική με το τόπικ η ερώτησή μου, αλλά άσχετη με την προηγούμενη συζήτηση!  ::)

Έχω πάρει οργανική τον Αύγουστο του 2014. Από πότε θα αρχίσει να εμφανίζεται το όνομά μου στη λίστα μισθοδοσίας (εκεί που υπογράφουμε) στο σχολείο της οργανικής μου? Παίζει ρόλο οτι είμαι αποσπασμένος εντός ΠΥΣΔΕ?
 Το παράξενο για μένα είναι οτι κάθε φορά που υπάρχει απεργία καθηγητών, τηλεφωνούν από τρίτο σχολείο, όπου ήμουν προσωρινά τοποθετημένος πριν 4 χρόνια, όντας τότε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, για να ρωτήσουν αν απεργώ. Υπάρχει περίπτωση η μισθοδοσία μου να έχει "ξεμείνει" στο σχολείο αυτό?
  

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #310 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:36:06 μμ »
Ούτε το Ε2 δεν είναι 970 καθαρά σήμερα. Είναι περίπου 890 για άγαμο (νεο ασφαλισμένο) και 920 για παλαιο ασφαλισμένο ΚΑΘΑΡΑ.
Συνεπώς οι κολλημένοι στο Ε2 σήμερα με 12 χρόνια κλεισμένα-προς 13,  θα πάνε στο 6ο κλιμάκιο (1303 μικτά σύμφωνα με τους πίνακες που διέρευσαν), καθαρά γύρω στα 950-970;; Δηλαδή μιλάμε για γελοία αύξηση αν σκεφτούμε ότι το αντίστοιχο Δ1 που θα έπρεπε να βρίσκονται είναι πάνω από 1000.

Μην τα λετε βρε παιδια ετσι απότομα αυτά,γελοιες αυξησεις.Μπαινουν και συνάδερφοι παλιοι και νεοι που πασχιζουν να μπουν στην εκπαιδευση και ξεροσταλιαζουν στο τοπικ τροποι διορισμου με την καθημερινη αναρωτηση πως θα ξυπνησει ο Φιλης και ο Χασάπης,απο τι πλευρο και με τι διαθεση να εκπονισει συστημα διορισμων.
Τα 900 δεν είναι πολλα,αλλα να κανουμε και τον σταυρο μας που υπαρχουν κι αυτά σ αυτόν τον Αρμαγεδδωνα
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #311 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 10:55:52 μμ »
Σχετική με το τόπικ η ερώτησή μου, αλλά άσχετη με την προηγούμενη συζήτηση!  ::)

Έχω πάρει οργανική τον Αύγουστο του 2014. Από πότε θα αρχίσει να εμφανίζεται το όνομά μου στη λίστα μισθοδοσίας (εκεί που υπογράφουμε) στο σχολείο της οργανικής μου? Παίζει ρόλο οτι είμαι αποσπασμένος εντός ΠΥΣΔΕ?
 Το παράξενο για μένα είναι οτι κάθε φορά που υπάρχει απεργία καθηγητών, τηλεφωνούν από τρίτο σχολείο, όπου ήμουν προσωρινά τοποθετημένος πριν 4 χρόνια, όντας τότε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, για να ρωτήσουν αν απεργώ. Υπάρχει περίπτωση η μισθοδοσία μου να έχει "ξεμείνει" στο σχολείο αυτό?

Το πιο πιθανό ειναι να μισθοδοτείσαι ακόμα(!!) από εκεί που ήσουν προσωρινά τοποθετημένος. Βεβαίωση αποδοχών για το οικονομικό έτος  2014 από που ελαβες προκειμένου να την υποβάλεις στην εφορία;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2015, 09:24:31 πμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:11:29 »

Αποσυνδεδεμένος QPR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #312 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:54:31 μμ »
Το κλειδί είναι το εξής: Από κλιμάκιο σε κλιμάκιο υπάρχει μια διαφορά, το λεγόμενο μισθολογικό βήμα. Για αυτό το βήμα  δύο περιπτώσεις θα έπρεπε να υπάρχουν :1. Ή να είναι ίδιο (ίσο) σε όλα τα κλιμάκια ή 2. Να μειώνεται με την άφιξη  στα ανώτερα κλιμάκια, αφού έτσι κι αλλιώς εκεί ο μισθός είναι εξαιρετικά υψηλός από μόνος του. Παρατηρήστε τώρα δύο τυχαία τέτοια βήματα: Από το 4ο στο 5ο κλιμάκιο η διαφορά είναι 36,87€, ενώ π.χ. από το 15ο στο 16ο κλιμάκιο η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη :51,04 €. Αποτέλεσμα: Για άλλο ένα μισθολόγιο (...Αριστερό) βολεύονται οι δεινόσαυροι και θα πένονται έτη επί ετών οι νέοι συνάδελφοι. Απλά Μαθηματικά. Και δεύτερη απορία: Πόσοι ΔΥ (και επί του προκειμένου Καθηγητές) θα φθάσουν σε 40 χρόνια υπηρεσίας ώστε να δούν το 19 κλιμάκιο των υψηλών αποδοχών; Πόσοι είναι αυτοί που διορίσθηκαν είτε με ΑΣΕΠ έιτε ως αναπληρωτές σε ηλικίες γύρω στα 25; Ποσοστιαία ελάχιστοι. Το Κράτος τα κόβει και τα ράβει πάλι στα μέτρα του. Τι Δεξιές και Αριστερές μου λένε; Καλή σας νύχτα.... :-X

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #313 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:46:41 πμ »
Συμφωνώ δυστυχώς με τα όσα γράφτηκαν.
Προκειμένουν να μη δοθούν οι αυξήσεις που θάπρεπε, άντε να μας πετάξουν στη μούρη 20-40 ευρώ για να το θεωρήσουμε αύξηση.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #314 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:55:24 πμ »
Σήμερα το "νέο" μισθολόγιο κλείνει 4 χρόνια.

Δεν έχει πάρει κάποιος προαγωγή, ίσως μόνο μερικοί "ικανοί" σε Ινστιτούτα.

Όσοι είναι στο ΣΤ βαθμό είναι οι πλέον αδικημένοι.

Επίσης η 2-ωρη αύξηση ωραρίου στη δευτεροβάθμια για κάθε 11 εκπαιδευτικούς (2*11=22 ώρες) "δημιουργεί" μία θέση ανεργίας αναπληρωτή ή καλυπτει άνετα τη συνταξιοδότηση συναδέλφου.

Περαστικά μας και καλό μήνα....

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #315 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 11:02:40 πμ »
Να ρωτήσω κάτι γαι το παλιό πλέον μισθολόγιο; η εισφορά αλληλεγγύης που βλέπω πόση είναι ανάλογα με το εισόδημα; δλδ έψαξα και είδα ότι είναι 1% από 12000 έως 20000 και 2% από 20000 έως 50000 κλπ κλπ. Επειδή μου κρατάνε 2% και φυσικά δεν έχω εισόδημα 20000 (ούτε και μικτά από ότι υπολογίζω) μήπως έχουν κάνει κάποιο λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #316 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 11:43:35 πμ »
Έχουν κάνει και στη δική μου Διεύθυνση αυτό το λάθος σε αρκετούς συναδέλφους. Τους το επεσήμαναν και συμψηφίστηκε με την επιστροφή φόρου. Καλό είναι να ρωτήσετε στα Οικονομικά της Διεύθυνσης για σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #317 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 01:18:02 πμ »
Ευχαριστώ πολύ! Θα ρωτήσω τα οικονομικά και από ότι βλέπω το "λάθος" κρατάει εδώ και πάνω απο τρία χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #318 στις: Δεκέμβριος 27, 2019, 08:14:42 μμ »
Χρόνια πολλά.
Σχετικά με τη μισθοδοσία του Ιανουαρίου θα έπρεπε να υπάρχει έστω μια μικρή διαφοροποίηση σχετικά με τις εξαγγελίες για μικρή αύξηση με το νέο έτος;

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #319 στις: Δεκέμβριος 28, 2019, 01:17:09 πμ »
Χρόνια πολλά.
Σχετικά με τη μισθοδοσία του Ιανουαρίου θα έπρεπε να υπάρχει έστω μια μικρή διαφοροποίηση σχετικά με τις εξαγγελίες για μικρή αύξηση με το νέο έτος;
Σύμφωνα με συνάδελφο οικονομολόγο η διαφορά θα φανεί τον Φεβρουάριο ή Μάρτιο λόγω γραφειοκρατικών διαδικασιών,οπότε θα υπάρξουν κι αναδρομικά για τους πρώτους μήνες του '20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #320 στις: Δεκέμβριος 28, 2019, 01:55:59 μμ »
Ειμαι νηπιαγωγος αποσπασμενη σε μονοθεσιο νηπιαγωγειο αρα και προϊσταμενη.
Λογικα δικαιουμαι το επιδομα προϊσταμενου (γυρω στα 70 ευρω ακαθαριστα, αν δεν κανω λαθος), ετσι δεν ειναι; Απο το Σεπτεμβρη δεν το εχω παρει
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #321 στις: Δεκέμβριος 28, 2019, 09:43:27 μμ »
Καλησπέρα,
το επίδομα προϊσταμένης νηπιαγωγείου (και σε μονοθέσιο) είναι 150 Ε ακαθάριστα. Περίπου 90-100 Ε καθαρά (εξαρτάται από τις κρατήσεις που έχεις λόγω χρόνων υπηρεσίας). Θεωρώ ότι θα πρέπει να απευθυνθείς  στη διεύθυνση Α/θμιας  που ανήκεις (οικονομικό τμήμα), καθώς η εκκαθάριση γίνεται μέσα σε δύο μήνες.  Συνήθως έρχεται και mail με την απόφαση στο mail  του σχολείου.
Χρόνια πολλά!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.