*

Αποστολέας Θέμα: ωρομισθιο και οροι ασφαλισης...τραγικο...  (Αναγνώστηκε 1411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gavalouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ωρομισθιο και οροι ασφαλισης...τραγικο...
« στις: Ιούνιος 04, 2014, 08:21:49 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,ήθελα να μόιραστώ την εμπειρία μου σχετικά με την εργασία μου σε φροντιστήριο μεσης εκπαίδευσης.
Ξεκίνησα να εργάζομαι στο φροντιστήριο σαν φιλόλογος τον Ιανουάριο και η πρόσληψη μου έγινε τον Φλεβάρη του ίδιου χρόνου. Κάθε μήνα η μισθοδοσία γινόταν κανονικά στην ώρα της και σπάνια υπήρχε καθυστέρηση.
Το ωρομίσθιο που έβγαινε όταν διαιρούσα τα χρήματα με τις ώρες εργασίας κάθε μήνα ήταν διαφορετικό....!....έτυχε δηλαδή μήνας να λαμβάνω 4 ευρώ την ώρα, άλλο μήνα 5,5 ευρώ ή ακόμα και 3.8....οτι να ναι....! Η σύμβαση μου έλεγε οτι το ωρομίσθιο μου θα ήταν 7 ευρώ , φαντάζομαι μεικτά. Ποτε δεν έλαβα απόδειξη απο τον εργοδότη για κάθε μήνα που με πλήρωνε....αντιθέτως λάμβανα ένα χειρόγραφο χαρτί που έλεγε τις ώρες που δούλεψα και άμεσα το σύνολο που μου αναλογούσε και δίπλα σε παρένθεση το ποσό μου στο ΙΚΑ και εν τέλη έβγαινε το τελικό ποσό. ΔΥστυχώς σαν πρόβατο και εγώ με πλήρη άγνοα, ποτε δεν ασχολήθηκα, ενώ έβλεπα οτι κατι δεν πάει καλά....σε σημερινή συζήτηση μου ανακοίνωσε οτι τον τελευταίο μήνα (Ιούνιο) θα πρέπει λόγω της απόλυσης μου να πληρώσω στο ΙΚΑ το μισό πρόστιμο γιατί δεν μου έχει αποδώσει επίδομα αδείας, δώρο Πάσχα κτλ. .......ΣΟΚ.....επίσης σε ερώτηση πως υπολογίζεται η ασφάλεια, γιατί δεν έχω σταθερό ωρομίσθιο κτλ μου ανακοίνωσε οτι η συμφωνία είναι και το έχουν δεχτεί όλοι στο φροντιστήριο οτι η ασφάλεια στο ΙΚΑ πληρώνεται μισή μισή....δηλαδή οι εισφορές μου και οι εισφορές του πάνε μισά μισά και όχι σύμφωνα με το ποσοστό που ορίζει ο νόμος...έτσι λοιπόν σοκάρομαι έχει έρθει και ανακοίνωση οτι θα του πληρώσω και το μισό πρόστιμο γιατι δεν μου έδωσε αυτά που έπρεπε....φυσικά δεν δέχτηκα....μου είπε οτι έχει δουλειά και θα το συζητήσουμε αύριο....περιμένω λοιπόν....πραγματικά αίσχος!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωρομισθιο και οροι ασφαλισης...τραγικο...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:56:13 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιο και οροι ασφαλισης...τραγικο...
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 05, 2014, 10:38:31 πμ »
Επιθεώρηση εργασίας αύριο κιόλας. Ελπίζω να έχεις κρατήσει τα χαρτάκια και τα χρήματα να στα έβαζε σε λογαριασμό τράπεζας και όχι στο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιο και οροι ασφαλισης...τραγικο...
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2014, 02:23:39 πμ »
Ζήτησε συμβουλές και στήριξη από τον ΣΕΦΚ (http://www.sefk.gr/)
Είναι σοβαρή υπόθεση και έχει δίκιο ο/η Isla. Επιθεώρηση αλλά μην πας μόνος καλύτερα. Μάζεψε ότι αποδείξεις έχεις. Και καλό θα ήταν να μιλήσεις με συναδέλφους σου εσύ ο ίδιος γιατί δεν ξέρεις αν ότι λέει ο εργοδότης είναι αλήθεια ή απλά θέλει να σας διασπάσει. Ίσως βρεις συμμάχους.
Επίσης νομίζω θα χρειαστείς και νομική στήριξη από εργατολόγο. Αν δεν έχεις θα σου συστήσει και ο σεφκ αλλά και εγώ (μάλλον τον ίδιο με τον σεφκ αλλά με π.μ. αν χρειαστείς).
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.