*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374801 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς αν έχουμε το δικαίωμα ένστασης στα οριστικά αποτελέσματα; Είχα υποβάλει αίτηση σε ΕΠΑΣ της επαρχίας (το αναφέρω γιατί συνήθως πλήρες ωράριο λαμβάνει μόνο ένας) και με βάση τα προσωρινά ήμουν πρώτος στην ειδικότητά μου. Μετά την αποψινή ανακοίνωση, για έναν περίεργο λόγο έχασα μία θέση. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο πέμπτος κατάφερε να υπερδιπλασιάσει τα μόριά του και βρέθηκε πρώτος.
Με δεδομένο ότι η αρχική μοριοδότηση βασιζόταν στα όσα είχαμε δηλώσει στην ηλεκτρονική αίτηση,
είτε ο υποψήφιος έκανε λάθος στη συμπλήρωσή της, άρα κακώς του προσμετρήθηκαν επιπλέον μόρια για όσα προσόντα δεν αναγράφονταν εκεί
είτε το "κακό" πληροφοριακό σύστημα δεν υπολόγισε εξαρχής σωστά τα μόριά του.

Υπενθυμίζω ότι "Η υπηρεσία διατηρεί το δικαίωμα σε οποιαδήποτε φάση της διαδικασίας διαπιστωθεί ανακρίβεια μεταξύ των δηλωθέντων στην ηλεκτρονική αίτηση και των δικαιολογητικών που έχει καταθέσει, να τον αποκλείσει από τη διαδικασία επιλογής ή σε περίπτωση που έχει ήδη προσληφθεί, να διακόψει τη σύμβαση εργασίας"

Για διευκρινίσεις θα πρέπει να τηλεφωνήσω στις ΕΠΑΣ που ανέλαβαν την αξιολόγηση των αιτήσεων ή σε εκείνο που υπέβαλα αίτηση; Αν τελικά διαπιστωθεί παρατυπία, μπορώ να απευθυνθώ σε δικηγόρο για να κινήσει διαδικασίες ασφαλιστικών μέτρων; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Πολλά από αυτά που λες μπορείς να κάνεις...αλλά δεν ξέρω αν θα έχουν αποτέλεσμα!

Θεωρώ ότι αν υπάρχει περιθώριο για ένσταση, θα είναι μόνο κατευθείαν στη διοίκηση του ΟΑΕΔ.

Καλύτερα να τηλεφωνήσεις στην ΕΠΑΣ που ανέλαβε την αξιολόγηση των αιτήσεων!

Ο δικηγόρος ίσως είναι μια λύση...αλλά να θυμάσαι ότι μπορεί να τον πληρώσεις και να μην επιτευχθεί τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς αν έχουμε το δικαίωμα ένστασης στα οριστικά αποτελέσματα; Είχα υποβάλει αίτηση σε ΕΠΑΣ της επαρχίας (το αναφέρω γιατί συνήθως πλήρες ωράριο λαμβάνει μόνο ένας) και με βάση τα προσωρινά ήμουν πρώτος στην ειδικότητά μου. Μετά την αποψινή ανακοίνωση, για έναν περίεργο λόγο έχασα μία θέση. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο πέμπτος κατάφερε να υπερδιπλασιάσει τα μόριά του και βρέθηκε πρώτος.
Με δεδομένο ότι η αρχική μοριοδότηση βασιζόταν στα όσα είχαμε δηλώσει στην ηλεκτρονική αίτηση,
είτε ο υποψήφιος έκανε λάθος στη συμπλήρωσή της, άρα κακώς του προσμετρήθηκαν επιπλέον μόρια για όσα προσόντα δεν αναγράφονταν εκεί
είτε το "κακό" πληροφοριακό σύστημα δεν υπολόγισε εξαρχής σωστά τα μόριά του.

Υπενθυμίζω ότι "Η υπηρεσία διατηρεί το δικαίωμα σε οποιαδήποτε φάση της διαδικασίας διαπιστωθεί ανακρίβεια μεταξύ των δηλωθέντων στην ηλεκτρονική αίτηση και των δικαιολογητικών που έχει καταθέσει, να τον αποκλείσει από τη διαδικασία επιλογής ή σε περίπτωση που έχει ήδη προσληφθεί, να διακόψει τη σύμβαση εργασίας"

Για διευκρινίσεις θα πρέπει να τηλεφωνήσω στις ΕΠΑΣ που ανέλαβαν την αξιολόγηση των αιτήσεων ή σε εκείνο που υπέβαλα αίτηση; Αν τελικά διαπιστωθεί παρατυπία, μπορώ να απευθυνθώ σε δικηγόρο για να κινήσει διαδικασίες ασφαλιστικών μέτρων; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

efang στην επαρχία λίγο πολύ γνωρίζεστε. Αν στηρίζεις τις ελπίδες σου για πρωτιά στο "κακό" σύστημα ή σε λάθος καταχώρηση στην πλατφόρμα (ενός μεταπτυχιακού ή μιας προυπηρεσίας πχ), τότε το πιθανότερο είναι να μη καταφέρεις τίποτα... Αν όμως πιστεύεις ότι κακώς προσμετρήθηκαν κάποια μόρια, συνέχισέ το, καθότι όπως λες έχεις έννομο συμφέρον...

Όσον αφορά το κομμάτι της προκήρυξης που αναφέρεις, ο αποκλεισμός εννοείται εφόσον έχεις δηλώσει κάτι ηλεκτρονικά που δεν αποδεικνύεις με την υποβολή των δικαιολογητικών. Το να αποδεικνύεις όμως με την εμπρόθεσμη υποβολή των δικαιολογητικών κάτι που εκ παραδρομής δεν αποτυπώθηκε στην πλατφόρμα, είναι τελείως διαφορετική ιστορία...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2014, 10:18:00 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς αν έχουμε το δικαίωμα ένστασης στα οριστικά αποτελέσματα; Είχα υποβάλει αίτηση σε ΕΠΑΣ της επαρχίας (το αναφέρω γιατί συνήθως πλήρες ωράριο λαμβάνει μόνο ένας) και με βάση τα προσωρινά ήμουν πρώτος στην ειδικότητά μου. Μετά την αποψινή ανακοίνωση, για έναν περίεργο λόγο έχασα μία θέση. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο πέμπτος κατάφερε να υπερδιπλασιάσει τα μόριά του και βρέθηκε πρώτος.
Με δεδομένο ότι η αρχική μοριοδότηση βασιζόταν στα όσα είχαμε δηλώσει στην ηλεκτρονική αίτηση,
είτε ο υποψήφιος έκανε λάθος στη συμπλήρωσή της, άρα κακώς του προσμετρήθηκαν επιπλέον μόρια για όσα προσόντα δεν αναγράφονταν εκεί
είτε το "κακό" πληροφοριακό σύστημα δεν υπολόγισε εξαρχής σωστά τα μόριά του.

Υπενθυμίζω ότι "Η υπηρεσία διατηρεί το δικαίωμα σε οποιαδήποτε φάση της διαδικασίας διαπιστωθεί ανακρίβεια μεταξύ των δηλωθέντων στην ηλεκτρονική αίτηση και των δικαιολογητικών που έχει καταθέσει, να τον αποκλείσει από τη διαδικασία επιλογής ή σε περίπτωση που έχει ήδη προσληφθεί, να διακόψει τη σύμβαση εργασίας"

Για διευκρινίσεις θα πρέπει να τηλεφωνήσω στις ΕΠΑΣ που ανέλαβαν την αξιολόγηση των αιτήσεων ή σε εκείνο που υπέβαλα αίτηση; Αν τελικά διαπιστωθεί παρατυπία, μπορώ να απευθυνθώ σε δικηγόρο για να κινήσει διαδικασίες ασφαλιστικών μέτρων; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνάδελφε για να απαντήσω στο ερώτημά σου, είτε το σύστημα είναι κακό είτε κακός είναι αυτός που το χειρίστηκε. Να σου πω ότι και εγώ όπως και ο ανταγωνιστής σου έκανα ένσταση για ένα προσόν που δήλωσα στο σύστημα και το οποίο δε μου προσμετρήθηκε (για τις ΕΠΑΣ ενώ για τις ΣΕΚ προσμετρήθηκε). Ουσιαστικά κάποιος υπάλληλος κατέβασε το προσόν από την αίτησή μου. Η ένσταση με δικαίωσε αν και όπως ήξερα άλλωστε δεν παίρνω κανενός τη θέση, ούτε παίρνω παραπάνω ώρες από όσες θα έπαιρνα.
Δεν αποκλείεται ο ανταγωνιστής σου να έχει πέσει θύμα παρόμοιου λάθους!! Οπότε θα σου συνιστούσα να πράξεις όπως προτείνει και ο porcupinetree, δηλαδή να κάνεις ένσταση μόνο αν έχεις σαφείς ενδείξεις ότι υπερμοριοδοτήθηκε ο άλλος υποψήφιος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Όπως λόγος αποκλεισμού είναι η απουσία φωτοτυπίας δελτίου αστυνομικής ταυτότητας από το φάκελο (σελ. 48-49 της προκήρυξης), έτσι είναι και η ανακρίβεια μεταξύ των δηλωθέντων στην ηλεκτρονική αίτηση και των δικαιολογητικών που έχει καταθέσει (σελ. 51 της προκήρυξης).

Τα μόρια του καθενός υπολογίστηκαν αυτόματα από το πληροφοριακό σύστημα (γι'αυτό και ανάρτησαν οδηγίες σωστής συμπλήρωσης της αίτησης στα ελληνικά). Αν έκανε λάθος (για να υπερδιπλασιάστηκαν τα μόρια του, δεν ήταν σίγουρα μόνο ένα) και στην εκτυπωμένη αίτηση που υπέβαλε δεν εμφανίζονται καταγεγραμμένα όσα προσόντα έχει, δεν είναι πρόβλημα του συστήματος, δεν είναι πρόβλημα δικό μου, αλλά του ίδιου και πρέπει να υποστεί τις συνέπειες. Καλώς ή κακώς.

Προς αποφυγή παρερμηνειών, δε γνωρίζω αν με βάση τα προσόντα του δικαιούταν να λάβει περισσότερα μόρια από ότι αρχικά. Ωστόσο, επειδή αμφιβάλλω αν θα γίνει πλέον αποδεκτό οποιοδήποτε αίτημα να ανοιχτεί ο φάκελός του προς επιβεβαίωση, σκοπεύω να βασιστώ σε αυτό που αναφέρω παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2014, 11:44:15 μμ από efang »

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί. Εκανα αίτηση απο έναν υπολογιστή της κακιάς ώρας, δεν μου μέτρησαν την επαγγελματική εμπειρία ενώ είχα βαλει την βεβαίωση ΙΚΑ στον φάκελο. Εκανα ένσταση και δικαιώθηκα, απο 4os βγήκα δεύτερος..

Συνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Τελικά πότε θα ξεκινήσουν να καλούν; Μέχρι πόσους θα πάρουν από κάθε ειδικότητα;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Τα μόρια του καθενός υπολογίστηκαν αυτόματα από το πληροφοριακό σύστημα (γι'αυτό και ανάρτησαν οδηγίες σωστής συμπλήρωσης της αίτησης στα ελληνικά). Αν έκανε λάθος (για να υπερδιπλασιάστηκαν τα μόρια του, δεν ήταν σίγουρα μόνο ένα) και στην εκτυπωμένη αίτηση που υπέβαλε δεν εμφανίζονται καταγεγραμμένα όσα προσόντα έχει, δεν είναι πρόβλημα του συστήματος, δεν είναι πρόβλημα δικό μου, αλλά του ίδιου και πρέπει να υποστεί τις συνέπειες. Καλώς ή κακώς.

Δηλαδή όπως μας τα λες efang δεν πρέπει να δουλέψει αυτός που σύμφωνα με τη μοριοδότηση αντικειμενικά προηγείται, αλλά αυτός που κατανόησε καλύτερα την (παρθενική) ηλεκτρονική πλατφόρμα... !?!...

ΟΚ...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μία ερώτηση, τι ιδιαίτερο έχει ο υποψήφιος με την ένδειξη Ν.2190/1994 Ν.3552/2007;;; Προηγείται του ανέργου ακόμα και αν είναι ιδιώτης (που η συγκεκριμένη κυρία γνωρίζω πως έχει δικό της γραφείο); Σημειωτέον στα προσωρινά αποτελέσματα ήταν στη λίστα των ιδιωτών.

Αποσυνδεδεμένος hose1303

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητοι συνάδελφοι στην δικιά μου περίπτωση ατομα που δήλωσαν στην ηλεκτρονική αίτηση ανακριβή στοιχεία, ένας δηλωσε πτυχίουχος ασπετε αλλα ειναι τει και ο δεύτερος δήλωσε πτυχίουχος χωρίς να εχει το πτυχιο. ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟ ΠΙΝΑΚΑ  Ο ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΌΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.ΟΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΆ ΣΤΈΛΝΕΙΣ.
 

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Porcupinetree μπορείς να προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις τη συζήτηση και να συμπεραίνεις ότι θέλεις, αλλά υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι στην προκήρυξη με βάση τους οποίους αξιολογούμαστε και επιλεγόμαστε. Οποιοσδήποτε υποψήφιος υποβάλλει αίτηση, σημαίνει ότι τους αποδέχεται.

Στη σελίδα 49 της προκήρυξης αναγράφεται ξεκάθαρα:
"Κανένα δικαιολογητικό δε γίνεται δεκτό εφόσον δεν έχει δηλωθεί στην αίτηση την οποία υπέβαλε ηλεκτρονικά ο υποψήφιος ωρομίσθιος εκπαιδευτικός"

Επομένως, αν δεν έχουν καταγραφεί στην ηλεκτρονική του αίτηση τα δικαιολογητικά που έχει επισυνάψει στο φάκελό του, τότε κακώς τροποποιήθηκαν τα μόρια που είχε λάβει.

Έχω δίκιο ή όχι (ρητορική η ερώτηση);
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2014, 02:29:24 πμ από efang »

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Αγαπητοι συνάδελφοι στην δικιά μου περίπτωση ατομα που δήλωσαν στην ηλεκτρονική αίτηση ανακριβή στοιχεία, ένας δηλωσε πτυχίουχος ασπετε αλλα ειναι τει και ο δεύτερος δήλωσε πτυχίουχος χωρίς να εχει το πτυχιο. ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟ ΠΙΝΑΚΑ  Ο ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΌΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.ΟΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΆ ΣΤΈΛΝΕΙΣ.
Από την στιγμή που έχεις σύμμαχο σε όσα υποστηρίζεις την προκήρυξη, κίνησε τις διαδικασίες για να δικαιωθείς.

Άσε που είναι αδιανόητο να υποβάλλει κάποιος αίτηση και να μη διαθέτει πτυχίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2014, 02:36:59 πμ από efang »

Αποσυνδεδεμένος hose1303

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εχω πάει σε δικηγόρο έκανα γραπτή καταγγελία άλλα τίποτα η ΟΜΕΡΤΑ τον ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ καλα κρατη.Ο συγκεκριμένος εχει δόντι δεν τον αγκουμπα τίποτα ουτε ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ούτε καταγγελίες.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Porcupinetree μπορείς να προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις τη συζήτηση και να συμπεραίνεις ότι θέλεις, αλλά υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι στην προκήρυξη με βάση τους οποίους αξιολογούμαστε και επιλεγόμαστε. Οποιοσδήποτε υποψήφιος υποβάλλει αίτηση, σημαίνει ότι τους αποδέχεται.

Στη σελίδα 49 της προκήρυξης αναγράφεται ξεκάθαρα:
"Κανένα δικαιολογητικό δε γίνεται δεκτό εφόσον δεν έχει δηλωθεί στην αίτηση την οποία υπέβαλε ηλεκτρονικά ο υποψήφιος ωρομίσθιος εκπαιδευτικός"

Επομένως, αν δεν έχουν καταγραφεί στην ηλεκτρονική του αίτηση τα δικαιολογητικά που έχει επισυνάψει στο φάκελό του, τότε κακώς τροποποιήθηκαν τα μόρια που είχε λάβει.

Έχω δίκιο ή όχι (ρητορική η ερώτηση);

efang δεν έχω πρόθεση να αποπροσανατολίσω τίποτα. Εξέφρασα μια γνώμη... Προσωπικά ούτε λάθος έκανα στην ηλεκτρονική αίτηση, ούτε έκανα κάποια ένσταση...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.