*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 373581 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ευχαριστώ πολύ Λάζαρε.Δηλαδή αν μια χρονιά το χαρτί της δευτεροβάθμια λέει 9 μήνες και 17 ημέρες δεν θα μετρήσει ας πούμε 1 μήνας Χριστούγεννα+Πάσχα,άρα θα έχω 8 μήνες και 17 ημέρες να υπολογίσω σε ώρες.Σωστά??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Αναρτήθηκαν σήμερα, Τετάρτη 15/10/2014 οι Αρχικοί Πίνακες Αξιολόγησης Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών, κατά ειδικότητα και κατά σειρά αξιολόγησης με βάση το συνολικό αριθμό μορίων κάθε υποψήφιου, ο οποίος προέκυψε από τα δηλωθέντα στην ηλεκτρονική αίτηση στοιχεία και από δειγματοληπτικό έλεγχο αντιπαραβολής των στοιχείων αυτών με τα προσκομισθέντα δικαιολογητικά. Ο έλεγχος συνεχίζεται και θα διενεργηθεί στο σύνολο των  αιτήσεων. Αυτο με τον δειγματοληπτικο ελενχο δεν εχει ξαναγινει...ζητω η καινοτομια,.....

Απλή ερωτηση αν καποιος απο πανω απο μενα εχει  μορια πλασματικα εγω τωρα μπορω να του κανω ενσταση αφου εχει γινει δειγματοληπτικος ελενχος?Και τι θα κερδισω.....???? αυτα μονο στην ελλαδα πουθενα αλλου...ακου εκει...δειγμα..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2014, 01:14:17 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
saint το πιο πιθανό είναι να μη σου προσμέτρησαν κάποια προσόντα που δίνουν αθροιστικά 2000 μόρια.
Το μυαλό μου πάει σε ΑΣΠΑΙΤΕ+Μεταπτυχιακό που, αν δεν κάνω λάθος, δίνουν 800+1200=2000.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
ευχαριστώ πολύ Λάζαρε.Δηλαδή αν μια χρονιά το χαρτί της δευτεροβάθμια λέει 9 μήνες και 17 ημέρες δεν θα μετρήσει ας πούμε 1 μήνας Χριστούγεννα+Πάσχα,άρα θα έχω 8 μήνες και 17 ημέρες να υπολογίσω σε ώρες.Σωστά??
Σωστά. Όπως επίσης δε θα σου μετρήσουν κάποιες αργίες που δε δίδαξες αλλά καταχωρήθηκαν ως προϋπηρεσία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είναι να προσληφθεί μόνο ένας πρέπει να είναι από τον πίνακα των ανέργων (κανόνας του 30% άνεργοι).
Στον πίνακα των ανέργων δεν μπορείς να μπεις τώρα. Η προϋπόθεση εισαγωγής ήταν να είσαι άνεργη και στις αιτήσεις και τώρα. Θα άξιζε να παραιτηθείς αν γινόταν να προσληφθείς από την ΕΠΑΣ; Δίνουν πολλές ώρες;

Είναι σίγουρο ότι κάποιος από τον πίνακα των ιδιωτών δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος (και να μετράει ο κανόνας 30% άνεργοι) αν έχει κάρτα ανεργίας τις μέρες των προσλήψεων; Επίσης, ο ιδιώτης αυτός θα πάρει max 6 ώρες ή 20;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2014, 01:52:11 πμ από nick00 »

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα μόρια που μου έχουν βγάλει είναι εκτός πραγματικότητας επομένως βουρ για ένσταση.
Πέρα από ένα περιγραφικό κείμενο που θα τους στείλω θεωρείτε ότι πρέπει να απευθυνθώ και αλλού, Διεύθυνση Εκπαίδευσης
,Συνήγορος του Πολίτη?
 Θεωρείτε ότι θα βγάλω καμιά άκρη?
ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Σε περίπτωση που με βάση τη σειρά κατάταξης μπορεί κάποιος να απασχοληθεί και σε ΙΕΚ και σε ΕΠΑΣ και σε ΣΕΚ, του δίνεται κάποιο περιθώριο επιλογής ή ο διευθυντής αποφασίζει μόνος του που και πόσες ώρες θα απασχοληθεί; Υπάρχει περιθώριο διαπραγμάτευσης για τις ημέρες και ώρες των μαθημάτων;

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απλή ερωτηση αν καποιος απο πανω απο μενα εχει  μορια πλασματικα εγω τωρα μπορω να του κανω ενσταση αφου εχει γινει δειγματοληπτικος ελενχος?Και τι θα κερδισω.....???? αυτα μονο στην ελλαδα πουθενα αλλου...ακου εκει...δειγμα..
Έχεις απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρεσαι για το δειγματοληπτικό έλεγχο των δικαιολογητικών. Καθυστέρησαν υπερβολικά να δημοσιεύσουν την προκήρυξη και έτρεχαν να εκδώσουν τα αποτελέσματα. Ωστόσο, τα μόρια που συγκέντρωσε ο κάθε υποψήφιος υπολογίστηκαν αυτόματα από το πληροφοριακό σύστημα, με βάση τα όσα δηλώθηκαν στην ηλεκτρονική αίτηση (η οποία επέχει θέση υπεύθυνη δήλωσης). Αν εντοπιστούν ανακριβή στοιχεία (με δεδομένο ότι ο έλεγχος συνεχίζεται), τότε θα αποκλειστούν. Πάντως, η ευθύνη δε βαραίνει μόνο τον ΟΑΕΔ, αλλά και εμάς.

Σε κάθε περίπτωση, αν υπάρχει κάποιο λάθος στη μοριοδότησή σου ή έχεις παρατηρήσει κάποια αδικαιολόγητη "πριμοδότηση" συνυποψηφίου, τότε κάνε τις απαραίτητες ενέργειες και σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας. Έχω την πεποίθηση ότι οι περισσότεροι θέλουμε οι προσλήψεις να γίνουν με όσο το δυνατόν πιο αξιοκρατικές διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Σε περίπτωση που με βάση τη σειρά κατάταξης μπορεί κάποιος να απασχοληθεί και σε ΙΕΚ και σε ΕΠΑΣ και σε ΣΕΚ, του δίνεται κάποιο περιθώριο επιλογής ή ο διευθυντής αποφασίζει μόνος του που και πόσες ώρες θα απασχοληθεί; Υπάρχει περιθώριο διαπραγμάτευσης για τις ημέρες και ώρες των μαθημάτων;
Υπάρχει δυνατότητα να επιλέξεις τις σχολές στις οποίες θα εργαστείς, αλλά ο αριθμός των ωρών που θα διδάξεις καθορίζονται από τον Διευθυντή, με βάση την κατηγορία (ιδιώτης / άνεργος) στην οποία ανήκεις, τη θέση κατάταξης στην οποία βρίσκεσαι και φυσικά, τις απαιτήσεις σε διδακτικό προσωπικό. Το σίγουρο είναι ότι δε θα πρέπει να υπερβαίνουν στο σύνολό τους τις 20. Όσο για τη διαπραγμάτευση, εξαρτάται από το πόσο διαλλακτικός και εξυπηρετικός θα είναι ο υπεύθυνος κατάρτισης του προγράμματος, αν και συνήθως δε γίνονται ιδιαίτερες τροποποιήσεις.

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Είναι σίγουρο ότι κάποιος από τον πίνακα των ιδιωτών δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος (και να μετράει ο κανόνας 30% άνεργοι) αν έχει κάρτα ανεργίας τις μέρες των προσλήψεων; Επίσης, ο ιδιώτης αυτός θα πάρει max 6 ώρες ή 20;
Δυστυχώς, από την στιγμή που δεν ήσουν άνεργος όταν υπέβαλες την αίτηση, συνεχίζεις να λογίζεσαι ως Ιδιώτης, ακόμα και αν δεν εργάζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σας παιδιά! Είμαι τρίτη στον πίνακα των ανέργων.  Έχω καμία ελπίδα; Πώς γίνεται η ανάθεση των ωρών; ευχαριστώ και καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος fake

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ο πίνακας μοριοδότησης όπως τον βλέπω απο το σχετικό ΦΕΚ (http://www.dikaiologitika.gr/images/pdf/EPAS_OAED.pdf) αναφέρει ότι τα μόρια υπολογίζονται το ίδιο για όλες τις δομές (σεκ, πσεκ και ιεκ)! Οπότε επανέρχομαι στην αρχική μου ερώτηση. Γιατί είναι διαφορετικά τα μόρια σε σεκ-πσεκ;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Τα μόρια που μου έχουν βγάλει είναι εκτός πραγματικότητας επομένως βουρ για ένσταση.
Πέρα από ένα περιγραφικό κείμενο που θα τους στείλω θεωρείτε ότι πρέπει να απευθυνθώ και αλλού, Διεύθυνση Εκπαίδευσης
,Συνήγορος του Πολίτη?
 Θεωρείτε ότι θα βγάλω καμιά άκρη?
ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Θα στείλεις την ένστασή σου εμπρόθεσμα μόνο εκεί που λέει η προκήρυξη. Βγαίνει άκρη, αν έχεις δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Είναι σίγουρο ότι κάποιος από τον πίνακα των ιδιωτών δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος (και να μετράει ο κανόνας 30% άνεργοι) αν έχει κάρτα ανεργίας τις μέρες των προσλήψεων; Επίσης, ο ιδιώτης αυτός θα πάρει max 6 ώρες ή 20;
Όπως αναφέρει η φετινή προκήρυξη έπρεπε να είναι άνεργος και όταν έκανε αίτηση και τώρα. Πέρυσι του έδιναν και πλήρες ωράριο, αλλά φέτος ελπίζω να μην γίνεται αυτό γιατί ήταν πραγματικά αδικία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.