*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Τα χαρτιά πότε μπορούμε να τα καταθέσουμε και που? Υπάρχει κάποιος πίνακας με τις ειδικότητες και τα μέρη που θα γίνουν προσλήψεις? Συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν τα έχω κάνει άλλη φορά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπερα τους εκπαιδευτικους στον ΟΑΕΔ ποιος τους επιλεγει? Εχω χρονια να κανω αιτηση. Καποτε τους επελεγε ο Δντης κανοντας χαρες και εξυπηρετωντας συμφεροντα  οι Δντες εβαζαν και οτι μορια ηθελαν πριν απο 10 χρονια
ΠΕ17.02

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Βλέποντας τον πίνακα με τα μόρια, μου δημιουργείθηκε μία απορία. Αν σε μία ειδικότητα ένας ΤΕ έχει περισσότερα μόρια από έναν ΠΕ (π.χ λόγω επαγγελματικης εμπειρίας), ποιος προηγείται; Γνωρίζει κανένας κάτι αντίστοιχο από το υπ. παιδείας;
Δεν ξέρουμε. Λογικά αυτό θα το διευκρινίζει η προκήρυξη.

Τα χαρτιά πότε μπορούμε να τα καταθέσουμε και που? Υπάρχει κάποιος πίνακας με τις ειδικότητες και τα μέρη που θα γίνουν προσλήψεις? Συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν τα έχω κάνει άλλη φορά.
Δεν έχει βγει ακόμα η προκήρυξη. Όταν βγει θα τα αναφέρει όλα αναλυτικά.

Καλησπερα τους εκπαιδευτικους στον ΟΑΕΔ ποιος τους επιλεγει? Εχω χρονια να κανω αιτηση. Καποτε τους επελεγε ο Δντης κανοντας χαρες και εξυπηρετωντας συμφεροντα  οι Δντες εβαζαν και οτι μορια ηθελαν πριν απο 10 χρονια
Ο τρόπος με τον οποίο γίνονται οι προσλήψεις καθορίζεται από τη διοίκηση. Ο διευθυντής δεν έχει πλέον πολλά περιθώρια να κινηθεί κάνοντας τις επιλογές που θέλει.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαφωνώ ότι ο διευθυντής της εκάστοτε σχολής ΟΑΕΔ δεν έχει πολλά περιθώρια επιλογής των διδασκόντων. Πέρσι είχα κάνει τα χαρτιά μου και η ειδικότητά μου έπαιζε για 4 τμήματα στη συγκεκριμένη ΕΠΑΣ (Α,Β τάξη Μαγειρικής Τέχνης και Α,Β τάξη Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων), στον πίνακα κατάταξης ήμασταν μόλις 2 στην ειδικότητά μου και ο διευθυντής έδωσε και τις 21 ώρες στον πρώτο που έχει πτυχίο του 1977 πριν δηλαδή ιδρυθούν τα ΤΕΙ με 7000 και μόρια (σκεφτείτε πόσα χρόνια είναι εκεί) . Όταν επικοινώνησα μαζί του, μου είπε ότι αν μου έδινε κάποιες ώρες και έδινε κάτω από 21 ώρες στον πρώτο θα του έκανε μήνυση ο πρώτος (ψέματα!!!) . Εσείς τις συμπεραίνετε; Είναι δυνατόν σε 4 τμήματα να πάρει μόνο έναν; Και αν μου έδινε έστω στην ξεφτίλα 2 ώρες  που μπορούσε να το κάνει τι θα έχανε; Απλά τόσα χρόνια είχε αναπτύξει καλές σχέσεις με τον παλιό και αποφάσισε να τον ευνοήσει, στερώντας από μένα έστω και μια μικρή προσθήκη προϋπηρεσίας. Φέτος που θα λειτουργήσει ΣΕΚ να δούμε τι θα γίνει....'Έπρεπε πάντως από την κεντρική διοίκηση να γίνονται οι επιλογές και όχι από τον εκάστοτε διευθυντή που κρίνει κατά το δοκούν. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
JimP έγραψα ότι ο διευθυντής δεν έχει πολλά περιθώρια επιλογής σε σχέση με τον καιρό στον οποίο αναφέρθηκε η catia. Η διοίκηση είχε στείλει ακριβείς οδηγίες για τον ποιον έπρεπε να προσλάβει σε κάθε περίπτωση. Οι ΕΠΑΣ δεν ήταν κατάρτιση για να μοιράσει τις ώρες, όπως γίνεται σε ΙΕΚ ή και σε ΣΕΚ πλέον. Ο πρώτος σύμφωνα με τις οδηγίες μπορούσε να πάρει και τις 21 ώρες. Αν ήσουν άνεργος θα έπρεπε σίγουρα να προσλάβει κι εσένα, για να τηρηθεί το 30% τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ok. Για να το λες Lasid κάτι ξέρεις παραπάνω από μένα. Αν και οι 2 ήμασταν άνεργοι θα μου έδινε το 30% ή όχι; Η αλήθεια είναι ότι πέρσι ο πρώτος ήταν άνεργος κι εγώ όχι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αν ήταν και άνεργος και είχε περισσότερα μόρια από σένα, είχε δίκιο ο διευθυντής να σου πει ότι θα ήταν ατασθαλία να μην του δώσει τις 21 ώρες.

Στις ΕΠΑΣ όταν έχει δύο άνεργους και οι διαθέσιμες ώρες είναι 21 τις παίρνει ο πρώτος άνεργος. Υπάρχουν κανόνες!

Στα ΙΕΚ είναι διαφορετικά. Συνήθως δίνουν 2-3 ώρες στον καθένα και όλοι είναι ευχαριστημένοι.
Πιστεύω ότι και στις ΣΕΚ θα είναι παρόμοια τα πράγματα, αλλά δεν ξέρω τι οδηγίες θα δώσει η διοίκηση του ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Κοιταξα λιγο τη μοριοδοτηση στο φεκ και πρόσεξα οτι μοριοδοτειται επιμορφωση ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΦΟΡΕΑ.
Αυτο είναι πρωτη φορα που το βλεπω σε αναλογου τυπου μοριοδοτησεις οπως πχ σδε και κδβμ.
Λέτε να σταματησουν να προσμετρώνται οι επιμορφωσεις απο ιδιωτικους φορεις σιγα σιγα οποτε να πανε στραφι οσες εχουμε;

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω πως και απο ποιον δημόσιο φορέα αναγνωρίζεται η διδακτική προϋπηρεσία σε ιδιωτικό ιεκ; Επίσης, για την προϋπηρεσία σε ΕΠΑΣ Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (με ωριαία αντιμισθία) αρκούν οι βεβαιώσεις που μας δίνουν με την απόλυση; Ευχαριστώ για τη βοήθεια !!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω πως και απο ποιον δημόσιο φορέα αναγνωρίζεται η διδακτική προϋπηρεσία σε ιδιωτικό ιεκ; Επίσης, για την προϋπηρεσία σε ΕΠΑΣ Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (με ωριαία αντιμισθία) αρκούν οι βεβαιώσεις που μας δίνουν με την απόλυση; Ευχαριστώ για τη βοήθεια !!!
MV καλώς ήρθες στο pde.

Αν η βεβαίωση προϋπηρεσίας στο ιδιωτικό ΙΕΚ έχει σφραγίδα ΟΕΕΚ ή ΕΟΠΠΕΠ λογικά θα την δέχονται σε δημόσια ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΚΕΚ και του υπουργείο παιδείας και του υπουργείου εργασίας (ΟΑΕΔ). Εννοείται ότι αυτό πρέπει να το βλέπεις στην προκήρυξη που θα βγάζει κάθε φορέας, για επιβεβαίωση.

Οι βεβαιώσεις που δίνουν οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ με την απόλυση είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεσαι. Τίποτα παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lasid σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την άμεση απάντηση!! Οι βεβαιώσεις απο το Ιδιωτικό ΙΕΚ έχουν μόνο σφραγίδα του Ιδιωτικού ΙΕΚ και τίποτα παραπάνω. Πώς πρέπει να κινηθώ; Ευχαριστώ και πάλι!!!

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή το θέμα αφορά και μένα (και πολλούς άλλους) και από ότι είδα ο ΕΟΠΠΕΠ είναι ο αρμόδιος φορέας για την αναγνώριση διδακτικής εμπειρίας στον ιδιωτικό τομέα και επειδή δε σηκώνουν ποτέ τα τηλέφωνα, όποιος έχει κάνει ή γνωρίζει τη διαδικασία, θερμή παράκληση να μας πει. Να στείλουμε χαρτιά στον ΕΟΠΠΕΠ;  αν ναι που ακριβώς; Να πάμε στον εργοδότη μας και να κανονίσει αυτός μέσω κάποιας φόρμας επικοινωνίας που λογικά θα έχει με τον ΕΟΠΠΕΠ; Δυστυχώς δεν αναφέρονται οδηγίες πουθενά, πλησιάζει η ημερομηνία για την προκήρυξη στις ΕΠΑΣ, ΣΕΚ του ΟΑΕΔ και δεν θα μπορέσουμε να περάσουμε την όποια προϋπηρεσία μας στον ιδιωτικό τομέα. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το καλύτερο είναι να πάτε στον ιδιωτικό φορέα που διδάσκατε για να σας πούνε ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος. Πριν 8 χρόνια που δούλεψα σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ, μου έδωσαν τη βεβαίωση οι ίδιοι σφραγισμένη από τον ΟΕΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ Lasid.

Άρα η λύση είναι να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες ο εργοδότης μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.