*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 373487 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προφανώς και είναι παράνομο να βγάλουν απευθείας τα ονόματα αυτών που θα προσληφθούν, δίχως ενστάσεις, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα μπορούσε να συμβεί.  Ας κάνουμε λίγο υπομονή μέχρι Πέμπτη/ Παρασκευή και έπειτα κινούμαστε αναλόγως.
Και στα ιεκ που πήρα τηλ μου είπανε ότι τα αποτελέσματα και για αυτούς βγαίνουν από την επιτροπή των επας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aly84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η επιλογή ωρομισθίων γίνεται από τους διευθυντές, βάσει των οδηγιών που λαβαίνουν από τη Διοίκηση του ΟΑΕΔ.

Και φέτος από τους διευθυντές θα γίνει;

'Οσον αφορά τις οδηγίες τις Διοίκησης θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω Lasid. Τις περισσότερες φορές οι διευθυντές πράττουν κατά βούληση χωρίς να έχει ιδέα η Διοίκηση. Παράδειγμα έχω έναν φίλο μου. Ενώ βρίσκονταν 3 άτομα πρώτοι στην κατάταξη, άνεργοι στην ίδια ειδικότητα, ο διευθυντής έδωσε 21 ώρες στην πρώτο που είναι κουμπάρος του και τις υπόλοιπες ώρες τις μοίρασε στον δεύτερο και στον τρίτο, ενώ κάλλιστα μπορούσε να τις πάρει ο δεύτερος μόνος του. Το πρόγραμμα βόλευε μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Η κατάσταση είναι απαράδεκτη!
Πήρα τηλ και μου είπανε Πέμπτη-Παρασκευή θα βγουν  τα αποτελέσματα με τους οριστικούς πίνακες(με ονόματα μόνο όσον προσλαμβάνονται) και αργότερα, σε άλλη φάση θα βγάλουν και τα μόρια όσων έχουν στείλει φάκελο. Ενστάσεις από ότι κατάλαβα δε θα παίζουν. Η δικαιολογία είναι ότι αρχίζουν τα μαθήματα και τα παιδιά δε θα έχουν καθηγητές.
Τα συμπεράσματα δικά σας

Nasta22 πέρυσι στη περιφέρεια Μακεδονίας κατατέθηκαν 2000 αιτήσεις. Φέτος ξέρεις πόσες; 5000+ ...
Πιστεύεις ότι υπάρχει νόημα να ελέγχεται ο 20ος και 21ος στη λίστα; Θα ελέγξουν τους πρώτους x και τέρμα...

Όσο για τις ενστάσεις, λίγο δύσκολο να μην αφήσουν να γίνουν... Λάθη πάντα γίνονται, ιδίως τώρα που ήρθαμε αντιμέτωποι για πρώτη φορά με την ηλεκτρονική πλατφόρμα...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος aly84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Nasta22 πέρυσι στη περιφέρεια Μακεδονίας κατατέθηκαν 2000 αιτήσεις. Φέτος ξέρεις πόσες; 5000+ ...
Πιστεύεις ότι υπάρχει νόημα να ελέγχεται ο 20ος και 21ος στη λίστα; Θα ελέγξουν τους πρώτους x και τέρμα...

Όσο για τις ενστάσεις, λίγο δύσκολο να μην αφήσουν να γίνουν... Λάθη πάντα γίνονται, ιδίως τώρα που ήρθαμε αντιμέτωποι για πρώτη φορά με την ηλεκτρονική πλατφόρμα...
Το σύστημα δεν έβγαζε μόρια. Κατά συνέπεια δεν υπάρχει και λίστα κατάταξης. Δεν θα πρέπει να ανοιχθούν οι φάκελοι όλων για να βγουν τα μόρια; Πώς γνωρίζουμε ότι έγιναν 5000+ αιτήσεις στη Μακεδονία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχω ξανακάνει αίτηση. Όμως, δεν έχω ούτε είχα πολλές ελπίδες. Προσωπικά, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι θα καλέσουν άτομα αξιοκρατικά. Μακάρι να διαψευστώ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Και φέτος από τους διευθυντές θα γίνει;

'Οσον αφορά τις οδηγίες τις Διοίκησης θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω Lasid. Τις περισσότερες φορές οι διευθυντές πράττουν κατά βούληση χωρίς να έχει ιδέα η Διοίκηση. Παράδειγμα έχω έναν φίλο μου. Ενώ βρίσκονταν 3 άτομα πρώτοι στην κατάταξη, άνεργοι στην ίδια ειδικότητα, ο διευθυντής έδωσε 21 ώρες στην πρώτο που είναι κουμπάρος του και τις υπόλοιπες ώρες τις μοίρασε στον δεύτερο και στον τρίτο, ενώ κάλλιστα μπορούσε να τις πάρει ο δεύτερος μόνος του. Το πρόγραμμα βόλευε μια χαρά.
Πάντα έτσι γινόταν. Γιατί να αλλάξει φέτος;

Ουσιαστικά ποια οδηγία παραβίασε ο διευθυντής; Έκανε κάτι πέρα από όσα του είπαν; Αν είχε παραβεί οδηγία της Διοίκησης θα ήταν υπόλογος. Ο φίλος σου γιατί δεν αντέδρασε; Επειδή ο διευθυντής δεν παρανόμησε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2014, 04:29:42 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν έχω ξανακάνει αίτηση. Όμως, δεν έχω ούτε είχα πολλές ελπίδες. Προσωπικά, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι θα καλέσουν άτομα αξιοκρατικά. Μακάρι να διαψευστώ.
Θεωρώ ότι οι διαδικασίες είναι το ίδιο αξιοκρατικές, όπως και στις αναπληρώσεις του Υπ. παιδείας!

Αποσυνδεδεμένος aly84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντα έτσι γινόταν. Γιατί να αλλάξει φέτος;

Ουσιαστικά ποια οδηγία παραβίασε ο διευθυντής; Έκανε κάτι πέρα από όσα του είπαν; Αν είχε παραβεί οδηγία της Διοίκησης θα ήταν υπόλογος. Ο κουμπάρος σου γιατί δεν αντέδρασε; Επειδή ο διευθυντής δεν παρανόμησε.
Ο κουμπάρος (ο πρώτος) είναι του διευθυντή. Ο φίλος μου ήταν δεύτερος. Όποιος κατάλαβε, καταλάβε....

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Το σύστημα δεν έβγαζε μόρια. Κατά συνέπεια δεν υπάρχει και λίστα κατάταξης. Δεν θα πρέπει να ανοιχθούν οι φάκελοι όλων για να βγουν τα μόρια; Πώς γνωρίζουμε ότι έγιναν 5000+ αιτήσεις στη Μακεδονία;

aly84 το ότι δεν έβγαζε μόρια εμφανή σε σένα και σε μένα, σημαίνει ότι δεν βγάζει μόρια; Μα αυτοί που παρήγγειλαν την πλατφόρμα θα ξεκίνησαν υποθέτω από αυτό... Να υπολογίζει μόρια δηλαδή...
Εφόσον λοιπόν δουν ότι έχεις αρκετά μόρια, προχωρούν στον έλεγχο των δικαιολογητικών. Αν δουν ότι έχεις 1000 μόρια και οι άλλοι 5 με 6 χιλιάδες, θα είχε νόημα να σε ελέγξουν σε πρώτη φάση;

Γνωρίζω το αριθμό των αιτήσεων κατα προσέγγιση, από φίλο ωρομίσθιο συνδικαλιστή... Άλλη ερώτηση;...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ο κουμπάρος (ο πρώτος) είναι του διευθυντή. Ο φίλος μου ήταν δεύτερος. Όποιος κατάλαβε, καταλάβε....
Διόρθωσα το "κουμπάρος" και το έκανα "φίλος". Είχα καταλάβει και πριν. Ήταν λάθος εκ παραδρομής.

Αποσυνδεδεμένος aly84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο φίλος σου γιατί δεν αντέδρασε; Επειδή ο διευθυντής δεν παρανόμησε.

Δε θα σχολιάσω....Το πράγμα έχει πάρει το δρόμο του.

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Δεν νομίζω ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών του υπουργείου παιδείας έχουν καμία σχέση με τις προσλήψεις ωρομισθίων του ΟΕΑΔ. Η διαφορετικότητα και μόνο των πινάκων στον ΟΑΕΔ (ιδιώτες, άνεργοι, Ν.2190/94, ΠΕ12-17, ΠΕ14-18, ίδιες αναθέσεις, ΣΕΚ-άλλη μοριοδότηση κ.α.) δημιουργούν επιλεκτικές επιλογές ωρομισθίων καθηγητών.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το ίδιο είναι και στις προσλήψεις αναπληρωτών του Υπ. Παιδείας, αλλά από έναν πίνακα.

20% των συνολικών προσλήψεων είναι από τρίτεκνους. Οι πολύτεκνοι προηγούνται. Οι ΠΕ19-20 είναι σε έναν πίνακα αλλά προσλαμβάνονται με ποσόστωση 60-40. Οι αναθέσεις είναι ίδιες και στο Υπ. Παιδείας. Οι ΣΕΚ του Υπ. Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ) έχουν τους δικούς τους πίνακες.

Το ζήτημα είναι αν τηρούνται οι κανόνες που λέει η Διοίκηση. Αν κάποιος δεν τους τηρήσει, έχει πρόβλημα!
Αν ο διευθυντής του ΟΑΕΔ έχει μια ευελιξία, τότε σκεφτείτε την ευελιξία που έχουν τα ΠΥΣΔΕ με το αυτοδιοίκητο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2014, 11:03:38 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος angelpapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας! Ίσως να έχει απαντηθεί και παραπάνω η συγκεκριμένη ερώτησή αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω το σημείο...γίνεται να σε έχουν καλέσει από δημόσιο ιεκ και να δουλέψεις και στις επας του οαεδ αν έχεις επιλεγεί και εκεί και οι ώρες στο ιεκ είναι λίγες; Αν δεχτείς τη θέση στα ιεκ δεν παύεις να θεωρείσαι άνεργος, χάνοντας και τα σχετικά μόρια στον οαεδ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.