*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374560 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fake

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να είμαστε ακριβείς οι τίτλοι έχουν ως εξής, χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης:

ΠΕ17.03 Ηλεκτρολόγος.
ΠΕ12.05 Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.

και στους υπόλοιπους;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2014, 12:47:13 πμ από fake »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος flyhigh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειναι δυσκολο για τους νεους αποφοιτους να αποκτησουν εργασιακη εμπειρια δυστυχως...
Οι παλαιοτεροι ειχαμε περισσοτερες επιλογες που τωρα αντικατοπτριζονται στα μορια που εχουμε στην καθε αιτηση που κανουμε...
Το σημαντικο ειναι να υπαρχει διαφανεια και να μην αλλαζουν οι οροι αναλογα με ποιος τα ερμηνευει...
Ρωτώντας για το πως γινεται η επιλογη για τους πε και τε περιμενα πως η απαντηση θα ηταν πολυ ξεκαθαρη. Μαλλον ομως περιπλεκεται αναλογα με το διευθυντη, τη χρονια κοκ, σωστα;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2014, 11:19:37 μμ από flyhigh »

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Α αν ειναι έτσι παω πάσο :P! Πέστο ντε! Μη συγκρίνουμε κι ανόμοια πράγματα! Άρα ΤΕΙ+παιδαγωγική επάρκεια>απόφοιτο πολυτεχνείου  ::) ??? :-[ :-X (Αναρωτιέμαι ώρες ώρες γιατί ξοδεύω τόσο χρόνο στο διάβασμα σε αυτή τη χώρα :'(! :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'()

Συμπλήρωση:Μόλις συνειδητοποιώ ότι τους από το πολυτεχνείο τους συγκρίνεις και με τους αποφοίτους ασετεμ κτλ δεν ξέρω ούτε κι εγώ πως λέγονται...εσύ θα με κάνεις να αυτοκτονήσω σήμερα για τα χρόνια που έχω χάσει διαβάζοντας... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Ειδικά αν είσαι και του ΕΜΠ με μια άλφα καλλιέργεια....νιώθεις  και ανόητος

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Ειδικά αν είσαι και του ΕΜΠ με μια άλφα καλλιέργεια....νιώθεις  και ανόητος

Δε χρειάζεται να είσαι του Πολυτεχνείου για να νιώθεις βλάκας όντως! Έτσι νιώθει καθένας που έχει κάνει πολλά πράγματα και τελικά βλέπει ότι δε μετράνε αυτά αλλά άλλα...!  Σεβομαι πολύ τους από ΤΕΙ κτλ που παρά την προυπηρεσία που είχαν από τον καλό καιρό έτρεξαν να επιμορφωθούν , να κάνουν μεταπτυχιακά, ΑΣΠΑΙΤΕ κτλ. Το πρόβλημά μου είναι με όσους παίρνουν θέσεις χωρίς να έχουν τίποτα απολύτως από τα παραπάνω.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
Ειναι δυσκολο για τους νεους αποφοιτους να αποκτησουν εργασιακη εμπειρια δυστυχως...
Οι παλαιοτεροι ειχαμε περισσοτερες επιλογες που τωρα αντικατοπτριζονται στα μορια που εχουμε στην καθε αιτηση που κανουμε...
Το σημαντικο ειναι να υπαρχει διαφανεια και να μην αλλαζουν οι οροι αναλογα με ποιος τα ερμηνευει...
Ρωτώντας για το πως γινεται η επιλογη για τους πε και τε περιμενα πως η απαντηση θα ηταν πολυ ξεκαθαρη. Μαλλον ομως περιπλεκεται αναλογα με το διευθυντη, τη χρονια κοκ, σωστα;

Αυτό που εμείς ξέρουμε ως ΠΕ και ΤΕ στην εκπαιδευση είναι ολοι ΠΕ. Περυσι εβγαινε ανα ειδικοτητα ενας εννιαιος πινακας (ιδιωτων/ανεργων) και απο εκει γινονταν οι αναθεσεις με την γνωστη ποσοστωση. Το ιδιο θα γινει και φετος. Ο καθε διευθυντης θα ανακατεψει που θελει και διαφορες παρεμφερεις ειδικοτητες και θα τα δωσει. So far so good. Οι ΤΕΙτζηδες εχουν καθε δικαιωμα να διδαξουν και γενικα στην Β΄Βαθμια μπαινουν μαζι με τους αποφοιτους των ΑΕΙ.

Το θεμα ειναι οι κατα την προκηρυξη ΤΕ (που ειναι στην καλυτερη περιπτωση αποφοιτοι Β'βαθμιας εκπαιδευσης). Τι μαθημα μπορουν να κανουν αυτοι οι ανθρωποι; Ξερεις πχ τι είναι ο τεχνιτης φυτικης παραγωγης μιας ΣΕΚ; Αγροτης. Εκπαιδευτικα ειναι κατω και απο τον ΠΕ Γεωπονο και απο τον αποφοιτο μιας Σχολης Φυτικης Παραγωγης ενος ΤΕΙ και απο εναν αποφοιτο αντιστοιχης ειδικοτητας ενος ΙΕΚ που εχει παρει πιστοποιηση.

Και εδω αιτολογω γιατι θελω να χτυπησω ανελεητα τον θεσμο των ΕΠΑΣ/ΣΕΚ. Διοτι εκει μονο βρισκουν καταφυγιο τα βυσματα. Στα ΙΕΚ δεν μπορουν να κανουν μαθημα χωρις ενα πτυχιο. Πουθενα αλλου δεν μπορουν να κανουν μαθημα. Μονο εκει, την στιγμη που ολοι οι υπολοιποι (γεωπονοι κλπ) μενουν ανεργοι.





Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
Ειδικά αν είσαι και του ΕΜΠ με μια άλφα καλλιέργεια....νιώθεις  και ανόητος

Εγω νιωθω μπιπ που για τις 8 ωρες (περυσι) και 6 ωρες (φετος) του ιδιωτη εχω να κανω με τον καθε αγραμματο αστοιχειωτο μπιπ που κομματικα εχει μπει Δ/ντης και καθε μερα καταπατα καμμια 10αρια νομους. Ειπαμε ειμαστε στην Ελλαδα, αλλα μην το πολυ ...μπιπ. Και αισθανομαι ακομη πιο μπιπ επειδη ξερω οτι οι καταγγελιες πανε παντα στον βροντο.

Όταν κατι ειναι σαπιο, ειναι αναγκαιος ο ακρωτηριασμος και ας εχει οικονομικο κοστος.
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Ειδικά αν είσαι και του ΕΜΠ με μια άλφα καλλιέργεια....νιώθεις  και ανόητος


Συγνώμη όχι ανόητος αλλά εκτός κλιματος, εννούσα  ;)

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Είχα κάνει και εγώ αίτηση και διαπίστωσα ότι δεν μου έχουν υπολογίσει σωστά τα μόρια μου, όπως τουλαχιστον τα υπολογίζω εγώ με βάση το φεκ το αντιστοιχο που ειχε βγει τον Αυγουστο. Εκτος εαν κατι εχω καταλαβει λαθος εγω. Το μόνο που δεν υπολογίζεται για τα επας αλλα μετραει για τα υπόλοιπα είναι η επιμορφωση. Ετσι δεν είναι? Τα υπόλοιπα είναι τα ίδια? Υπάρχουν διαφορες στα μορια μου και απο αυτα που αναμενω και απο αυτα που μου εχουν υπολογίσει για επας με αυτα που μου εχουν υπολογισει για ιεκ και σεκ. Για τα επας είναι παραπανω και κοντα σε αυτα που περιμενω και για τα αλλα πολυ λιγοτερα. Ιδιαιτερως η θεση μου στους πινακες δεν θαρρω οτι θα αλλαξει γιατι ειναι ηδη πολλοι στους πινακες, οποτε οσες θεσεις και να ανεβω δεν θα πλασαριστω στις πρωτες για να εχω ελπιδες. Οποτε σκεφτομαι να κανω απο την μια ενσταση αυριο που ειναι η τελευταια μερα για το δικαιο του πραγματος και ας μην εχω ελπιδες αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αδικος κοπος. Επισης λέει στην ανακοινωση για τις ενστασεις οτι θα πρεπει να τις παραλαβουν μεχρι αυριο στις 3, επειδη δεν προλαβαινω αυριο πρωι να παω στον Αλιμο,σκεφτομαι αν  με courier και παραδοση μεχρι τις 3 "παιζει" αυτο σα σεναριο ή εκ των πραγματων δεν προλαβαινω? Εσεις τι θα κανατε? Θα το αφηνατε ή θα κανατε ενσταση? Επίσης παρατήρησα και άλλη παρατυπία στους πίνακες: εχουν βγαλει πινακες για ειδικοτητα σε ιεκ-σεκ-επας περιοχης που δεν  δινοταν ως ειδικοτητα οταν βγηκε η προκήρυξη για τις αιτησεις. Και αναρωτιεμαι, αυτοι πως εκαναν αιτηση για περιοχη που δεν υπηρχε καν στο ηλεκτρονικο συστημα? Πως δηλωσαν περιοχη που δεν ειχε την ειδικοτητα τους??
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2014, 08:10:08 μμ από apaloha »

Αποσυνδεδεμένος dimdic2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ & ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ
ΤΕΥΧΟΣ 38 16/10/2014

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ
HELLENIC SCIENTIFIC ASSOCIATION FOR TECHNICAL -VOCATIONAL EDUCATION AND TRAINING
ΚΑΝΑΡΗ 10Α, Τ.Κ.15126, ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΗΛ/FAX 2108053539, ΚΙΝ. 6972240650
SITE: www.eetek.gr
EMAIL: eetek1@gmail.com

Α.Π.490
16/10/2014

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ Νo. 38

 9. Αναστασία Θεοδωρίδου, Γενική Διευθύντρια Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης ΟΑΕΔ

Εισήγηση: Το δυϊκό σύστημα μαθητείας ως εργαλείο αντιμετώπισης της ανεργίας των νέων – Το νέο θεσμικό πλαίσιο (Ν.4186/2013).

Η κ. Θεοδωρίδου αναφέρθηκε κυρίως στο θεσμό της μαθητείας, έκανε αναφορά στον ορισμό του Cedefop «Συστηματικές, μεγάλης διάρκειας εναλλασσόμενες περίοδοι στο χώρο εργασίας και σε ένα Εκπαιδευτικό Ίδρυμα ή Εκπαιδευτικό Κέντρο. Ο μαθητευόμενος συνδέεται με τον εργοδότη μέσω συμβολαίου και λαμβάνει αμοιβή (μισθό ή επίδομα). Ο εργοδότης αναλαμβάνει την υποχρέωση να παρέχει στον εκπαιδευόμενο ποιοτική κατάρτιση, που οδηγεί σε ένα συγκεκριμένο επάγγελμα.»
Σε πρόσφατη έρευνα που έγινε σε ευρωπαϊκό επίπεδο αναδείχθηκε ότι η επαγγελματική εκπαίδευση που βασίζεται στο θεσμό της Μαθητείας, φαίνεται να αποτελεί το πιο αποτελεσματικό εργαλείο στον αγώνα για την καταπολέμηση της ανεργίας των νέων, που είναι τη στιγμή αυτή το πιο σοβαρό πρόβλημα για το σύνολο των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στην Ελλάδα, ο ΟΑΕΔ εκτός από τον βασικό του ρόλο, της εφαρμογής της κυβερνητικής πολιτικής για την βελτίωση της Απασχόλησης και την καταπολέμηση της ανεργίας, είναι ο βασικός εθνικός φορέας που προσφέρει Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση, εφαρμόζοντας το Δυϊκό Σύστημα Μαθητείας.

Δεν τους είπατε όμως ότι τα σχολεία δεν λειτουργούν ακόμη (κοντεύει ο Νοέμβριος), από την προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζετε την εκπαίδευση του ΟΑΕΔ και ότι στα ΣΕΚ δεν περιλαμβάνεται η Μαθητεία αλλά η πρακτική άσκηση των μαθητών.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το μόνο που δεν υπολογίζεται για τα επας αλλα μετραει για τα υπόλοιπα είναι η επιμορφωση. Ετσι δεν είναι? Τα υπόλοιπα είναι τα ίδια? Υπάρχουν διαφορες στα μορια μου και απο αυτα που αναμενω και απο αυτα που μου εχουν υπολογίσει για επας με αυτα που μου εχουν υπολογισει για ιεκ και σεκ. Για τα επας είναι παραπανω και κοντα σε αυτα που περιμενω και για τα αλλα πολυ λιγοτερα. Ιδιαιτερως η θεση μου στους πινακες δεν θαρρω οτι θα αλλαξει γιατι ειναι ηδη πολλοι στους πινακες, οποτε οσες θεσεις και να ανεβω δεν θα πλασαριστω στις πρωτες για να εχω ελπιδες. Οποτε σκεφτομαι να κανω απο την μια ενσταση αυριο που ειναι η τελευταια μερα για το δικαιο του πραγματος και ας μην εχω ελπιδες αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αδικος κοπος. Επισης λέει στην ανακοινωση για τις ενστασεις οτι θα πρεπει να τις παραλαβουν μεχρι αυριο στις 3, επειδη δεν προλαβαινω αυριο πρωι να παω στον Αλιμο,σκεφτομαι αν  με courier και παραδοση μεχρι τις 3 "παιζει" αυτο σα σεναριο ή εκ των πραγματων δεν προλαβαινω? Εσεις τι θα κανατε? Θα το αφηνατε ή θα κανατε ενσταση? Επίσης παρατήρησα και άλλη παρατυπία στους πίνακες: εχουν βγαλει πινακες για ειδικοτητα σε ιεκ-σεκ-επας περιοχης που δεν δινοταν ως ειδικοτητα οταν βγηκε η προκήρυξη για τις αιτησεις. Και αναρωτιεμαι, αυτοι πως εκαναν αιτηση για περιοχη που δεν υπηρχε καν στο ηλεκτρονικο συστημα? Πως δηλωσαν περιοχη που δεν ειχε την ειδικοτητα τους??
Κάνεις λάθος...η μοριοδότηση στις ΕΠΑΣ είναι εντελώς διαφορετική από ότι στα ΙΕΚ και στις ΣΕΚ. Αφού είσαι πολύ κάτω στην κατάταξη ίσως να μην αξίζει να κάνεις ένσταση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει! Για αυτό αν στείλεις την ένσταση πριν από τις 15:00 είτε με συστημένη επιστολή, είτε με courier είσαι καλυμμένη!

Όντως είναι παράξενο που κάποιοι έκαναν αίτηση για ειδικότητα σε ΙΕΚ-ΕΠΑΣ-ΣΕΚ που δεν περιλαμβανόταν στην αρχική προκήρυξη. Μήπως έκαναν την αίτηση την τελευταία μέρα και είχαν δει τη συμπληρωματική που βγήκε;

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάνεις λάθος...η μοριοδότηση στις ΕΠΑΣ είναι εντελώς διαφορετική από ότι στα ΙΕΚ και στις ΣΕΚ. Αφού είσαι πολύ κάτω στην κατάταξη ίσως να μην αξίζει να κάνεις ένσταση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει! Για αυτό αν στείλεις την ένσταση πριν από τις 15:00 είτε με συστημένη επιστολή, είτε με courier είσαι καλυμμένη!

Όντως είναι παράξενο που κάποιοι έκαναν αίτηση για ειδικότητα σε ΙΕΚ-ΕΠΑΣ-ΣΕΚ που δεν περιλαμβανόταν στην αρχική προκήρυξη. Μήπως έκαναν την αίτηση την τελευταία μέρα και είχαν δει τη συμπληρωματική που βγήκε;

Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Και εγώ τελευταία μέρα έκανα την αίτηση και δεν υπήρχαν οι εν λόγω περιοχές. Με τον random τροπο που δουλεύει το συστημα δεν μου κάνει εντυπωση πως έχει γίνει αυτο... Και παλιότερα πάλι που δεν μου είχαν μετρήσει τα μορια μου σωστα πάλι ενσταση είχα κάνει και τοτε ως δια μαγείας κάποιοι έμαθαν να διαβάζουν και τις οδηγίες και τα δικαιολογητικά καλυτερα.

Επείδη τώρα με βάζεις σε διαδικασία αναθεώρησης και αμφισβητησης για τα μορια μου και επειδή θέλω να είμαι σίγουρη οτι τα μετρώ σωστα που αλλου θα μπορουσα να ανατρεξω εκτος απο το εν λόγω φεκ και τις σημειωσεις που υπηρχαν στην αιτηση (που εκει ελεγε οτι δεν μετρα η επιμορφωση) ωστε να ξερω ποσα ακριβως μορια έχω?

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Η μοριοδότηση των ΕΠΑΣ αναφέρεται στις υπουργικές αποφάσεις: http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1323:2013-14&catid=102&Itemid=782&lang=el

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ Lasid για την άμεση απάντηση. :)  Ναι μεν τωρα με βάση αυτα που μου υπεδειξες είναι πιο κοντα τα μορια μου (στην περιπτωση των επας) οπως τα υπολογιζω εγω με το πως τα εχουν υπολογισει, αλλα και παλι υπαρχει διαφορα, οχι τοσο μεγαλη πια, αλλα υπαρχει.
Στην περιπτωση των ιεκ και σεκ εκει η διαφορα ειναι τραγικη αλλα δεν θα κερδισω και πολλα πραγματα σε θέσεις.
Θα δουμε τι θα γινει, παντα ελπιζουμε!

Αποσυνδεδεμένος ap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπέρα! εγώ είμαι πρώτη σε μόρια και στον πίνακα ανεργίας στην ειδικότητά μου, η οποία δεν αντικαθίσταται με καμία άλλη. Γνωρίζει κάποιος αν ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να μου δώσει το μέγιστο των ωρών που δικαιούμαι και μετά να προχωρήσει στον επόμενο? Και αν ναι που μπορώ να το βρω γραμμένο να του το πάω? Μου έλεγε κάτι περίεργα όταν ήρθα σε επικοινωνία μαζί του τύπου θα μοιράσει τις ώρες και τέτοια....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159441
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 285
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.