*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Έχει ειδοποιηθει κάποιος συναδελφος που βρικεται στις πρώτες θεσεις σε ΙΕΚ ΣΕΚ ΕΠΑΣ στις Περιφέρειες Αττικης και Νήσων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Vicky_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θέλω τη βοήθειά σας!
Μου τηλ. ο διευθυντής από ΣΕΚ ΟΑΕΔ και με ρώτησε αν δουλεύω του είπα ότι μου έδωσαν 2 ώρες στα ΔΙΕΚ και μου είπε οπότε δε θεωρείσαι άνεργη άρα δεν μπορείς ν' αναλάβεις. Του είπα ότι όταν έκανα τα χαρτιά μου ήμουν άνεργη και μου είπε δεν ξέρω εγώ θα σου ζητήσω κάρτα ανεργίας σε ισχύ! Το απόγευμα θα τον συναντήσω από κοντά! Τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θέλω τη βοήθειά σας!
Μου τηλ. ο διευθυντής από ΣΕΚ ΟΑΕΔ και με ρώτησε αν δουλεύω του είπα ότι μου έδωσαν 2 ώρες στα ΔΙΕΚ και μου είπε οπότε δε θεωρείσαι άνεργη άρα δεν μπορείς ν' αναλάβεις. Του είπα ότι όταν έκανα τα χαρτιά μου ήμουν άνεργη και μου είπε δεν ξέρω εγώ θα σου ζητήσω κάρτα ανεργίας σε ισχύ! Το απόγευμα θα τον συναντήσω από κοντά! Τι ισχύει;
Η προκήρυξη αναφέρει ότι θα έπρεπε να είσαι και τότε και τώρα, οπότε ο διευθυντής έχει δίκιο. Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει η σποραδική εργασία

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Ισχυει οτι λέει η οδηγία που έχει λαβει... Να του ζητησεις να τη δεις...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anitam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
vicky_2:Είσαι άνεργη και ο οαεδ σου επιτρέπει να έχεις σε ισχύ την κάρτα ανεργίας αν έχεις μόνο 2 ώρες στο ιεκ.Πήγαινε στον οαεδ και βγάλε μια βεβαίωση ανεργίας και να του την δώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2014, 03:48:25 μμ από anitam »

Αποσυνδεδεμένος mirror

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δηλαδη οποιος εχει 4 ωρεςι στο ΙΕΚ του υπουργείου παιδειας  θεωρειται εργαζομενος; εξαλλου εχει υπογραψει κανεις συμβαση στο ιεκ του υπουργειου παιδειας??τοτε πως ακυρωνεται η καρτα;

Αποσυνδεδεμένος Vicky_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πήρα τηλ. το πρωί στον ΟΑΕΔ για να ρωτήσω αν μπορώ να τους δώσω την κάρτα ανεργίας μου ή βεβαίωση και μου είπαν ότι δεν θεωρούμαι άνεργη εφόσον δουλεύω 2 ώρες στα ΔΙΕΚ. την κάρτα ανεργίας την έχω επειδή παίρνω το επίδομα, αν δεν έπαιρνα επίδομα με 2 ώρες θα μου την έκοβαν!

Αποσυνδεδεμένος Vicky_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κι εγώ δεν έχω υπογράψει σύμβαση αλλά προσπαθώ να είμαι τυπική μη μου ζητήσουν μετά πίσω χρήματα. Οπότε τους ενημέρωσα και θα τους πηγαίνω μία φορά το μήνα βεβαίωση με τις ώρες από τα ΔΙΕΚ για να μου κόβουν ένα ποσό από το επίδομα!

Αποσυνδεδεμένος Any26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δυστυχως δεν γνωριζω και ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ δεν βρηκα κάτι. Μπορεις να ρωτησεις σε καποιον αλλο ΟΑΕΔ και αν σου απαντησουν θετικα να ζητησεις το σχετικό νόμο. Αν σε βοηθάει, εγώ είχα άει στον ΟΑΕΔ Καλαμάτας, μπορείς να παρεις εκει τηλεφωνο.
Σε ευχαριστω πολυ θα τους προσπαθησω και εκει..αν ειναι

Αποσυνδεδεμένος mirror

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πήρα τηλ. το πρωί στον ΟΑΕΔ για να ρωτήσω αν μπορώ να τους δώσω την κάρτα ανεργίας μου ή βεβαίωση και μου είπαν ότι δεν θεωρούμαι άνεργη εφόσον δουλεύω 2 ώρες στα ΔΙΕΚ. την κάρτα ανεργίας την έχω επειδή παίρνω το επίδομα, αν δεν έπαιρνα επίδομα με 2 ώρες θα μου την έκοβαν!
εμενα σημερα εληξε η περιοδος επιδοτησης...αυριο θα ληξει  η καρτα ανεργιας?

Αποσυνδεδεμένος Vicky_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εάν δουλεύουμε έστω δύο ώρες πρέπει να το δηλώνουμε. Είχαμε υπογράψει μία υπεύθ. δήλωση ότι αν αλλάξει η εργασιακή μας κατάσταση οφείλουμε να ενημερώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος mirror

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εάν δουλεύουμε έστω δύο ώρες πρέπει να το δηλώνουμε. Είχαμε υπογράψει μία υπεύθ. δήλωση ότι αν αλλάξει η εργασιακή μας κατάσταση οφείλουμε να ενημερώνουμε.
Αφου δεν εχεις υπογραψει συμβαση, πως θα δηλωσεις οτι εργαζεσαι για ενα 2ωρο? απο που θα προκυψει?

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνεπώς έστω και με 2 ώρες την εβδομάδα χάνεις την ιδιότητα του ανέργου ανεξάρτητα από το ότι μπορείς να κρατάς κουτσουρεμένο το επίδομα ανεργίας.
Όσο για τα ΙΕΚ, δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα γιατί θα εμφανιστούν ένσημα ΙΚΑ το μήνα Οκτώβριο. Εάν κρύψετε το ΙΕΚ, μπορεί η ΣΕΚ - ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, αν δει ότι προσληφθήκατε σε αυτήν εντός Νοεμβρίου ως άνεργος ενώ είχατε έστω και ένα ένσημο τον Οκτώβρη, να σας ενοχλήσει.... Τώρα το θέμα είναι αν θα το δει..και αν το δει τί θα σας κάνει....μπάχαλο! Στη θέση σας θα ήμουν υποψιασμένος γιατί οι πίνακες εκπαιδευτών ΙΕΚ είναι δημόσιοι και δε νομίζω να αποφύγετε την καρφωτή από συνυποψηφίους σας στις ΣΕΚ - ΕΠΑΣ αν προσληφθείτε ως άνεργοι, ενώ σας έχουν πάρει σε ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αφου δεν εχεις υπογραψει συμβαση, πως θα δηλωσεις οτι εργαζεσαι για ενα 2ωρο? απο που θα προκυψει?
Όποτε και να υπογράψεις σύμβαση, αυτή θα έχει ημερομηνία έναρξης εντός Οκτωβρίου. Και θα φανούν ένσημα ΙΕΚ τον Οκτώβριο. Τον ΟΑΕΔ οφείλεις να τον ενημερώσεις ούτως ή άλλως ότι την τάδε ημερομηνία έκανες το πρώτο σου μάθημα στο ΙΕΚ. Το θέμα είναι αν θα το ψάξει η ΕΠΑΣ-ΟΑΕΔ. Αλλά, όπως είπα πριν, προβλέπω πολλές "καρφωτές" για το θέμα αυτό. Οπότε...το νου σας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 252
Σύνολο: 254

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.