*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 373528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Ας μου εξηγήσει κάποιος αν μπορεί. Γίνεται ο οχημάτων στα ΣΕΚ με 20 μόρια να φάει τη θέση του μηχανολόγου με 40 μόρια για 4 ώρες μάθημα ΜΕΚ με το αιτιολογικό ότι είναι οχημάτων και το ξέρει καλύτερα...; Επίσης πως γίνεται το ίδιο άτομα να πάρει ώρες στις ΕΠΑΣ χωρίς να έχει προκηρυχτεί η ειδικότητά του....; Λέει ότι ΘΑ βγει συμπληρωματική εγκύκλιος ειδικοτήτων. Εντάξει να σε περνάει ο άλλος στα μόρια και να έχει γυρίσει και τη μισή Ελλάδα πάω πάσο. Αλλά αυτό μου φαίνεται για περίεργο. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Ένσταση, αίτηση θεραπείας ή δικηγόρο επί πληρωμή; Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει. Ευχαριστώ!

Dim12 εξηγησέ το μας καλύτερα... Δηλαδή μπορει να επιρρεάσει κάποιους σε τέτοιο σημείο που να βγάλουν συμπληρωματική εγκύκλιο ειδικοτήτων...???!!!??? Ας το δούμε κι αυτό!!!
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Ανάρτηση των Οδηγιών πρόσληψης σε ΕΠΑΣ/ΣΕΚ/ΠΣΕΚ και ΙΕΚ ΟΑΕΔ για το σχ. έτος 2014-2015.

http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item1078


Eυχαριστούμε Lasid.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ

Στο 6)β) αναφέρει ότι το 30% από τους προσλαμβανόμενους υποψηφίους θα προέρχεται από το πίνακα των ανέργων. Επίσης, στο 10) αναφέρει ότι όποιος είναι στο πίνακα ανέργων και προσληφθεί με πλήρη απασχόληση παίρνει μέχρι 6 ώρες. Δεν αναφέρεται porcupinetree ότι όσοι είναι στο πίνακα ανέργων και δουλεύουν τώρα μεταφέρονται στο πίνακα των ιδιωτών...

Εφόσον "δύναται να αναλάβει μέχρι έξι (6) ώρες", σε ποιο πίνακα δηλαδή κατατάσσεται;;;
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Eυχαριστούμε Lasid.
Δεν είναι μόνο δική μου δουλειά. Υπάρχει και ένας καλός συνάδελφος αφανής ήρωας που μου το έστειλε! ;)
Καταλυτική ήταν και η βοήθεια του porcupinetree για να ξεπεραστεί το τεχνικό πρόβλημα της ανάρτησης!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εφόσον "δύναται να αναλάβει μέχρι έξι (6) ώρες", σε ποιο πίνακα δηλαδή κατατάσσεται;;;

Είναι διαφορετικό πράγμα ο αριθμός ωρών από τη σειρά προτεραιότητας.......

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αρα καποιος που ειναι στον πινακα των ανεργων και που εχει ηδη τωρα στα Δ.ΙΕΚ 2 ωρες, μπορει να παρει αλλες 18 στις ΕΠΑΣ?

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Είναι διαφορετικό πράγμα ο αριθμός ωρών από τη σειρά προτεραιότητας.......

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Η σειρά προτεραιότητας βάσει μορίων τηρείται απαρέγκλιτα. Είτε ανήκεις στον ένα είτε στον άλλο πίνακα. Αν πχ είσαι 2ος στην προτεραιότητα ενοποιώντας τους δύο πίνακες και άνεργος, πιάνοντας δουλειά συνεχίζεις να είσαι 2ος στην προτεραιότητα αλλά ιδιώτης...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Η σειρά προτεραιότητας βάσει μορίων τηρείται απαρέγκλιτα. Είτε ανήκεις στον ένα είτε στον άλλο πίνακα. Αν πχ είσαι 2ος στην προτεραιότητα ενοποιώντας τους δύο πίνακες και άνεργος, πιάνοντας δουλειά συνεχίζεις να είσαι 2ος στην προτεραιότητα αλλά ιδιώτης...

Μήπως τα έχεις μπερδέψει εσυ; Πουθενά δεν αναφέρουν οι οδηγίες ότι όποιος είναι στο πίνακα των ανέργων και δουλεύει τώρα χάνει τη σειρά προτεραιότητας (όταν πρέπει να πάρουν άνεργο για να τηρηθεί 30%) και θεωρείται ιδιώτης (μπαίνει δηλαδή πρακτικά στο πίνακα των ιδιωτών)και ότι πρέπει να προσλάβουν έναν άλλον που συνεχίζει να είναι άνεργος και έχει λιγότερα μόρια....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2014, 11:05:13 μμ από nick00 »

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μήπως τα έχεις μπερδέψει εσυ; Πουθενά δεν αναφέρουν οι οδηγίες ότι όποιος είναι στο πίνακα των ανέργων και δουλεύει τώρα χάνει τη σειρά προτεραιότητας (όταν πρέπει να πάρουν άνεργο για να τηρηθεί 30%) και πρέπει να προσλάβουν έναν που συνεχίζει να είναι άνεργος με λιγότερα μόρια.

Θα του ζητησουν καρτα και δε θα εχει πλεον.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
nick00 το νέο στοιχείο στη φετινή προκήρυξη ήταν ότι για να θεωρηθεί κάποιος άνεργος πρέπει να έχει δελτίο ανεργίας και κατά την πρόσληψη! Εδώ νομίζω κρύβεται το κλειδί που μας βοηθάει να καταλήξουμε στο συμπέρασμα που έγραψε ο porcupinetree.

Σωστά Κοροιδο. Αυτό λέω και εγώ...

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
nick00 το νέο στοιχείο στη φετινή προκήρυξη ήταν ότι για να θεωρηθεί κάποιος άνεργος πρέπει να έχει δελτίο ανεργίας και κατά την πρόσληψη! Εδώ νομίζω κρύβεται το κλειδί που μας βοηθάει να καταλήξουμε στο συμπέρασμα που έγραψε ο porcupinetree.

Σωστά Κοροιδο. Αυτό λέω και εγώ...

Οι οδηγίες αναφέρουν για πίνακες ανέργων και ιδιωτών, όχι για αλλαγές στους πίνακες. Αν κάποιος είναι άνεργος ακόμα τον βοηθάει να πάρει μέχρι 20 ώρες, σε αντίθεση με κάποιον που βρήκε δουλειά. Θα ρωτήσω στη διοίκηση αύριο για σίγουρα...

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Dim12 εξηγησέ το μας καλύτερα... Δηλαδή μπορει να επιρρεάσει κάποιους σε τέτοιο σημείο που να βγάλουν συμπληρωματική εγκύκλιο ειδικοτήτων...???!!!??? Ας το δούμε κι αυτό!!!
Αν τελικά θα επηρεάσει σε αυτό το σημείο θα το δούμε.... κοντή γιορτή! (ας μας πει κάποιος πότε βγαίνουν τα διαύγεια)
Ας μου απαντήσει κάποιος όμως στο πρώτο σκέλος της ερώτησης μου: ΣΕΚ Τμήμα μηχανικών αυτοκινήτων, μοτοσικλετών & μηχανών θαλάσσης, μάθημα ΜΕΚ. Υπάρχει χαρτί που να λέει ότι ο οχημάτων προηγείται να κάνει το μάθημα έναντι του μηχανολόγου....

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν τελικά θα επηρεάσει σε αυτό το σημείο θα το δούμε.... κοντή γιορτή! (ας μας πει κάποιος πότε βγαίνουν τα διαύγεια)
Ας μου απαντήσει κάποιος όμως στο πρώτο σκέλος της ερώτησης μου: ΣΕΚ Τμήμα μηχανικών αυτοκινήτων, μοτοσικλετών & μηχανών θαλάσσης, μάθημα ΜΕΚ. Υπάρχει χαρτί που να λέει ότι ο οχημάτων προηγείται να κάνει το μάθημα έναντι του μηχανολόγου....

dim12, τα...διαυγεια(!) βγηκαν ηδη μερικα...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Οι οδηγίες αναφέρουν για πίνακες ανέργων και ιδιωτών, όχι για αλλαγές στους πίνακες. Αν κάποιος είναι άνεργος ακόμα τον βοηθάει να πάρει μέχρι 20 ώρες, σε αντίθεση με κάποιον που βρήκε δουλειά. Θα ρωτήσω στη διοίκηση αύριο για σίγουρα...

Βεβαίως και να επικοινωνήσεις nick00... Αν θέλεις, μετα την επικοινωνία ενημέρωσέ μας κι εσύ με τη σειρά σου μήπως και έχουμε όντως καταλάβει λάθος...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.