*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374718 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Τι να πω?εγω εμεινα ισως επειδή δεν ειχα ξαναδιδαξει σε ΕΠΑΣ ??? τι μου συμβουλευεται να κάνω? και όταν εχω μαθημα με τον γιο-διευθυντη(τιτλος τιμης που φτασαμε?)πρέπει να χωρισουμε τις ωρες?:))

Katia θα ακολουθήσεις την ύλη που προβλέπεται από το αναλυτικό πρόγραμμα των μαθημάτων που διδάσκεις. Εφόσον δε ξεφεύγεις από αυτή, έχεις σοβαρότατες δικαιολογίες για να υποστηρίξεις τον εαυτό σου σε νέα μελλοντική "παρατήρηση"...
Το ότι έχεις μαζί σου το γιο ενός διευθυντή, δε σημαίνει κατα ανάγκη και κάτι. Δε χρειάζεται ούτε πανικός ούτε χαλαρότητα. Άσε το καιρό να δείξει...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Παιδια να στε καλά που με βοηθήσατε με τις απαντησεις σας. Να φανταστείτε με ρωτάει ο διευθυντης, κανετε το μαθημα με βαση τον οδηγο υλης?λεω ναι. και απανταει ε αυτά είναι τυπικα,να τους πεις τα απλα π.χ τι είναι πληκτρολογιο!!! :P εδώ να σημειωσω ότι τα παιδια προς θετικη μου εκπληξη εχουν ορεξη για μαθημα και είναι πολύ προθυμα. Κατι δεν μου κολλαει σε ολο το σκηνικο :-[ Τον ειπα κοιταξτε να δειτε αυτά που μου λετε μπορω να τα δεχτω ότι τα λετε για αστεια, αν όχι θα ηθελα να μου τα δωσετε εγραφως με υπογραφη ότι μου ζητήσατε κατι τετοιο.Εκει σταματησε και πηγα στην ταξη.Δεν γίνεται όμως να αντιμετωπίζω έναν "πολεμο"ακομα δεν ξεκινήσαμε επειδή ΚΑΝΩ μαθημα και τους χαλαω την κλικα >:(

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδια να στε καλά που με βοηθήσατε με τις απαντησεις σας. Να φανταστείτε με ρωτάει ο διευθυντης, κανετε το μαθημα με βαση τον οδηγο υλης?λεω ναι. και απανταει ε αυτά είναι τυπικα,να τους πεις τα απλα π.χ τι είναι πληκτρολογιο!!! :P εδώ να σημειωσω ότι τα παιδια προς θετικη μου εκπληξη εχουν ορεξη για μαθημα και είναι πολύ προθυμα. Κατι δεν μου κολλαει σε ολο το σκηνικο :-[ Τον ειπα κοιταξτε να δειτε αυτά που μου λετε μπορω να τα δεχτω ότι τα λετε για αστεια, αν όχι θα ηθελα να μου τα δωσετε εγραφως με υπογραφη ότι μου ζητήσατε κατι τετοιο.Εκει σταματησε και πηγα στην ταξη.Δεν γίνεται όμως να αντιμετωπίζω έναν "πολεμο"ακομα δεν ξεκινήσαμε επειδή ΚΑΝΩ μαθημα και τους χαλαω την κλικα >:(

Αυτά είναι τραγικά πράγματα! Όποιος θέλει να ξεφτιλίζει το πτυχίο του, το πτυχίο των μαθητών του και το σχολείο του ας κοροϊδεύει στην τάξη. Και να θυμάσαι: κανείς δεν ξέρει τι κάνει ο άλλος στην τάξη του. Μπορεί όλοι να προσπαθούν να κάνουν μάθημα όπως εσύ και κάποιοι να τα καταφέρνουν. Όποτε μου λένε τα παιδιά ότι οι άλλοι δεν κάνουν μάθημα ή λένε στα παιδιά τα θέματα κτλ. τους λέω ότι αν πάνε οι άλλοι να πνιγούν εγώ και η τάξη μου δε θα πάμε! Προσωπικά να σε πληροφορήσω ότι όχι μόνο κάνω σοβαρό μάθημα αλλά έχω εφαρμόσει όλες τις τεχνικές διδασκαλίας που έμαθα στο ΕΠΠΑΙΚ. Απλώς βέβαια δε θα ζορίσεις τα παιδιά με πράγματα που βλέπεις ότι δεν είναι του επιπέδου τους να καταλάβουν.
Λοιπόν μη μασάς και να θυμάσαι ότι όταν κλείνει η πόρτα είσαι εσύ, οι μαθητές και ο Θεός!

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Να σαι καλα,ευχαριστω πολυ για συμβουλες,συμφωνω απολυτα με οσα ειπες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Αρχικοί Πίνακες της υπ’ αριθμ. 93335/06.11.2014 Συμπληρωματικής Προκήρυξης Αξιολόγησης Ωρομίσθιου Εκπαιδευτικού Προσωπικού

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2474&lang=el

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Έτσι είναι δεν έχει σημασία αν έχουν ξεκινήσει μαθήματα ή οτιδήποτε άλλο, αν έχεις βύσμα μπορείς οποιαδήποτε στιγμή θελήσεις να πας να κάνεις μάθημα στο Ελληνικό Δημόσιο Σχολείο. Μεγαλύτερη απάτη από το συγκεκριμένο δεν νομίζω να έχει γίνει πουθενά αλλού στη Δημόσια Διοίκηση. (με εξαίρεση τα οικονομικά σκάνδαλα). 

Αποσυνδεδεμένος fake

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ψάχνω στη Διαύγεια τις ΣΕΚ Καστοριάς και ΣΕΚ Λακκιάς και δεν βρίσκω τίποτα! Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν γίνει προσλήψεις και για αυτό να μην έχει αναρτηθεί κάτι; Έχετε δει κάποια ανάρτηση;

Αποσυνδεδεμένος poihtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους!

Χθες πήγα στις σχολές του ΟΑΕΔ στο Ηράκλειο Κρήτης, ώστε να ενημερωθώ σχετικά με τη λειτουργία των ΣΕΚ και ΠΣΕΚ. Η υπεύθυνη μου είπε ότι φέτος θα λειτουργήσουν-λειτουργούν ήδη και έχουν πάρει εκπαιδευτικούς τα ΠΣΕΚ. Όσον αφορά τα ΣΕΚ μου είπε ότι δε θα λειτουργήσουν λόγω έλλειψης αριθμού μαθητών.

Καλό υπόλοιπο ημέρας!

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν τα έχουν βγάλει στο διαύγεια όσοι προσλήφθηκαν στο Ηράκλειο Κρήτης;

Καλημέρα σε όλους!

Χθες πήγα στις σχολές του ΟΑΕΔ στο Ηράκλειο Κρήτης, ώστε να ενημερωθώ σχετικά με τη λειτουργία των ΣΕΚ και ΠΣΕΚ. Η υπεύθυνη μου είπε ότι φέτος θα λειτουργήσουν-λειτουργούν ήδη και έχουν πάρει εκπαιδευτικούς τα ΠΣΕΚ. Όσον αφορά τα ΣΕΚ μου είπε ότι δε θα λειτουργήσουν λόγω έλλειψης αριθμού μαθητών.

Καλό υπόλοιπο ημέρας!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
επειδή εχω μπερδευτει, η προκηρυξη αυτη εδω ειναι αυτη που συζηταμε εδω σε αυτο το τοπικ? ή ειναι αλλα ΣΕΚ αυτα?

πόσων ειδων ΣΕΚ υπαρχουν?
ασε που υπαρχουν και τα Σχολικα Εργαστηριακα Κεντρα που και αυτα ΣΕΚ λεγονται.
Αυτη η νεα δομη ΣΕΚ που ιδρυθηκε και λειτουργει για πρωτη φορα φετος, ποια ΣΕΚ ειναι?

ειναι πρωινα?

γιατι η παραπανω προκηρυξη δεν αναφερει ειδικοτητες (πτυχια) υποψηφιων? πως θα ξερω αν μπορω να κανω αιτηση?παλι τηλεφωνα πρεπει να παρω?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
killbill η προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ αφορά τις Δημόσιες ΣΕΚ, για τις οποίες υπάρχει άλλο τόπικ στον πίνακα ΙΕΚ-ΚΕΚ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=30891.0

Στο συγκεκριμένο θέμα συζητάμε για τις ΣΕΚ του ΟΑΕΔ. Όπως έχουμε Δημόσια ΙΕΚ (του ΙΝΕΔΙΒΙΜ) και ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, έτσι πλέον υπάρχουν Δημόσιες ΣΕΚ (του ΙΝΕΔΙΒΙΜ) και οι ΣΕΚ του ΟΑΕΔ.

Τα Σχολικά Εργαστηριακά Κέντρα (πρώην Σ.Ε.Κ.) έχουν μετονομαστεί σε Εργαστηριακά Κέντρα (Ε.Κ.) προς αποφυγή σύγχυσης!

Η Σχολική Επαγγελματική Κατάρτιση (ΣΕΚ) λειτουργεί για πρώτη φορά φέτος ως θεσμός και από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και από τον ΟΑΕΔ.
Παλιότερα υπήρχαν ΕΠΑΣ του ΥΠΑΙΘ και ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ. Ο ΟΑΕΔ κατ' εξαίρεση λειτουργεί και φέτος τις ΕΠΑΣ, ενώ έχει και ΣΕΚ.

Η ΣΕΚ θα λειτουργεί πρωί. Οι προκηρύξεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι πάντα λίγο ασαφείς. Το ίδιο συμβαίνει στις προκηρύξεις των ΙΕΚ.


Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Ψάχνω στη Διαύγεια τις ΣΕΚ Καστοριάς και ΣΕΚ Λακκιάς και δεν βρίσκω τίποτα! Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν γίνει προσλήψεις και για αυτό να μην έχει αναρτηθεί κάτι; Έχετε δει κάποια ανάρτηση;

Γενικότερα στη Διάυγεια δεν υπάρχει καμία πρόσληψη ωρομίσιθιου προσωπικού σε καμία ειδικότητα των ΣΕΚ για όλα τα ΣΕΚ του νομού Θεσσαλονίκης. Είναι δυνατόν να έχουν καλυφθεί από μόνιμους όλες οι ανάγκες σε διδακτικό προσωπικό;

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερώτηση!υπαρχει στον πίνακα ένας συνάδελφος που δούλευε εκ περιτροπής 2 φορές την εβδομάδα από 4 ώρες σε σχολείο. Συνέχιζε μέχρι την πρόσληψη του στο Ιεκ του ΟΑΕΔ να παίρνει μειωμένο επίπεδο ανεργίας. Η ερώτηση μου είναι, όταν εργαζόμαστε εκ περιτροπής, κρατάμε και την ιδιότητα του άνεργου ή όχι; Να το γνωρίζω για του χρόνου γιατί εγώ ήξερα  πως όταν εργάζεσαι εκ περιτροπής χάνεις την ιδιότητα.

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Ναι, διατηρείται η ιδιότητα του ανέργου για το διάστημα που παίρνει επίδομα. Δεν μπορείς να πάρεις επίδομα χωρίς ιδιότητα ανέργου ακόμα και όταν δουλεύεις εκ περιτροπής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.