*

Αποστολέας Θέμα: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;  (Αναγνώστηκε 5135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος meaculpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« στις: Ιούνιος 16, 2014, 04:37:33 μμ »
Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς, πότε λήγει η απόσπαση για το διδακτικό έτος 2013/2014, όταν είναι απόσπαση απο Β/θμια σε Α/βαθμια; Τα δημοτικά κλείνουν 20.6! Εμείς είμαστε αναγκασμένοι να επιστρέψουμε στις οργανικες μας απο 23.6-30.6; Δεν λέω, μ΄αρέσουν τα ταξιδάκια, αλλά δεν έχω χρήματα για ξενοδοχεία κτλ...... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:28:21 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 16, 2014, 04:45:33 μμ »
Εχει απαντηθεί ήδη.
αν δεν κάνω κάποιο λάθος η επίσημη απόσπαση όλων είναι πλέον από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και το δεύτερο σε διαθέτει στο οικείο ΠΥΠΣΕ. άρα στο μεσοδιάστημα ανήκεις στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης και στις 30/6 πρέπει να παρουσιαστείς στο ΠΥΣΔΕ που ανήκεις.
Περισσότερες πληροφορίες όμως θα βρεις στην απόφαση απόσπασής σου και θα συνεννοηθείς με και με τα δύο ΠΥΣΔΕ (Δ/νσεις δηλαδή) για τις λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος meaculpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 16, 2014, 04:56:41 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην απόφαση αναφέρεται μόνο ότι είναι απόσπαση για το διδακτικο ετος 2013-2014 απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 16, 2014, 04:58:04 μμ »
Στις 20/6 θα πρέπει να παρουσιαστείς στη Δευτεροβάθμια στην περιοχή απόσπασης και στις 30/6 στην οργανική σου (αν δεν βγει διευκόλυνση για τους αποσπασμένους με αποστολή υπεύθυνης δήλωσης), έτσι έκανα εγώ πέρσι. Πάρε καλύτερα τηλέφωνο στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης για λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:28:21 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 16, 2014, 05:05:39 μμ »
Επειδή είχα πάρει απόσπαση πέρισυ,από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ,στις 21/06 εμφανίστηκα στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης,μου είπαν δε σε αναγνωρίζουμε ως δικό μας προσωπικό πήγαινε στο ΠΥΣΠΕ απόσπασης...πήγα,μου είπανε τέλειωσε η απόσπασή σου,δεν ανήκεις πια σε μας....πήραμε τηλέφωνο και στο ΥΠΕΠΘ,εκείνοι δε ξέρανε τι να κάνουμε και τελικά έκατσα σπιτάκι μου και γω όπως και οι υπόλοιποι συνάδελφοι...
Υ.Γ. Δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι δεν ήμουν στην α' φάση αποσπάσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2014, 05:07:55 μμ από kateri »

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 16, 2014, 06:16:55 μμ »
Περυσι στις 20/6 παρουσιαστηκα στο ΠΥΣΔΕ αποσπασης, υπεγραψα και ξαναπαρουσιαστηκα στις 29/6, υπεγραψα ξανα και την επομενη, στις 30/6 πηγα στο ΠΥΣΔΕ οργανικης.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2014, 06:31:29 μμ »
Σε καμία νομοθεσία δεν υπάρχει απευθείας απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Γι' αυτό το λόγο δε μπορεί να δοθεί "σωστή" απάντηση από κάποιον.
Θεωρητικά πρέπει να υπάρχει ένα σχολείο Β/θμιας στο οποίο τοποθετετείσαι. Από 23/6 έως 27/6 πρέπει με κάποιο τρόπο να "εργάζεσαι" κάπου. Αυτοί είναι ικανοί να πουν: δεν εργάζεσαι, δεν πληρώνεσαι (πλέον όλα τα περιμένουμε).
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να πηγαίνεις στο σχολείο β/θμιας τοποθέτησης (στην περιοχή απόσπασης) και να κάνεις ότι κάνουν κι οι άλλοι εκπαιδευτικοί του σχολείου αυτού: διοικητικές δουλειές. Και αν δεν υπάρχει δουλειά να φεύγεις. Ή έστω στη ΔΔΕ. Δόξα τω Θεώ στις Διευθύνσεις πάντα υπάρχει κάτι να κάνεις.
Σε γενικές γραμμές φαίνεται ότι σε κάθε περιοχή γίνεται κάτι διαφορετικό κατά το δοκούν!

Αποσυνδεδεμένος meaculpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:37:16 μμ »

Θεωρητικά πρέπει να υπάρχει ένα σχολείο Β/θμιας στο οποίο τοποθετετείσαι. Από 23/6 έως 27/6 πρέπει με κάποιο τρόπο να "εργάζεσαι" κάπου. Αυτοί είναι ικανοί να πουν: δεν εργάζεσαι, δεν πληρώνεσαι (πλέον όλα τα περιμένουμε).
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να πηγαίνεις στο σχολείο β/θμιας τοποθέτησης (στην περιοχή απόσπασης) και να κάνεις ότι κάνουν κι οι άλλοι εκπαιδευτικοί του σχολείου αυτού: διοικητικές δουλειές. Και αν δεν υπάρχει δουλειά να φεύγεις. Ή έστω στη ΔΔΕ. Δόξα τω Θεώ στις Διευθύνσεις πάντα υπάρχει κάτι να κάνεις.
Σε γενικές γραμμές φαίνεται ότι σε κάθε περιοχή γίνεται κάτι διαφορετικό κατά το δοκούν!

Sorry, μπερδεύτηκα!!!! Δεν έχω πρόβλημα να πάω οπουδήποτε στην περιοχή απόσπασης. Απλά με προβληματίζει το "κάθε περιοχή κάτι διαφορετικό κατά το δοκούν".

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 17, 2014, 02:25:50 πμ »
Σε καμία νομοθεσία δεν υπάρχει απευθείας απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Γι' αυτό το λόγο δε μπορεί να δοθεί "σωστή" απάντηση από κάποιον.

Food for thought: Και σε ποια νομοθεσία προβλέπονται αποσπάσεις με μοριοδότηση;

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:11:19 πμ »
Να συμπληρώσω κάτι που θυμήθηκα...η φάση των αποσπάσεων στην οποία ήμουν είχε καθυστερήσει και επειδή ξεκινούσαν τα σχολεία δεν είχε γίνει τοποθέτηση σε σχολείο του ΠΥΣΔΕ απόσπασης και γι'αυτό βρεθήκαμε στον 'αέρα'...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2014, 03:02:35 μμ »
Food for thought: Και σε ποια νομοθεσία προβλέπονται αποσπάσεις με μοριοδότηση;
Σε καμία. Η μοριοδότηση είναι μια άτυπη συμφωνία μεταξύ Υπουργείου και εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 17, 2014, 03:28:51 μμ »
Μάλιστα. Και η μοριοδότηση προδιαγράφεται στην εγκύκλιο των αποσπάσεων.

Στην ίδια εγκύκλιο όμως προδιαγράφεται και δίνεται η δυνατότητα για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ (https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%92%CE%9B409-%CE%941%CE%A5):

"Δίνεται η δυνατότητα σε εκπαιδευτικούς των κλάδων:
α) ΠΕ06, ΠE11, ΠΕ16 και
β) ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32 δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να αποσπαστούν σε σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης να περιλάβουν στην αίτησή τους και την επιλογή «Επιθυμώ απόσπαση και σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση»."

Think again...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 17, 2014, 03:50:19 μμ »
Patreas επειδή κάτι έχεις στο μυαλό σου

το μόνο που μπορώ να πω είναι α) δεν ξέρω αν υπάρχει νομοθεσία που να καθορίζει ποιος και με ποιον τρόπο καθορίζει κάθε φορά τα κριτήρια και τις τοποθεσίες (εννοώ κενα για αποσπάσεις). αν υπάρχει κάτι τέτοιο τότε οι μοριοδοτήσεις (αν δεν κάνω κάποιο λάθος ξεκίνησαν από εδώ) (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CDEQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.minedu.gov.gr%2Fpublications%2Fdocs2011%2Fegkyklios_pyspe_pysde_110901.doc&ei=kzagU5DgF8yO4gS-o4HoAw&usg=AFQjCNHS63ULxPaixXCaGwuvpYUR0FBlJQ&bvm=bv.68911936,d.bGE&cad=rja)  τώρα σε αυτό που λες το κουλό δεν έιναι ότι οι εκπαιδευτικοί ενός ΠΥΣΔΕ ξεκάθαρα υποβάλλουν αίτηση για ΠΥΣΔΕ απόσπασης (εγώ έτσι το καταλαβαίνω και μετά το ΠΥΣΔΕ τους διαθέτει στο ΠΥΣΠΕ) αλλά ότι είχε σίγουρο ότι θα γίνουν οι εθελοντικές μετατάξεις (ω ναι και με υπογραφή αρβανιτόπουλου πλέον... )

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε λήγει η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:03:28 μμ »
Μάλιστα. Και η μοριοδότηση προδιαγράφεται στην εγκύκλιο των αποσπάσεων.

Στην ίδια εγκύκλιο όμως προδιαγράφεται και δίνεται η δυνατότητα για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ (https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%92%CE%9B409-%CE%941%CE%A5):

"Δίνεται η δυνατότητα σε εκπαιδευτικούς των κλάδων:
α) ΠΕ06, ΠE11, ΠΕ16 και
β) ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ19-20, ΠΕ32 δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να αποσπαστούν σε σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης να περιλάβουν στην αίτησή τους και την επιλογή «Επιθυμώ απόσπαση και σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση»."

Think again...

Δεν το διευκρίνισα: δεν υπάρχει σε νόμο ή Π.Δ. αυτή η διαδικασία απόσπασης (από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ). Ούτε η μοριοδότηση υπάρχει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.