*

Αποστολέας Θέμα: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση;  (Αναγνώστηκε 25479 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση;
« στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:44:44 μμ »
Καλησπέρα! Παρακαλώ θα ήθελα μια διευκρίνιση.. Πριν πάω στον οαεδ, υπολόγισα τα ένσημά μου και δυστυχώς είναι 124, δηλαδή νομίζω μου λείπει μόνο 1... Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να γίνει κάτι ώστε να προστεθεί το ένα ένσημο στο μήνα Μάρτιο; Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2019, 10:33:48 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:09:42 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:10:52 πμ »
Αν τα 124 τα έχεις χωρίς τους δύο μήνες πριν την απόλυση, τότε και με μια ένσταση μετά την απόρριψη της αίτησης, ο διευθυντής του ΚΠΑ ΟΑΕΔ μπορεί να σου εγκρίνει την επιδότηση.

Αν δούλευες σε κάποιο φροντιστήριο που δεν έχει μηχανογραφημένα τα λογιστικά του, ίσως μπορεί να μπει ένα ένσημο, αλλά με τίποτα στον Μάρτη. Το τρίμηνο Ιανουάριος - Φεβρουάριος - Μάρτιος πρέπει να έχει κλείσει.

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2014, 10:23:26 πμ »
Τα ένσημα του Απριλίου θα φανούν στο σύστημα αρχές Ιουλίου ή όλα μαζί του τελευταίου τριμήνου (Απρίλιος-Μάιος-Ιούνιος);
Πάντως  του Μαρτίου τα έδειξε αρχές Ιουνίου.

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:07:10 πμ »
Σας ευχαριστώ! 124 ήταν μέχρι το τέλος του Μαρτίου... Άρα, Lasid, μονόδρομος η ένσταση. Δεν γνώριζα ότι θα μπορούσε να γίνει και αυτό. Οπότε, μετά τη σίγουρη απόρριψη της αίτησής μου, θα απευθυνθώ στον διευθυντή του οαεδ; ένα αρνητικό σημείο σε όλο αυτό, είναι ότι δεν θα γνωρίζω την ακριβή ημερομηνία της απόρριψης. Να υποθέσω ότι θα επισκεφτώ τον οαεδ όταν δεν δω κάτι στο λογαριασμό μου;

Σκέφτομαι όμως και τούτο: υποτίθεται είναι 17 του μήνα κ εγώ θα πάω αύριο για την αίτηση επιδόματος. Παρόλ'αυτά, στις 30/6 θα ξαναπροσληφθώ στο φροντιστήριο για 5 εβδομάδες.

Άρα πότε ακριβώς να κάνω την ένσταση;

Σας υπερευχαριστώ! δεν μου έχει τύχει ξανά κάτι παρόμοιο και ειλικρινά η βοήθειά σας μου είναι απαραίτητη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:09:42 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2014, 01:15:40 μμ »
Ναι, θα κάνεις ένσταση την οποία μπορεί να κάνει αποδεκτή η υπηρεσία του ΟΑΕΔ (ουσιαστικά θα γίνει με την έγκριση διευθυντή). Έτσι, έχει γίνει σε άλλα ΚΠΑ ΟΑΕΔ. Πήγαινε να μιλήσεις με τον διευθυντή ή κάποιον υπεύθυνο υπάλληλο αν δε σε δεχτεί ο διευθυντής και την αίτηση μπορείς να την δώσεις σε κάποιον άλλον (δεν είναι απαραίτητο να είναι στα χέρια του διευθυντή, αφού πάλι από τα χέρια εκείνου θα περάσει για έγκριση).

Για να κάνεις ένσταση πρέπει να υπάρχει απόφαση. Αν προσληφθείς και δεν έχει βγει η απόφαση, θα πρέπει να τους ενημερώσεις για την πρόσληψη και μετά λογικά θα χρειαστεί να κάνεις ξανά αίτηση μετά τις 5 εβδομάδες.

Είναι λίγο περίπλοκη η υπόθεσή σου. Φυσικά μετά τις 5 εβδομάδες θα κερδίσεις την επιδότηση χωρίς να χρειάζεται ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:50:59 μμ »
Lasid , ευχαριστώ και γι'αυτή την απάντηση. Κατάλαβα εν ολίγοις τι συμβαίνει. Απολύθηκα στις 31/5, όμως έχω τόσο καθυστερήσει να πάω στον ΟΑΕΔ, ώστε ούτως ή άλλως δεν θα υποβάλλω ένσταση για τα 124 ένσημα, μια και από την άλλη εβδομάδα ξαναπροσλαμβάνομαι στο φροντιστήριο για τη θερινή περίοδο.

Ερώτηση βασική: χρειάζεται τύποις να υποβάλλω τα δικαιολογητικά μου γι αυτή την μία εβδομάδα, ώστε να έχω το δικαίωμα να τα καταθέσω τέλος Ιουλιου, όταν απολυθώ ξανά απο το φροντιστήριο (και έχοντας τα 125) ή δεν παίζει κανένα ρόλο; Στο τέλος του Ιουλίου θα μετρήσουν από Απρίλιο 2013 μέχρι και Μαιο 2014; (πέρυσι πήρα το υπόλοιπο επίδομα, γι'αυτό και υπολογίζω τώρα απο Απρίλιο του 2013).

Φοβάμαι μήπως πάω τον Ιούλιο και μου βρουν δικαιολογία ότι δεν πήγα τον Ιούνιο με την πρώτη απόλυση...

Μπορεί να διατυπώνω κάτι ανυπόστατο, αλλά -όπως προείπα- πρώτη φορά αντιμετωπίζω την "έκπληξη" των 124.......

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:58:36 μμ »
Δε χρειάζεται να κάνεις καμιά αίτηση τώρα. Απλά θα όταν θα πας στον ΟΑΕΔ θα χρειαστούν και τις 2 απολύσεις.
Όταν θα απολυθείς τέλος Ιουλίου, θα αφαιρεθούν οι 2 τελευταίοι μήνες από την τελευταία απόλυση και θα μετρήσουν ένσημα σε περίοδο 12 μηνών προς τα πίσω. Π.χ. 1 Ιουνίου 2013 μέχρι 30 Μαΐου 2014.

Έτσι, θα έχεις πάνω από 125 ένσημα, ίσως και πάνω από 150 ένσημα που σου δίνουν 6 μήνες επιδότησης.

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:46:06 πμ »
Ευχαριστώ παρά πολύ Lasid!

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:03:59 πμ »
"12 μηνών προς τα πίσω. Π.χ. 1 Ιουνίου 2013 μέχρι 30 Μαΐου 2014."

12 μηνών και όχι 14, Lasid; Ας είναι όμως κι έτσι, πιστεύω ότι τα έχω!...

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:12:56 πμ »
Με προβληματισε λίγο το ζήτημα των 12 μηνών προς τα πίσω και έτσι το υπολογισα. Αν λοιπόν μετρήσουν 12 και όχι 14 μήνες, τότε θα έχω πάλι 124 ένσημα! Τραγικό...

Νόμιζα όμως ότι όταν τη μία χρονιά λαμβάνεις το "υπόλοιπό ταμείο", τότε την επόμενη απαιτούνται 125 ένσημα το προηγούμενο 14 μηνο. Άλλαξε κάτι Lasid;

Ευχαριστώ!


Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:18:38 πμ »
Μη σε ταλαιπωρώ, το μέτρησα. Από Ιούνιο μέχρι Μάιο υπολογίζονται. Δυστυχώς και πάλι 124. Ευχαριστώ όμως για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:51:10 πμ »
Στο 14μηνο μετράμε μόνο τα ένσημα των 12 μηνών επειδή οι δύο τελευταίοι μήνες αφαιρούνται.

Ναι, όταν παίρνεις συνέχιση το προηγούμενο καλοκαίρι, μετράει και ο περσινός Μάιος - Ιούνιος.
Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις απόλυση 30 Ιουνίου. Αν απολυθείς 30 Ιουλίου από το φροντιστήριο,
τότε αφαιρείται Ιούνιος και Ιούλιος του 2014 και μετράς ένσημα στην περίοδο Ιούνιος 2013 - Μάιος 2014.

Αν σου βγαίνουν πάλι 124 είναι όντως ατυχία και η ένσταση είναι μονόδρομος!

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:08:17 πμ »
Είναι όντως "φοβερό" Lasid! Και να ήθελα, δύσκολα το πετύχαινα με τέτοια απελπιστική ακρίβεια :(

Με βοήθησες όμως, διότι το "μονοπάτι" της ένστασης δεν το είχα καν ως επιλογή στο μυαλό μου.. Αν δεν είναι τόσο... σκληρός ο ΟΑΕΔ μου, ίσως και ναα γίνει κάτι. Αν και μου είπαν ορθά κοφτά ότι με 124 δεν μπαίνω ταμείο... Καμία συγκίνηση με το γεγονός ότι λείπει μόνο ένα  :-\

Αν απολυθώ τέλη Ιουλίου και δεν ξαναπροσληφθώ για τον χ ή ψ λόγο τον Σεπτέμβριο, τότε ποιοι μήνες θα συνυπολογιστούν για επίδομα; αφενός θα έχω δικαίωμα να καταθέσω δικαιολογητικά (καθώς θα είμαι εντός του νόμιμου ορίου των 60 ημερών από την απόλυση) , αφετέρου θα είμαστε ήδη στο μήνα Σεπτέμβριο... Άρα; Υπολογίζουμε Ιούνιο 2013 έως Ιούλιο 2014;
Ωραίο σενάριο έφτιαξα, ε;  ;)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Όταν μας λείπουν 1-2 ένσημα, κάνουμε ένσταση
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:30:23 πμ »
masi ειίκρινά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω το σενάριό σου!!  ;D
Εμένα μου λείπουν 5 ένσημα!
Σκέφτομαι ... (απολύομαι αύριο) να ζητήσω πρόσληψη από γνωστό για 5-10 μέρες (να πληρώσω τα ένσημα) και μετά την επόμενη απόλυση να ζητήσω το ταμείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 11:33:42 πμ από aghathi »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.