*

Αποστολέας Θέμα: Νομιμότητα ετεροχρονισμένης εισαγωγής πράξεων ανάληψης και αποχώρησης συναδέλφου  (Αναγνώστηκε 807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι πρακτικογράφος στη μονάδα που υπηρετώ. Σήμερα προέκυψε ένα θέμα καθώς ο διαχειριστής αλληλογραφίας του σχολείου παρέλειψε να με ενημερώσει για κάποιες πράξεις ανάληψης και  αποχώρησης συναδέλφων (σύμφωνα με όσα είπε ο διευθυντής!!). Επίσης, είπε ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να καταχωριστούν στο πρακτικό και έψαχνε μανιωδώς να βρει χώρο μεταξύ των ήδη συντεταγμένων πράξεων για να στριμώξει τις "καινούργιες"!!! Ως δια μαγείας, κατάφερε να βρει δύο σχετικά μικρά κενά πεδία και μάλιστα στα σημεία εκείνα του βιβλίου που ταιριάζουν και ημερολογιακά με τις ημερομηνίες που θα πρέπει να έχουν οι συγκεκριμένες πράξεις. Οι απορίες μου:

α)  Σε ποιο βαθμό είναι σύννομες οι ετεροχρονισμένες εισαγωγές διαφόρων πράξεων μέσα στο σχετικό βιβλίο; Υπάρχει σχετική
     νομοθεσία για το συγκεκριμένο θέμα;

β)  Αν και αρκετά μικρά σε έκταση - και μάλιστα σε σημείο που θα πρέπει να σμικρύνω τα γράμματα μου αρκετά, έτσι ώστε να
     να χωρέσει ολόκληρη η παράγραφος της κάθε πράξης -  πόσο τυχαία μπορεί να είναι η ύπαρξη αυτών των κενών στα
     σημεία δηλαδή του βιβλίου που βολεύουν και ημερολογιακά(!) ;
 
γ)  Έχω συντάξει αρκετές πράξεις ανάληψης, αλλά όταν οι συνάδελφοι έφευγαν από τη μονάδα δεν χρειαζόταν να συντάξω και
     πράξεις αποχώρησης! Υπάρχει σχετική νομοθεσία; 

δ) Αν τελικά θα πρέπει να καταχωριστούν, έστω και ετεροχρονισμένα, στα συγκεκριμένα σημεία του βιβλίου, δεν θα ήταν πιο
    σωστό να κάνει την καταχώριση εκέινος ο ίδιος που "έκανε την πατάτα" έτσι ώστε να μη χρεωθώ εγώ το λάθος της
    ετεροχρονισμένης εισαγωγής, αλλά ο συνάδεφος που κρατά την αλληλογραφία, σε περίπτωση που γίνει κάποιος έλεγχος;  :-\
   
     

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ετεροχρονισμένη εισαγωγή εγγράφου γίνεται με ορθή επανάληψη της πράξης στην πραγματική χρονική αλληλουχία των γεγονότων.Την ορθή επανάληψη την συντάσσει ο υπογράφων ή ο διευθυντής της διοικητικής μονάδας μετά απο αίτημα και έγγραφη άδεια της προιστάμενης αρχής.Αυτό είναι το ορθό,οπότε κρίνε μόνος σου το ανορθόδοξο.

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Ετεροχρονισμένη
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:31:45 μμ »
Εγώ θα του έλεγα να  γράψει τις ετεροχρονισμένες πράξεις ο ίδιος...!!!

Καλό βράδυ σ όλες και όλους...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!
Για τις πράξεις αποχώρησης τι ισχύει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 574
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.