*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για υπεράριθμους  (Αναγνώστηκε 8632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:33:21 μμ »
Πριν δυο χρόνια στον Έβρο μάς τοποθέτησαν όλους σε σχολεία για να πληρωνόμαστε και όσοι (οι περ/ροι) ήθελαν, έκαναν αίτηση απόσπασης. Αλλά είχε διορίσει στον Έβρο τους διπλάσιους απ'ό,τι χρειαζόταν. Ισχύει κάτι τέτοιο σε σας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:49 »

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:45:01 μμ »
ακριβώς αυτό μας είπαν οτι θα γινει και με εμάς.βέβαια αρχικά έλεγαν ότι οι πλεονάζοντες θα ήταν 5-6 άτομα.
Μετά τις τοποθετήσεις είπαν ότι τελικά περισεύουν μόνο 2.Για να καταλάβεις εμένα με έστειλαν σε σχολείο με 12 ώρες.
Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί άφησαν 2 άτομα στη διάθεση,ενώ αρχικά έλεγαν ότι θα τοποθετηθούν όλοι,έστω και εικονικά.
Και τώρα λένε οτι μόνο αυτοί οι 2 θα κάνουν αίτηση απόσπασης ,λογω υπεραριθμίας.Ολοι οι αλλοι νεοδιοριστοι δεν εχουμε αυτο το δικαιωμα

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:58:53 μμ »
Κάτι δεν μου πάει καλά αλλά δεν έχω το κείμενο της εγκυκλίου μπροστά μου. Εσύ θες να πάρεις απόσπαση εκτός ΠΥΣΔΕ, έτσι δεν είναι; Αν οι δύο πλεονάζοντες (με τη λογική της ΔΔΕ Λέσβου) δεν θέλουν να αποσπασθούν, τότε ποιος δικαιούται να κάνει αίτηση απόσπασης από τους τοποθετημένους; Εκτός κι αν σε πάνε σε άλλη περιοχή της Λέσβου...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2007, 12:31:17 πμ από GEMINI 3 »

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 06:06:55 μμ »
ελα ντε!!?
αν αυτοι δεν θελουν ποιοι θα φυγουν?εννοειται οτι θελω αποσπαση σε αλλο ΠΥΣΔΕ οπου εχω συνυπηρετηση και εντοπιοτητα.
βεβαια οπως δειχνουν τα πραμματα αυτοι οι 2  ειναι που θελουν και που θα φυγουν.
πιστευω οτι ολα εγιναν σκοπιμα,για αυτο ρωταω μηπως βγαλω καμια ακρη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:49 »

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 06:09:40 μμ »
Αχ συνάδελφε, από σκοπιμότητα άλλο τίποτα!Διάβασε προσεκτικά την εγκύκλιο πριν κάνεις ο,τιδήποτε. Αύριο κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος THNIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 09:14:59 μμ »
Αυτά που γράφετε και συμβαίνουν,συνάδελφοι, είναι στην κυριολεξία απαράδεκτα. Στην Α Χίου όπου διορίστηκα και τοποθετήθηκα σε λύκειο,(χωρίς να υπάρχει ούτε μία ώρα για μένα στο πρόγραμμα), έδωσαν σ΄όλους τους νεοδιόριστους της ββαθμιας άδεια μέχρι και τη Δευτέρα μετά τις εκλογές. ΄Οταν ρώτησα προσωπικά τον προιστάμενο της ββαθμιας για απόσπαση λόγω υπεραριθμίας, μου είπε ότι τέτοιες εξελίξεις θα υπάρξουν (αν υπάρξουν) μετά τις 15 Οκτωβρίου, και τώρα δεν τολμώ να σκεφτώ τι παίζεται πίσω από τις πλάτες μας και ενώ είμαστε απόντες. Αν κάποιος βρει την εγκύκλιο ,ας μας ενημερώσει, φαντάζομαι ότι οι ενδιαφερόμενοι είναι πολλοί και αγωνιούν.

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 10:28:29 μμ »
η εγγυκλιος ειναι σιγουρο οτι εχει βγει και οι αιτησεις γινονται απο 14-19/09!!!!!μην περιμενεις τον οκτομβριο!πηγαινε τωρα!

Αποσυνδεδεμένος vou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ0405
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 12:06:50 πμ »
η εγγυκλιος ειναι σιγουρο οτι εχει βγει και οι αιτησεις γινονται απο 14-19/09!!!!!μην περιμενεις τον οκτομβριο!πηγαινε τωρα!

S.O.S. Αν δεν ειμαι υπερραριθμη κλπ κ εχω τοποθετηθει σε σχολειο με κανονικο ωραριο εχω δικαιωμα αιτησης αποσπασης? (π.χ. με αιτιολογια οικογενειακους λογους). Επισης ξερει κανεις αν θα εχω δικαιωμα αιτησης μεταθεσης κ θα θεωρηθει οτι ξεχρεωνω την οργανικη μου. Εχει δημοσιευτει καπου η εγκυκλιος????

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 12:14:02 πμ »
η εγγυκλιος ειναι σιγουρο οτι εχει βγει και οι αιτησεις γινονται απο 14-19/09!!!!!μην περιμενεις τον οκτομβριο!πηγαινε τωρα!

S.O.S. Αν δεν ειμαι υπερραριθμη κλπ κ εχω τοποθετηθει σε σχολειο με κανονικο ωραριο εχω δικαιωμα αιτησης αποσπασης? (π.χ. με αιτιολογια οικογενειακους λογους). Επισης ξερει κανεις αν θα εχω δικαιωμα αιτησης μεταθεσης κ θα θεωρηθει οτι ξεχρεωνω την οργανικη μου. Εχει δημοσιευτει καπου η εγκυκλιος????

έστω κι όταν δεν είσαι υπεράριθμη 'εχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση για απόσπαση
αν τελικά πάρεις απόσπαση σε γραφείο, φορέα, οεεκ κτλ θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου
αν πάρεις απόσπαση σε σχολείο θα πρέπει να γυρίσεις να την υπηρετήσεις
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 10:23:30 πμ »
Teacherakos, μια γνωστή μου διορίστηκε πέρισυ, βγήκε υπεράριθμη και πήγε Αθήνα. Μου έλεγε ότι ναι μεν πήρε τα μόρια της Αθήνας, αλλά δε χρωστάει την οργανική της και δε θα χρειαστεί να γυρίσει να την υπηρετήσει. Μήπως δεν ήξερε τι έλεγε; ή αυτό που λες εσύ ισχύει για όλους τους άλλους πλην των νεοδιόριστων;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 11:04:32 πμ »
Και οι δύο έχετε δίκιο. Απλά αν βγείς υπεραριθμος στηνπεριοχή που διορίζεσε τότε σου ζητούν αν θες να δηλώσεις απόσπαση εκτός ΠΥΣΔΕ. Τότε θεωρείται ότι υπηρετείς την οργανική σου θέση γιατι ήταν δικό τους το πρόβλημα (και έχεις το δικαίωμα μετάθεσης) αλλά παίρνεις τα μόρια Αθήνας.

anna_arwen

  • Επισκέπτης
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 07:57:33 μμ »
Παιδια, ήρθα Α Πειραια με μεταθεση και ακομα δεν πηρα τοποθετηση. Εμαθα οτι στην ειδικοτητα μου δεν εχει κενο, και μαλιστα υπαρχουν και 2 υπεραριθμοι. Στος 24 του μηνα περιμενω να βγουν τυχον κενα μετα τισ αποσπασεις. Τι με συμφερει να κανω? Αν βγω υπεραριθμη, μπορω να ζητησω και να παρω αποσπαση για οπου θελω?

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 11:36:46 μμ »
Η απόσπαση λόγω υπεραριθμίας ισχύει μόνο για τους νεοδιόριστους. Όλοι οι άλλοι κάνουμε αίτηση για κανονική απόσπαση και δεν σημαίνει ότι υπηρετήσαμε την οργανική μας. Αν φύγεις  τώρα με απόσπαση, θα χρωστάς να υπηρετήσεις μια χρονιά εκεί που μετατέθηκες (Α Πειραιά). Το καλύτερο είναι -κατά τη γνώμη μου- να περιμένεις και να μείνεις εκεί για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 01:21:38 μμ »
Καλημερα,ειμαι νεοδιοριστη ΠΕ 08, και με τοποθετησαν σε ενα σχολειο οπου υπαρχουν ηδη αλλοι δυο καλλιτεχνικων. Πηρα τηλ στη δευτεροβαθμια ,για να ρωτησω αν μπορω να κανω αποσπαση λογω υπεραριθμιας ,αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι για τους νεοδιοριστους αυτη η ανακοινωση και οτι ολοι οι νεοδιοριστοι ειναι εξ ορισμου υπεραριθμοι,Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.