*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για υπεράριθμους  (Αναγνώστηκε 8633 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Ερώτηση για υπεράριθμους
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 10:11:57 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Παρουσιάστηκα ως νεοδιόριστος στη Δ/νση Β/θμιας ορκίστηκα, κατόπιν βγήκαν κενά σχολείων για να δηλώσουμε.
Στη δική μου περιοχή τοποθέτησης υπήρχε 1 κενό και είμαστε 3 νεοδιόριστοι. Οι άλλοι 2 μετακινήθηκαν με δική τους θέληση από το ΠΥΣΔΕ σε κενά σχολεία άλλης περιοχής (εντός ΠΥΣΔΕ). Εμένα το ΠΥΣΔΕ με τοποθέτησε στο κενό που υπήρχε στην περιοχή διορισμού μου σε εσπερινό σχολείο (το οποίο δυστυχώς δίνει λίγα μόρια) 1,5 ώρα μακριά από το σπίτι μου.
Τους ρώτησα στη Β/θμια αν μπορώ να κριθώ υπεράριθμος για να φύγω με απόσπαση και μου είπαν ότι δεν έχουν βγει ακόμη οι υπεράριθμοι.
Επειδή δεν μου τα εξήγησαν και απέφευγαν να μου απαντήσουν συγκεκριμένα μήπως μπορεί κάποιος παλιότερος συνάδελφος να μου εξηγήσει πως μπορώ να κριθώ υπεράριθμος ? Πώς μπορώ να ενημερωθώ για κάτι τέτοιο προκειμένου να μη χάσω αυτό το δικαίωμα ?Έρχεται έγγραφο από τη Δ/νση στο σχολείο που μας λέεει να το δηλώσουμε? Θα βγει εγκύκλιος για αποσπάσεις σε άλλες περιοχές άλλων νομών όπου και οι νεοδιόριστοι έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση?
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:27 »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:05:31 μμ »
Οταν πήγατε στην Ββάθμια οι άλλοι 2 που ήταν μαζί σου δεν δήλωσαν σχολείο τοποθέτησης μάλλον και τελικά πήγες εσύ. Δεν κατάλαβα βέβαια αυτό που γράφεις ότι πήγαν σε σχολεια άλλης περιοχής του ίδιου ΠΥΣΔΕ. Αν είσαι κυκλάδες τότε πχ αν έχεις διοριστεί Δ κυκλάδων και δεν έχει θέση τότε σε στέλνουν σε νησι της Γ περιοχής για μια χρονιά. Το ΠΥΣΔΕ κυκλάδων λέει λοιπόν "δηλώστε και άλλα νησια αν δεν βρεθούνε θέσεις". Οπότε οι 2 άλλοι δήλωσαν αυτά τα νησια και πήγαν και εσύ εκεί που δήλωσες εντος της περιοχής σου.
Αν ήσουν τελευταίος σε μόρια τότε πάλι εκεί θα πήγαινες με αυτοδίκαια τοποθέτηση (αν χρειάζεται το αναλύω αν θές). Για να βγείς υπεράριθμος πρέπει να μην έχει ώρες το σχολείο σου να σου δώσει για επαρχία είναι τουλαχιστον 8 ώρες.
Αποσπάσεις για νεοδιοριστους μάλλον μετα τις εκλογές.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:29:28 μμ »
Ναι ήμουν τελευταίος σε μόρια. Οι άλλοι 2 είχαν περισσότερα μόρια από εμένα και το ΠΥΣΔΕ όταν συνεδρίαζε (είμαστε όλοι της ειδικότητας παρόντες στη συνεδρίαση τοποθέτησης για λόγους αξιοκρατίας σύμφωνα με το Διευθυντή Β/θμιας)  ρώτησε τον πρώτο σε μόρια αν θελει να πάει π.χ. στη Β Λακωνίας που είχε το 1 κενό ή στη Δ Λακωνίας που είχε 2 κενά. Αυτός είπε Δ και τον τοποθέτησαν στη Δ. Το ίδιο είπε και ο 2ος σε μόρια και αυτός μετακινήθηκε στη Δ, οπότε έμεινα εγώ να καλύψω το κενό της Β.
Το θέμα είναι εγώ πως θα ενημερωθώ για το εάν θα κριθώ υπεράριθμος ? Αν στο εσπερινό σχολείο έχω 8 ώρες κρίνομαι ? Υποβάλλω κάπου αίτηση (Δ/βαθμια, σχολείο) ? 
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 02:52:30 μμ »
Εφόσον το σχολείο βρίσκει ώρες να κάνεις στο σχολείο (Πρέπει να σου βρεί στο σχολείο τουλάχιστον 8 ώρες) τότε δεν κρίνεσαι υπεράριθμος.
Αν το σχολείο δεν βρεί ώρες να σου δώσει τότε ο Διευθυντής του σχολείου κάνει χαρτί ότι δεν σε χρειάζεται. Το γραφείο μαζεύει όλες τις αιτήσεις από τα σχολεία και στέλνει στα σχολεία ποιοι κλάδοι κρίνονται υπεράριθμοι και καλεί τους αντίστοιχους εκπαιδευτικούς να δηλώσουν αν επιθυμούν να κριθούν υπεράριθμοι. πρώτοι ενημέρωση λοιπόν θα έχεις από τον Διευθυντή του σχολείου σου, αν σε δηλώσει υπεράριθμο τότε ρωτάς στο γραφείο. Πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γυρίζεις σε 2 και 3 σχολεία για να συμπληρώσεις ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:27 »

Αποσυνδεδεμένος thpanagi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 09:12:50 μμ »
Ο ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΒΓΕΝΕΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ. Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΥΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ , ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΙΨΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.(ΑΥΤΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ)

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 04:30:46 μμ »
SOS!!! Από το ΠΥΣΔΕ Λέσβου έμαθα σήμερα ότι "το λεκτικό" άλλαξε και ενώ ο κλάδος τελεί υπό υπερραριθμία (2 θέσεις) θα έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση για απόσπαση μόνο όσοι έμειναν στη διάθεση και όχι όλοι οι πρωτοδιόριστοι! Στη διάθεση έχουν ήδη αφήσει 2 άτομα. Δηλαδή αυτοί οι δύο είναι υπερράριθμοι ονομαστικά από ότι καταλαβαίνω. Όλες τις προηγούμενες ημέρες έλεγαν ότι όλοι θα τοποθετηθούν σε σχολεία , έστω και εικονικά , για να ξεκινήσει η μισθοδοσία και να οριστούν τα μόρια που θα παίρνουν οι υπερράριθμοι μετά την απόσπαση. Γι΄αυτό το λόγο και δεν δηλώσαμε περιοχές μόνο που ξέραμε ότι είναι πιασμένες , ώστε κι εμείς με πονηριά να μείνουμε στη διάθεση. Δηλώσαμε όλες τις περιοχές (παρεπιπτόντως χωρίς να υπάρχουν κενά - μας έδωσαν μόνο τη λίστα όλων των σχολείων της περιφέρειας Γ Λέσβου), ώστε να τοποθετηθούμε κάπου , όπως μας συνέστησαν. Είπαν ότι αυτό εφαρμόζεται πρώτη χρονιά φέτος. Δεν ξέρω ακριβώς πού στηρίζουν όλα αυτά που λένε αλλά η υπόθεση βρομάει... Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό;Τί γίνεται σε άλλα ΠΥΣΔΕ;Τί μπορώ να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 04:54:07 μμ »
Αν βγήκε η εγκύκλιος του Υπουργείου σχετικά με τις υπεραριθμίες και τα λέει έτσι, εντάξει! Αλλά δεν νομίζω να ισχύει αυτό που σας είπαν! Δεν ξαναέγινε έτσι στο παρελθόν! Ζήτα τους την εγκύκλιο (που μάλλον δεν έχει βγει γιατί θέλει υπογραφή Υπουργού άρα πάει μετά τις εκλογές) και τα ξαναλέμε!

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:04:29 μμ »
Ήρθε η εγκύκλιος σήμερα στα σχολεία!
ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ
....Σε περίπτωση που υπάρχουν πλεονάζοντες εκπαιδευτικοί από τους μονίμους....καλούνται να υποβάλουν αίτηση απόσπασης σε ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ της προτίμησης τους σύμφωνα με τις ανάγκες της περιοχής...
Λήγει στις 19/09
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:09:35 μμ »
Νίνα, δεν έχω τοποθετηθεί ακόμη (Διάθεση ΠΥΣΔΕ) και δεν έχω δει τι ήρθε. Διευκρινίζει αυτό που ρωτά ο συνάδελφος;

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:15:30 μμ »
Το ξέρω οτι ήρθε.
Το θέμα είναι ποιοί κάνουν αίτηση.
Όλοι οι νεοδιόριστοι η μόνο όσοι έμειναν στη διάθεση;

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:17:45 μμ »
Νίνα, δεν έχω τοποθετηθεί ακόμη (Διάθεση ΠΥΣΔΕ) και δεν έχω δει τι ήρθε. Διευκρινίζει αυτό που ρωτά ο συνάδελφος;
Miker, ως τώρα έκαναν αίτηση ΟΛΟΙ οι νεοδιόριστοι που ενδιαφέρονταν να πάρουν απόσπαση. Ελπίζω να μην έχει αλλάξει!

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:21:29 μμ »
Μήπως εννοούν πως θα σας πάνε σε άλλη περιοχή της Λέσβου; Σε τέτοια περίπτωση θα πάρεις τα μόρια του σχολείου της περιοχής που διορίστηκες και σε τοποθέτησαν για να πληρώνεσαι από κει.

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:27:25 μμ »
Στο σχολείο που με τοποθέτησαν προσωρινά ως νεοδιόριστη μου δίνουν μόνο 9 ώρες  και μάλιστα μαθήματα δεύτερης ανάθεσης και η διευθύντρια με χαρακτήρισε "πλεόνασμα".
Αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω αίτηση-κάτι που δε θα κάνω- το διασταύρωσα τρέχοντας κατευθείαν μετά στον προϊστάμενο της Διεύθυνσης και μου είπε πως όσοι δε κάνουν αίτηση θα "επανατοποθετηθούν" σε σχολεία που υπάρχουν ώρες μετά το ΠΥΣΔΕ που θα γίνει την Παρασκευή 14/09
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για υπεράριθμους
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 05:30:18 μμ »
το γραφειο ερμηνεύοντας την εγκύκλιο μου είπε οτι αφού τοποθετήθηκα κανονικά σε σχολείο δεν έχω καν δικαίωμα να κάνω αίτηση απόσπασης λόγω υπεραριθμιας.θα κάνουν αιτηση μόνο 2 ατομα που εμειναν στη διάθεση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.