*

Αποστολέας Θέμα: Παράταση διδακτικού έτους  (Αναγνώστηκε 36001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 28, 2014, 10:52:29 πμ »
Αποζημίωση απόλυσης δεν έπαιρναν ποτέ οι αναπληρωτές γιατί δεν πρόκειται για απόλυση αλλά για λήξη σύμβασης εργασίας ορισμένου χρόνου και έτσι παραμένει. Η αποζημίωση για μη ληφθείσα άδεια και το επίδομα ανεργίας δεν επηρεάζονται από την παράταση. Ίσως κάποιοι να ωφεληθούν από τις επιπλέον ημέρες εργασίας και κάποιοι θα έχουν λιγότερες ημέρες επιδότησης λόγω καθυστερημένης έναρξης.

Νομίζω κάποια αποζημίωση παίρναμε με την λήξη σύμβασης παλιότερα (και δεν εννοώ φυσικά το επίδομα αδείας) αλλά μπορεί όντως να μην θυμάμαι καλά. Σε κάθε περίπτωση αυτό που τόνισα είναι ότι σε καμία περίπτωση μην φύγουν και θεωρηθεί παραίτηση (με λίγα λόγια δεν ξέρω τι σημαίνει η αυτοδίκαιη παράταση και η μη απόδοχή της)  και όχι λήξη σύμβασης (γιατί αν δεν έχει αλλάξει κάτι πάλι τότε παραίτηση = μη επίδομα ανεργίας).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:03:58 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 28, 2014, 01:54:08 μμ »
Νομίζω κάποια αποζημίωση παίρναμε με την λήξη σύμβασης παλιότερα (και δεν εννοώ φυσικά το επίδομα αδείας) αλλά μπορεί όντως να μην θυμάμαι καλά. Σε κάθε περίπτωση αυτό που τόνισα είναι ότι σε καμία περίπτωση μην φύγουν και θεωρηθεί παραίτηση (με λίγα λόγια δεν ξέρω τι σημαίνει η αυτοδίκαιη παράταση και η μη απόδοχή της)  και όχι λήξη σύμβασης (γιατί αν δεν έχει αλλάξει κάτι πάλι τότε παραίτηση = μη επίδομα ανεργίας).

Είναι σωστό αυτό που γράφεις ότι η καταγγελία της σύμβασης (=παραίτηση) εκ μέρους του εργαζόμενου έχει επιπτώσεις στην αποζημίωση (απόλυσης) και πιθανόν στο επίδομα ανεργίας. Ωστόσο αυτό που επεσήμανα ήταν ότι δεν επηρεάζεται η αποζημίωση για μη ληφθείσα άδεια και το επίδομα άδειας που κατοχυρώνουν οι αναπληρωτές με την υπηρεσία τους, όπως γινόταν πάντα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 28, 2014, 02:47:16 μμ »
Καποιος που ειναι με αποσπαση εντος πυσδε σε γ/σιο και η οργανικη του σε λυκειο (στο ιδιο πυσδε) τι κανει;; παει στο λυκειο στις 30/6 μεχρι τις 4/7;; παρακαλω οποιος εχει καταλαβει ???

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 28, 2014, 02:59:09 μμ »
Εκπαιδευτικός αποσπασμένος που υπηρετεί σε σχολείο για το οποίο δεν έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, κάνει ανάληψη υπηρεσίας σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. 95431/Δ2/20-6-2014 έγγραφό μας στις 30/6. Αν στο σχολείο οργανικής έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, δεν υποχρεούται να υπηρετήσει αυτό το διάστημα στο σχολείο, καθώς οι ανάγκες θα καλυφθούν από τους υπηρετούντες σε αυτό.

Μολις τωρα το ειδα αυτο. Αρα  καποιος αποσπασμενος (ακομα και εντος πυσδε;;) σε γ/σιο κανει αναληψη στις 30/6 στο λυκειο και δεν εχει υποχρεωση να καθησει μεχρι τις 4/7, σωστα;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:03:58 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 28, 2014, 04:15:32 μμ »
Εγώ από την Πέμπτη έχω δει ένα σωρό ΠΥΣΔΕ τριγύρω και το καθένα λέει τα δικά του. ακόμα και πριν την επέκταση του διδακτικού έτους το κάθε ΠΥΣΔΕ έλεγε τα δικά του για το που θα πάει ο κάθε διαθεσίτης στις 30/6. Επαναλαμβάνω λοιπόν ξυπνάμε Δευτέρα πρωί και παίρνουμε τηλέφωνο αν δεν έχει ανακοινώσει ξεκάθαρα η κάθε Διεύθυνση τι κάνουμε με αναφορά στην ιστοσελίδα της. Εξάλλου αυτοί που στην τελική καταχωρούν οριστικά τις απουσίες μας είναι οι Δ.Δ.Ε που ανηκουμε. (δεν μιλάω για αποσπασμένους σε άλλο ΠΥΣΔΕ).

@jak13

Σε αυτά που λες συμφωνώ απόλυτα... τελικά όντως δεν παίρναμε αποζημίωση απόλυσης (έψαξα τα βιβλιάρια και εγώ δεν ξέρω πόσο χρόνων και το διαπίστωσα).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2014, 04:17:17 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 28, 2014, 05:09:59 μμ »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 28, 2014, 07:14:05 μμ »
σωστο οι β/θμιες πρεπει να ακολουθουν τη διευκρινηση του υπουργειου. Με τη δικη μου κατασταση (αποσπαση εντος πυσδε) που παραθετω πιο πανω, γνωριζει κανεις κατι;;;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 28, 2014, 07:59:07 μμ »
πας στην οργανική σου 30/6 και παραμένεις εκεί ως 4/7.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 28, 2014, 08:51:42 μμ »
bitch καλησπέρα, εγω ομως ειμαι στην παρακατω περιπτωση συμφωμα με τη δ/ση του υπουργειου γιατι ειμαι αποσπασμενη εντος πυσδε σε γυμνασιο:

Εκπαιδευτικός αποσπασμένος που υπηρετεί σε σχολείο για το οποίο δεν έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, κάνει ανάληψη υπηρεσίας σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. 95431/Δ2/20-6-2014 έγγραφό μας στις 30/6. Αν στο σχολείο οργανικής έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, δεν υποχρεούται να υπηρετήσει αυτό το διάστημα στο σχολείο, καθώς οι ανάγκες θα καλυφθούν από τους υπηρετούντες σε αυτό.

Αρα κανω αναληψη στισ 30/6 και επειτα φευγω συμφωνα μ αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2014, 08:53:33 μμ από BELLISSIMA »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 28, 2014, 08:53:15 μμ »
Το μακρινό 2010, λόγω αποχής των βαθμολογητών, οι βαθμοί των πανελλαδικών βγήκαν στις 5 ή 6/7. Δεν παρατάθηκε τότε το διδακτικό έτος, παρά μόνο απαιτήθηκε η παρουσία μας (των μονίμων, εννοείται, που ανήκαν οργανικά ή μισθολογικά στο σχολείο) τη μέρα της συνεδρίασης του συλλόγου, για την οποία και πληρωθήκαμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2014, 08:56:40 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 28, 2014, 09:47:13 μμ »
bitch καλησπέρα, εγω ομως ειμαι στην παρακατω περιπτωση συμφωμα με τη δ/ση του υπουργειου γιατι ειμαι αποσπασμενη εντος πυσδε σε γυμνασιο:

Εκπαιδευτικός αποσπασμένος που υπηρετεί σε σχολείο για το οποίο δεν έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, κάνει ανάληψη υπηρεσίας σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. 95431/Δ2/20-6-2014 έγγραφό μας στις 30/6. Αν στο σχολείο οργανικής έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, δεν υποχρεούται να υπηρετήσει αυτό το διάστημα στο σχολείο, καθώς οι ανάγκες θα καλυφθούν από τους υπηρετούντες σε αυτό.

Αρα κανω αναληψη στισ 30/6 και επειτα φευγω συμφωνα μ αυτο

το έγγραφο του υπουργείου αναφέρει ότι θα στείλουν με φαξ στο σχολείο οργανικής την ανάληψη υπηρεσίας μόνο όσο είναι αποσπασμένοι απο πυσδε σε πυσδε και όσοι έχουν ανατροφή τέκνου. Δεν αναφέρει κάτι για αποσπάσεις εντός πυσδε. Στο δικό μας ΠΥΣΔΕ πάντως, όπως έμαθα, θα πάνε κανονικά περιπτώσεις σαν την δική σου στα σχολεία τους ως 4/7. Ρώτα καλύτερα πώς θα διαχειριστεί το θέμα το δικό σου ΠΥΣΔΕ.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 28, 2014, 10:10:09 μμ »
επισης η παραταση εφερε προβληματα στα προγραμματα εσπα γιατι εκει τα πραγματα ειναι σφιχτα και οι τροποποιησεις δυσκολες

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 28, 2014, 10:30:50 μμ »
επισης η παραταση εφερε προβληματα στα προγραμματα εσπα γιατι εκει τα πραγματα ειναι σφιχτα και οι τροποποιησεις δυσκολες

Μα δεν έχεις καταλάβει όλοι οι άλλοι που άρχιζαν το έτος περίπου στις 10/9 και το έληγανπερίπου πριν τις 20/5 ήταν ηλίθιοι...
Ηρθε ο Μεσσίας ο προηγούμενος να μας αναμορφώσει...και θα πάμε 3 μέρες το know us better (μην τυχόν και γίνει κάποια ένσταση) και την τελευταία μέρα 4/7 να κάνουμε σύλλογο για να καταλήξουμε στην μεγάλη απόφαση αν σύμφωνα με τα αποτελέσματα περνάει κάποιος ή μένει... και αν μένει ποια μαθήματα δίνει και φυσικά να μπούνε οι υπογραφές και οι σφραγίδες και να πούμε τι θα κάνουμε την επόμενη χρονιά που ως τον Σεπτέμβρη τα μισά μην πω όλα θα έχουν ξεχασθεί... λες και δεν μπορούσαν να φτιαχθούν συστήματα ηλεκτρονικής καταχώρισης βαθμού (με ένα σκασμό λεφτά που έχουν φαγωθεί τόσα χρόνια για μηχανογράφηση) και ο κάθε γονιός να μπαίνει να βλέπει τους βαθμούς και άμα θέλει να κάνει ηλεκτρονική αίτηση για να παίρνει ένα πιστοποιητικό στη επόμενη θερινή υπηρεσία... αλλά ξέχασα πως θα αποδείξουμε ότι είμαστε όλοι μαζί Δημόσιο for ever....

ΥΓ. Αυτοί οι παπάρες στο Υπουργείο πότε θα καταλάβουν ότι με τόσα λεφτά που τρώμε σε χαρτούρα, εκτυπώσεις, καρτέλες κ.τ.λ. αν τα καταργούσαμε θα είχαμε πετρέλαιο για τα σχολεία... έλεος δηλαδή έχουμε θησαυρίσει όλα τα καταστήματα αγοράς αναλωσίμων και χαρτούρας τόσα χρόνια για να δίνουμε ελέγχους και να ανακαλύπτουμε μετά από χρόνια ότι γίνονται και πλαστογραφήσεις... είμαστε με διαφορά από τους ελάχιστους κλάδους ΠΕ σε όλο το Δημόσιο που αρνούμαστε να περάσουμε στην ψηφιακή εποχή μπας και ασχοληθούμε 20 λεπτά την ημέρα ο καθένας με ένα δικό του κωδικό με την καταχώριση στοιχείων...έχουμε καταντήσει εραστές της στρογγυλής όταν σε όλα τα υπόλοιπα Υπουργεία κάνουν άλματα ψηφιακά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2014, 10:33:01 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 28, 2014, 10:40:15 μμ »
Μα δεν έχεις καταλάβει όλοι οι άλλοι που άρχιζαν το έτος περίπου στις 10/9 και το έληγανπερίπου πριν τις 20/5 ήταν ηλίθιοι...
Ηρθε ο Μεσσίας ο προηγούμενος να μας αναμορφώσει...και θα πάμε 3 μέρες το know us better (μην τυχόν και γίνει κάποια ένσταση) και την τελευταία μέρα 4/7 να κάνουμε σύλλογο για να καταλήξουμε στην μεγάλη απόφαση αν σύμφωνα με τα αποτελέσματα περνάει κάποιος ή μένει... και αν μένει ποια μαθήματα δίνει και φυσικά να μπούνε οι υπογραφές και οι σφραγίδες και να πούμε τι θα κάνουμε την επόμενη χρονιά που ως τον Σεπτέμβρη τα μισά μην πω όλα θα έχουν ξεχασθεί... λες και δεν μπορούσαν να φτιαχθούν συστήματα ηλεκτρονικής καταχώρισης βαθμού (με ένα σκασμό λεφτά που έχουν φαγωθεί τόσα χρόνια για μηχανογράφηση) και ο κάθε γονιός να μπαίνει να βλέπει τους βαθμούς και άμα θέλει να κάνει ηλεκτρονική αίτηση για να παίρνει ένα πιστοποιητικό στη επόμενη θερινή υπηρεσία... αλλά ξέχασα πως θα αποδείξουμε ότι είμαστε όλοι μαζί Δημόσιο for ever....

ΥΓ. Αυτοί οι παπάρες στο Υπουργείο πότε θα καταλάβουν ότι με τόσα λεφτά που τρώμε σε χαρτούρα, εκτυπώσεις, καρτέλες κ.τ.λ. αν τα καταργούσαμε θα είχαμε πετρέλαιο για τα σχολεία... έλεος δηλαδή έχουμε θησαυρίσει όλα τα καταστήματα αγοράς αναλωσίμων και χαρτούρας τόσα χρόνια για να δίνουμε ελέγχους και να ανακαλύπτουμε μετά από χρόνια ότι γίνονται και πλαστογραφήσεις... είμαστε με διαφορά από τους ελάχιστους κλάδους ΠΕ σε όλο το Δημόσιο που αρνούμαστε να περάσουμε στην ψηφιακή εποχή μπας και ασχοληθούμε 20 λεπτά την ημέρα ο καθένας με ένα δικό του κωδικό με την καταχώριση στοιχείων...έχουμε καταντήσει εραστές της στρογγυλής όταν σε όλα τα υπόλοιπα Υπουργεία κάνουν άλματα ψηφιακά...

Εραστές ανέραστοι θέλεις να πεις αλλά το λες ευγενικά....  :)
Πάντως και στο Παιδείας έχει ξεκινήσει από πέρυσι η ψηφιακή υπογραφή, σε ότι αφορά τα επίσημα έγγραφα. Τώρα για τα σχολεία θα έρθει με χρονοκαθυστέρηση 5ετίας ως συνήθως...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.