*

Αποστολέας Θέμα: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη  (Αναγνώστηκε 11675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:01:48 μμ »
Να γιατί δεν τηρούμε τους νόμους:
Δεν μπορούμε να τους τηρήσουμε γιατί δεν υπάρχουν νόμοι που να ισχύουν σ'αυτή τη χώρα.
Και, φυσικά, είναι η μόνιμη δικαιολογία για όλα αυτά τα φαινόμενα που παρατηρούνται.

Καθείς κατά βούληση
και προφανώς η διαπλοκή πάνω από όλα.
Όποιος δεν το καταλαβαίνει
και πάει με το σταυρό στο χέρι,
απλά δεν επιβιώνει.

Να μου το θυμηθείτε (και πείτε από Τρίτη όσοι είστε σε Λύκεια, ΕΠΑΛ):
Για άλλη 1 φορά "θα τα βρούμε μεταξύ μας" (με το γνωστό τρόπο)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:27 »

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:06:26 μμ »
Η ΔΙΔΕ Έβρου έβγαλε την εξής ανακοίνωση:

Όσοι είναι  αποσπασμένοι ή και με διάθεση σε ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, θα βρίσκονται στα σχολεία αυτά μέχρι και τις 04-7-2014.
Τα σχολεία στα οποία είχαν οργανική, στις 30-6-2014 στο πρακτικό ανάληψης υπηρεσίας θα τους αναφέρουν
με την παρατήρηση οτι μέχρι 04-7-2014 υπηρετούν στο συγκεκριμένο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:09:13 μμ »
Δείτε αυτό: http://dide.koz.sch.gr/cms/index.php/the-news/2009-03-17-09-24-08/534-analipsi-ypiresias-kai-therines-ypiresies-ekpaideftikon-tis-dieythynsis-tou-d-thmias-ekp-sis-kozanis                                              

ΘΕΜΑ «Ανάληψη υπηρεσίας και θερινές υπηρεσίες εκπαιδευτικών της Διεύθυνσης του  Δ/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης».
   Ενημερώνουμε τους εκπαιδευτικούς της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης  ότι με τη λήξη του διδακτικού έτους (30/6/2014 για τα Γυμνάσια και 4/7/2014 για Λύκεια και ΕΠΑΛ) οφείλουν:
1.   Όσοι έχουν διατεθεί σε σχολικές μονάδες για συμπλήρωση ωραρίου, να επιστρέψουν  στην μονάδα προσωρινής ή οργανικής τους τοποθέτησης
2.   Όσοι είναι προσωρινά τοποθετημένοι σε σχολικές μονάδες της Διεύθυνσης, να παραμείνουν στη μονάδα της τελευταίας τοποθέτησής τους.
3.   Όσοι έχουν αποσπαστεί σε άλλα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ να αναλάβουν υπηρεσία στη μονάδα που ανήκουν οργανικά ή προσωρινά.   
Οι Θερινές υπηρεσίες θα πραγματοποιηθούν στην σχολική μονάδα προσωρινής ή οριστικής τοποθέτησης.

αυτό ισχύει για δδε Κοζάνης μόνο.. γιατί σε άλλες δδε είπαν καν'τε κατά το δοκούν...
πάντως, εξαρτάται από το τι ακριβώς γράφει η απόφαση απόσπασης... εάν γράφει έως λήξη διδακτ. έτους, θεωρητικά θα πρέπει να μείνει κάποιος στο πυσδε απόσπασης (εκτός κι αν υπάρξει κάποια άλλη συνεννόηση...)μέχρι 3/6 και να υπογράψει στην οργανική ή να στείλει φαξ στις 4/6.  εάν όμως γράφει ότι η απόσπαση λήγει στις 30/06, τότε δεν  μπορεί να παραμείνει κανείς στο πυσδε απόσπασης παραπάνω από αυτή την ημερομηνία, εκτός κι αν υπάρξει συμπληρωματική απόφαση για το θέμα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:20:16 μμ »
Τι γίνεται με αυτούς που ειναι στη διαθεση κ τοποθετηκαν σε γυμνασιο κ απο εκει διατεθηκαν σε λυκειο για μερικες ωρες κ για συμπλήρωση ωραρίου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:27 »

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:27:39 μμ »
αυτό ισχύει για 1.δδε Κοζάνης 2. μόνο.. γιατί 3. σε άλλες δδε 4. είπαν καν'τε κατά το δοκούν...
πάντως, 5. εξαρτάται από το τι ακριβώς γράφει η απόφαση απόσπασης... εάν γράφει έως λήξη διδακτ. έτους, θεωρητικά θα πρέπει να μείνει κάποιος στο πυσδε απόσπασης (εκτός κι αν υπάρξει κάποια άλλη συνεννόηση...)μέχρι 3/6 και να υπογράψει στην οργανική ή να στείλει φαξ στις 4/6.  εάν όμως γράφει ότι η απόσπαση λήγει στις 30/06, τότε δεν  μπορεί να παραμείνει κανείς στο πυσδε απόσπασης παραπάνω από αυτή την ημερομηνία, εκτός κι αν υπάρξει συμπληρωματική απόφαση για το θέμα αυτό.

1. Νομίζω πως ήμουν σαφής όταν το παρέθεσα (σε παραπέμπω σε όλα τα προηγούμενα posts μου).
2. Πώς είσαι σίγουρος; Έχεις τα αντίστοιχα έγγραφα όλων των άλλων ΔΙΔΕ, να γράφουν κάτι διαφορετικό;
3. Ποιες άλλες; Μπορείς να παραθέσεις; Δεν βρήκα κάτι άλλο.
4. ''Είπαν''; Μιλάμε για επίσημο έγγραφο, και όχι φήμες σε πόρτες και τηλέφωνα.
5. Προσωπική εκτίμηση ή ο νόμος;

 Πάντως:
Για την ανάληψη υπηρεσίας έχει σταλεί διευκρίνιση το μεσημέρι από το Υπουργείο:
Μετά την υπ’ αριθμ. 99555/Γ2/26-6-2014 Υ.Α. με θέμα «Παράταση διδακτικού έτους στα Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια για το σχολικό έτος 2013-2014» και σε συνέχεια του υπ’ αριθμ. 95431/Δ2/20-6-2014 εγγράφου μας σχετικά με την ανάληψη υπηρεσίας των εκπαιδευτικών που  είναι αποσπασμένοι ή βρίσκονται σε υπηρεσιακή άδεια, σας ενημερώνουμε τα εξής:
Εκπαιδευτικός αποσπασμένος που υπηρετεί σε σχολείο για το οποίο έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, παραμένει στο σχολείο της απόσπασής του μέχρι 4/7 και την ίδια μέρα κάνει ανάληψη υπηρεσίας μέσω φαξ στο σχολείο της οργανικής του.
Εκπαιδευτικός αποσπασμένος που υπηρετεί σε σχολείο για το οποίο δενέχει παραταθεί το διδακτικό έτος, κάνει ανάληψη υπηρεσίας σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. 95431/Δ2/20-6-2014 έγγραφό μας στις 30/6. Αν στο σχολείο οργανικής έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, δεν υποχρεούται να υπηρετήσει αυτό το διάστημα στο σχολείο, καθώς οι ανάγκες θα καλυφθούν από τους υπηρετούντες σε αυτό.

Λογικό, γιατί δεν είναι θέμα της κάθε ΔΙΔΕ, αφού στην απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ εμπλέκονται 2 ΔΙΔΕ.
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:34:23 μμ »
Τι γίνεται με αυτούς που ειναι στη διαθεση κ τοποθετηκαν σε γυμνασιο κ απο εκει διατεθηκαν σε λυκειο για μερικες ωρες κ για συμπλήρωση ωραρίου?

Την Δευτέρα το πρωί θα πάρεις ένα τηλέφωνο στην Δ/νση σου ή καλυτερα πήγαινε από εκεί.
Πες εγώ παρουσιάστηκα και περιμένω να μου πείτε που θα πάω γιατί μέχρι να ξεκινήσω μπορεί από το Υπουργείο να στείλουν απόφαση να γυρίσω πίσω...

ΥΓ. Και περιμένεις - περιμένεις, αν θες πάρε και ένα χαρταετό και ρώτα που είναι η ταράτσα μετά πας Νοσοκομείο και χτυπάς μια πενθήμερη και τους γράφεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι... διότι για τα λεφτά που μας δίνουν πολλή αξία τους δίνουμε.... Παπάρες έ Παπάρες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 06:37:43 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:40:11 μμ »
Λες κ εισαι στο μυαλό μου...αυτο ειχα σκοπο να κανω Δευτέρα να παω κανονικα για αναληψη στη Διευθυνση κ αν μου που τπτ... (εγω δε ρωταω) θα χτυπησω μια ωραιότατη αναρωτικουλα κ αστους να με ψαχνουν...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:46:09 μμ »
Αυτό με την αναρρωτική πώς το έχετε τόσο σίγουρο ότι θα τη γράψει ένας γιατρός; Εκτός αν έχετε γνωστό γιατρό..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:48:01 μμ »
Αυτό με την αναρρωτική πώς το έχετε τόσο σίγουρο ότι θα τη γράψει ένας γιατρός; Εκτός αν έχετε γνωστό γιατρό..

Αμα ανέβεις στην ταράτσα και πετάς χαρταετό βλέπεις να μην σου γράφουν αναρρωτική?
Οχι δηλαδή τότε να μου πουν αν οι άλλες αναρρωτικές είναι πιο αυθεντικές από την συγκεκριμένη...

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:49:29 μμ »
Αυτό με την αναρρωτική πώς το έχετε τόσο σίγουρο ότι θα τη γράψει ένας γιατρός; Εκτός αν έχετε γνωστό γιατρό..


Εεεε, καλά τώρα!
Πόσες μέρες σκέφτεσαι να πάρεις;
Έχεις πάρει κι άλλες;
Θα ξέρεις απέξω κι ανακατωτά, βέβαια, τη νομοθεσία:
Δεν πέφτει καμια Δευτέρα. Τέλεια!!

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:50:43 μμ »
anyname, δεν καταλαβαίνω ακριβώς το ύφος σου... Πάντως εγώ δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση... (1,2)
Συνάδελφος που πήρε στη δδε οργανικής του να ρωτήσει έτσι του είπαν... τώρα δεν έχει νόημα πω σε ποια δδε γιατί κάθε δδε λειτουργεί διαφορετικά από τη στιγμή που δεν υπάρχει σαφής διευκρίνηση από το Υπουργείο και άρα ο κάθε ενδιαφερόμενος, φαντάζομαι, θα σηκώσει το χεράκι του να πάρει τηλ  στη δδε του να ρωτήσει τι θα κάνει (3,4). Σε ποιον νόμο αναφέρεσαι; Κρίνω με βάση την ανακοίνωση του Υπουργείου για την παράταση μέχρι τις 4/6. Μόνο για αναπληρωτές μιλάει. όχι για αποσπασμένους. (5)
Οπότε, λογικά ανάλογα με το τι λέει η απόφαση απόσπασης και τι θα  πούνε στη δδε ή τι μπορεί να κανονίσει κάποιος  με τον δ/ντή του  (γιατί συμβαίνουν και αυτά) θα πράξει.
p.s. Να διευκρινίσω:υποθέτω, εάν κάποιος είναι αποσπασμένος στον τόπο συμφερόντων του, θα προσπαθήσει (και το λογικό είναι αυτό) να παραμείνει εκεί μέχρι τη λήξη και να υπογράψει (με φαξ) στις 4/6.
εάν όμως κάποιος όπως ο/η συνάδελφος πε0404 είναι αποσπασμένος σε άλλη πόλη για τις ανάγκες τις υπηρεσίας, δε θα προσπαθήσει να επιστρέψει στην οργανική του/της νωρίτερα;
τα είπε πολύ ωραία και ο/η συνάδελφος sapore πιο πριν
Να γιατί δεν τηρούμε τους νόμους:
Δεν μπορούμε να τους τηρήσουμε γιατί δεν υπάρχουν νόμοι που να ισχύουν σ'αυτή τη χώρα.
Και, φυσικά, είναι η μόνιμη δικαιολογία για όλα αυτά τα φαινόμενα που παρατηρούνται.

Καθείς κατά βούληση
και προφανώς η διαπλοκή πάνω από όλα.
Όποιος δεν το καταλαβαίνει
και πάει με το σταυρό στο χέρι,
απλά δεν επιβιώνει.

Να μου το θυμηθείτε (και πείτε από Τρίτη όσοι είστε σε Λύκεια, ΕΠΑΛ):
Για άλλη 1 φορά "θα τα βρούμε μεταξύ μας" (με το γνωστό τρόπο)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:05:51 μμ »
Τι να πω.. δεν έτυχε (και δεν ήθελα) ποτέ να πάρω μούφα αναρρωτική, για αυτό ρώτησα (καθαρά θεωρητικά και από περιέργεια).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:09:45 μμ »
anyname, δεν καταλαβαίνω ακριβώς το ύφος σου... Πάντως εγώ δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση... (1,2)
Συνάδελφος που πήρε στη δδε οργανικής του να ρωτήσει έτσι του είπαν... τώρα δεν έχει νόημα πω σε ποια δδε γιατί κάθε δδε λειτουργεί διαφορετικά από τη στιγμή που  *δεν υπάρχει σαφής διευκρίνηση από το Υπουργείο και άρα ο κάθε ενδιαφερόμενος, φαντάζομαι, θα σηκώσει το χεράκι του να πάρει τηλ  στη δδε του να ρωτήσει τι θα κάνει (3,4). Σε ποιον νόμο αναφέρεσαι; Κρίνω με βάση την ανακοίνωση του Υπουργείου για την παράταση μέχρι τις 4/6. Μόνο για αναπληρωτές μιλάει. όχι για αποσπασμένους. (5)
Οπότε, λογικά ανάλογα με το τι λέει η απόφαση απόσπασης και τι θα  πούνε στη δδε ή τι μπορεί να κανονίσει κάποιος  με τον δ/ντή του  (γιατί συμβαίνουν και αυτά) θα πράξει.
p.s. Να διευκρινίσω:υποθέτω, εάν κάποιος είναι αποσπασμένος στον τόπο συμφερόντων του, θα προσπαθήσει (και το λογικό είναι αυτό) να παραμείνει εκεί μέχρι τη λήξη και να υπογράψει (με φαξ) στις 4/6.
εάν όμως κάποιος όπως ο/η συνάδελφος πε0404 είναι αποσπασμένος σε άλλη πόλη για τις ανάγκες τις υπηρεσίας, δε θα προσπαθήσει να επιστρέψει στην οργανική του/της νωρίτερα;
τα είπε πολύ ωραία και ο/η συνάδελφος sapore πιο πριν

ΟΚ είσαι σαφής.

Κανένα ύφος, καμμιά αντιπαράθεση. Καθαρή αναλυτική σκέψη.

Επαναλαμβάνω ότι είμαι κατά των προφορικών ενημερώσεων. Μένω μόνο στα γραπτά (διότι μόνο αυτά μένουν).

*
Το παρέθεσα και πριν (από τον συνάδελφο mlm) αλλά δεν το πρόσεξες:

Για την ανάληψη υπηρεσίας έχει σταλεί διευκρίνιση το μεσημέρι από το Υπουργείο:
Μετά την υπ’ αριθμ. 99555/Γ2/26-6-2014 Υ.Α. με θέμα «Παράταση διδακτικού έτους στα Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια για το σχολικό έτος 2013-2014» και σε συνέχεια του υπ’ αριθμ. 95431/Δ2/20-6-2014 εγγράφου μας σχετικά με την ανάληψη υπηρεσίας των εκπαιδευτικών που  είναι αποσπασμένοι ή βρίσκονται σε υπηρεσιακή άδεια, σας ενημερώνουμε τα εξής:
Εκπαιδευτικός αποσπασμένος που υπηρετεί σε σχολείο για το οποίο έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, παραμένει στο σχολείο της απόσπασής του μέχρι 4/7 και την ίδια μέρα κάνει ανάληψη υπηρεσίας μέσω φαξ στο σχολείο της οργανικής του.
Εκπαιδευτικός αποσπασμένος που υπηρετεί σε σχολείο για το οποίο δενέχει παραταθεί το διδακτικό έτος, κάνει ανάληψη υπηρεσίας σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. 95431/Δ2/20-6-2014 έγγραφό μας στις 30/6. Αν στο σχολείο οργανικής έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, δεν υποχρεούται να υπηρετήσει αυτό το διάστημα στο σχολείο, καθώς οι ανάγκες θα καλυφθούν από τους υπηρετούντες σε αυτό.


Τώρα πάλι, αν μιλάμε για διαφορετικά πράγματα, και δεν το έχω πάρει χαμπάρι, θα φταίει η ζέστη ;D

(Υ.Γ. 4/7 και όχι 4/6  )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 07:12:17 μμ από anyname »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:18:55 μμ »
Τι να πω.. δεν έτυχε (και δεν ήθελα) ποτέ να πάρω μούφα αναρρωτική, για αυτό ρώτησα (καθαρά θεωρητικά και από περιέργεια).

Ούτε και εγώ αλλά εκεί σε φτάνουν! Δηλαδή ανακοίνωση 26/6 και δεν ξέρω πως θα γίνει μέχρι τις 30/6... δηλαδή πόσο μ...ς άνθρωποι διοικούν ... πόσο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.