*

Αποστολέας Θέμα: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ  (Αναγνώστηκε 10423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niobi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:04:40 μμ »
Γεια σας!!!! Ανελαβα ενα ιδιαιτερο στην Εκθεση Γ' Λυκειου και εινα ΤΕΕ. Εχω ξανακανει ιδιαιτερα για πανελληνιες Γ' Λυκειου στο Ενιαιο, αλλα δεν ξερω καθολου πως λειτουργει η εκθεση στο ΤΕΕ. Αν εχει διδαξει κανεις, ας μου δωσει τα φωτα του, σας παρακαλω!!!!!!!! ???ι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:59 »

Αποσυνδεδεμένος elenik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 03:25:19 μμ »
Καλησπέρα. Λίγο πριν φύγω για το φροντιστήριο σε ενημερώνω: Τα τεε έχουν 7-8 συγκεκριμένα κείμενα που είναι στην ύλη τους και μόνο σε αυτά εξετάζονται .Τα κείμενα αυτά βρίσκονται στο σχολικό βιβλίο. . Η ύλη αλλάζει εν μέρει σχεδόν κάθε χρόνο . Θα πρέπει να προμηθευτείς το σχολικό βιβλίο και να αρχίσεις επεξεργασία των κειμένων. Η δομή των θεμάτων στις πανελλήνιες είναι ίδια με εκείνη των γενικών λυκείων, μόνο που το κείμενο είναι ήδη διδαγμένο. Θα πρέπει να τους δώσεις έτοιμη περίληψη για το κάθε κείμενο, να τους εντοπίσεις συλλογιστική πορεία των παραγράφων του κάθε κειμένου αλλά και όλου του κειμένου, τρόπους ανάπτυξης των παραγράφων , δομή αυτών , τρόπους και μέσα πειθούς κ.ο.κ. Λεξιλογικές ασκήσεις (συνώνυμα, αντώνυμα, παράγωγα σύνθετα) καλό θα ήταν να τα έχεις΄έτοιμα, ενώ τα θέματα της έκθεσης είναι ΠΑΝΤΑ συναφή με τη θεματολογία των κειμένων. Γενικά είναι εύκολη η δουλειά, με την προϋπόθεση οτι ο μαθητής έχει διάθεση να διαβάσει (παπαγαλίσει) τη δουλειά που εσύ θα έχεις ετοιμάσει. Να είσαι προετοιμασμένη όμως για γκρίνια (του τύπου : είναι πολλά, δεν μπορώ να τα μάθω όλα κ.ο.κ) , αφού δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία των υποψηφίων των τεε βαριούνται φρικτά να διαβάσουν, και συνήθως δεν έχουν καμία υποδομή στην έκθεση.
Άν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια στείλε pm.Καλό απόγευμα!
αιεν αριστεύειν

Αποσυνδεδεμένος niobi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 06:52:18 μμ »
 Σ' ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!! Οι πληροφοριες σου ηταν πολυ χρησιμες. Εκανα σημερα το πρωτο μαθημα σημερα κ καταλαβα τι εννοεις για την ελλειψη υποδομης... Ουτε καν τα στοιχειωδη, οτι δηλαδη αρχιζουμε με κεφαλαιο. Μαλλον επειδη ειμαι καινουρια, σοκαρομαι... Σ' ευχαριστω πολυ κ παλι!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 690
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 02:45:07 μμ »
Μήπως μπορείτε να μου πείτε κανένα καλό βιβλίο για την Έκθεση Γ Λυκείου Τεε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:59 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 05:14:23 μμ »
Είχα κάνει ΈΚθεση Γ΄ΤΕΕ πριν πολλά χρόνια και ένα βοήθημα που ήταν εξαιρετικό ήταν του ΕΟΣΚ (εκδοτικός όμιλος συγγραφέων καθηγητών). Το είχα αγοράσει από το βιβλιοπωλείο του ομίλου Σόλωνος 100. Δεν ξέρω όμως αν έχει ανανεωθεί ώστε να ανταποκρίνεται στη νέα ύλη. Αν είσαι Αθήνα πέρνα μια βόλτα να δεις, γιατί αξίζει τον κόπο. Είχε και πολύ καλά σχεδιαγράμματα θεμάτων (βία, εκπαίδευση, προπαγάνδα, διατροφή-υποσιτισμός κτλ) που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και στο Ενιαίο Λύκειο, θεωρία κά.
Πάντως το επίπεδο των παιδιών στα ΤΕΕ είναι δραματικό. Οι περισσότεροι, όχι έκθεση, ούτε πρόταση δεν μπορουν να γράψουν σωστά. Να επιμένεις να μαθουν απέξω την περίληψη που θα τους δωσεις (να τα βάζεις να στη λένε απέξω στο επόμενο μάθημα και να τους βάζεις και τεστ μόνο με περιλήψεις για επανάληψη), γιατί έκθεση μην περιμένεις και πολλά. Να είσαι ευχαριστημένη αν δε βγουν εκτός θέματος! Οπότε δώσε βάρος στην περίληψη και στα λεξιλογικά όπως είπε και η elenik.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 07:16:52 μμ »
Το βιβλίο που αναφέρεις olgalia υπάρχει πλέον σε όλα τα βιβλιοπωλεία και θεωρείται από τα καλύτερα βοηθήματα μαζί με εκείνα των εκδόσεων ΖΗΤΗ. Τα τελευταία -τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη- τα χρησιμοποιούν πολύ και στα φροντιστήρια. Η επιλογή είναι πάντα υποκειμενική και εξαρτάται από τους στόχους που θέτει ο ίδιος ο εκπαιδευτικός για τους μαθητές του και για τον εαυτό του.
Βέβαια,οι συγγραφείς  των εκδόσεων ΖΗΤΗ -σε όλα τα φιλολογικά μαθήματα- είναι πολύ γνωστοί φιλόλογοι και υπήρξαν καθηγητές των περισσότερων σημερινών εκπαιδευτικών στην πόλη μας (εγώ για παράδειγμα είχα ως καθηγητή μου στα αρχαία το Δ.Πασχαλίδη), οπότε και η επιλογή τους γίνεται με βάση και άλλα κριτήρια...που όμως δεν αναιρούν -σε τελική ανάλυση- την αξία των ίδιων των βιβλίων τους.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 690
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 09:25:08 μμ »
Αυτό το βιβλίο περιλαμβάνει και πως γράφεις περίληψη τι πρέπει να προσέξει κάποιος
για να γράψει καλή περίληψη και τις απαντήσεις στο σχολικό βιβλίο ή έχει μόνο σχεδιαγράμματα για τις εκθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 11:10:45 μμ »
Το βιβλιο του ομιλου καθηγηων και του ΖΗΤΗ ειναι εξαιρετικα. Εγω εχω αυτα και μεταιχμιο και διδασκω οτι λενε μεσα. Ολα μαζι συνθετουν ολοκληρωμενα ολα οσα πρεπει να ξερει καποιος για να διδαξει σε ΤΕΕ. Και εχει ολοκληρες περιληψεις, σχεδιαγραμματα, θεωρια. Παρτα ολα και εισα ενταξει.

Και να ξαναρωτησω αν κανεις μπορει να μου προτεινει συνθετικα θεματα για εκθεση. Εχω ανοιξει και σχετικο τοπικ. :-*

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 04:38:57 μμ »
Ποιο είναι sirina; Δεν το πήρα είδηση. Ποιος είναι ο τίτλος του;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 08:00:41 μμ »

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2009, 02:14:46 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν πωλείται το βιβλίο έκφρασης-έκθεσης της  γ΄ τάξης τεε;;
Έριξα μια ματιά στο παιδαγωγικό ινστιτούτο αλλά δεν βρἠκα κάτι...
Θα ξεκινήσω ιδιαίτερο και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με τεε, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος Haroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 12:26:21 πμ »
 Παιδιά καλησπέρα.Γνωρίζει κανείς ποια είναι η ύλη της έκθεσης της Γ Λυκειίου των ΤΕΕ΄;Είχα κάνει ξανά μάθημα το 2005.Έχει αλλάξει το βιβλίο και η ύλη;Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος iam_almost_sofuckinhappy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:48:30 πμ »
καλημερα.Μιλας για ΕΠΑΛ ετσι?Γιατι ΤΕΕ νομιζω δεν υπαρχουν πλεον
Το βιβλιο εχει αλλαξει και ειναι το ιδιο με αυτο του γενικου λυκειου. Ξεχνα τα 7-8 κειμενα. Η υλη τους ειναι ιδια με του γενικου. Και το επιπεδο τραγικο, οποτε βγαλε συμπερασμα.....Φετος διδαξα σε επαλ γ λυκειου και εφριξα!!

Αποσυνδεδεμένος Haroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Εκθεση Γ Λυκειου ΤΕΕ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:59:08 μμ »
 Πω πω!Τι μου λες τώρα;Είναι σίγουρο αυτό iamlost έτσι;Αν είναι δυνατόν...Έβαλαν την ίδια ύλη και στα ΕΠΑΛ;Εδώ δυσκολεύονται στο Ενιαίο..Τουλάχιστον στις πανελλαδικές βάζουν ευκολότερα θέματα;Εσύ στο μάθημά σου επιλέγεις φαντάζομαι σχετικά εύκολα κείμενα ε;Αχ την πατήσαμε...Εύχομαι τουλάχιστον να μην είναι απαιτητικοί στα Θέματά τους...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 683
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.