*

Αποστολέας Θέμα: αποσπαση σε ΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 36409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIAMAN22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αποσπαση σε ΣΔΕ
« στις: Ιούλιος 04, 2014, 05:28:22 μμ »
συνάδελφοι καλησπέρα. ηθελα να ρωτησω αν ακάποιος ξερει αν μπορει δάσκαλος να αποσπασθεί στα ΣΔΕ ώστε να διδάξει π.χ. Ελληνικη Γλώσσα. μέχρι τώρα ήξερα ότι στα Σδε υπηρετούσαν μόνο εκπ. Δ/θμιας. φέτος η προκύρηξη αναφ΄ρει και εκπ. Α/θμιας. μήπως όμως εννοεί μόνο καθηγητές ειδικοτήτων της Α/θμιας; επίσης να αναφ΄ρω ότι έχω και δεύτερο πτυχίο φιλολόγου (συγκεκριμένα Ιστορίας και Εθνολογίας, που θεωρείται ΠΕ02 από τον ΑΣΕΠ), αλλά επισημα δεν εχω δεύτερη ειδικότητα. αν κάποιο γνωρίζει ας απαντήει για να μη στέλνω άδικα τη χαρτούρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:35:27 »

Αποσυνδεδεμένος pipis82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2014, 06:13:22 μμ »
αναγνωρίζεις την δεύτερη ειδικότητα με πράξη απυσδε και μετα κάνεις με αυτη αιτηση. αν δν το έχεις κάνει άργησες. εισαι σίγουρος οτι θες να πας;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2014, 06:13:49 μμ »
Τα ΣΔΕ είναι Ββαθμια εκπαίδευση οποτε αν δεν εχεις αναγνωρισμενη δεύτερη ειδικότητα πε02 δε μπορείς να πας.Προφανώς το εκπαιδευτικοί Αβάθμιας αναφέρεται στις ειδικότητες
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος DIAMAN22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2014, 06:27:33 μμ »
πρόσφατα πήρα το δεύτερο πτυχίο οπότε δεν ε'ιχα το χρονο να το κάνω. γιατί με ρωτάς αν σίγουρα θέλω να πάω; θα ήθελα πιο πολύ σα μια διαφορετική εμπειρία. δεν είναι καλά τα πράγματα εκεί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:35:27 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 04, 2014, 06:48:49 μμ »
Υπαρχουν φανατικοί και μη, της εκπαίδευσης ενηλικων. Για μένα είναι πολύ καλυτερα απο την τυπική εκπαίδευση και έχεις και πολύ πιο ευέλικτο αναλυτικό πρόγραμμα. Το βασικό μειονέκτημα, για κάποιους είναι η απογευματινή ωρα αλλά αυτό αντισταθμίζεται απο το μειωμένο ωραριο. Και φυσικά το κλιμα και η ηθική ικανοποίηση ππυ νιώθει ο δάσκαλος πολλές φορες είναι πολλαπλάσιο της τυπικής εκπαιδευσης
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος DIAMAN22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2014, 07:26:12 μμ »
πιστεύω ότι οι δουλειά σου μάλλον θα αναγνωρίζεται περισσότερο απο συνειδητοποιημένους ανθρώπους που θυσιάζουν τον ελεύθερο χρόνο τους ή το χρόνο που θα περνούσαν με την οικογένεια τους για μια δεύτερη ευκαιρία στη μόρφωση. δυστυχώς συχνά απογοητεύομαι όχι από τα παιδάκια του δημοτικού αλλά από τους γονείς που στην πελιοψηφία τους δεν εκτιμούν την προσπάθεια σου και έχουν κάθε λογής απαιτήσεις. αυτο με κάνει να θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο! θα κάνω τη διαδικασία για τη δευτερη ειδικότητα και θα προσπαθήσω του χρόνου που θα έχω τελειώσει και το μεταπτυχιακό!

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:59:24 μμ »
καλά δεν είναι και τόσο ειδυλλιακά στα σδε, έχουν και περιστατικά μυστήρια, πχ σε εμας φέτος μαχαιρώθηκε ενας χρυσαυγίτης με έναν αλβανό, έχουμε πολλούς απεξαρτημένους και εξαρτημένους κτλ

Αποσυνδεδεμένος Ametathetos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την Μετάθεση
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 05, 2014, 01:35:40 πμ »
Τα κενά ανά ειδικότητα σε ΣΔΕ   υπάρχουν πουθενά;;

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 05, 2014, 11:31:00 πμ »
Δεν βγαίνουν κενά, μόνο περιγραφικά τα αντικείμενα π.χ.γλώσσα, ψηφιακός εγγραμματισμός κ.τ.λ. Σημειωτέον ότι είναι πού δύσκολο για κάποιον που δεν έχει προϋπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων να διεκδικήσει θέση, γιατί η συγκεκριμένη προϋπηρεσία μοριοδοτείται πολύ περισσότερο από αυτή της τυπικής εκπαίδευσης και από ότι έχω καταλάβει κανείς εκπαιδευτικός δε θέλει να φύγει από τα ΣΔΕ
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 19, 2014, 01:22:41 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα

για τα ΣΔΕ έχει βγει κάποιο αποτέλεσμα? Κάπου πήρε το μάτι μου κάτι προσωρινούς πίνακες

υπάρχει κάποια πληροφορία για το πότε βγαίνουν?

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mar_h

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2014, 01:28:38 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα

για τα ΣΔΕ έχει βγει κάποιο αποτέλεσμα? Κάπου πήρε το μάτι μου κάτι προσωρινούς πίνακες

υπάρχει κάποια πληροφορία για το πότε βγαίνουν?

ευχαριστώ
Χθες βγήκαν οι οριστικοί πίνακες αξιολόγησης εκπαιδευτικών.
Μίλησα με το αρμόδιο τμήμα στη ΓΓΔΒΜ και μου είπαν ότι είναι θέμα υπουργείου πλέον η απόφαση των αποσπάσεων.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει.
Έχω κάνει αίτηση για εκπαιδευτικός συγκεκριμένου ΣΔΕ και από τους οριστικούς πίνακες φαίνεται ότι έχω τα μόρια για τη θέση. Παράλληλα, έκανα και από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και είμαι μέσα στην πρόταση αποσπάσεων για ΠΥΣΠΕ (για το ίδιο μέρος με το ΣΔΕ).
Μπορώ να επιλέξω το ΣΔΕ, ή είναι υποχρεωτικό από τη στιγμή που βγουν πρώτα οι άλλες αποσπάσεις, να υπηρετήσω στην Πρωτοβάθμια; Μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά στην Πρωτοβάθμια, καθώς οι αποσπάσεις στα ΣΔΕ γίνονται αφού ολοκληρωθούν όλες οι άλλες και παίρνουν όποιους περισσέψουν!!!
Τι νόημα έχει τότε ο αξιολογικός πίνακας και όλη η χαρτούρα που καταθέσαμε για τα ΣΔΕ; Εγώ μπορούσα να ξέρω από πριν ότι θα πάρω απόσπαση στα ΣΔΕ για να κάνω ανάκληση στην άλλη; Όλα αυτά μου φαίνονται παράλογα!  :(

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2014, 01:39:31 μμ »
το ίδιο έπαθα και εγώ...

πήρα απόσπαση σε φορέα και παίρνω απόσπαση σίγουρα και σε ΣΔΕ και μου λένε πρέπει να πας στο πρώτο που βγήκε....

και εννοείται προτιμώ ΣΔΕ....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 02:00:08 μμ από p-p »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2014, 01:47:53 μμ »
δεν νομιζω ότι είναι το ιδιο
Άλλο φορέας, άλλο το ΠΥΣΠΕ.

mar_h,
η εντύπωση μου είναι ότι αν το θες πολύ το ΣΔΕ, μπορείς να το κυνηγήσεις. Εχεις το κουραγιο για ανακλησεις κλπ; Λόγος υπάρχει για ανάκληση που δεν ίσχυε πρωτύτερα.
(λειτουργούν βραδυνες ώρες τα ΣΔΕ, θα το ξερεις)

Αποσυνδεδεμένος mar_h

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2014, 02:02:43 μμ »
δεν νομιζω ότι είναι το ιδιο
Άλλο φορέας, άλλο το ΠΥΣΠΕ.

mar_h,
η εντύπωση μου είναι ότι αν το θες πολύ το ΣΔΕ, μπορείς να το κυνηγήσεις. Εχεις το κουραγιο για ανακλησεις κλπ; Λόγος υπάρχει για ανάκληση που δεν ίσχυε πρωτύτερα.
(λειτουργούν βραδυνες ώρες τα ΣΔΕ, θα το ξερεις)
Ναι, ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί φυσικά με ενδιαφέρει περισσότερο το ΣΔΕ. Από τη στιγμή που μετράνε προσόντα, όπως διδακτορικό, μεταπτυχιακό κλπ. στη μοριοδότηση, τι νόημα έχει να αγνοούν τους πίνακες; Φυσικά, δεν μπορούσα να μην κάνω από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, αφού και από την ΓΓΔΒΜ δεν ξέρανε αν θα γίνουν οι απαιτούμενες αποσπάσεις εκπαιδευτικών για ΣΔΕ. Το ώραριο το γνωρίζω και επειδή κάνω διδακτορικό, θα το χρειαστώ για να μπορώ να πηγαίνω κάποιες ώρες στη σχολή.
Θα προσπαθήσω να το κυνηγήσω, αν και μου φάνηκαν απόλυτοι. Ελπίζω να βγει η απόφαση για τα ΣΔΕ και να μην με έχουν αφαιρέσει, γιατί ίσως να μπορώ να βασιστώ σε αυτήν για την ανάκληση. Αν έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο, παρακαλώ ας με ενημερώσει!  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 234
Σύνολο: 235

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.