*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010  (Αναγνώστηκε 91258 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:06:38 πμ »
Διαφωνώ, καθέτως, οριζοντίως και με όποια άλλη φορά θέλετε!  :D
Υπηρετώ 4 χρόνια σε τέτοιο μέρος, σαν αυτό που περιγράφεται από τον Υπουργό. Φέτος είδα αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου να έρχονται στο σχολείο αυτό. Αυτοί οι άνθρωποι προφανώς, για να κάνουν μια τέτοια επιλογή, ήταν άνεργοι και χρειάζονταν αυτή τη θέση εργασίας.
Δε με ενδιαφέρει το αν έχει προβλήματα το Υπουργείο με τη στελέχωση αυτών των τοποθεσιών. ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΑΔΙΚΙΑ το να δίνεις τη δυνατότητα σε ανθρώπους που δεν έχουν περάσει από ΑΣΕΠ, δεν έχουν ξενιτευτεί όύτε μια φορά στη ζωή τους για να δουλέψουν να καταλαμβάνουν τη θέση ενός άλλου συναδέλφου που έχει φτύσει αίμα για να δουλέψει όλα αυτά τα χρόνια.
Θα συμφωνούσα ίσως μόνο με το εξής: αν φτάσει η σειρά κάποιου και εχει εντοπιότητα σε ένα τέτοιο μέρος -και εφόσον  υφίσταται κενό- κατά προτεραιότητα να τοποθετείται στον τόπο συμφερόντων του. Ως εκεί όμως. Αν είναι να διαλυθούν οι πίνακες για κάνουμε τα ρουσφέτια μας, εγώ λέω κατηγορηματικά όχι!
- Είμαι μόνιμος, επομένως θεωρώ ότι η γνώμη μου είναι κάπως ουδέτερη και αποστασιοποιημένη.
- Η ΟΛΜΕ θα πάρει θέση σε αυτό;
To σκεπτικό μου εδώ ακριβώς εστιάζεται. Απλά δεν εξέφρασα σωστά αυτό που ήθελα, περισσότερο επειδή κι εγώ είμαι μόνιμος και έχω επίσης ουδέτερη άποψη. Το σκεπτικό μου απλά είναι εφόσον επιλεγούν οι π.χ. 200 που έχουν σειρά να τοποθετηθούν για κάποια ειδικότητα, στη συνέχεια να εξετάζεται η εντοπιότητα (περισσότερο στα νησιά) για να είναι πιο δίκαιες οι τοποθετήσεις, δηλ. αν υπάρχουν δύο θέσεις στα Δωδεκάνησα π.χ. σε Πάτμο και Κάλυμνο και είναι δύο εκπαιδευτικοί υποψήφιοι, ένας από Πάτμο και ένας Αθηναίος, να τοποθετείται αυτός που είναι από την Πάτμο στο νησί του και ο Αθηναίος στην Κάλυμνο.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 13, 2014, 08:37:34 πμ »
To σκεπτικό μου εδώ ακριβώς εστιάζεται. Απλά δεν εξέφρασα σωστά αυτό που ήθελα, περισσότερο επειδή κι εγώ είμαι μόνιμος και έχω επίσης ουδέτερη άποψη. Το σκεπτικό μου απλά είναι εφόσον επιλεγούν οι π.χ. 200 που έχουν σειρά να τοποθετηθούν για κάποια ειδικότητα, στη συνέχεια να εξετάζεται η εντοπιότητα (περισσότερο στα νησιά) για να είναι πιο δίκαιες οι τοποθετήσεις, δηλ. αν υπάρχουν δύο θέσεις στα Δωδεκάνησα π.χ. σε Πάτμο και Κάλυμνο και είναι δύο εκπαιδευτικοί υποψήφιοι, ένας από Πάτμο και ένας Αθηναίος, να τοποθετείται αυτός που είναι από την Πάτμο στο νησί του και ο Αθηναίος στην Κάλυμνο.
και παλι αυτο ειναι αδικο.... Δηλαδη ο Αθηναιος που δηλωνει κουτακι να ειναι υπο του ντοπιου? Ελεος! Ολο βλακειες!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 13, 2014, 09:17:08 πμ »
To σκεπτικό μου εδώ ακριβώς εστιάζεται. Απλά δεν εξέφρασα σωστά αυτό που ήθελα, περισσότερο επειδή κι εγώ είμαι μόνιμος και έχω επίσης ουδέτερη άποψη. Το σκεπτικό μου απλά είναι εφόσον επιλεγούν οι π.χ. 200 που έχουν σειρά να τοποθετηθούν για κάποια ειδικότητα, στη συνέχεια να εξετάζεται η εντοπιότητα (περισσότερο στα νησιά) για να είναι πιο δίκαιες οι τοποθετήσεις, δηλ. αν υπάρχουν δύο θέσεις στα Δωδεκάνησα π.χ. σε Πάτμο και Κάλυμνο και είναι δύο εκπαιδευτικοί υποψήφιοι, ένας από Πάτμο και ένας Αθηναίος, να τοποθετείται αυτός που είναι από την Πάτμο στο νησί του και ο Αθηναίος στην Κάλυμνο.

Κατ'αρχάς καλημέρα. Αυτό που λες γίνεται ήδη στην περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί έχουν τα ίδια ακριβώς μόρια. Εκεί νομίζω δεν υπάρχει αντίρρηση από κανέναν. Αν εννοείς, βέβαια, κάποιος με λιγότερα μόρια να προηγηθεί στην τοποθέτηση της επιλογής του τότε απλά χάνει κάθε νόημα ο πίνακας αναπληρωτών, ο ΑΣΕΠ και η προϋπηρεσία. Δε μπορεί να ισοπεδωθούν όλα για την εντοπιότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2014, 09:22:26 πμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 13, 2014, 11:24:35 πμ »
χάνεται η όποια έννοια της σειράς και της όποιάς αξιοκρατίας υπήρχε... δεν είναι δυνατόν απο τους 2500 ΠΕ03 του πίνακα που δούλεψαν φέτος οι 200 περίπου ,οι υπόλοιποι 2300 να μην έβαλαν κουτάκι και να μην καλυφθηκαν οι όποιες ανάγκες στην παραμεθόριο και νησιά...
το καλό σενάριο είναι ότι ο υπουργός δεν είναι καλά πληροφορημένος για τον τρόπο πρόσληψης των αναπληρωτών...
Οι μαθηματικοί στον  Β ήταν 1795 και στον Γ 1829 σύνολο 3.624
Δούλεψαν περίπου 224 ως αναπληρωτές  και 480 σε ενισχυτική εκεί υπήρξαν κενές θέσεις.
Τα νησιά που ανέφερε ο υπουργός ανήκουν και σε διαφορετικές περιφέρειες! Δεν υπάρχει εντοπιότητα σε αυτή την περίπτωση! Τα δυσπρόσιτα ενός νομού μπορεί να έχουν ευκολότερη πρόσβαση από κάποια διπλανή περιοχή….
Μπορεί να ήταν μόνο μια δήλωση για να τους ξεφορτωθεί…. Τόσα έχουμε ακούσει από το 2010 και δεν εφαρμόστηκε τίποτα. Ίσως προετοιμάζει το έδαφος για αυτό που μας περιμένει, το κοινωνικό φροντιστήριο είχε κριτήριο την εντοπιότητα και στα προγράμματα εσπα του οαεδ υπάρχει αυτό το κριτήριο, δηλώνουμε συγκεκριμένο αριθμό θέσεων….
Μου έχουν πει πως παλιότερα οι αναπληρωτές δεν μπορούσαν να δηλώσουν ολόκληρη την Ελλάδα ισχύει αυτό?  Ίσως επειδή μάθαμε έτσι μας φαίνεται άδικο.  Αναρωτιέμαι αν υπάρχει έστω και ένας εργαζόμενος εκτός από τους αναπληρωτές που ψάχνει δουλειά οπουδήποτε για μια σύμβαση 7 μηνών χωρίς δωρεάν μεταφορά, διαμονή, διατροφή και προοπτικές. Ρέει στο αίμα μας ακόμη η ελπίδα πως κάποια μέρα θα βολευτούμε στο δημόσιο….
Κάποιοι θα χαρούν και άλλοι θα στεναχωρηθούν έτσι είναι η ζωή, όποια απόφαση και να πάρουν. Με το σημερινό σύστημα υπάρχουν πάλι αδικίες, όσοι είναι άνεργοι  βρίσκονται σε επετηρίδα όσοι δουλεύουν αδιάκοπα  δεν τους αναγνωρίζουν τα μόρια ,όσοι τώρα εργάζονται για μικρό διάστημα  έχουν αγανακτήσει γιατί δούλευαν όλα τα χρόνια και βρίσκονται σε απόγνωση με τον φόβο να γίνει η παραμικρή αλλαγή και να μείνουν άνεργοι. Δεν φαίνεται και ο ασεπ στο ορατό μέλλον. Τελικά με τόσους που θα προσλαμβάνουν κατά προτεραιότητα ποιος θα προηγείται???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 13, 2014, 12:39:14 μμ »
και παλι αυτο ειναι αδικο.... Δηλαδη ο Αθηναιος που δηλωνει κουτακι να ειναι υπο του ντοπιου? Ελεος! Ολο βλακειες!
Δεν λέω βλακείες, αλλά κάτι που θεωρώ αυτονόητο. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να συμφωνεί ή να διαφωνεί, εγώ απλά εξέφρασα μία άποψη, που μπορεί βέβαια κατά πολλούς να μην είναι και σωστή. Κανένας δεν έχει το αλάθητο.
 Δεν προσπαθώ να ξαναεξηγήσω το σκεπτικό μου , καθώς βλέπω οτι δεν γίνεται αντιληπτό. Έτσι κι αλλιώς δεν με αφορά το θέμα, απλά κλείνοντας θέλω να πω οτι η όλη τοποθέτησή μου ήταν καλοπροαίρετη και τίποτα περισσότερο. 8)
  

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 13, 2014, 01:13:52 μμ »
Εντάξει, ο υπουργός είπε μια βλακεία για ψηφοθηρικούς λόγους. Και αυτός και εμείς είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοια. Το πρόβλημα ειναι μην πάει και το κάνει.
Αν κάποιος σύμβουλος (ή κανα αλλο κομματόσκυλο) διαβάζει από εδώ και από εκεί τι λένε οι σκλάβοι, τότε θα πρέπει να συμβουλέψει τον υπουργό για περισσότερη διαφάνεια. Αν γνωρίζαμε τα κενά οι αναπληρωτές θα κάναμε και καλύτερη επιλογή στις προτιμήσεις μας. Δεν χρειάζεται ακρίβεια, κατ´ εκτιμηση! Και θα ξέραμε όλοι ποιός παει που και θα καλύπτονταν πιο καλά οι ακριτικές περιοχές ( που σιγά μην σε νοιάζει γιατι πόσους ψηφοφόρους ´εχει εκεί?) αλλά θα μου πεις με ενα ρουσφέτι παίρνεις όλο το νησί! Τελος πάντων δεν τα ξέρω αυτά εσείς είστε οι επαγγελματίες! Φανταστείτε ομως να ικανοποιούσε τους 20000 αναπληρωτές? μμμμμμ ξερογλυφεστε εεεε? ψηφαλάκια.
Αν πάλι θέλετε δικαιοσύνη και αξιοκρατία, εεε μην παρακάμπτετε τους πίνακες!
Ψψτ κύριος, υπάρχει και ουρά.....


Και ύστερα ξύπνησα σαν στη διαφήμιση  και το ταξί είχε φύγει....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2014, 01:19:33 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:09:28 μμ »

"Κάποιοι θα χαρούν και άλλοι θα στεναχωρηθούν έτσι είναι η ζωή, όποια απόφαση και να πάρουν. Με το σημερινό σύστημα υπάρχουν πάλι αδικίες"


΄Όχι καθόλου έτσι δεν είναι η ζωή που διέπεται απο κανόνες, αξιοκρατία και κυρίως κοινή λογική!Έτσι είναι η ζωή σ'αυτή εδώ τη χώρα που δεν υπάρχει σχεδιασμός και που κάθε έννοια λογικής και νομιμότητας  παραβιάζεται κατ'εξακολούθηση. Και γω αυτό αρνούμαι να το δεχτώ όπως θεωρώ θα'πρεπε να κάνουμε όλοι μας μπας και άλλάξει κάτι ποτέ....Δεν μπορεί ο κάθε υπουργός ,υφυπουργός και δεν ξέρω γω τι άλλο να κάνει ότι του καπνίσει τινάζοντας στον αέρα ζωές ανθρώπων και απλώς να λέμε έτσι είναι , τι να κάνουμε τώρα , που να τρέχουμε...Επίσης το ότι ότι και σήμερα υφίστανται αδικίες δε σημαίνει  ότι πρέπει να γίνουν και άλλες. Όταν υπάρχει μια αδικία -λέει η λογική μιας ευνονούμενης χώρας- πρέπει να  διορθώνεται και όχι να ανοίγει το δρόμο και για άλλες  νομιμοποιώντας τες

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:36:16 μμ »
     Πάντως και το θέμα της εντοπιότητας, όσο αφορά την τοποθέτηση, δεν εφαρμόζεται απ'όλες τις πρωτοβάθμιες με τον ίδιο τρόπο. Για δευτεροβάθμιες δε γνωρίζω. Έχω τύχει σε νομό, που λαμβάνει την εντοπιότητα σαν κοινωνικό κριτήριο και αυτόματα, άσχετα απ'τη σειρά του πίνακα, ο ντόπιος τοποθετείται πρώτος. Έχω τύχει και σε νομό, που όλοι, άσχετα από εντοπιότητα, τοποθετούνται σύμφωνα με τη σειρά του πίνακα (εκτός βέβαια αν υπάρχει κάποιος έγγαμος κλπ). Ποια διεύθυνση τελικά κάνει σωστά τις τοποθετήσεις σύμφωνα με τη νομοθεσία;;; Η πρώτη ή η δεύτερη; Και μάλιστα μιλάω για διευθύνσεις ίδιας περιφέρειας.
    Ας κοιτάξει λοιπόν ο Λοβέρδος να λύσει τέτοιου είδους θέματα και ας αφήσει τον τρόπο προσλήψεων ως έχει.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:42:12 μμ »
Κοιταξτε, αν είναι να μιλήσουμε για καταστρατήγηση πινάκων, θα αρχίσω να λέω πάλι για τους τρίτεκνους, που στο νησάκι μου της παραμθεορίου ήρθε τρίτεκνη με σειρά 1700+ και εγώ με σειρά 320+ 'εμεινα εκτός μέχρι τον Φλεβάρη... και επίσης δούλεψαν άτομα με σειρά 2000+ και άλλοι έμεινα εκτός με πολύ περισσότερα μόρια.... Μην βλέπουμε λοιπόν μόνο όσα βολεύουν τον καθένα.... Γιατί έλεος.....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 13, 2014, 06:02:53 μμ »
 Το ότι ο υπουργος είναι απληροφόρητος, πράγμα που φωνάζει από αυτά που λέει, είναι γεγονός. Το θέμα είναι ότι στην πιθανή προσπάθειά του για...βελτίωση της εικόνας του υπουργείου, μπορεί να φέρει καμμιά ουρανοκατέβατη διάταξη, η οποία θα δημιουργήσει πολλά περισσότερα προβλήματα από αυτά που υποτίθεται πάει να λύσει. Οι ενώσεις αναπληρωτών έχουν το λόγο. Πρέπει άμεσα με ανακοινώσεις να εξηγούν σύντομα το σύστημα προσλήψεων και τα προβλήματα, τις ανακατατάξεις και την αναξιοκρατία που θα επιφέρει κάποια τέτοια περέμβαση σε κλειδωμένους πίνακες(και σε ξεκλείδωτους...). Και καλό είναι να υπάρξουν είτε κοινές ανακοινώσεις, ή ανακοινώσεις στην ίδια γραμμή.  Η εγκύκλιος υποτίθεται ότι θα βγει αυτή την εβδομάδα. Δε νομίζω ότι κανείς από αυτούς που γνωρίζουν τον τρόπο που λειτουργεί η διαδικασία, να πιστεύει ότι η εντοπιότητα μπορεί να λύσει οποιοδήποτε προβλημα. Αντίθετα είναι κατάφορη παραβίαση της σειράς του πίνακα αναπληρωτών. Το ότι έχουν συμβεί κι άλλες παραβιάσεις, ή μπορεί να συμβαίνουν ακόμη, δε δικαιολογεί την καινούργια. Όσο για τη διαφορά των εξόδων, όποιος αναγκαστεί να νοικιάσει έχει πρακτικά τα ίδια έξοδα, είτε είναι από το δίπλα νησί, είτε από την υπόλοιπη Ελλάδα. Εκτός κι αν ο μπαρμπα-Γιάννης ο βαρκάρης θα του κουβαλάει κάθε μέρα ταπεράκι από τη Σάμο, οπότε θα γλυτώνει τα έξοδα της...λέσχης αξιωματικών (μη ρωτήσει κανείς αν έχει στο Αγαθονήσι...)

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 13, 2014, 06:54:03 μμ »
To σκεπτικό μου εδώ ακριβώς εστιάζεται. Απλά δεν εξέφρασα σωστά αυτό που ήθελα, περισσότερο επειδή κι εγώ είμαι μόνιμος και έχω επίσης ουδέτερη άποψη. Το σκεπτικό μου απλά είναι εφόσον επιλεγούν οι π.χ. 200 που έχουν σειρά να τοποθετηθούν για κάποια ειδικότητα, στη συνέχεια να εξετάζεται η εντοπιότητα (περισσότερο στα νησιά) για να είναι πιο δίκαιες οι τοποθετήσεις, δηλ. αν υπάρχουν δύο θέσεις στα Δωδεκάνησα π.χ. σε Πάτμο και Κάλυμνο και είναι δύο εκπαιδευτικοί υποψήφιοι, ένας από Πάτμο και ένας Αθηναίος, να τοποθετείται αυτός που είναι από την Πάτμο στο νησί του και ο Αθηναίος στην Κάλυμνο.

Το αυτονόητο λες, αφού αντί να μετακομίσουν δύο μπορεί να μετακομίσει ένας. Υπάρχει ένα θέμα αν ο Αθηναίος πάει εκεί με δήλωση περιοχής ή κουτάκι. Στο κουτάκι εννοείται ότι αυτό που λες είναι το σωστότερο.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 13, 2014, 06:54:49 μμ »
     Πάντως και το θέμα της εντοπιότητας, όσο αφορά την τοποθέτηση, δεν εφαρμόζεται απ'όλες τις πρωτοβάθμιες με τον ίδιο τρόπο. Για δευτεροβάθμιες δε γνωρίζω. Έχω τύχει σε νομό, που λαμβάνει την εντοπιότητα σαν κοινωνικό κριτήριο και αυτόματα, άσχετα απ'τη σειρά του πίνακα, ο ντόπιος τοποθετείται πρώτος. Έχω τύχει και σε νομό, που όλοι, άσχετα από εντοπιότητα, τοποθετούνται σύμφωνα με τη σειρά του πίνακα (εκτός βέβαια αν υπάρχει κάποιος έγγαμος κλπ). Ποια διεύθυνση τελικά κάνει σωστά τις τοποθετήσεις σύμφωνα με τη νομοθεσία;;; Η πρώτη ή η δεύτερη; Και μάλιστα μιλάω για διευθύνσεις ίδιας περιφέρειας.
    Ας κοιτάξει λοιπόν ο Λοβέρδος να λύσει τέτοιου είδους θέματα και ας αφήσει τον τρόπο προσλήψεων ως έχει.

Απ'όσο γνωρίζω ισχύεί αυτό: http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/plirofories/1208-tropos-topothethshs-anaplhrwtwn-wrwmisthiwn-se-scholeia.html

Και συγκεκριμένα "... η πρόταξη εκπαιδευτικών με εντοπιότητα θα εφαρμόζεται μόνο σε περίπτωση εκπαιδευτικών με ίδια συνολικά μορία προϋπηρεσίας ή/και επιτυχίας σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ."

Τώρα το τι κάνει η κάθε διεύθυνση για να βολέψει τους δικούς της είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 13, 2014, 07:01:01 μμ »
Το αυτονόητο λες, αφού αντί να μετακομίσουν δύο μπορεί να μετακομίσει ένας. Υπάρχει ένα θέμα αν ο Αθηναίος πάει εκεί με δήλωση περιοχής ή κουτάκι. Στο κουτάκι εννοείται ότι αυτό που λες είναι το σωστότερο.

Με συγχωρείς αλλά υποτίθεται ότι η λογική της μοριοδότησης της εντοπιότητας είναι η καλύτερη κάλυψη των κενών στα δυσπρόσιτα. Όχι η αποφυγή της ταλαιπωρίας και της μετακόμισης για τους αναπληρωτές. Αν εγώ θέλω να μετακομίσω και έχω περισσότερα μόρια είναι αυτονόητο να μείνω άνεργη γιατί έτυχε να γεννηθώ σε λάθος μέρος? Πλάκα μας κάνεις τώρα? Και με κουτάκι να δηλώσει ο άλλος να πάει, σημαίνει ότι έχει κάθε καλή διάθεση και πρόθεση να μετακομίσει και να πάει οπουδήποτε για να δουλέψει.  Η λέξη "αυτονόητο" έχει ξεφτιλιστεί τελείως μου φαίνεται.


Αναρωτιέμαι αν υπάρχει έστω και ένας εργαζόμενος εκτός από τους αναπληρωτές που ψάχνει δουλειά οπουδήποτε για μια σύμβαση 7 μηνών χωρίς δωρεάν μεταφορά, διαμονή, διατροφή και προοπτικές. Ρέει στο αίμα μας ακόμη η ελπίδα πως κάποια μέρα θα βολευτούμε στο δημόσιο….

Γνωρίζω πολλούς ανθρώπους που το καλοκαίρι μετακινούνται σε νησιά για να δουλέψουν σε ξενοδοχεία και γενικά στον τουριστικό τομέα για 5 μήνες. Δεν τους παρέχεται δωρεάν μεταφορά, διαμονή, διατροφή, ούτε προοπτικές. Πολλοί δουλεύουν 12ωρα και χωρίς καν ένσημα. Το κάνουν κι αυτοί γιατί θέλουν κι αυτοί να βολευτούν στο δημόσιο λες? Αν δεν κάνω λάθος το ποσοστό ανεργίας στη χώρα είναι γύρω στο 27%.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2014, 07:22:38 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 13, 2014, 08:02:43 μμ »
Με συγχωρείς αλλά υποτίθεται ότι η λογική της μοριοδότησης της εντοπιότητας είναι η καλύτερη κάλυψη των κενών στα δυσπρόσιτα. Όχι η αποφυγή της ταλαιπωρίας και της μετακόμισης για τους αναπληρωτές. Αν εγώ θέλω να μετακομίσω και έχω περισσότερα μόρια είναι αυτονόητο να μείνω άνεργη γιατί έτυχε να γεννηθώ σε λάθος μέρος? Πλάκα μας κάνεις τώρα? Και με κουτάκι να δηλώσει ο άλλος να πάει, σημαίνει ότι έχει κάθε καλή διάθεση και πρόθεση να μετακομίσει και να πάει οπουδήποτε για να δουλέψει.  Η λέξη "αυτονόητο" έχει ξεφτιλιστεί τελείως μου φαίνεται.


Γνωρίζω πολλούς ανθρώπους που το καλοκαίρι μετακινούνται σε νησιά για να δουλέψουν σε ξενοδοχεία και γενικά στον τουριστικό τομέα για 5 μήνες. Δεν τους παρέχεται δωρεάν μεταφορά, διαμονή, διατροφή, ούτε προοπτικές. Πολλοί δουλεύουν 12ωρα και χωρίς καν ένσημα. Το κάνουν κι αυτοί γιατί θέλουν κι αυτοί να βολευτούν στο δημόσιο λες? Αν δεν κάνω λάθος το
 ποσοστό ανεργίας στη χώρα είναι γύρω στο 27%.
+++ Συμφωνώ απόλυτα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.