*

Αποστολέας Θέμα: ανακληση μεταταξης απο διοικητικος σε εκπαιδευ με τοΝ.1824.Γινεται?  (Αναγνώστηκε 11607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Μήπως γνωριζει κανεις αν μπορει καποιος που εκανε μεταταξη απο εκπαιδευτικος σε διοικητικο με το Ν.1824,να κανει ανακληση της μεταταξης για πολυ σοβαρους λογους?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2014, 02:50:07 μμ από μαργα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Από όσο γνωρίζω γίνεται, αλλά επίσης από όσο έχω ακούσει, είναι δύσκολο και προφανώς χρονοβόρο. Προκειμένου για να μεταταχθει κάποιος από εκπαιδευτικός σε διοικητικός, η διαδικασία είναι ΚΥΣΠΕ/ΚΥΣΔΕ >και έπειτα ΚΥΣΔΙΠ. Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με έναν από τους δύο. Πάντως από το παρακάτω αρχείο, φαίνεται ότι γίνεται ...

http://www.didexan.gr/index.php/enimerosi/139-ekpaideutikoi/metataxeis/972-anaklisi-metataksis-eikosi-trion-23-dioikitikon-ypallilon
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω για την απαντηση ,υπαρχει  καποιος που  εχει κανει ανακληση (με το Ν.1824?)
γυριζω στην οργανικη μου και εχω παλι τα μορια που ειχα ή απο την αρχη παλι?

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Και άλλη απόφαση ανάκλησης μετάταξης:  https://13c79c72c6a8382e743518e7f4105ecdb086fa3f.googledrive.com/host/0B7w3-vIjW2OPT3VDTld3ZDhWaVU/2014_7750_H_Anakliseis_Metataxeon.pdf


Αν το ψάξεις, θα βρεις κι άλλες. Στην έσχατη περίπτωση επικοινώνησε για να μάθεις περισσότερα με τις εν λόγω διευθύνσεις, στις οποίες έγιναν ανακλήσεις μετατάξεων και επιστροφή των εκπαιδευτικών σε σχολείο. Καλή τύχη στην αναζήτησή σου! Να είσαι καλά!
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Ανάκληση μετάταξης σε διοικητικό κλάδο πρώην εκπαιδευτικών σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.1824/1988 επιτρέπεται για σοβαρούς λόγους (οικογενειακούς, υγείας, πλάνης περί πραγματικών γεγονότων κ.τ.λ.). Η αίτηση αποστέλλεται στη Διεύθυνση Διοικητικού, Τμήμα Β' του Υ.ΠΑΙ.Θ. μαζί με τα δικαιολογητικά. Η αίτηση περνά από το Κεντρικό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Διοικητικού Προσωπικού (Κ.Υ.Σ.ΔΙ.Π.) και διαβιβάζεται προς υπογραφή από τον Υπουργό. Ο εκπαιδευτικός επανέρχεται στο Π.Υ.Σ.Π.Ε. / Π.Υ.Σ.Δ.Ε. που ανήκε πριν τη μετάταξη με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
αγαπητε apan, τι εννοεις με οτι αυτο συνεπαγεται? εχεις δηλ. και ποινες???
οκ,καταλαβαινω οτι γυρνας στην οργανικη σου ή διαθεση οπου εισαι ,αλλα τι χάνεις?

Αποσυνδεδεμένος apan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα!
Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ κάποια ποινή.
Αναφερόμουν στην απώλεια της οργανικής στο σχολείο, καθώς ο εκπαιδευτικός που επανέρχεται στη ΔΠΕ/ΔΔΕ που ανήκε πριν τη μετάταξη χάνει την οργανική που πιθανόν είχε σε κάποιο σχολείο και τίθεται στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.
Σημειωτέον ότι μιλάμε πάντα με τα δεδομένα που ισχύουν αυτή τη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος eleni7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει τη νομοθεσία που επιτρέπει την ανάκληση της μετάταξης από δοικητικός σε εκπαιδευτικός( αναφέρομαι σε εθελοντικές αιτήσεις μετατάξεων) γιατί έχω μπερδευτεί;
Ευχαριστώ :D
 

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Δεν γνωριζω καποιο νομο,αλλα εχω την πληροφορηση οτι δεν μπορει να γινει ανακληση μεταταξης. Μπορει βεβαια να΄χω και λαθος πληροφορηση,δεν ξερω.
Παντως  ενας  γνωστος μου που ζητησε δεν πηρε για αγνωστους λογους!

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Με το ΦΕΚ 1025/01-08-2014 έγιναν κάποιες ανακλήσεις μετατάξεων.
Εν προκειμένω ικανοποιήθηκε το αίτημα συναδέλφων από τις θέσεις
Δοικητικών Υπαλλήλων που έλαβαν με μετάταξη, να επιστρέψουν
στην εκπαίδευση.

Μέχρι εδώ οκ..

Αλλά τι ακριβώς σημαίνει το ακόλουθο απόσπασμα από το ΦΕΚ..
ιδιαίτερα το σημειωμένο με έντονα γράμματα;

Παράθεση
Με την αριθμ. 8911/22−7−2014 απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, η οποία εκδόθηκε σύμφωνα,
με τις διατάξεις των άρθρων 21 και 24 του Ν. 2690/1999, της παραγράφου 11 του άρθρου 82 του Ν. 4172/2013,
της παραγράφου 2 του άρθρου 73 του Ν. 4174/2013, την αρ. 11388/9−10−2013 απόφαση του Υπουργού Παιδείας
και Θρησκευμάτων με την οποία υποχρεωτικά μετατάχτηκαν εβδομήντα ένας (71) εκπαιδευτικοί σε διοικητικούς
κλάδους στα Δ.Ι.Ε.Κ., τις υποβληθείσες αιτήσεις των διοικητικών υπαλλήλων με τις οποίες ζητούν την ανάκληση
της μετάταξης τους σε θέση διοικητικών υπαλλήλων, ανακαλείται η αρ. 11388/9−10−2013 (ΦΕΚ 1260/Γ΄/1−11−2013)
απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κατά το μέρος που αφορά στην μετάταξη των παρακάτω
υπαλλήλων σε προσωποπαγείς θέσεις κλάδου ΠΕ ΔΙΟΙΚ των Δ.Ι.Ε.Κ. ,
λόγω πλάνης ως προς τα πραγματικά πε−
ριστατικά,
ως εξής:

Α/Α ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ

[....]


Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Δεν γνωριζω καποιο νομο,αλλα εχω την πληροφορηση οτι δεν μπορει να γινει ανακληση μεταταξης. Μπορει βεβαια να΄χω και λαθος πληροφορηση,δεν ξερω.
Παντως  ενας  γνωστος μου που ζητησε δεν πηρε για αγνωστους λογους!

Μήπως δεν επικαλέστηκε πλάνη ως προς τα πραγματικά περιστατικά:o
Ας το ψάξει ο άνθρωπος λίγο. Εφόσον δίνονται ανακλήσεις, γιατί να μην το διεκδικήσει;
Το ζήτημα είναι να πληροφορηθεί τον τρόπο.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι συγκεκριμένες μετατάξεις δεν έγιναν με το Ν.1824/88. Ήταν "υποχρεωτικές" (Ν.4172/13) αλλά με αίτηση των εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις σε ΙΕΚ.
Και "λόγω πλάνης" (ωραίο καλαμπούρι αυτό) δηλαδή επειδή "φρικάρανε" έκαναν αίτηση ανάκλησης της "υποχρεωτικής" (;) μετάταξης που έγινε όμως με αίτησή τους και επιστρέφουν στις ΔΔΕ που ανήκαν πριν τη μετάταξη χωρίς να χάσουν και την οργανική θέση! Το μόνο που χάνουν είναι ο ενδιάμεσος χρόνος (ως διοικητικοί υπάλληλοι στα ΙΕΚ) ο οποίος δεν υπολογίζεται ούτε για συνολική υπηρεσία ούτε για δυσμενείς συνθήκες στις μεταθέσεις. Υπολογίζεται φυσικά για Μ.Κ.

Ελλάς το μεγαλείο σου. Δηλαδή μπορεί και κάποιος που πήρε μετάθεση να πει ότι .. να ξέρεις λόγω πλάνης θέλω να επιστρέψω εκεί που ήμουν. Ποια η διαφορά;

Δεν υπήρχε το δικαίωμα ανάκλησης στην εγκύκλιο που καλούσε τους εκπαιδευτικούς να κάνουν αίτηση. Το "λόγω πλάνης" είναι νομικός όρος. Είναι φανερό ότι το έχει αναλάβει δικηγόρος και με τις κατάλληλες "πιέσεις" από τους διοικητικούς (πρώην και νυν εκπαιδευτικούς) ... πέρασε.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Με το ΦΕΚ 1025/01-08-2014 έγιναν κάποιες ανακλήσεις μετατάξεων.
Εν προκειμένω ικανοποιήθηκε το αίτημα συναδέλφων από τις θέσεις
Δοικητικών Υπαλλήλων που έλαβαν με μετάταξη, να επιστρέψουν
στην εκπαίδευση.

Μέχρι εδώ οκ..

Αλλά τι ακριβώς σημαίνει το ακόλουθο απόσπασμα από το ΦΕΚ..
ιδιαίτερα το σημειωμένο με έντονα γράμματα;

Όλα εξαρτώνται από τον Δικηγόρο που βάζεις... Πως το έλεγαν παλιά για τις αγορές; ....Α, ναι το θυμήθηκα...ότι πληρώσεις παίρνεις... εδώ αποφυλακίζονται εγκληματίες δεν μπορεί να ανακληθεί μια μετάταξη;
Παρακαλούνται όσοι δικαιώθηκαν να μας ενημερώσουν για το κοστολόγιο... είναι δύσκολοι καιροί και θέλουμε να δούμε αν συμφέρει... ;D

ΥΓ. Τραγουδάκι θέτε? Θέτε δεν θέτε εγώ θα το παίξω... (το τραγούδι)

Σε πλάνεψε η ντόλτσε βίτα,
αυτή που λεν ζωή γλυκιά,
και κάθε μέρα κατεβαίνεις
της κοινωνίας τα σκαλιά.

Γιατί, γιατί,
αγάπη μου γλυκιά;

Με πόνο παρακολουθώ
όπως κυλάς στα σκαλοπάτια,
μα να σε σώσω δεν μπορώ
όσο και αν κλαιν τα δυο μου μάτια.
Είναι γλυκιά η ντόλτσε βίτα
που σε αιχμαλώτισε μια νύχτα.

Αν μετανιώσεις και σταθείς
στο τελευταίο σκαλοπάτι,
κοντά μου γύρνα, μην ντραπείς,
Σε συγχωρώ, γλυκιά μου αγάπη.
Παράτησε την ντόλτσε βίτα
προτού χαθείς και εσύ μια νύχτα.

Σε πλάνεψε η ντόλτσε βίτα...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Οι συγκεκριμένες μετατάξεις δεν έγιναν με το Ν.1824/88. Ήταν "υποχρεωτικές" (Ν.4172/13) αλλά με αίτηση των εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις σε ΙΕΚ.
Και "λόγω πλάνης" (ωραίο καλαμπούρι αυτό) δηλαδή επειδή "φρικάρανε" έκαναν αίτηση ανάκλησης της "υποχρεωτικής" (;) μετάταξης που έγινε όμως με αίτησή τους και επιστρέφουν στις ΔΔΕ που ανήκαν πριν τη μετάταξη χωρίς να χάσουν και την οργανική θέση! Το μόνο που χάνουν είναι ο ενδιάμεσος χρόνος (ως διοικητικοί υπάλληλοι στα ΙΕΚ) ο οποίος δεν υπολογίζεται ούτε για συνολική υπηρεσία ούτε για δυσμενείς συνθήκες στις μεταθέσεις. Υπολογίζεται φυσικά για Μ.Κ.

Ελλάς το μεγαλείο σου. Δηλαδή μπορεί και κάποιος που πήρε μετάθεση να πει ότι .. να ξέρεις λόγω πλάνης θέλω να επιστρέψω εκεί που ήμουν. Ποια η διαφορά;

Δεν υπήρχε το δικαίωμα ανάκλησης στην εγκύκλιο που καλούσε τους εκπαιδευτικούς να κάνουν αίτηση. Το "λόγω πλάνης" είναι νομικός όρος. Είναι φανερό ότι το έχει αναλάβει δικηγόρος και με τις κατάλληλες "πιέσεις" από τους διοικητικούς (πρώην και νυν εκπαιδευτικούς) ... πέρασε.

Εννοεί την οργανική θέση στο ΠΥΣΔΕ που άνηκαν γιατί για τα σχολεία σίγουρα την χάνουν όπως αναφέρει η διευκρίνηση για τις οριστικές τοποθετήσεις...
Εκτός αν οι ίδιοι δικηγόροι πλανέψουν ή πλανηθούν πάλι...
Της πλάνης το καγκελο... και είναι και ρουστίκ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.