*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15  (Αναγνώστηκε 379332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria rv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1736 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 02:03:56 μμ »
Με ποια κριτηρια γινεται η κατανομη;; οποιος δηλωσει πρωτος;; οποιος ηταν πιο πανω στη λιστα;; εχει σημασια αν παρουσιαστουμε τριτη η τεταρτη; και εγω ημουν σε πιο κατω θεση στον πινακα! Δεν ξερω τι γινεται!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1737 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 02:06:50 μμ »
Στη θέση 2255 είναι στον προσωρινό πίνακα πριν τις ενστάσεις. Λογικά στον οριστικό θα είναι στη 2245.

Αποσυνδεδεμένος Geo88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1738 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 09:45:34 μμ »
Με ποια κριτηρια γινεται η κατανομη;; οποιος δηλωσει πρωτος;; οποιος ηταν πιο πανω στη λιστα;; εχει σημασια αν παρουσιαστουμε τριτη η τεταρτη; και εγω ημουν σε πιο κατω θεση στον πινακα! Δεν ξερω τι γινεται!


Δεν παιζει ρολο ποια μερα παρουσιαστεις. Σου δινουν μια λιστα με τα σχολεια που υπαρχουν οι θεσεις και δηλωνεις τη σειρα προτιμησης σου. Προηγουνται οσοι εχουν εντοπιοτητα-αν υπαρχουν- και καποια αλλα κοινωνικα κριτηρια πχ εγγαμος, σκληρυνση κλπ. Αν δεν υπαρχει τιποτα απο ολα αυτα τοτε παει με τη σειρα που ειχατε στον πινακα οταν σας προσελαβαν. Οποιος ειναι πρωτος,ουσιαστικα,  εχει τη δυνατοτητα να διαλεξει σχολειο ενω ο τελευταιος παιρνει οτι περισσεψε :-p

Αποσυνδεδεμένος maria rv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1739 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 07:01:27 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Εχω αλλη μια ερωτηδη! Την τεταρτη γινεται η κατανομη και την πεμπτη παμε στο σχολειο;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος Miriam_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1740 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 07:52:18 μμ »
ακριβως! η κατανομη μπορει να γινει κ την πρωτη μερα που θα παρουσιαστεις αν παρουσιαστουν ολοι οι προσληφθεντες(λιγο δυσκολο αν ειναι πολλα ατομα). και την επομενη πας σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος maria rv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1741 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 08:00:00 μμ »
Ουτε σπιτι δηλαδη δεν προλαβαινεις να βρεις! Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση! ειναι η πρωτη φορα που παω οπως καταλαβατε! Δεν σε ενημερωνει κ κανεις! Παλι καλα που υπαρχουν και τα site!

Αποσυνδεδεμένος vvaso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1742 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 02:55:15 μμ »
Παιδιά είμαι κι εγώ μία από τους προσληφθέντες για παράλληλη στήριξη.
Όπως πολλοί άλλοι είμαι πε70 και δεν έχω καμία σχετική εμπειρία.
Γνωρίζει κανείς ποιές είναι οι αρμοδιότητες των εκπαιδευτικών παράλληλης στήριξης;
Έμαθα οτι στα διαλείμματα είσαι υποχρεωμένος να προσέχεις το παιδί και επίσης το εξής παρατραβηγμένο: δε δικαιούσαι καν να πας τουαλέτα!!!

Ξέρει κανείς κάτι;

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1743 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 03:15:21 μμ »
Υπάρχουν πολλες πληροφορίες στο site οσον αφορα την παράλληλη στήριξη αν κανεις μια αναζήτηση. Οντως στα διαλλειματα πρεπει να είσαι συνεχως μαζι με το παιδι, μπορεις τουαλέτα βεβαια να πηγαίνεις κανονικα κατα τη διάρκεια του μαθήματος σε "ήρεμες" χρονικές περιόδους. Μπορει να είσαι σχεδον συνέχεια διπλα στο παιδι, αλλα συνήθως ξεκινάς στις 8 και τελειωνεις στις 12.25 οπου το παιδι σχολαει. Τι γινεται βεβαια στα σχολεια με ΕΑΕΠ, δε το γνωριζω.. Σε καθε περίπτωση το ωραριο καθορίζεται σε συνεργασία με το διευθυντή και τους γονείς του παιδιού.

Αποσυνδεδεμένος bibibo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1744 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 04:30:04 πμ »
Να σας ρωτήσω κάτι; Σας παρακαλώ, όποιος μπορεί να μου απαντήσει υπεύθυνα. Με κάλεσαν σε αυτή τη φάση και πρέπει μέχρι την Τρίτη να παρουσιαστώ και, βέβαια, να μετακομίσω. Εγώ, εν τω μεταξύ, μόλις έχω βρει δουλειά πάνω στη διδασκαλία, παρακολουθώ και ενα μεταπτυχιακό.. Οπότε η πρώτη σκεψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι να μην το κουνήσω από εδώ που είμαι. Ωστόσο, μήπως γνωρίζει κάποιος τις συνέπειες; Παλιότερα είχα ακούσει ότι μετά το Μάρτιο μπορείς να μην αποδεχθείς τη θεση. Τι Μάρτιος τι μέσα Φλεβάρη, το ίδιο δεν έιναι; Αν δεν μπορείτε να μου πείτε, μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιον να ρωτήσω;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1745 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 01:56:47 μμ »
Δυστυχώς η νομοθεσία λεει πως δεν εχεις κυρώσεις αν δεν αναλαβεις υπηρεσία μετα τη 1η Μαρτίου καθε έτους. Επομένως καλο θα ηταν να σκεφτείς πολυ καλα πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση...
Δες εδω: http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/489-i-nomothesia-gia-ti-mi-isxy-tis-poinis-stous-anaplirotes

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1746 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:27:39 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι ΠΕ70 στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας και μόλις πήρα και την πιστοποίηση της γραφής Braille. Απ΄ότι έχω  καταλάβει δεν δικαιούμαι να κάνω αίτηση για την ειδική αγωγή λόγω έλλειψης σχετικού μεταπτυχιακού και 10μηνης προϋπηρεσίας σε δομές ΕΑΕ. Ωστόσο, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Μόνο παράλληλη στήριξη μπορούν να με πάρουν με τη γνώση της Braille; Όχι σε ειδικά σχολεία έτσι;
2. Ο μόνος τρόπος για να με πάρουν για παράλληλη στήριξη σε σχολεία γενικής είναι να εξαντληθεί ο πίνακας ειδικής αγωγής;
3. Πώς θα φαίνεται ότι κατέχω τη γνώση της γραφής Braille; Θα το δηλώσω κάπου στην αίτηση για την γενική εκπαίδευση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1747 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:18:18 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι ΠΕ70 στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας και μόλις πήρα και την πιστοποίηση της γραφής Braille. Απ΄ότι έχω  καταλάβει δεν δικαιούμαι να κάνω αίτηση για την ειδική αγωγή λόγω έλλειψης σχετικού μεταπτυχιακού και 10μηνης προϋπηρεσίας σε δομές ΕΑΕ. Ωστόσο, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Μόνο παράλληλη στήριξη μπορούν να με πάρουν με τη γνώση της Braille; Όχι σε ειδικά σχολεία έτσι;
2. Ο μόνος τρόπος για να με πάρουν για παράλληλη στήριξη σε σχολεία γενικής είναι να εξαντληθεί ο πίνακας ειδικής αγωγής;
3. Πώς θα φαίνεται ότι κατέχω τη γνώση της γραφής Braille; Θα το δηλώσω κάπου στην αίτηση για την γενική εκπαίδευση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ!
Καλησπέρα και σε σενα Πάρη:).

1. Όχι
2. Αυτό ακριβώς. Αλλά και πάλι είναι εξαιρετικά δύσκολο (για να μην πω απίθανο), μιας και τόσο οι πτυχιούχοι των τμημάτων Ειδικής Αγωγής όσο και οι κάτοχοι μεταπτυχιακού στην Ειδική Αγωγή αυξάνονται χρόνο με το χρόνο.
3. Αν δεν κάνεις αίτηση για τις δομές της Ειδικής Αγωγής (πράγμα που δε μπορείς να κάνεις, καθώς δεν έχεις ούτε μεταπτυχιακό ούτε βασικό πτυχίο στην Ειδική Αγωγή) δε θα φαίνεται πουθενά. Προς το παρόν είναι απλά ένα επιπλέον προσόν, που πρακτικά όμως δε μπορεί να σου φανεί χρήσιμο.

Κι εγώ μόλις απέκτησα τη σχετική πιστοποίηση, οπότε το έχω ψάξει αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1748 στις: Ιούλιος 15, 2015, 06:59:37 πμ »
Οι προσλήψεις δασκάλων 2014-2015 ανά διεύθυνση

Διαβάστε περισσότερα:
http://xenesglosses.eu/2015/07/oi-proslixeis-daskalon-2014-2015-ana-dieuthynsi/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 247
Σύνολο: 247

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.