*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία ωρομίσθιων  (Αναγνώστηκε 176762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 01:31:42 πμ »


Και τρέχα εσύ, να πάρεις και 2ο proficiency, να αφήνεις παντού βιογραφικά, να σου έχει φύγει ήδη ένα μηνιάτικο στις βενζίνες, να κολλάς χαρτάκια, να...να...να... :P
Παράθεση


Πλακα πλακα εγω επειτα απο δυο πτυχια και ενα μεταπτυχιακο δουλευω σε ενα κεντρο ξενων γλωσσων με το proficiency και την αδεια διδασκαλιας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:27 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 01:35:07 πμ »
Πλάκα πλάκα αν δεν ήταν οι ξένες γλώσσες κι εγώ την είχα άσχημα τώρα. Εγώ αρχίζω σε λίγες μέρες σε φροντιστήριο να δουλεύω με αγγλικά και γαλλικά. Πάλι καλά να λέμε που δεν θα ζητάμε κι απ' το μπαμπά μας.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 01:39:45 πμ »
Ζηταω ομως εγω από τον άντρα μου και τον εχω τρελανει στην υπερωρια. Υπάλληλος ειναι ο ανθρωπος δεν ειναι επιχειρηματιας.

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 01:49:02 πμ »
Έχεις δίκιο, κι αυτές αυτό που ήθελαν έκαναν. Αλλά δε βαριούνται, ρε παιδιά; Πόσο ξύσιμο δηλαδή; Θα μου πεις, εδώ δε βαριέσαι άλλα κι άλλα, την καλοπέραση και το ξύσιμο θα βαρεθείς;
Όσο για το μαλλί, μη στενοχωριέσαι, ρε morgan. Όταν με το καλό μετακομίσεις από την Αφράγκου (που σου το εύχομαι ολόψυχα), θα πας στα καλύτερα και μοντέλο θα σε κάνουν!
Κι εγώ, ρε παιδιά, με τις΄ξένες γλώσσες τη βγάζω. Μ' έχει φάει το ιδιαίτερο και η αβεβαιότητα. Υπάρχει φως στο τούνελ;
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:27 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 02:11:56 πμ »
Εάν πας στην Νικολουλη  ;D ;D ;D . Τοσους εχει βρει.... Μπορει να βρει και κανενα διορισμο. Να βαλω μεσο που ο αντρας της ειναι από το χωριο μου?

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 02:33:12 πμ »
καλησπερα!
απόλυτο δικιο εχετε αν και εγω ανηκω στους τυχερους ωρομισθιους μιας και πληρωθηκα προ 15 ημερων, ΟΛΑ!

Αποσυνδεδεμένος MARIA2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 07:35:48 πμ »
Πασοκ και ΝΔ έχουν απαξιώσει τον κλάδο των εκπαιδευτικών με την ωρομισθία κι άλλα μέτρα.  Μαυρίστε τους!!!!!

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 07:44:50 μμ »
Ένας μόνιμος καθηγητής για 8 μήνες μάθημα με 84 ώρες το μήνα και σύνολο 672 euro και για 1000 euro τον μήνα μισθό παίρνει 14000 τον χρόνο μαζί με δώρα-επιδόματα.

Αν κάνουμε αναγωγή σε ωρομίσθιο αυτός αμοίβεται με 14000/672=21 euro την ώρα !!!!

Αυτή την στιγμή το μέγιστο που μπορείς να πάρεις από την δευτεροβάθμια είναι 9,2 καθαρά οπότε έχουμε ένα λόγο 2,28 πάνω στο ωρομίσθιο των μόνιμων καθηγητών.

Με άλλα λόγια κάποιος ωρομίσθιος πρέπει να δουλέψει 1532 ώρες τον χρόνο για να βγάλει τον μισθό του νεοδιόριστου καθηγητή.Δηλαδή 192 ώρες τον μήνα ή 47 ώρες την εβδομάδα !!! περίπου 9,5 ώρες την ημέρα μάθημα

Ο μέγιστος αριθμός ωρών στην δευτεροβάθμια είναι 11 ώρες οπότε ο συνολικός μισθός ενός ωρομίσθιου καθηγητή είναι 11*4*8*9,2 = 3239   
euro.

Με τα λεφτά ενός μόνιμου καθηγητή το υπουργείο μπορεί να απασχολήσει 4,5 περίπου ωρομίσθιους καθηγητές χωρίς φυσικά να τους δίνει αύξηση για τα χρόνια υπηρεσίας.

Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε ότι αποκλείεται κάποιος να πάρει 11 ώρες καταλαβαίνετε πως μειώνεται η ανεργία.



Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 09:02:38 μμ »
Ναι, καταλαβαμε και με το παραπανω τοσα χρονια!
Τυχαια νομιζεις εφηυραν την ωρομισθια?

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 09:51:29 μμ »
Ναι, αλλά τελικά διορίζεσαι έχοντας αποφύγει το διαγωνισμό, ή συμμετέχεις στο διαγωνισμό ξεκινώντας πιο μπροστά από τους άλλους.
Τυχαία γίνεται σκοτωμός για το ποιός θα πρωτοπάει ή μήπως οι υπόλοιποι δεν ξέρουν ότι τα λεφτά είναι αστεία;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 10:03:47 μμ »
Ναι, αλλά τελικά διορίζεσαι έχοντας αποφύγει το διαγωνισμό, ή συμμετέχεις στο διαγωνισμό ξεκινώντας πιο μπροστά από τους άλλους.
Τυχαία γίνεται σκοτωμός για το ποιός θα πρωτοπάει ή μήπως οι υπόλοιποι δεν ξέρουν ότι τα λεφτά είναι αστεία;

To ότι υπάρχει η ελπίδα να διοριστείς κάποια στιγμή δεν σημαίνει ότι πρέπει να ανέχεσαι τα πάντα.Γιατί τα λεφτά να είναι "αστεία" και όχι σοβαρά αντίστοιχα των μόνιμων καθηγητών ?? Την ίδια δουλειά κάνω.Γιατί να χαίρομαι που αμοίβομαι με το 1/4 του μισθού αυτών?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 02:03:34 πμ »
Aυτο που μου κανει εντυπωση δεν ειναι το καθηλωμενο ωρομισθιο γιατι τοσο ειναι και στο ιδιωτικο. Αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι οι ωρομισθιοι ειναι η μονη περιπτωση εργαζομενου στο δημοσιο που εχει χειροτερες συνθηκες απο το ιδιωτικο. Στο φροντιστηριο πληρωνομαστε κανονικα τις αργιες των Χριστουγεννων του πασχα των εθνικων εορτων, πολυτεχνειου, 3 Ιεραρχων, καθαρης δευτερας και γενικα οποιαδηποτε μερα μαθηματος χασουμε χωρις δικη μας υπαιτιοτητα. Στο δημοσιο δεν  πληρωνομαστε καμια αργια, ουτε αν χασουμε καποιο μαθημα γιατι π.χ. τα παιδια πανε πενθημερη. Νιωθω οτι ειμαι ανασφαλιστος λαθρομεταναστης που τον εκμεταλλευονται τα αφεντικα του. Ειναι δυνατον στο ιδιωτικο να απολαμβανουμε περισσοτερα προνομια απ'οτι στο δημοσιο? Επισης οι συλλογικες συμβασεις εργασιας σε ολους τους κλαδους βγαινουν επειτα απο υπογραφη και απο τις δυο πλευρες. Στα φροντιστηρια τουλαχιστον τα αντιστοιχα σωματεια της ΟΙΕΛΕ υπογραφουν τις συμβασεις. Εμας ειναι εκατο χρονια ιδιο το ωρομισθιο και αποφασιζεται και διαταζεται απο το υπουργειο χωρις καμια προσπαθεια αποδοχης του ή οχι απο εμας. Αφηστε που μενουμε απληρωτοι χρονια (βλ. ΠΔΣ) και οταν τα παρουμε δε φτανουν ουτε για 5 βιβλια. Επισης μας χρωστανε λεφτα (2004-5) που δε ξερουμε αν θα τα παρουμε. Στον ιδιωτικο τομεα , μια εβδομαδα να μεινουμε απληρωτοι μπορουμε να καταφυγουμε στην επιθεωρηση εργασιας. Συμπερασμα? Εκμεταλλευονται την αναγκη μας για τα μορια και σου λεει. Αφου εχουν αναγκη την προυπηρεσια μεχρι και τσαμπα ειναι ικανοι να δουλευουν. Ανθρωπινα και Εργασιακα Δικαιωματα Μηδεν

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 10:48:45 πμ »
Διορίστηκα με τον ΑΣΕΠ, αλλα την δεύτερη φουρνιά, οπότε την πρώτη μου δώθηκε η ευκαιρία να υπηρετήσω ως ωρομίσθια ! (2003-2004)
Το ωρομίσθιο είναι πράγματι χάλια, αλλα υπαρχει κάτι που το φτιάχνει λιγάκι. Τα λεγόμενα τρίμηνα. Είναι όμοια με αυτά που παίρνουν οι αναπληρωτές και τα παίρνεις σε τρείς δώσεις. Επίσης παίρνεις δώρο Χριστουγένων, δώρο Πάσχα, Επίδομα Αδείας και Αποζημείωση Αδείας. (τα οποια τα παίρνεις και στην ΠΔΣ). Τέλος, οταν είσαι ωρομίσθια, βάση νόμου πληρώνεσαι για το μάθημα που δεν γίνεται και δεν είναι δική σου ευθύνη. Για παράδειγμα, σας εμας έτυχε να μην γίνει μάθημα γιατί χιόνισε ( το οποιο δεν ισχύει στην ΠΔΣ).
Βέβαια σε εμάς (είμασταν 2 ωρομίσθιες στο σχολείο) ο Διευθυντής δεν ήταν ενημερωμένος για όλα τα παραπάνω και αυτό μας δημιούργησε πολλά προβλήματα. Δεν ήξερε για τα τρίμηνα, τα επιδόματα, τα δώρα τα υπολόγισε λάθος και τέλος της μέρες που χιόνισε δεν μας τις είχε περάσει ! Λάθη είχε κάνει και στον ωρομίσθιο που δούλευε στην ΠΔΣ κάποια χρόνια !

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 11:39:01 πμ »
Να συμπληρώσω, τώρα το θυμήθηκα, οτι κάποιες αργίες (Καθαρά Δευτέρα, 25 Μαρτίου κ.α.) ο ωρομίσθιος τις πληρώνεται (σε αντίθεση με ΠΔΣ). Νομίζω οτι η 17 Νοέμβρη είναι η μόνη εξαίρεση, αλλα δεν είμαι σίγουρη !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 201
Σύνολο: 206

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.