*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία ωρομίσθιων  (Αναγνώστηκε 177005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 10:06:42 πμ »
Το επίδομα τριμήνου είναι 1 ευρώ την ώρα.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:26 »

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 10:12:56 πμ »
lena98 μην το αφησετε ετσι αυτο!υπαρχουν καταστασεις που σας τις δινει η δευτεροβαθμια, και καθε μηνα σημειωνετε τις μερες και ωρες που εχετε δουλεψει.Στο τελος του μηνα, ο υπευθυνος του πρωινου ή ο διευθυντης υπογραφουν αυτην την κατασταση και εσυ την πας στην δευτεροβαθμια, για να την τσεκαρει, καθοτι και ο υπευθυνος  της πρωινης ζωνης γραφει μια δικη του κατασταση με ολους τους ωρομισθιους και την παει και αυτος στην διευθυνση.Ετσι, οι ωρες σας πρεπει να συμφωνουν.Για τα λεφτα νομιζω οτι θα πρεπει να απευθυνθεις στον υπευθυνο για τους ωρομισθιους στην δευτεροβαθμια που ανηκεις...αυτοι στελνουν τα συγκεντρωτικα χαρτια για τις μισθοδοσιες.Και ο διευθυντης σου ειναι πολυ βλακας, για να σου μιλαει ετσι...πεστου δυο λογακια που εχει και αποψη για το ποτε θα πληρωθεις!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 10:30:29 πμ »
Σίγουρα δεν πρέπει να το αφήσετε έτσι! Σήμερα με πήραν (Σάββατο 9:00 το πρωί!!!) από το τμήμα μισθοδοσίας νομού Ηρακλείου να μου πουν να ζητήσω από το σχολείο να στείλει τα χαρτιά επειγόντως τη Δευτέρα, γιατί αν δεν τα στείλει, θα κλείσει η μισθοδοσία του 2007 και δεν θα πληρωθούμε για τις ώρες που δουλέψαμε τον Δεκέμβριο. Όχι ότι με νοιάζει υπερβολικά, γιατί μόλις την Παρασκευή με κάλεσαν, δηλαδή μια εβδομάδα θα προλάβω να δουλέψω και αν, αλλά αυτό το "κλείνει η μισθοδοσία" και "θα χάσετε τα λεφτά" με τρόμαξε λίγο!
Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους τους νομούς...

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 12:14:48 μμ »
Και σε εμένα πέρσι έλειπε ο Διευθυντής και τα είχε αναλάβει η Υποδιευθύντρια .Δεν ήξερε αλλά έμαθε.Εγω προσωπικά πηγα στο τμήμα μισθοδοσίας της Β/θμιας και δήλωσα οτι ήμουνα ωρομίσθια.Στο τέλος κάθε μήνα στέλναμε τα απαραίτητα χαρτιά στην Β/θμια αφου προπληρώναμε το ΙΚΑ οι 2 ωρομίσθιες.Μετά πήγαινα στην μισθοδοσία και μου έδιναν τις μισθοδοσίες.Αυτό θα κάνω και φέτος μια και το σχολείο είναι μακριά απο την πόλη και δεν το αναλαμβάνει ο Διευθυντής του σχολείου.Τα χρήματα τα παίρναμε ανα τρίμηνο απο την εφορία ,μέσα και οι εισφορές του ΙΚΑ και τα τρίμηνα και μέχρι τον Ιούνιο τα είχαμε πάρει όλα.
lena98 εφόσον έχεις αυτό το πρόβλημα πήγαινε εσυ προσωπικά στο τμήμα μισθοδοσίας και θα σου πούν αυτοί.
Είναι κρίμα γιατι περνά ο καιρός και αυτό σημαίνει και καθυστέρηση πληρωμής

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:26 »

Αποσυνδεδεμένος petros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 01:05:55 μμ »
πόσο φόρο σας κρατάνε; εμένα μου κρατάνε 20% , έχουν κάνει μάλλον λάθος. Ο φορος στην μισθοδοσία του μηνός είναι 2 ή 10% ανάλογα με το αν εργαζεσαι  ή οχι σε αλλη δημοσια υπηρεσια(το λει και στο internet h δευτεροβαθμια βοιωτιας). Ο φορος του τριμηνου ειναι 20%. Θα πάω την δευτερα απο την διευθυνση να δω τι γινεται .

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 01:25:44 μμ »
Και σε εμένα πέρσι έλειπε ο Διευθυντής και τα είχε αναλάβει η Υποδιευθύντρια .Δεν ήξερε αλλά έμαθε.Εγω προσωπικά πηγα στο τμήμα μισθοδοσίας της Β/θμιας και δήλωσα οτι ήμουνα ωρομίσθια.Στο τέλος κάθε μήνα στέλναμε τα απαραίτητα χαρτιά στην Β/θμια αφου προπληρώναμε το ΙΚΑ οι 2 ωρομίσθιες.Μετά πήγαινα στην μισθοδοσία και μου έδιναν τις μισθοδοσίες.Αυτό θα κάνω και φέτος μια και το σχολείο είναι μακριά απο την πόλη και δεν το αναλαμβάνει ο Διευθυντής του σχολείου.Τα χρήματα τα παίρναμε ανα τρίμηνο απο την εφορία ,μέσα και οι εισφορές του ΙΚΑ και τα τρίμηνα και μέχρι τον Ιούνιο τα είχαμε πάρει όλα.
lena98 εφόσον έχεις αυτό το πρόβλημα πήγαινε εσυ προσωπικά στο τμήμα μισθοδοσίας και θα σου πούν αυτοί.
Είναι κρίμα γιατι περνά ο καιρός και αυτό σημαίνει και καθυστέρηση πληρωμής
Σ' ευχαριστώ πολύ vikoulaki για τις  πολύτιμες και κατατοπιστικές σου πληροφορίες όπως και για τις απαντήσεις σου σε προσωπικά μου μηνύματα. Δυστυχώς στο σχολείο υπάρχει πλήρη αποδιοργάνωση με ή χωρίς το διευθυντή και όταν τους μιλάς για τις μισθοδοτικές καταστάσεις σου απαντούν ότι ναι μεν αλλά υπάρχουν σοβαρότερα θέματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου.Ευτυχώς κάποιος συνάδελφος μόνιμος που είναι αποσπασμένος και συνδικαλιστής πήρε τηλ. τη διεύθυνση τον υπεύθυνο μισθοδοσίας των ωρομισθίων και του είπε την ίδια διαδικασία που περιγράφεις . Πάντως μέχρι την άλλη βδομάδα δε βλέπω δυστυχώς να γίνεται κάτι και μάλλον ότι είναι να γίνει θα γίνει τον Ιουανουάριο.....

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 10:00:20 μμ »
παντως στην ανατολικη Θεσσαλονικη τους ειχε πιασει φουρια (τρομαρα τους!!!!) να ειναι ολα τα χαρτια ετοιμα για να πληρωθουμε πριν τα Χριστουγεννα !!! Τωρα τι εκαναν, ο Θεος και η ψυχη τους!!

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 01:42:40 πμ »
πόσο φόρο σας κρατάνε; εμένα μου κρατάνε 20% , έχουν κάνει μάλλον λάθος. Ο φορος στην μισθοδοσία του μηνός είναι 2 ή 10% ανάλογα με το αν εργαζεσαι  ή οχι σε αλλη δημοσια υπηρεσια(το λει και στο internet h δευτεροβαθμια βοιωτιας). Ο φορος του τριμηνου ειναι 20%. Θα πάω την δευτερα απο την διευθυνση να δω τι γινεται .

Δυστυχως Πετρο δεν εχουν κανει λαθος. Και στη δικη μου δευτεροβαθμια ο φορος που κρατανε ειναι 20%. Το εκανα θεμα, γιατι ηξερα απο το φορουμ εδω οτι ενω αλλοι συναδελφοι εχουν ωριαια αποζημιωση μεχρι και 7,8Ε , εγω με το να κρατανε φορο 20% παιρνω 6,19Ε/ωρα. Μου ειπαν λοιπον επι λεξη τα εξης: "οντως σε αλλες δευτεροβαθμιες δεν κρατανε τοσο πολυ φορο, της ταξης του 20% αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειμαστε παρανομοι. Ο νομος λεει οτι η κρατηση φορου μπορει να ειναι ως 20%. Κι επειδη καποιες δευτεροβαθμιες βλεπουν οτι ειναι μικροι ουτως η αλλως οι μισθοι για τους ωρομισθιους, πατανε σ'αυτο το παραθυρακι του νόμου -το ως δλδ- και βαζουν λιγοτερες κρατησεις" Τους ρωταω λοιπον μετα το αυτονοητο : γιατι τοτε αφου επιτρεπεται να βαζετε μικροτερες κρατησεις, δεν το κανετε κι εσεις? Και μου απανταει, οτι αυτο ειναι θεμα των "εντελουμενων" -αν λεω και καλα τη λεξη γιατι ουτε που ξερω τι υπηρεσια ειναι αυτη- της καθε δευτεροβαθμιας, κι οτι η δικη μου δευτεροβαθμια εχει αποφασισει αυτο..
Το μεγιστο δυνατο φορο δλδ!! Λες και θα τα παρουν αυτοι!! Εχουν τη θεσουλα τους τη μονιμη, κι απλα αδιαφορουν για το πώς περνουν οι αλλοι..
Μου ειπε βεβαια, να μη με απασχολει ομως αυτο γιατι αν εχω το αφορολογητο -δηλωθεν εισοδημα δλδ μεχρι ενα συγκεκριμενο χαμηλο ποσο, που ομως δεν το θυμαμαι τωρα- τοτε στην εκκαθαριση στο τελος, θα εχω επιστροφη αυτου του ποσου των κρατησεων απο την εφορια.
Δε ρωτανε ομως αν αυτα τα 60+ ευρω λιγοτερα που θα παιρνω εγω καθε μηνα, μου ειναι αναγκαια εγκαιρως κι αν μπορω να περιμενω να παρω το συνολο τους μετα απο ενα χρονο..
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος mandola

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 12:48:02 μμ »
Μην αφήνετε τον καιρό να περνάει έτσι. Στο τέλος κάθε μήνα να υπογράφετε τις ώρες για να σταλούν στη Διεύθυνση πριν μπει ο νέος μήνας. Ο διευθυντής μπορεί να το ξεχάσει, εμείς όμως ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 02:38:30 μμ »
Πριν απο 15 μερες πληρωθηκα για Σεπτεμβριο-Οκτωβριο..Ειμαι ειδικοτητα ΠΕ19 στο Ν. Πελλας..
Ειναι καθαρα θεμα νομού. Και περισυ στον ιδιο νομο δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα..Εμπαιναν τα χρηματα ΣΧΕΤΙΚΑ στην ωρα τους..
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 04:02:28 μμ »
Μην αφήνετε τον καιρό να περνάει έτσι. Στο τέλος κάθε μήνα να υπογράφετε τις ώρες για να σταλούν στη Διεύθυνση πριν μπει ο νέος μήνας. Ο διευθυντής μπορεί να το ξεχάσει, εμείς όμως ποτέ!
O δικός μας διευθυντής όχι μόνο δεν το ξεχνάει αλλά είναι εντελώς άσχετος για τις διαδικασίες μισθοδοσίας των ωρομισθίων. Ενώ από τη δι/νση μας έχουν πει ότι κάθε μήνα θα πρέπει να υπογράφουμε για τις ώρες αυτός που εδώ και μια εβδομάδα λείπει σε αναρρωτική άδεια (και θα επιστρέψει μετά τις γιορτές )και όταν του τηλεφώνησε η υποδιευθύντρια σήμερα τι θα γίνει με μας τις ωρομίσθιες της απάντησε ότι ακόμα είναι νωρίς και θα υπογράψουμε για όλες τις ώρες τον Ιανουάριο..... και ότι θα πληρωθούμε μετά από 5 μήνες ;D Έχουμε προσληφθεί από τις 21/11 και δεν έχουμε υπογράψει ούτε για τις ώρες του Νοεμβρίου , ούτε του Α' διδακτικού τριμήνου αλλά δε θα υπογράψουμε ούτε και για το Δεκέμβρη. Εγώ όμως διαβάζω εδώ στο forum ότι σ' όλα τα υπόλοιπα σχολεία που δουλεύουν οι συνάδελφοι ωρομίσθιοι υπογράφουν κάθε μήνα και μάλιστα κάποιοι έχουν πληρωθεί. Φοβάμαι μήπως χάσω τις ώρες μου αφού ελπίζω να με καλέσουν ως αναπληρώτρια μετά τις γιορτές και δε θα έχω προλάβει να υπογράψω τίποτα. Εγώ και άλλη συνάδελφος ωρομίσθια τους προτείναμε να κάνουμε εμείς τις καταστάσεις και ούτε αυτό το δέχτηκαν.Δεν ξέρουμε πως να χειριστούμε το όλο θέμα χωρίς να έρθουμε σε ρήξη με το διευθυντή που σημειωτέον είναι ο πιο ακατάλληλος άνθρωπος γι' αυτή τη θέση.

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 01:18:36 πμ »
Σήμερα μου είπε ο διευθυντής να πάω αύριο στην διεύθυνση να πάρω τα χρήματα των ωρομισθίων, να πληρώσω τις εισφορές και επιτέλους να βάλουμε και κάτι στην τσέπη. και αγγαρείες από πάνω.
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος mandola

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 11:09:32 πμ »
lena, πάρε τηλ στη Διεύθυνση και πες τους ότι λείπει με άδεια ο διευθυντής. Κάτι πρέπει να γίνει. Μπορεί να αναλάβει η υποδιευθύντρια να τακτοποιήσει τα χαρτιά. Πρέπει να σταλούν σύντομα έτσι ώστε να διευθετηθεί το θέμα της μισθοδοσίας. Μην το αφήσεις έτσι. Αν δε νοιαστούμε εμείς, κανείς δε θα το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ωρομίσθιων
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 12:32:10 μμ »
Τη διαδικασία για τον τρόπο μισθοδοσίας των ωρομισθίων μας ενημέρωσε πως γίνεται ο υπεύθυνος μισθοδοσίας της διεύθυνσης όπως επίσης και συνάδελφοι από το forum (και τους ευχαριστώ θερμά) αλλά ο διευθυντής επιμένει ότι γίνεται με άλλο τρόπο και άντε να του γεμίσεις το κεφάλι συν του ότι λείπει με άδεια και οι υποδιευθύντριες δεν αναλαμβάνουν καμία πρωτοβουλία και ευθύνη αν δεν πάρουν την άδεια του διευθυντού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.