*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 4850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 11:35:50 πμ »
Καμαρώστε τον paradiorismeno 'συνάδελφό' σας πως διορίστηκε: από http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3080.from1189239659#new
"Διαβάζω το φόρουμ και παρατηρώ ότι υπάρχει τρομερή καχυποψία γιατί κάποια συνάδελφος διορίστηκε αμέσως ωρομίσθια. Επειδή είστε όλοι στην απ'έξω προσπαθείτε να στιγματίσετε ανθρώπους που είναι σε καλύτερη σειρά από εσάς επειδή σε μπορείτε να το χωνέψετε. Λοιπόν για να σκάσετε ακόμα περισσότερο σας λέω το εξής : ΕΙΜΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ ΣΑΝ ΠΕ19 ΜΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΣΕΛΕΤΕ). Το πως γίνεται σας αφήνω να το βρείτε μόνοι σας. Μέχρι τότε περιμένετε όλη μέρα στο τηλέφωνο μπας και σας πάρουν ωρομίσθιους σε κάνα δημοτικό. Μπορεί σε 10 χρόνια να διοριστείτε.
    Επειδή δε μπορείτε να το κάνετε εσείς τι σας φταίνε οι άλλοι που χρησιμοποιούν ότι τρόπο μπορούν και έχουν για να διοριστούν? Στην Ελλάδα είμαστε ρε.. Ξυπνάτε...."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 11:55:07 πμ »
για τη ΑΣΠΑΙΤΕ γνωριζα οτι χρειαζεται απιστευτο "δοντι"...αλλα να μην πατησει ουτε μια μερα???
Χρειαζεται εισαγγελικη παρεμβαση στη ΑΣΠΑΙΤΕ να γινει ερευνα ποσοι διοριστηκαν ετσι στα τυφλα και κατω απο ποιες συνθηκες λειτουργησαν οι Δ/νσεις της σχολης Πανελλαδικα!!

Αποσυνδεδεμένος JOANPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 10:51:36 πμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΘΕΘΗΚΑ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΕ20 ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΩΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΣΕ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΠΕΡΙΣΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 10 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΔΩ  ΚΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ 1000,00 ΕΥΡΩ (ΜΙΣΘΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ) ΚΑΙ ΑΝ ΤΙΣ ΕΠΑΙΡΝΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ 12-2 ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ. ΦΕΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΛΛΕΣ ΠΑΛΙ 2 ΩΡΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ. ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ Η ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ???? ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ???ΕΚΑΝΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΣΠΕΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ 4 ΑΤΟΜΑ , ΕΓΩ ΗΜΟΥΝΑ 6η. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ???? 

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 10:59:43 πμ »
JOANPE19 καλώς ήρθες...Κατ'αρχήν θα σε παρακαλούσα να γράφεις με πεζά...

Κοίταξε, πάνω απ'όλα εξαρτάται από το τι θέλεις εσύ και τι σου αρέσει περισσότερο...
Βλεβαια εφόσον έχεις σίγουρα τα 1000 ευρώ στην τσέπη σου χειμώνα καλοκαίρι, συνέχισε τη δουλειά όπως έκανες και πέρισυ και απλά μην παίρνεις τις 2 ώρες...

Εξάλλου ακόμη δε ξέρουμε αν γίνουν διορισμοί και πότε...Είναι ρίσκο, μιας που έχεις κάτι "σίγουρο"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος JOANPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 01:57:09 μμ »
Καλό ακούγεται αυτό που λες...   Και εγώ αυτό είχα σκεφτεί αρχικά, αλλά την προηγούμενη χρονιά που δεν τις πήρα όταν μου δώθηκε η ευκαιρία, δεν σκέφτηκα τις επιπτώσεις. Είπα σιγά 2  ώρες είναι και φέτος βρέθηκα στην έβδομη σειρά από την δεύτερη που είχα πέρυσι όταν με κάλεσαν για ωρομίσθια.Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάνω καθημερινά 100χλμ για να πάω στο σχολείο που με τοποθέτησαν ενώ πέρυσι έκανα 10χλμ. Πόσα θα πρέπει να κάνω του χρονου??? Η μήπως δεν θα κάνω καθόλου?? :'( 

Αποσυνδεδεμένος thomas_lar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 02:12:04 μμ »
Η δική μου γνώμη είναι η εξής:
1) Όπως θα είδες οι πληροφορικοί που διορίζονται πλέον είναι ελάχιστοι και φυσικά κάθε χρόνο προστίθενται κι'άλλοι που μπαίνουν
στην ουρά περιμένοντας τον διορισμό
   1.1) Αυτό προφανώς συμβαίνει διότι οι θέσεις για εμάς έχουν κλείσει και με τις υπάρχουσες συνθήκες αναμένεται να ανοίξουν σε 10-15 περίπου χρόνια που θα αρχίσουν να παίρνουν σύνταξη οι πρώτοι πληροφορικοί.
2) Για 100 χλμ που κάνεις για να πας στο σχολείο, λογικά ξοδεύεις σε βενζίνη λίγο λιγότερα απ'όσα παίρνεις από την ωριαία αντιμισθία!
3) Δεδομένου ότι προοπτικές να διοριστείς δεν έχεις (έχουμε) και λεφτά απ΄το σχολείο δεν βγάζεις γιατί να ταλαιπωρείσαι άδικα?

Γιατί λοιπόν δεν σκέφτεσαι όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι(και εγώ) πληροφορικοί πλέον?
Δηλαδή ξέχνα την απαράδεκτη κατάσταση των ολοήμερων αφιερώσου στην καριέρα σου στον ιδιωτικό τομέα και αν μετά από 15 χρόνια ξαναανοίξουν θέσεις το ξανασυζητάμε

Φιλικά
Θωμάς

Αποσυνδεδεμένος melinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 03:25:42 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΘΕΘΗΚΑ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΕ20 ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΩΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΣΕ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΠΕΡΙΣΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 10 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΔΩ  ΚΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ 1000,00 ΕΥΡΩ (ΜΙΣΘΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ) ΚΑΙ ΑΝ ΤΙΣ ΕΠΑΙΡΝΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ 12-2 ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ. ΦΕΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΛΛΕΣ ΠΑΛΙ 2 ΩΡΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ. ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ Η ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ???? ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ???ΕΚΑΝΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΣΠΕΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ 4 ΑΤΟΜΑ , ΕΓΩ ΗΜΟΥΝΑ 6η. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ???? 

Χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ πιστεύω πως δεν υπάρχει πιθανότητα να διοριστείς όσες ώρες κι αν κάνεις στα ολοήμερα. Άποψή μου είναι να κρατήσεις τις λίγες ώρες για να μη βγεις εντελώς εκτός, πάλεψε και το θέμα της ΑΣΠΑΙΤΕ και άφησε τον ιδιωτικό μόνο αν σε καλέσουν αναπληρωτή κάποτε. Αλλιώς δεν αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος toulipa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2008, 01:44:20 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, γιατί είμαι και τελείως ανενημέρωτη, επί του θέματος!
 Αν κάποιος απλά έχει τελειώσει την σχολή του (Πληροφορικής), και δεν έχει κάνει τίποτα άλλο, κάνει τα χαρτιά του για ωρομίσθιος και του τηλεφωνούν να πάει σε κάποιο/α Δημοτικά. Τί είναι καλύτερο να κάνει, όταν έχει ήδη μια δουλειά που ασχολείται την εποχή εκείνη; Να συνεχίσει τη δουλειά του και να πάει ή να μην πάει στο/α Δημοτικά, έχει νόημα να τρέχει όλη μέρα για να πάρει κάποια μόρια από όλο αυτό; θα του φανούνε πουθενά χρήσιμα;
Και κάτι άλλο ακόμα, αν υποθέσουμε ότι δείνουμε εξετάσεις στον επερχόμενο διαγωνισμό εκπαιδευτικών, πόση είναι η βάση που πρέπει να πιάσουμε, και αν την πιάσουμε αυτό θα πεί οτι διοριζόμαστε αμέσως;

Thanks

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2008, 03:27:23 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, γιατί είμαι και τελείως ανενημέρωτη, επί του θέματος!
 Αν κάποιος απλά έχει τελειώσει την σχολή του (Πληροφορικής), και δεν έχει κάνει τίποτα άλλο, κάνει τα χαρτιά του για ωρομίσθιος και του τηλεφωνούν να πάει σε κάποιο/α Δημοτικά. Τί είναι καλύτερο να κάνει, όταν έχει ήδη μια δουλειά που ασχολείται την εποχή εκείνη; Να συνεχίσει τη δουλειά του και να πάει ή να μην πάει στο/α Δημοτικά, έχει νόημα να τρέχει όλη μέρα για να πάρει κάποια μόρια από όλο αυτό; θα του φανούνε πουθενά χρήσιμα;
Και κάτι άλλο ακόμα, αν υποθέσουμε ότι δείνουμε εξετάσεις στον επερχόμενο διαγωνισμό εκπαιδευτικών, πόση είναι η βάση που πρέπει να πιάσουμε, και αν την πιάσουμε αυτό θα πεί οτι διοριζόμαστε αμέσως;

Thanks

Το καλύτερο είναι αν μπορείς να τα συνδυάσεις και τα 2. Όλων η ελπίδα είναι να μπει η πληροφορική και στα δημοτικά αλλιώς δεν υπάρχει φως...

Το ότι θα περάσεις την βάση δεν σημαίνει ότι διορίζεσαι. Εξαρτάται πόσα άτομα θα πάρουν και πόσοι ακόμη θα έχουν πιάσει την βάση   ;) 
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος JOANPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για διορισμό ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2008, 11:24:16 πμ »
HELLO ;) Μήπως ξέρει κανείς να μου πει εκτός  απο ΑΣΠΑΙΤΕ ποια είναι τα 11 μεταπτυχιακά προγράμματα που σου δίνουν πέρα απο μεταπτυχιακό τίτλο και πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας? ??? Ξέρω οτι το ένα απο τα έντεκα γίνεται απο το πανεπιστήμιο Αιγαίου στη Ρόδο.Γνωρίζει κανεις για τα υπόλοιπα 10? Στο site της alfavita αναφέρει ότι  πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας σου πρσφέρουν τα μεταπτυχιακά στις Επιστήμες της Αγωγης, χωρίς όμως να αναφέρει  συγκεκριμένα εκπαιδευτικό ίδρυμα ή τμήμα ή πρόγραμμα. Επειδή με ενδιαφερει πολύ το θέμα και δεν εχω καταφέρει να βρω άκρη ακόμα (παρόλο το ψαξιμο) αν ξέρει κάποιος πληροφορίες ή καποιο site που μπορεί να μου δώσει απαντήσεις ας μου το πει. ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.