*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2015  (Αναγνώστηκε 394546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1148 στις: Ιούνιος 18, 2015, 10:31:05 πμ »
Παιδιά, που δημοσιοποιούνται τα κενά που έδωσαν τα ΠΥΣΔΕ στο υπουργείο; Ξέρει κανείς σας;

Πώς μπορώ να κινηθώ σε περίπτωση που τον Αύγουστο δω ότι το ΠΥΣΔΕ Ιωαννίνων δίνει πχ κάποια οργανικά κενά, ένώ δεν έχει κάνει καμία μετάθεση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:34 »

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1149 στις: Ιούνιος 18, 2015, 11:28:35 πμ »
Πολυ ικανοποιητικα τα αποτελεσματα των μεταθεσεων ειδικα για τους φιλολογους. Ευγε στην πολιτικη ηγεσια του Υπουργειου Παιδειας. Οι μεταθεσεις στα διαπολιτισμικα δεν θα ανακοινωθούν;
oι μεταθέσεις στη Βόρεια Ελλάδα ήταν μόνο μεταξύ όμορων γεωγραφικών διαμερισμάτων
κανείς δεν ήρθε από μακριά, άν δεν είχε τουλάχιστον 80 μόρια
Αντίθετα σε κεντρική Ελλάδα και νότια Ελλάδα άνοιξαν πάλι κάποιες περιοχές.......
ΓΙΑ ΝΑ ΞΈΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1150 στις: Ιούνιος 18, 2015, 11:59:54 πμ »
Συγχαρητήρια σε όσους τα καταφέρατε και πήρατε την πολυπόθητη μετάθεση.

Βρε παιδιά, θέλω να ρωτήσω κάτι και ας μου απαντήσετε όσοι γνωρίζετε. Είμαι φιλόλογος και ζήτησα μετάθεση για 3 νομούς της Ηπείρου ( Γιάννενα, Πρέβεζα, Θεσπρωτία). Οι συγκεκριμένοι νομοί λοιπόν δεν πήραν ούτε έναν φιλόλογο!!!! Πέσαμε από τα σύννεφα όσοι περιμέναμε μετάθεση για εκεί. Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής : πώς είναι δυνατόν να μην έχει δοθεί ούτε ένα κενό φιλολόγων για τους νομούς αυτούς; Επίσης, ανακοινώνονται κάπου τα κενά; Αν ναι, που; Και αν όχι, γιατί δεν ανακοινώνονται;;;; Να ξέρουμε τουλάχιστον από πριν πως δεν θα πάρουμε μετάθεση και να μην κάνουμε όνειρα θερινής νυκτός!!!!

Θα σου απάντήσω με βάση τα περυσινά δεδομένα. Μετά την αύξηση ωραρίου, στην Πρέβεζα βρέθηκαν 5 φιλόλογοι χωρίς καθόλου ωράριο. Οι 3 πήγαν στην ΔΔΕ και οι δύο πήραν υποχρεωτική (!!!) απόσπαση για Άρτα. Άρα μάλλον δεν υπάρχουν κένα οργανικά (ούτε καν κενά). Ξέρω ότι υπήρχαν κάποιες συνταξιοδοτήσεις, απλά μάλλον δεν άνοιξαν οργανικές!!!! Αλλά, μπορεί να πάρεις απόσπαση, γιατί κάποιοι φεύγουν με απόσπαση.... Για τα Γιάννενα, για πέρυσι πάντα, είχα ακούσει ότι είχαν βγει 19 φιλόλογοι χωρίς ωράριο!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Marvel3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1151 στις: Ιούνιος 18, 2015, 12:56:17 μμ »
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,στις τοποθετήσεις μετά από μετάθεση.
Μια συνάδερφος τον Νοέμβρη που καταθέσαμε τα χαρτιά για μετάθεση,δεν είχε συμπληρώσει τη διετία για την εντοποιοτητα.Η διετία συμπληρώθηκε τον Γενάρη,στις τοποθετήσεις θα μετρήσουν τα μόρια εντοπιότητας ή θα μετρήσουν του χρόνου;;

Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:34 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1152 στις: Ιούνιος 18, 2015, 01:40:19 μμ »
Παιδιά, που δημοσιοποιούνται τα κενά που έδωσαν τα ΠΥΣΔΕ στο υπουργείο; Ξέρει κανείς σας;

Πώς μπορώ να κινηθώ σε περίπτωση που τον Αύγουστο δω ότι το ΠΥΣΔΕ Ιωαννίνων δίνει πχ κάποια οργανικά κενά, ένώ δεν έχει κάνει καμία μετάθεση;

Όχι , οι αιρετοί του κάθε ΠΥΣΔΕ τα δημοσιοποιούν συνήθως .  Πάντως στο δικό μου , στην ειδικότητά μου , τήρησαν ακριβώς την εκτίμηση του ΠΥΣΔΕ . 

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1153 στις: Ιούνιος 18, 2015, 01:43:52 μμ »
Αντίστοιχη με του/της Marvel3 απορία έχω κι εγώ, παρακαλώ ας μας απαντησει όποιος ξέρει!
Συγχαρητήρια στους μετατιθέμενους, υπομονή σε όσους αναμένουν απόσπαση..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2015, 02:08:54 μμ από chriskas »

Αποσυνδεδεμένος Hart of Dixie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ09 Οικονομολόγων
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1154 στις: Ιούνιος 18, 2015, 03:00:32 μμ »
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,στις τοποθετήσεις μετά από μετάθεση.
Μια συνάδερφος τον Νοέμβρη που καταθέσαμε τα χαρτιά για μετάθεση,δεν είχε συμπληρώσει τη διετία για την εντοποιοτητα.Η διετία συμπληρώθηκε τον Γενάρη,στις τοποθετήσεις θα μετρήσουν τα μόρια εντοπιότητας ή θα μετρήσουν του χρόνου;;

Σας ευχαριστώ.

Καλησπέρα,
το ίδιο συνέβη και σε εμένα πέρσι. Το ΠΥΣΔΕ δεν υπολόγισε τα μόρια εντοπιότητας γιατί ο νόμος λέει ότι πρέπει να έχει συμπληρωθεί διετία κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης μετάθεσης...θα μετρήσουν κανονικά φέτος που ξαναζητάω οριστική τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1155 στις: Ιούνιος 18, 2015, 03:23:58 μμ »
Το ίδιο ισχύει και άμα αποκτήσεις παιδάκι μετά την ημερομηνία υποβολής αίτησης? και μετά τις 31 Δεκεμβρίου?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1156 στις: Ιούνιος 18, 2015, 03:25:07 μμ »
Οι επιλογές σχολείων, τοποθετήσεις (μαζί και οι βελτιώσεις) πότε θα γίνουν?
  

Αποσυνδεδεμένος francine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1157 στις: Ιούνιος 18, 2015, 03:27:36 μμ »
Ερώτηση σε όσους γνωρίζουν...
α) Υπάρχει πιθανότητα να προσβάλουμε την απόφαση μεταθέσεων οι θιγόμενοι εκπαιδευτικοί;;;;; ιδιαίτερα όταν είμαστε στη διάθεση ΠΥΣΔΕ επί 14 έτη, πλεονάζουμε και εφέτος μετατίθεται στην περιοχή μετάθεσης που ανήκουμε συνάδελφος με πολλά μόρια αλλά χωρίς ειδική κατηγορία για να δικαιολογείται η μετάθεση (η οποία έγινε γιατί υποτίθεται ότι υπάρχουν οργανικά κενά :o).
β) Πως μπορούμε να μάθουμε τα οργανικά κενά που έδωσε η Δ-Ε για μεταθέσεις;

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει θα ήμουν υπόχρεη.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1158 στις: Ιούνιος 18, 2015, 03:32:07 μμ »
Θα σου απάντήσω με βάση τα περυσινά δεδομένα. Μετά την αύξηση ωραρίου, στην Πρέβεζα βρέθηκαν 5 φιλόλογοι χωρίς καθόλου ωράριο. Οι 3 πήγαν στην ΔΔΕ και οι δύο πήραν υποχρεωτική (!!!) απόσπαση για Άρτα. Άρα μάλλον δεν υπάρχουν κένα οργανικά (ούτε καν κενά). Ξέρω ότι υπήρχαν κάποιες συνταξιοδοτήσεις, απλά μάλλον δεν άνοιξαν οργανικές!!!! Αλλά, μπορεί να πάρεις απόσπαση, γιατί κάποιοι φεύγουν με απόσπαση.... Για τα Γιάννενα, για πέρυσι πάντα, είχα ακούσει ότι είχαν βγει 19 φιλόλογοι χωρίς ωράριο!!!!!
Πώς γίνεται να υπάρχουν συνταξιοδοτήσεις και να μην δίνονται οργανικά κενά;;;; Εμένα μου ξενίζουν όλα αυτά........Πάντως πέρισυ ( που πάλι δεν πήρε κανείς φιλόλογος μετάθεση για Γιάννενα) ξέρω πως υπήρχαν 11 φιλόλογοι υπεράριθμοι που τοποθετήθηκαν. Αρα για φέτος δεν υπάρχουν πλέον υπεράριθμοι για να θέλουν να τους βολέψουν.

Οσο για τα κενά που τα δημοσιεύουν οι αιρετοί, όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα τίποτα.

Θεωρώ πως γίνονται πολλές ατασθαλίες. Θα το ψάξω μέχρι τέλους. Δεν μπορούν να μας κοροιδεύουν μια ζωή........Τόσα χρόνια στα βουνά για να μαζέψουμε μόρια και να μην δίνουν ούτε μία θέση σε ολόκληρο το νομό! Ντροπη..........

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1159 στις: Ιούνιος 18, 2015, 03:38:12 μμ »
Ενώ πάλι στα γιάννενα, ενώ έδειναν πλεόνασμα +19 στους φυσικούς ήθελαν και φέραν και άλλους 4! Ενω σε εσας τους φιλολόγους που τα μαθήματα είναι πενταπλάσια σε ώρες από την Φυσική, είχατε πλεόνασμα +27 και έπρεπε λένε να φύγουν και 2.
ΘΑ πω απλώς ότι ο αναπληρωτής ΔΔΕ είναι φυσικός!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝ76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1160 στις: Ιούνιος 18, 2015, 03:41:13 μμ »
Η μετάθεση ολοκληρώνεται μόλις πάρεις οργανική στη νέα περιοχή. Αν οι μετατιθέμενοι δεν πάρουν οργανικές σημαίνει ότι κακώς μετατέθηκαν και τότε θα καταλάβουμε καλύτερα και τις "εκτιμήσεις ΠΥΣΔΕ".
Και οι διορισμοι γινονται κανονικα σε οργανικα κενα. Αλλιως δεν επρεπε να γινουν. Με την ιδια λογικη οσοι συναδελφοι δεν εχουν οργανικη ανα την επικραατεια και ειναι στη διαθεση του ΠΥΣδΕ ειναι στον αερα.  Μη βγαζετε κακια καποιοι, που ανηκετε σε δυσκολες ειδικοτητες, επειδη δεν πηρατε μεταθεση.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #1161 στις: Ιούνιος 18, 2015, 03:53:54 μμ »
Αφου τακτοποιηθουν οι υπεραριθμοι, οι μετατιθεμενοι τοποθετουνται μαζι με αυτους στη Διαθεση και οσους ζητανε βελτίωση θέσης, ή κάποια από αυτές τις κατηγορίες προηγείται?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.