*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)  (Αναγνώστηκε 8856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 30, 2014, 08:10:31 μμ »
Οι έγκυες μόνο καλό κάνουν όταν παίρνουν άδεια, αδειάζει  μια θέση για νέο  αναπληρωτή!!!
Στο υπουργείο παιδείας υπάρχουν περισσότερες άδειες γιατί το ποσοστό νέων γυναικών είναι το υψηλότερο τουλάχιστον σε ορισμένες ειδικότητες.
Ξέρω περίπτωση από το υπουργείο άμυνας γυναίκα πήγε για 7 χρόνια και έχει γεννήσει 3 παιδιά πήρε άδεια 40 μέρες μετά την πρόσληψη και ήταν από πριν έγκυος  !!! Υπάρχει μια διαφορά με τις γυναίκες εκπαιδευτικούς , το υπουργείο  αναγκάζεται να καλύψει τα κενά ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν συμβαίνει αυτό…( διπλός μισθός για την ίδια θέση) κάτι σχεδιάζουν δεν τους έφτασε που αύξησαν τα όρια ηλικίας για συνταξιοδότηση, μοιράζουν πλεονάσματα, ταΐζουν αδέσποτα, ξοδεύουν χρήματα άσκοπα και τους πειράζει ο μισθός που θα δώσουν στις εγκύους.
Για να περιοριστεί το φαινόμενο το μόνο δίκαιο μέτρο είναι να μην παίρνουν μόρια όσο διαρκεί η άδεια, αν θέλουν να το τραβήξουν περισσότερο θα πρέπει να αγοράζουν τα ένσημα για το διάστημα που δεν εργάζονται ή να μην υπολογίζονται για συνταξιοδότηση.
Δεν πρέπει να παρεξηγούμε τους άνδρες  του υπουργείου παιδείας, έχουν κόμπλεξ που δεν μπορούν να γεννήσουν οι ίδιοι παιδί! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:44 »

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 30, 2014, 08:56:18 μμ »
οι πραγματικοί άντρες σέβονται και κατανοούνε τις εγκύους.
οι κομπλεξικοί, οι μισογύνηδες, όποιοι δεν δούλεψαν ποτέ ή οι … ντιντίδες μισούνε τη μητρότητα και τα δικαιώματα των γυναικών
και τέλος πάντων υφ. παιδείας ήταν ο κεδικογλου. γιατί δεν τόκανε; τώρα το θυμήθηκε που τα πράγματα δείχνουν να βελτιώνονται λίγο;

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 30, 2014, 09:07:05 μμ »
Όταν έκανες την αίτηση για μόνιμο διορισμό ήξερες τις δυσκολίες και πήρες κάθε ρίσκο προκειμένου να εξασφαλίσεις την πολυπόθητη θεσούλα στο δημόσιο. Γνώριζες τις συνθήκες που επικρατούν στις περιοχές που δήλωσες, ιδιαίτερα αυτές που είναι δυσπρόσιτες και ότι ίσως χρειαστεί να παραμείνεις εκεί πολλά χρόνια μέχρι να πάρεις τη μεταθεσή σου. Από τότε που έπιασες τη θέση, αντί να νοιάζεσαι πρωτίστως για το πώς θα την υπηρετήσεις καλύτερα και πώς θα προσφέρεις στο σχολείο και στους μαθητές σου, ένα πράγμα είναι αυτό που σε απασχολεί συνεχώς: το φευγιό... Και για να το πετύχεις, καταφεύγεις σε (συχνά, καλά προγραμματισμένες από πριν) γονικές άδειες ή άδειες για επαπειλούμενες κυήσεις, αποσπάσεις και δεν ξέρω εγώ τι άλλο μέχρι να περάσει ο καιρός και να έρθει, επιτέλους, η ώρα για την τελική κοπάνα. Τότε θα ρίξεις τη "μαύρη πέτρα" πίσω σου και θα την κάνεις από το ξερονήσι, το κατσικοχώρι ή την καταραμένη επαρχιακή πόλη...
(σημείωση: υπάρχουν και κάποιοι "ρομαντικοί" που δεν τους αφορούν τα ανωτέρω, αλλά πιστεύω ότι αυτοί είναι λίγοι)

Nα αλλαξεις nickname,να το κανεις Φαγουροσκονη.Ειναι πιο ρομαντικο

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 30, 2014, 09:30:37 μμ »
Συνάδελφοι εγώ ένα θα πω. ΕΥΤΥΧΩΣ που υπάρχουν οι άδειες στο δημόσιο και γεννιούνται παιδιά σε αυτή τη χώρα. Πριν λίγο καιρό για προσωπική στατιστική έκανα μία πρόχειρη καταγραφή, γνωστών, φίλων, γειτόνων  κλπ που βρίσκονται σε κοντινή με εμένα ηλικία (+- 5 χρόνια). Ε λοιπόν βρήκα μόνο 1 πολύτεκνο ζευγάρι και 5 τρίτεκνα ζευγάρια σε αυτή την ηλικία σε ένα σύνολο περισσότερων των 50 ατόμων ή ζευγαριών (κάποιοι παραμένουν εργένηδες ή εργένισσες). Κατά σύμπτωση το πολύτεκνο ζευγάρι ήταν ζευγάρι Δ.Υ., από τα πέντε τρίτεκνα ζευγάρια τα δύο ήταν ζευγάρια δ.υ. και στα άλλα τρία είτε ο άντρας είτε η γυναίκα ήταν επίσης δ.υ. Στους δε φίλους μου που ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες ή ιδιωτικοί υπάλληλοι περισσότεροι από τους μισούς/ές ήταν ακόμα ελεύθεροι/ες, ενώ στους παντρεμένους/ες κυριαρχούσε το ένα παιδί και σπάνια το 2ο.

Αν λοιπόν θέλουμε να βλέπουμε μακροχρόνια τι είναι θετικό για την κοινωνία μας, τότε θα έπρεπε να σκεφτούμε την επέκταση των αδειών και των δικαιωμάτων που υπάρχουν στο δημόσιο για το θέμα της εγκυμοσύνης και της τεκνοποιίας  και στον ιδιωτικό τομέα, αλλιώς πολύ σύντομα θα είμαστε μια νεκρή χώρα. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Και ναι εγώ την καταλαβαίνω τη γυναίκα που θα πάρει επ' απειλούμενη. Κατά τη γνώμη μου η άδεια, χωρίς καν επ' απειλούμενη θα έπρεπε να ξεκινάει μετά τον τρίτο μήνα.  Είναι ντροπή και μόνο που το αναφέρανε το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:44 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:11:30 μμ »
Οι έγκυες μόνο καλό κάνουν όταν παίρνουν άδεια, αδειάζει  μια θέση για νέο  αναπληρωτή!!!
Στο υπουργείο παιδείας υπάρχουν περισσότερες άδειες γιατί το ποσοστό νέων γυναικών είναι το υψηλότερο τουλάχιστον σε ορισμένες ειδικότητες.
Ξέρω περίπτωση από το υπουργείο άμυνας γυναίκα πήγε για 7 χρόνια και έχει γεννήσει 3 παιδιά πήρε άδεια 40 μέρες μετά την πρόσληψη και ήταν από πριν έγκυος  !!! Υπάρχει μια διαφορά με τις γυναίκες εκπαιδευτικούς , το υπουργείο  αναγκάζεται να καλύψει τα κενά ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν συμβαίνει αυτό…( διπλός μισθός για την ίδια θέση) κάτι σχεδιάζουν δεν τους έφτασε που αύξησαν τα όρια ηλικίας για συνταξιοδότηση, μοιράζουν πλεονάσματα, ταΐζουν αδέσποτα, ξοδεύουν χρήματα άσκοπα και τους πειράζει ο μισθός που θα δώσουν στις εγκύους.
Για να περιοριστεί το φαινόμενο το μόνο δίκαιο μέτρο είναι να μην παίρνουν μόρια όσο διαρκεί η άδεια, αν θέλουν να το τραβήξουν περισσότερο θα πρέπει να αγοράζουν τα ένσημα για το διάστημα που δεν εργάζονται ή να μην υπολογίζονται για συνταξιοδότηση.
Δεν πρέπει να παρεξηγούμε τους άνδρες  του υπουργείου παιδείας, έχουν κόμπλεξ που δεν μπορούν να γεννήσουν οι ίδιοι παιδί! ;D
Πολύ σωστές και οι δύο παρατηρήσεις!
  

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1709
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:36:56 μμ »
Στις νοσοκομες πχ λογω συνθηκων εργασιας η αδεια ξεκιναει πιο νωρις και οχι στο τελος του εβδομου που ξεκιναει για τις υπολοιπες

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:50:21 μμ »
Για να μπορέσεις να καταλάβεις το θέμα με τις επαπειλούμενες στην δημόσια εκπαίδευση πρέπει να καλύπτεις 2 προϋποθέσεις

1ο να είσαι εκπαιδευτικός
2ο να έχεις παιδί

το πρώτο χρειάζεται για να καταλάβεις ότι ο χώρος τους σχολείου είναι ότι πιο επικίνδυνο για μια εγκυμοσύνη, το δεύτερο είναι για να καταλάβεις ότι δεν θα διακυνδίνευες την ζωή του παιδιού σου και της γυναίκας σου ούτε για την εκπαίδευση ούτε για τον συνάδελφο ούτε για κανένα.

Επαπειλούμενη και ξανά επαπειλούμενη και όσοι λένε ότι δεν είναι επαπειλούμενη η δουλειά σε ένα σχολείο προφανώς δεν έχει τις παραπάνω 2 προϋποθέσεις.

Παράγοντες όπως ακριτικά νησιά, έλλειψη νοσοκομείων, γιατρών δεν τα συζητάω καν γιατί και με αυτά δεν το συζητάω καν. Όμοια για την ηλικία που κάνουν παιδί.

Συναδέλφισες το παιδί σας είναι ότι πολυτιμότερο στον κόσμο, δεν παίζουν με την ζωή του και την δική σας. Ζυγίστε τις τύψεις που θα έχετε αν πάρετε επαπειλούμενη με τις τύψεις αν δεν πάρετε και τελικά πάει στραβά.

Πρόταση μου ως λύση για να μην αναγκάζετε η εκπαιδευτικός να παίρνει επαπειλούμενη αν δεν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι θα ήταν να δίνετε άδεια αυτόματα μετά τον 3ο μήνα και έως τον 3ο μήνα μισό ωράριο και απαλλαγή από διδακτικά καθήκοντα και εφημερίες, μόνο γραφική δουλειά για τρεις ώρες στο σχολείο και σπίτι μετά.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:58:46 μμ »
Mόνο ο εκπαιδευτικός κινδυνεύει;  Για όλες τις γυναίκες που βρίσκονται σε αυτην την κατάσταση πρεπει η πολιτεια να φροντίζει. Ή θεωρείτε πως οι ντόπιες δεν είναι γυναικες; ή δεν ασχολούνται με γεωργικές ή άλλες εργασίες σε συνθηκες πολύ χειρότερες;   Μακαρι να υπήρχε σε κάθε νησι ένα Μεμόριαλ Hospital !
 Δεν χρειαζεται τόση ανάλυση για το αυτονόητο. Καποιοι μιλησαν για λύσεις που είναι προς την σωστή κατ/νση.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2014, 11:05:01 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:13:25 μμ »
Και οι γιατροί του Greys Anatomy...ε Μάρκο;  ;)

Λοιπόν...εγώ δέχομαι την επικινδυνότητα του χώρου του σχολείου....την έζησα εξάλλου από πρώτο χέρι μια και δουλεύω στην ειδική αγωγή και μάλιστα το ένα σχολείο που πήγαινα ήταν ΕΠΑΛ όπου ήθελες μια συνοδεία ΜΑΤ για να πας και επίσης είχα έναν υπερκινητικό μαθητή (ΔΕΠ-Υ) που μόνο στην προσπάθειά μου να τον έχω από κοντά κάποια στιγμή τρέμαν τα πόδια μου επί ενάμησι μήνα, αν ήμουν έγκυος δεν θα ξεπερνούσα τον 2ο μήνα μάλλον...αλλά θα υποστηρίξω κι εγώ την άποψη να πηγαίνουν σε θέσεις διοικητικές να καλύψουν κενά...όχι να στρογγυλοκάθονται!!! Η παιδική μου φίλη που είναι αποσπασμένη στα αρχεία του κράτους, ζήτησε άδεια κανονικότατα στον έβδομο μήνα...και δεν προβληματίστηκε καθόλου όταν έμαθε πως ήταν έγκυος...μου είπε πως δεν υπήρχε λόγος να σταματήσει τη δουλειά μια και ήταν δουλειά γραφείου και ήρεμη!
Ας κάνουν αυτό....όχι σπίτι τους και σουλάτσα!! Αυτά μόνο στην μπανανία!!!

ΎΓ:΄Οσο για τα σχόλια περί της έλλειψης γιατρών στα νησιά θεωρώ πως πρέπει να μετράμε τα λόγια μας γιατί προσβάλλουμε τους ανθρώπους που μένουν εκεί μόνιμα με το να το λέμε και να το ξαναλέμε με ύφος ελιτιστικό λες και μόνο εμείς αξίζουμε σωστή περίθαλψη και λες και αυτές οι γυναίκες εκεί δεν γεννάν παιδιά,αλλά κουτάβια μέσα στην κούτα!! 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2014, 11:16:56 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:16:55 μμ »
Mόνο ο εκπαιδευτικός κινδυνεύει;  Για όλες τις γυναίκες που βρίσκονται σε αυτην την κατάσταση πρεπει η πολιτεια να φροντίζει.
άρα αφού η πολιτεία δεν φροντίζει όλες τις γυναίκες να μη φροντίζει και τις γυναίκες εκπαιδευτικούς. μάλιστα

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:18:20 μμ »
άρα αφού η πολιτεία δεν φροντίζει όλες τις γυναίκες να μη φροντίζει και τις γυναίκες εκπαιδευτικούς. μάλιστα

Όχι...απλά ο Μάρκος εννοεί να μη συμμεριζόμαστε όλο το μερίδιο του πόνου αυτής της κοινωνίας!!!  ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:19:04 μμ »
άρα αφού η πολιτεία δεν φροντίζει όλες τις γυναίκες να μη φροντίζει και τις γυναίκες εκπαιδευτικούς. μάλιστα

Σοφιστίες
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Kakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:24:29 μμ »
Δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω βραδιάτικα εδώ μέσα...
Πρώτα απ' ολα κανείς δεν πρόσέβαλε τους γιατρούς κι όσους μένουν στα νησιά
Η εκπαιδευτικός όμως που θα είναι μόνη σε ξένον τόπο είναι σε σαφώς μειονεκτικότερη θέση από τους μόνιμους κατοίκους που είναι σπίτια τους με δικούς τους ανθρώπους από πάνω τους. Σιγά μην παίρνουν και την τσάπα να πάνε στο χωράφι οι άλλες! Αυτά σε άλλες δεκαετίες. Και στην τελική...γιατί να γίνεται σύγκριση; :o Το θέμα είναι οι έγκυες εκπαιδευτικοι!!!
Έλεος...

Κακίες
Η ηλικία δεν είναι ένα νούμερο τυχαίο. Η ηλικία, αλλά και όσα συνεπάγεται το πέρας της, είναι δυστυχώς μια θλιβερή πραγματικότητα που πρέπει ο καθένας να διαχειριστεί με αξιοπρέπεια

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:27:29 μμ »
Δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω βραδιάτικα εδώ μέσα...
Πρώτα απ' ολα κανείς δεν πρόσέβαλε τους γιατρούς κι όσους μένουν στα νησιά
Η εκπαιδευτικός όμως που θα είναι μόνη σε ξένον τόπο είναι σε σαφώς μειονεκτικότερη θέση από τους μόνιμους κατοίκους που είναι σπίτια τους με δικούς τους ανθρώπους από πάνω τους. Σιγά μην παίρνουν και την τσάπα να πάνε στο χωράφι οι άλλες! Αυτά σε άλλες δεκαετίες. Και στην τελική...γιατί να γίνεται σύγκριση; :o Το θέμα είναι οι έγκυες εκπαιδευτικοι!!!
Έλεος...

Κακίες


Για τους γιατρούς καστάλαβες ότι μιλούσα....;;;;;;;;;;;;;;;; Jesus!!!!  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Δεν σχολιάζω τίποτε άλλο...απαιτείται βασική αντίληψη στα λεγόμενα κάποιου για να γίνει κουβέντα!!  :o :o :o :o :o :o
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161206
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.