*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855636 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2128 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:09:30 μμ »
τι συζητάμε τώρα ιδιωτικο σχολείο δεν είχε τα θεματα των εξετασεων και το κουκούλωσαν ολοι >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2129 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:12:37 μμ »
κάποιοι γράφουν να δώσουν ξανά όλοι ΑΣΕΠ κλπ. Εφόσον είσαστε υπέρμαχοι του νόμου και πρέπει να γίνει ΑΣΕΠ (ας γίνει), τότε θα σεβαστούμε και την διάταξη που λέει , ότι έχουμε το δικαίωμα να κρατάμε επιτυχία από τους δύο τελευταίους ΑΣΕΠ. Δεν είναι δυνατόν να ξαναρχίσουμε πάλι την επιλεκτικότητα στην εφαρμογή του νόμου. Ορισμένοι ( αν όχι πολλοί ) παραμεγαλώσαμε και καταταλαιπωρηθήκαμε αυτά τα χρόνια. Πάλι αλλαγές; όχι . Εφαρμογή του γνωστού σε όλους νομικού πλαισίου ως έχει , να ξεμπλοκάρουμε σωστά κατ αρχήν και βλέπουμε στην συνέχεια και τις επιμέρους περιπτώσεις που πιθανώς να απαιτούν ( δικαίως) μια άλλη αντιμετώπιση.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2130 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:13:32 μμ »
Tι να συζητάμε...?Στην Ελλάδα πάντα υπάρχει τρόπος για τους ημέτερους...Την αξιοκρατία την ευαγγελίζονται για το λαό.Γιατί στις αποσπάσεις άφησαν το βύσμα στους φορείς?Πού είναι η αξιοκρατία τους?Άμα τη θέλουν να την εφαρμόζουν παντού.Είδα γνωστούς μου που πήραν αποσπάσεις σε φορείς χωρίς κανένα προσόν.Γιατί?Πού είναι ο κύριος υπουργός της αξιοκρατίας που βγαίνει στα κανάλια και δουλεύει για μας τους εκπαιδευτικούς?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2131 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:14:54 μμ »
Αυτά γινόταν στο παρελθόν.Τώρα τα έκοψε η Τρόικα.Και γινόταν και στον κλάδο μας.Νομίζω συζητάμε για το από δω και πέρα.Και μιλώ για μοριοδότηση με βάση τα ακαδημαϊκά προσόντα που θα την κάνει ο Ασεπ...όχι για φωτογραφικές προσλήψεις!Αν το πάρουμε έτσι ,παλιότερα γίνονταν και στημένοι διαγωνισμοί για θέσεις στο δημόσιο, που έπαιρναν τα θέματα τα δικά τους παιδιά και τα βόλευαν σε ΟΤΕ και διάφορες υπηρεσίες....ως διοικητικούς ΔΕ ή υπήρχαν και αυτοί με τα πλαστά πτυχία...που πρόσφατα είδαν το φως της δημοσιότητας.Τι να λέμε τώρα?Εγώ μιλώ για αξιολόγηση μέσω κριτηρίων και μέσω Ασεπ.Δεν το κατάλαβες.
Αυτό το μόνιμο συγχωροχάρτι που δίνεται στην Ελλάδα για κάθε φαυλότητα και ασυδοσία που έγινε, με ένα «Ε, τι να κάνουμε, έγιναν αυτά…», πραγματικά με ξεπερνά. Και με ξεπερνά γιατί δειχνει ότι κατά βάθος μυαλό δεν βάζουμε. Και γι’ αυτό θα ξαναγίνουν. Γιατί είναι αίτημα του λαού να γίνονται, και αυτό του δίνουν οι πολιτικοί του.

Όποιο σύστημα μορίων και να υπάρξει για τους διορισμούς τον εκπαιδευτικών, υπάρχουν ήδη καταχωρημένες προϋπηρεσίες αδιαφανώς αποκτηθείσες. Άρα ως προς αυτό το κριτήριο το σύστημα θα εξακολουθήσει να μπάζει. Και εξάλλου, εσύ πιο πάνω δεν στηλίτευσες το αέναο κυνήγι προσόντων και βεβαιώσεων; Ένα σύστημα αμιγούς μοριοδότησης προσόντων δεν θα το επιτείνει ακόμα περισσότερο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2132 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:20:05 μμ »
Αυτό το μόνιμο συγχωροχάρτι που δίνεται στην Ελλάδα για κάθε φαυλότητα και ασυδοσία που έγινε, με ένα «Ε, τι να κάνουμε, έγιναν αυτά…», πραγματικά με ξεπερνά. Και με ξεπερνά γιατί δειχνει ότι κατά βάθος μυαλό δεν βάζουμε. Και γι’ αυτό θα ξαναγίνουν. Γιατί είναι αίτημα του λαού να γίνονται, και αυτό του δίνουν οι πολιτικοί του.

Όποιο σύστημα μορίων και να υπάρξει για τους διορισμούς τον εκπαιδευτικών, υπάρχουν ήδη καταχωρημένες προϋπηρεσίες αδιαφανώς αποκτηθείσες. Άρα ως προς αυτό το κριτήριο το σύστημα θα εξακολουθήσει να μπάζει. Και εξάλλου, εσύ πιο πάνω δεν στηλίτευσες το αέναο κυνήγι προσόντων και βεβαιώσεων; Ένα σύστημα αμιγούς μοριοδότησης προσόντων δεν θα το επιτείνει ακόμα περισσότερο;
Εγώ δεν έδωσα συγχωροχάρτι,απλά σου εξήγησα ότι μου έφερες παραδείγματα από το παρελθόν, ενώ εγώ έκανα προτάσεις αξιοκρατικών προσλήψεων για το μέλλον.Επίσης στηλιτεύω το σύστημα που μας βάζει να κυνηγάμε μια χίμαιρα και αλλάζει κάθε δυο και τρεις για να ανακατεύει την τράπουλα...Πάνω που στήνουμε σε ένα καθεστώς, το γκρεμίζουν σκόπιμα και μας ενημερώνουν την τελευταία στγμή.Αποφασίζουν και διατάζουν....και μετά έρχονται άλλοι και τα ξαναλλάζουν...Αυτό στηλιτεύω και ξέρω πολύ καλά τι λέω.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2133 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:32:18 μμ »
Εγώ δεν έδωσα συγχωροχάρτι,απλά σου εξήγησα ότι μου έφερες παραδείγματα από το παρελθόν, ενώ εγώ έκανα προτάσεις αξιοκρατικών προσλήψεων για το μέλλον.Επίσης στηλιτεύω το σύστημα που μας βάζει να κυνηγάμε μια χίμαιρα και αλλάζει κάθε δυο και τρεις για να ανακατεύει την τράπουλα...Πάνω που στήνουμε σε ένα καθεστώς, το γκρεμίζουν σκόπιμα και μας ενημερώνουν την τελευταία στγμή.Αποφασίζουν και διατάζουν....και μετά έρχονται άλλοι και τα ξαναλλάζουν...Αυτό στηλιτεύω και ξέρω πολύ καλά τι λέω.
Δεν υπάρχει κανένα "καθεστώς" που δογματικά πρέπει να ισχύει εις το διηνεκές. Τα πράγματα αλλάζουν, εξελίσσονται, διορθώνονται, γιατί αλλάζουν οι συνθήκες και οι ανάγκες σε μία κοινωνία. Το σύστημα της επετηρίδας ήταν αρτηριοσκληρωτικό και ανούσιο, το 60-40 άφηνε μεγάλα περιθώρια διαπλοκής και πελατειακής συναλλαγής. Σωστά φύγαμε και από τα δύο. Αν ο 3848 είναι το ενδεδειγμένο σύστημα είναι μία άλλη κουβέντα, και πάντως δεν έχω πει ότι κι αυτό δεν θέλει διορθώσεις.

Και σε μία δημοκρατία δεν αποφασίζει και διατάζει κανείς. Όλες αυτές οι αποφάσεις είναι από κατ’ επανάληψη εκλεγμένους από τον λαό εκπροσώπους του. Αν ο λαός δεν παίρνει τις σωστές αποφάσεις, είναι ένα άλλο θέμα. Αλλά ούτε χούντα είναι, ούτε τυραννία όπως μας αρέσει να κλαιγόμαστε στην Ελλάδα για να καλύπτουμε τη δική μας ανοησία ως ψηφοφόροι.

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2134 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:35:26 μμ »
Δεν υπάρχει κανένα "καθεστώς" που δογματικά πρέπει να ισχύει εις το διηνεκές. Τα πράγματα αλλάζουν, εξελίσσονται, διορθώνονται, γιατί αλλάζουν οι συνθήκες και οι ανάγκες σε μία κοινωνία.

άντεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
τείπες τώρα!

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2135 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:37:11 μμ »
Εγώ δεν έδωσα συγχωροχάρτι,απλά σου εξήγησα ότι μου έφερες παραδείγματα από το παρελθόν, ενώ εγώ έκανα προτάσεις αξιοκρατικών προσλήψεων για το μέλλον.Επίσης στηλιτεύω το σύστημα που μας βάζει να κυνηγάμε μια χίμαιρα και αλλάζει κάθε δυο και τρεις για να ανακατεύει την τράπουλα...Πάνω που στήνουμε σε ένα καθεστώς, το γκρεμίζουν σκόπιμα και μας ενημερώνουν την τελευταία στγμή.Αποφασίζουν και διατάζουν....και μετά έρχονται άλλοι και τα ξαναλλάζουν...Αυτό στηλιτεύω και ξέρω πολύ καλά τι λέω.

Μπράβο σου. Την ουρά μας μας βάζουνε να κυνηγάμε!

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2136 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:38:48 μμ »
Για τα κενά σε δασκάλους και καθηγητές λίγο πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς: «Κοιτάξτε, τα κενά διαμορφώνονται, όπως έχουμε πει με ανακοινώσεις μας, σε 3 χιλιάδες. Αυτά θα φροντίσουμε να τα καλύψουμε με μέτρα, όπως η μείωση των αποσπάσεων σε σχέση με πέρσι, με μέτρα όπως η επέκταση κατά λίγο όπως αποφασίσαμε του θεσμού των παράλληλων αναθέσεων, που διευκολύνουν τα πράγματα κυρίως στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Και κατά τρίτον με ένα μέτρο το οποίο θα το ανακοινώσουμε στις επόμενες μέρες αφού το προετοιμάζουμε αυτή τη στιγμή, που διευκολύνει τα πράγματα και για το δημοτικό σχολείο και μάλιστα με μία εκπαιδευτική διαδικασία υπέρ των μαθητών.
Όμως, επειδή όλα αυτά είναι παρεμβάσεις που αφορούν το σήμερα, η μεγάλη παρέμβαση θα χρειαστεί κ. Ρογκάκο για το 2015 για του χρόνου, όπου με τα σημερινά δεδομένα και με τις συνταξιοδοτήσεις με το ρυθμό που έχουν δε θα μπορέσει το ελληνικό σχολείο να τα βγάλει πέρα.
Άρα η μόνη λύση είναι να φύγουμε από τη λογική του ένα προς δέκα για την εκπαίδευση, δηλαδή ένας να μπαίνει και δέκα να φεύγουν και να πάμε σε μία λογική εξετάσεων του ΑΣΕΠ γύρω στο Φεβρουάριο, γύρω στον Ιανουάριο ή το Δεκέμβριο, όπου μπορέσουμε να έχουμε πριν ολοκληρώσει τη διαπραγμάτευση, για 10 χιλιάδες προσλήψεις. Χωρίς 10 χιλιάδες προσλήψεις τακτικού προσωπικού δεν μπορούμε του χρόνου να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα, όποιος κι αν είναι στη θέση αυτή».
Γύρω-γύρω όλοι, στη μέση ο Ανδρέας, χέρια πόδια στη γραμμή
κι όλοι κάθονται στη γη κι ο Ανδρέας στο σκαμνί." ;D
Στο 116 http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=2s_y3pw_d_dq_y_a%3d



Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2137 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:41:49 μμ »
"Χωρίς 10 χιλιάδες προσλήψεις τακτικού προσωπικού δεν μπορούμε του χρόνου να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα.". Τουλάχιστον τελειώσαμε με το αν συμπεριελάμβανε και τους αναπληρωτές στις 10.000, αφού τόσο πολύ μας αρέσει το "τι εννοούσε ο ποιητής".

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2138 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:44:03 μμ »
"..........με ένα μέτρο το οποίο θα το ανακοινώσουμε στις επόμενες μέρες αφού το προετοιμάζουμε αυτή τη στιγμή, που διευκολύνει τα πράγματα και για το δημοτικό σχολείο και μάλιστα με μία εκπαιδευτική διαδικασία υπέρ των μαθητών."
τι θα κάνει άραγε, εχει πει βεβαια για μείωση μαθημάτων...........

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2139 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:44:41 μμ »
Πρώτη φορά βλέπω υπουργό να προτείνει στον ίδιο να κάνει ΑΣΕΠ.. Αυτός δεν αποφασίζει ; ή μήπως αποφασίζει η κυρία από το βερολίνο ;

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2140 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:47:08 μμ »
Προφανώς αν δεν εγκριθεί το 10.000 δεν γίνεται ΑΣΕΠ....

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2141 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:49:00 μμ »
Πρώτη φορά βλέπω υπουργό να προτείνει στον ίδιο να κάνει ΑΣΕΠ.. Αυτός δεν αποφασίζει ; ή μήπως αποφασίζει η κυρία από το βερολίνο ;

όχι φίλε μου αποφασίζει ο λαός, ο λαός που ψηφίζει, που κόπτεται για "αξιοκρατία", ο λαός που ψάχνει να διαμορφώσει τις υποπαραγράφους του νόμου ώστε να διοριστούν κάποιοι, να πάνε στον εξαποδώ οι υπόλοιποι, ο λαός που στηρίζει τους καθηγητάδες με τις φουσκωμένες κοιλιές που έχουνε να διορίσουνε τα φυντανάκια του χθες για να στηρίξουνε το σαθρό τους οικοδόμημα που ονομάζεται ελληνικό πανεπειστήμιο. Αυτή είναι η δημοκρατία των ηλιθίων. ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ (ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ) ΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΥ.

ρωτήστε κανά δημοσιογράφο τι καφέ έπινε να πάρουμε το φλυτζάνι να το διαβάσουμε. Τι επιστήμονες είμαστε  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.