*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855590 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 02, 2014, 08:00:50 μμ »
http://xenesglosses.eu/2014/08/217/
και αυτο το λινκ αναφερεται στο μη ξεκλειδωμα των πινακων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:16:42 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 02, 2014, 08:05:09 μμ »
Η διαφορά στα fonts στα άρθρα 4 και 5 (τόσο στο σχέδιο νόμου όσο και στην αιτιολογική του έκθεση) θα έπρεπε να προβληματίσει τον φίλο της συγκεκριμένης ιστοσελίδας...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 02, 2014, 08:13:31 μμ »
Μου κάνει εντύπωση ρε παιδιά που o εραστής του dos δεν έχει αναφέρει ΤΙΠΟΤΑ για ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, έχει κάνει τόσες συνεντεύξεις, έχει πει τόσα τόσα που τα μισά είναι μπούρδες αλλά τίποτα για ΑΣΕΠ.

Παρόλα αυτά ορισμένοι εδώ ακόμα περιμένουν ΑΣΕΠ..... ρε μπας και ο γιαλός είναι στραβός;

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 02, 2014, 08:17:19 μμ »
http://xenesglosses.eu/2014/08/217/
και αυτο το λινκ αναφερεται στο μη ξεκλειδωμα των πινακων
Δεν γράφει για το μη ξεκλείδωμα! Το λέει ξεκάθαρα, η απόφαση για το ξεκλείδωμα θα βγει από εβδομάδα. Ο υφυπουργός στις 30/7 είπε πως πάρθηκε η απόφαση για να ξεκλειδώσουν αλλά δεν έχουν αποφασίσει αν θα γίνει φέτος ή του χρόνου.
Μια περίπτωση είναι να υπάρχει διαφωνία μεταξύ τους και μια εναλλακτική είναι οι απειλές που δέχεται ο υπουργός  ;D ;D ;D ;D, θέλει να μην υπάρχει περίπτωση για προσφυγή στα δικαστήρια!
Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν νοιάζονται για εμάς και σκόπιμα καθυστερούν την απόφαση έτσι αν τελικά ανοίξουν φέτος δικαιολογημένα δεν θα υπάρχουν αναπληρωτές στα σχολεία γιατί δεν θα έχουν βγει ακόμη οι οριστικοί πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:16:42 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 02, 2014, 08:47:55 μμ »
Δεν γράφει για το μη ξεκλείδωμα! Το λέει ξεκάθαρα, η απόφαση για το ξεκλείδωμα θα βγει από εβδομάδα. Ο υφυπουργός στις 30/7 είπε πως πάρθηκε η απόφαση για να ξεκλειδώσουν αλλά δεν έχουν αποφασίσει αν θα γίνει φέτος ή του χρόνου.
Μια περίπτωση είναι να υπάρχει διαφωνία μεταξύ τους και μια εναλλακτική είναι οι απειλές που δέχεται ο υπουργός  ;D ;D ;D ;D, θέλει να μην υπάρχει περίπτωση για προσφυγή στα δικαστήρια!
Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν νοιάζονται για εμάς και σκόπιμα καθυστερούν την απόφαση έτσι αν τελικά ανοίξουν φέτος δικαιολογημένα δεν θα υπάρχουν αναπληρωτές στα σχολεία γιατί δεν θα έχουν βγει ακόμη οι οριστικοί πίνακες.
Απορω που καποιοι ακομα προσμενουν στο ξεκλειδωμα.....ξεκλειδωμα συναδελφε θα γινει μονο οταν τελειωσει η μεταβατικη με εφαρμογη του νεου νομου....δηλαδη δεν θα ειναι ξεκλειδωμα...μαλλον το φετος η του χρονου που λεει σκεφτονται ποτε θαβτελειωσουν οι διοριστεεοι 60-40.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 02, 2014, 09:39:18 μμ »
http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/ypoyrgos-se-zymvsh-to-anoigma-pinakvn-tvn-anaplhrvtvn
Οποίος δεν θέλει να ζυμώσει 10 χρόνια κοσκινίζει

εγώ ξέρω ότι από το στόμα του υπουργού βγήκε το εξής
«Με φοβίζουν κάποιοι  με τα μηνύματα που μου στέλνουν,  γι αυτό και το εξετάζω σε βάθος το θέμα πριν αποφασίσω», είπε ο κ. Λοβέρδος

όχι γιατί κάποιοι έλεγαν ότι ήταν όλα στο μυαλό του φίκου και τον λοιδορούσαν !

για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 02, 2014, 09:40:55 μμ »
εγώ ξέρω ότι από το στόμα του υπουργού βγήκε το εξής
«Με φοβίζουν κάποιοι  με τα μηνύματα που μου στέλνουν,  γι αυτό και το εξετάζω σε βάθος το θέμα πριν αποφασίσω», είπε ο κ. Λοβέρδος

όχι γιατί κάποιοι έλεγαν ότι ήταν όλα στο μυαλό του φίκου και τον λοιδορούσαν !

για να δούμε...
Φόβιτσιαρης ο υπουργός μας ......

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 02, 2014, 10:02:40 μμ »
Απορω που καποιοι ακομα προσμενουν στο ξεκλειδωμα.....ξεκλειδωμα συναδελφε θα γινει μονο οταν τελειωσει η μεταβατικη με εφαρμογη του νεου νομου....δηλαδη δεν θα ειναι ξεκλειδωμα...μαλλον το φετος η του χρονου που λεει σκεφτονται ποτε θαβτελειωσουν οι διοριστεεοι 60-40.
Απλά συνάδελφε με την εξής διαφορά : Άλλο το ξεκλείδωμα του πίνακα αναπληρωτών και άλλο του ενιαίου (διορισμών). ΑΝ επιχειρήσει να ανοίξει κάποιον πίνακα σε αυτή τη φάση θα είναι μόνο των αναπληρωτών και νομικά μπορεί να το κάνει δεν καταστρατηγεί καθόλου τον κλειδωμένο πίνακα διορισμών αυτοί που είναι να διοριστούν από εκεί ξέρουν ποιοί είναι και θα διοριστούν

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 02, 2014, 10:06:57 μμ »
εγώ ξέρω ότι από το στόμα του υπουργού βγήκε το εξής
«Με φοβίζουν κάποιοι  με τα μηνύματα που μου στέλνουν,  γι αυτό και το εξετάζω σε βάθος το θέμα πριν αποφασίσω», είπε ο κ. Λοβέρδος

όχι γιατί κάποιοι έλεγαν ότι ήταν όλα στο μυαλό του φίκου και τον λοιδορούσαν !

για να δούμε...
Δ
Φόβιτσιαρης ο υπουργός μας ......
Ασχετοσίνη θα το έλεγα εγώ, παρακολουθώντας ότι έχει πει και κάνει μέχρι τώρα ...

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 02, 2014, 10:17:31 μμ »
Το β) θα έλεγα ότι δεν το έχουν σκεφτεί και τόσο καλά υποθέτω ότι βασίζονται ότι τα σχολεία αυτά είναι συνήθως σε νησιά όπου δεν μπορείς να συμπληρώσεις στην διπλανή πόλη. Με βάση αυτό θα είναι πλήρη, μόνο ειδικότητες που είναι στις 2 βαθμίδες θα μπορούσαν να έχουν θέμα αλλά και πάλι εφόσον είναι και τα 2 σχολεία στην πινέζα λογικά θα είναι και τα 2 δυσπρόσιτα οπότε δεν νομίζω να μην πάρουν διπλασιασμό, ειδικά αφού η τοποθέτηση στο δημοτικό θα γίνει για τις ανάγκες τις υπηρεσίας.

Όταν έγραψα για πλήρη διδακτικά έτη, δεν αναφερόμουνα στην συμπλήρωση (καλά έκανες και το ανέφερες βέβαια), αλλά στο αν η υπηρέτηση θα είναι από 1/9-30/6, κάτι που ειδικά στην περίπτωση των αναπληρωτών δύσκολα συμβαίνει.

Ευχαριστώ, πάντως, που ασχολήθηκες με τις απορίες. Είσαι ο μόνος. Δεν ξέρω αν οι απαντήσεις σε αυτές είναι προφανείς στα υπόλοιπα μέλη του forum...

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 02, 2014, 10:35:48 μμ »
Σίγουρα δημιουργούνται αρκετές απορίες

πχ. τα διπλάσια μόρια μετράνε μόνο για τον νέο πίνακα που θα συνταχθεί με βάση τον 3848 αναλογικά έστω και να υπηρετήσει κάποιος αναπληρωτής 3 μήνες (δηλαδή θα πάρει 6 μόρια), δεν μετράνε στην διαδικασία μοριοδότησης μετάθεσης του σε περίπτωση που όταν διοριστεί αν δεν έχει συμπληρώσει τουλάχιστον 2 έτη σε δυσπρόσιτα (αυτό καταλαβαίνω εγώ).

αλλά για να είμαστε ακριβής :
α) αυτό που δημοσιεύθηκε είναι σχέδιο νόμου
β) στο άρθρο 4 παρ 3. αναφέρει ότι θα υπάρξουν ανάλογες ρυθμίσεις- διευκρινήσεις
οπότε ίδωμεν . . .
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2014, 10:38:50 μμ από kukuruku1 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 02, 2014, 10:52:19 μμ »
οταν πανε πανω καπιοιοι  και απειλουν με μηνυσεις εαν και εφοσον ανοιξουν οι πινακες....... Δηλαδη τι θελουν να περασουμε στον 3848 η κατι παρομοιο? αλλη εναλλακτικη δεν υπαρχει! Σεναρια διευρημενων 24 μηνων ,  ή  παραμετροι ασεπ και προυπηρεσια που ζητουν καποιοι δεν υπαρχουν! ρωτηστε οποιον νομικο θελετε.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 02, 2014, 11:32:20 μμ »
Tα σχόλια μου για τις τελευταίες εξελίξεις και τα γραφόμενα στο τοπικ εδώ είναι τα εξής:
1) πρέπει να εκμεταλλευτούν (ολμέ -δοε-σύλλογοι-αδιόριστοι γενικά)- την δήλωσε του Λοβέρδου για το 1 προς 10. Πιστεύω οτι το λάθος αυτό αν διατυπωθεί σωστά ως αίτημα  θα φέρει εστω κάποια αντίδραση και απάντηση από την μεριά του.
2) Το άνοιγμα των πινάκων το βλέπω και σαν ενα  μικρό αποπροσανατολισμό (ίσως και εσκεμμένο) από το κυρίως θέμα που είναι οι διορισμοί .Δεν βλέπω να ασκείται πίεση .
3)Από την αρχή πίστευα οτι ήταν δύσκολο να ανοίξουν οι πίνακες φέτος . Πιστεύω όμως οτι όλα είναι ήδη αποφασισμένα άσχετα με αυτά που γράφονται στις διάφορες σελίδες. Και εδώ θα πω ένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας δικό μου .
   Η μεταβατική περίοδος έχω την αίσθηση οτι είναι κανονισμένη από το 2010. Θα είχε βάθος μιας πενταετίας μέχρι και το 2015. Στον 3848 μέχρι τότε θα διοριζόταν το 30 μηνο. Το έθνος έιχε επίσης γράψει εκ παραδρομής όταν προέκυψε  το θέμα  με το 24μηνο και Στε.
          «Στον αέρα» βρίσκεται το σύστημα πρόσληψης των εκπαιδευτικών στον δημόσιο τομέα, καθώς το Συμβούλιο της Επικρατείας έκρινε αντισυνταγματικές τρεις από τις διατάξεις του νόμου 3848/10 που καθορίζουν το μεταβατικό στάδιο των προσλήψεων για μία 5ετία (μέχρι και το 2015).
Πιστεύω οτι θα περάσουμε σε νεο συστημα διορισμών αναπληρωτών κατα κύριο ρόλο από την επόμενη χρονιά. ( πως θα γίνει? Με τον διορισμό όλων των φεκ ίσως κ πέρασμα στον νέο νόμο ?)
4)Με προβλημάτισε επίσης η δήλωση του υφυπουργού οτι σκέφτεται να δοθεί μια μεταβατική περίοδο ενός έτους ( μεταβατική στην μεταβατική) για το άνοιγμα των πινάκων. Αν χρειάζεται μια μεταβατική μέσα στην μεταβατική πιστεύω οτι οι τύποι δεν σκέπτονται απλα την κατάργηση ή τροποποίηση  μιας παραγράφου μέσα σε ένα άρθρο στον 3848 (μεταβατικές διατάξεις) αλλά κάτι παραπάνω.
5) Να ξεκαθαρίσουμε επίσης οτι οι πίνακες αναπληρωτών και διορισμών μέχρι τώρα αναφέρονταν επίσημα ως ενιαίος πίνακας αναπληρωτών και ενιαίος πίνακας αναπληρωτών με πραγματική προυπηρεσία αντίστοιχα. Και οι δυο αυτοί θα μετονομαστούν σε έναν και μοναδικο τον τελικό πίνακα κατάταξης .
6) Από το προσχέδιο νόμου που είδαμε κανένα συμπέρασμα δεν μπορεί να βγεί παρά μόνο οτι ο 3848 δεν πρόκειται να καταργηθεί. Το περιμέναμε εξάλλου αφού ο κ Λοβέρδος ήταν και είναι @όλος – βρακί με την κ Διαμαντοπούλου. Να τον ακυρώσει είναι λίγο δύσκολο δεν νομίζετε?
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 02, 2014, 11:39:12 μμ »
Αυτο πρακτικα σημαινει ΑΣΕΠ?Πως θα γινει ενιαιος πινακας.Χωρις ΑΣΕΠ ή απλα θα ανοιξουν να μετρησει η προυπηρεσια και με βαση αυτο παμε για ενα πινακα.
ΠΕ06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.