*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855917 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2604 στις: Αύγουστος 28, 2014, 04:34:34 μμ »
Αυτή την χρονιά θα είναι η τελευταία που θα ισχύσουν οι πίνακες Αναπληρωτών δεδομένου ότι το Γενάρη θα γίνει ΑΣΕΠ  και έτσι από  το Καλοκαίρι θα έχουμε άλλους πίνακες όπως ορίζει ο νόμος 3848/2010. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι δεν θα υπάρχουν κειρώσεις για του χρόνου σε κάποιον που θα αρνηθεί  φέτος να πάει Αναπληρωτής γιατί ο νόμος ορίζει διαγραφή από τους πίνακες Αναπληρωτών όχι όμως απο τους νέους πίνακες του ΑΣΕΠ που θα ισχύσουν απο το Καλοκαίρι. Για αυτό το λόγο πιστεύω οτι  θα υπάρχουν πολλές αρνήσεις Αναπληρωτών  για διορισμό σε απομακρυσμένες περιοχές. Πολλοί  γνωστοί μου είπαν ότι θα πάνε μόνο αν τους καλέσουν  στις πρώτες τους επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:35 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2605 στις: Αύγουστος 28, 2014, 04:37:13 μμ »
Αυτή την χρονιά θα είναι η τελευταία που θα ισχύσουν οι πίνακες Αναπληρωτών δεδομένου ότι το Γενάρη θα γίνει ΑΣΕΠ  και έτσι από  το Καλοκαίρι θα έχουμε άλλους πίνακες όπως ορίζει ο νόμος 3848/2010. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι δεν θα υπάρχουν κειρώσεις για του χρόνου σε κάποιον που θα αρνηθεί  φέτος να πάει Αναπληρωτής γιατί ο νόμος ορίζει διαγραφή από τους πίνακες Αναπληρωτών όχι όμως απο τους νέους πίνακες του ΑΣΕΠ που θα ισχύσουν απο το Καλοκαίρι. Για αυτό το λόγο πιστεύω οτι  θα υπάρχουν πολλές αρνήσεις Αναπληρωτών  για διορισμό σε απομακρυσμένες περιοχές. Πολλοί  γνωστοί μου είπαν ότι θα πάνε μόνο αν τους καλέσουν  στις πρώτες τους επιλογές.
Μην το παίρνεις ως δεδομένο οτι θα γίνει ΑΣΕΠ!Κρατα μικρό καλάθι..

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2606 στις: Αύγουστος 28, 2014, 04:45:15 μμ »
Αυτή την χρονιά θα είναι η τελευταία που θα ισχύσουν οι πίνακες Αναπληρωτών δεδομένου ότι το Γενάρη θα γίνει ΑΣΕΠ  και έτσι από  το Καλοκαίρι θα έχουμε άλλους πίνακες όπως ορίζει ο νόμος 3848/2010. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι δεν θα υπάρχουν κειρώσεις για του χρόνου σε κάποιον που θα αρνηθεί  φέτος να πάει Αναπληρωτής γιατί ο νόμος ορίζει διαγραφή από τους πίνακες Αναπληρωτών όχι όμως απο τους νέους πίνακες του ΑΣΕΠ που θα ισχύσουν απο το Καλοκαίρι. Για αυτό το λόγο πιστεύω οτι  θα υπάρχουν πολλές αρνήσεις Αναπληρωτών  για διορισμό σε απομακρυσμένες περιοχές. Πολλοί  γνωστοί μου είπαν ότι θα πάνε μόνο αν τους καλέσουν  στις πρώτες τους επιλογές.
αυτό δεν το ειχα σκεφθεί καθόλου, είναι δυνατόν όμως να μην υπάρχουν κυρώσεις? όλο και κάποια δικλείδα ασφαλείας θα βάλουν

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2607 στις: Αύγουστος 28, 2014, 04:56:47 μμ »
Δεν μπορούν τώρα να βάλουν καμία δικλείδα ασφαλείας. Έπρεπε να αναφέρεται στην αίτηση Αναπληρωτών που υπογράψαμε.

αυτό   δεν το ειχα σκεφθεί καθόλου, είναι δυνατόν όμως να μην υπάρχουν κυρώσεις? όλο και κάποια δικλείδα ασφαλείας θα βάλουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:35 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2608 στις: Αύγουστος 28, 2014, 05:15:39 μμ »
Περί κυρώσεων σε περίπτωση μη αποδοχής ή παραίτησης νομίζω ότι είναι ξεκάθαρη η εγκύκλιος, σελίδα 5, παράγραφος 4, ενότητα 1, κεφάλαιο 1. Στηρίζεται στον (μεταγενέστερο του 3848), νόμο 3966/2011.
Το να εκφράζετε προσωπικές απόψεις είναι δικαίωμά σας. Αλλά δεν συνάδουν... με τίποτα.

Προφανώς και πριν παραιτηθείτε ή αποφασίσετε να μην αναλάβετε θέση αναπληρωτή θα πρέπει να πληροφορηθείτε από έγκυρη πηγή (από κάποια Διεύθυνση ή από το ίδιο το Υπουργείο) τι ακριβώς ισχύει νομικά και τι όχι. Ασχέτως ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 05:17:34 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2609 στις: Αύγουστος 28, 2014, 05:22:23 μμ »
Αυτή την χρονιά θα είναι η τελευταία που θα ισχύσουν οι πίνακες Αναπληρωτών δεδομένου ότι το Γενάρη θα γίνει ΑΣΕΠ  και έτσι από  το Καλοκαίρι θα έχουμε άλλους πίνακες όπως ορίζει ο νόμος 3848/2010. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι δεν θα υπάρχουν κειρώσεις για του χρόνου σε κάποιον που θα αρνηθεί  φέτος να πάει Αναπληρωτής γιατί ο νόμος ορίζει διαγραφή από τους πίνακες Αναπληρωτών όχι όμως απο τους νέους πίνακες του ΑΣΕΠ που θα ισχύσουν απο το Καλοκαίρι. Για αυτό το λόγο πιστεύω οτι  θα υπάρχουν πολλές αρνήσεις Αναπληρωτών  για διορισμό σε απομακρυσμένες περιοχές. Πολλοί  γνωστοί μου είπαν ότι θα πάνε μόνο αν τους καλέσουν  στις πρώτες τους επιλογές.

Και τότε βρε παιδιά γιατί βάζετε επιλογές αν δεν υπάρχει περίπτωση να πάτε; Τη λογική βάζω 30 περιοχές αλλά θα πάω μόνο αν με καλέσουν στις 10 πρώτες δεν την καταλαβαίνω.1ον  η θέση αυτή θα μείνει κενή μέχρι να γίνει επόμενη φάση προσλήψεων που σημαίνει κάποια παιδιά δε θα έχουν καθηγητή., και 2ον
τρώτε τη θέση από συνάδελφο στην α φάση χωρίς να έχετε κανένα κέρδος
Τί να πω λέμε για τους κυβερνώντες αλλά είμαστε κι εμείς..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2610 στις: Αύγουστος 28, 2014, 05:43:31 μμ »
Αυτή την χρονιά θα είναι η τελευταία που θα ισχύσουν οι πίνακες Αναπληρωτών δεδομένου ότι το Γενάρη θα γίνει ΑΣΕΠ  και έτσι από  το Καλοκαίρι θα έχουμε άλλους πίνακες όπως ορίζει ο νόμος 3848/2010. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι δεν θα υπάρχουν κειρώσεις για του χρόνου σε κάποιον που θα αρνηθεί  φέτος να πάει Αναπληρωτής γιατί ο νόμος ορίζει διαγραφή από τους πίνακες Αναπληρωτών όχι όμως απο τους νέους πίνακες του ΑΣΕΠ που θα ισχύσουν απο το Καλοκαίρι. Για αυτό το λόγο πιστεύω οτι  θα υπάρχουν πολλές αρνήσεις Αναπληρωτών  για διορισμό σε απομακρυσμένες περιοχές. Πολλοί  γνωστοί μου είπαν ότι θα πάνε μόνο αν τους καλέσουν  στις πρώτες τους επιλογές.

Μήπως σε λένε και Λοβέρδο και το κρατάς κρυφό??? ;) Πολύ σίγουρες οι τοποθετήσεις σου. Ακούστε κάτι...Πολλοί από εμάς μπαίνουμε στο forum για ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ έγκυρη και αξιόπιστη και όχι για ψιλοκουβεντούλα του στυλ "ένας γνωστός μου είπε ότι ο γνωστός του είπε κτλ,κτλ,κτλ".  Καλά θα κάνουν οι γνωστοί σου να μην πάνε. Οι λοιποί που θέλουμε να πάμε παρακαλώ θερμά να μένουμε στο θέμα γιατί φτάνει κάποιος στη σελίδα 1000++++ για να διαβάσει κάτι έγκυρο και αξιόπιστο. Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια...

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2611 στις: Αύγουστος 28, 2014, 05:48:30 μμ »
καλησπέρα είμαι νέα στο φόρουμ, χρόνια στην παραπαιδεία και ποτέ αναπληρώτρια. Η μόνη μου εμπειρία πρόσθετη διδακτική στήριξη. Αυτό που βλέπω εγώ από τη πλευρά μου είναι είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλον θίγονται κάποιοι. Η εκπαίδευση ήταν πάντα μπάχαλο. Θέλω να μπω σε σχολείο από τότε που έκανα το πρώτο μου ιδιαίτερο το 2001 σα φοιτήτρια, όμως δε μπορώ να μη συμμεριστώ τους επιτυχόντες των ΑΣΕΠ ,αυτούς που χρόνια τώρα αφήνουν τις οικογένειές τους και πάνε μακριά όπως θα έκανα κι εγώ με τα δύο μου παιδιά αν με έπαιρναν ποτε...η προυπηρεσία είναι κάτι που θα πρέπει να μοριοδοτείται. Έχω κι εγώ δύο μεταπτυχιακά σε ελληνικά πανεπιστήμια, έχω κι εγώ δουλέψει 10 ώρες την ημέρα και σπάσαν τα νερά μου και στα δύο μου παιδιά σε μάθημα αλλά αυτό δεν τους αγγίζει...δεν τους νοιάζει τι έχει θυσιάσει ο καθένας μας χωριστά. Μη τσακωνόμαστε μεταξύ μας για το ποιος έχει το μεγαλύτερο δίκιο γιατί καθένας από τη πλευρά του δίκιο έχει. Όμως αυτοί που δουλεύουν χρόνια αναπληρωτές για μένα είναι οι πρώτοι που θίγονται με τον επικείμενο ΑΣΕΠ και όσα έρχονται μαζί του. Ο λοβ τώρα, πριν η Διαμαντοπούλου, πιο πριν κάποιος άλλος και φτάνουμε όλοι κάποια στιγμή να πούμε από μέσα μας Α, ρε επετηρίδα...κάποια στιγμή θα διοριζόμουν τουλάχιστον.
Συγνώμη αν σας κούρασα!

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2612 στις: Αύγουστος 28, 2014, 05:50:27 μμ »
Και τότε βρε παιδιά γιατί βάζετε επιλογές αν δεν υπάρχει περίπτωση να πάτε; Τη λογική βάζω 30 περιοχές αλλά θα πάω μόνο αν με καλέσουν στις 10 πρώτες δεν την καταλαβαίνω.1ον  η θέση αυτή θα μείνει κενή μέχρι να γίνει επόμενη φάση προσλήψεων που σημαίνει κάποια παιδιά δε θα έχουν καθηγητή., και 2ον
τρώτε τη θέση από συνάδελφο στην α φάση χωρίς να έχετε κανένα κέρδος
Τί να πω λέμε για τους κυβερνώντες αλλά είμαστε κι εμείς..

so true!

Αποσυνδεδεμένος kotoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2613 στις: Αύγουστος 28, 2014, 05:52:49 μμ »
eva 7
Σωστα τα ειπες.Εχω την εντυπωη οτι καποια ατομα μπαινουν  στο φορουμ για να αγχωσουν...................!

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2614 στις: Αύγουστος 28, 2014, 05:54:26 μμ »
H εγκύκλιος για τα δυσπρόσιτα δεν ήταν ναβγει σήμερα; Έχουμε κν νεότερο;

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2615 στις: Αύγουστος 28, 2014, 06:02:17 μμ »
so true!

So true? Η συνάδελφος λέει ότι κι εμείς οι ίδιοι κοιτάμε την πάρτυ μας αψηφώντας τις συνέπειες που θα έχουν οι επιλογές μας στος άλλους. Σε ποιο σημείο συμφωνείς εσύ που θες τη βάση του ασεπ στους 16μηνιτες? Δεν κατάλαβα.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2616 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:08:49 μμ »
Δεν θα βγει σήμερα η εγκύκλιος για τη συμπληρωματική δήλωση των αναπληρωτών,λόγω νομικού προβλήματος.Αυτή την ενημέρωση είχα πριν λίγο.Το πιθανότερο αύριο ή τη Δευτέρα.Όπως πάντα όλα την τελευταία στιγμή

ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΡΑΤΗ

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2617 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:13:37 μμ »
Αυτή η εξέλιξη κάνει ίσως αδύνατη την πρόσληψη των αναπληρωτών την Παρασκευή, όπως είχαν ανακοινώσει.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.