*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2618 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:20:32 μμ »
Αυτή η εξέλιξη κάνει ίσως αδύνατη την πρόσληψη των αναπληρωτών την Παρασκευή, όπως είχαν ανακοινώσει.
και η συνέχεια στο facebook..
-Αλλά οι προσλήψεις την Παρασκευή!!! Μόνο ο Κεντέρης θα μπορούσε να τα καταφέρει!!
10 λεπτά · Μου αρέσει! · 5

Δημήτρης Μπράτης Σωστά...πάντως και τώρα εδώ στο υπουργείο επιμένουν για τις 5 Σεπ.

 :P :P
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:08 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2619 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:39:51 μμ »
Δεν θα βγει σήμερα η εγκύκλιος για τη συμπληρωματική δήλωση των αναπληρωτών,λόγω νομικού προβλήματος.Αυτή την ενημέρωση είχα πριν λίγο.Το πιθανότερο αύριο ή τη Δευτέρα.Όπως πάντα όλα την τελευταία στιγμή

ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΡΑΤΗ Όχι,πως ο υπουργός δεν την υπογραψε....αφού βρίσκεται στον Έβρο!

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2620 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:42:55 μμ »
Δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος στο φόρουμ να προσφέρει ενημέρωση, το φόρουμ  είναι για ανταλλαγή απόψεων και σχολιασμό. Αν έχεις διαβάσει 1000 σελίδες και δεν το έχεις καταλάβει τι να πω...  Εγώ πάντως οτι ανέφερα  παραπανω είναι έγκυρο απορω πως παίρνεις θέση και με κατακρίνεις χωρίς να το ψάξεις και σε προκαλώ εσένα και τον οποιοσδήποτε  να μου παραθέσει εδάφιο από νόμο που να λέει οτι διαγράφονται απο τους πίνακες του ερχόμενου ΑΣΕΠ  όσοι αρνηθούν πρόσληψη απο τον  τελευταίο πίνακα Αναπληρωτών.


Μήπως σε λένε και Λοβέρδο και το κρατάς κρυφό??? ;) Πολύ σίγουρες οι τοποθετήσεις σου. Ακούστε κάτι...Πολλοί από εμάς μπαίνουμε στο forum για ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ έγκυρη και αξιόπιστη και όχι για ψιλοκουβεντούλα του στυλ "ένας γνωστός μου είπε ότι ο γνωστός του είπε κτλ,κτλ,κτλ".  Καλά θα κάνουν οι γνωστοί σου να μην πάνε. Οι λοιποί που θέλουμε να πάμε παρακαλώ θερμά να μένουμε στο θέμα γιατί φτάνει κάποιος στη σελίδα 1000++++ για να διαβάσει κάτι έγκυρο και αξιόπιστο. Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 07:44:38 μμ από afriendforyou »

Αποσυνδεδεμένος lampros7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2621 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:47:06 μμ »
Αυτή την χρονιά θα είναι η τελευταία που θα ισχύσουν οι πίνακες Αναπληρωτών δεδομένου ότι το Γενάρη θα γίνει ΑΣΕΠ  και έτσι από  το Καλοκαίρι θα έχουμε άλλους πίνακες όπως ορίζει ο νόμος 3848/2010. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι δεν θα υπάρχουν κειρώσεις για του χρόνου σε κάποιον που θα αρνηθεί  φέτος να πάει Αναπληρωτής γιατί ο νόμος ορίζει διαγραφή από τους πίνακες Αναπληρωτών όχι όμως απο τους νέους πίνακες του ΑΣΕΠ που θα ισχύσουν απο το Καλοκαίρι. Για αυτό το λόγο πιστεύω οτι  θα υπάρχουν πολλές αρνήσεις Αναπληρωτών  για διορισμό σε απομακρυσμένες περιοχές. Πολλοί  γνωστοί μου είπαν ότι θα πάνε μόνο αν τους καλέσουν  στις πρώτες τους επιλογές.

Το φθινόπωρο(Οκτωβριος 16-26) όμως αν γίνουν εκλογές τότε θα πάψει να ισχύει η κυβέρνηση αυτή.΄Αρα δεν γίνεται Ασεπ. κΥρώσεις με Υ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 07:48:38 μμ από lampros7 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:08 »

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2622 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:51:05 μμ »
Κατά τη γνώμη μου η εγκύκλιος δε θα επηρεασει την α φαση, αφου δε θαναι τροποποιητικη-οπως ακουγεται-αλλα συμπληρωματικη σε περιπτωση που καποιος απο την α φαση δεν αναλαβει υπηρεσια σε δυσπροσιτο. Η α φαση θα φυγει (θα φυγουμε-ευελπιστω να ειμαι μεσα) με βαση τις δηλωσεις που καναμε. Ίσως για αυτό και επιμένουν για 5 Σεπτεμβρη. Αλλιως δεν προλαβαινουν με τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2623 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:53:26 μμ »
Όσοι είναι φίλοι του Μπρατη ας τον ρωτήσουν ευθέως αυτός θέλει να πάρουν αναπληρωτές στις 5;γιατί εμένα μου φαίνεται πως ελπίζει να μην γίνει.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2624 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:56:19 μμ »
το οτι μπορει να μη βγει καμια εγκυκλιος για καμια συμπληρωματικη δηλωση, το αποκλειουμε?

αν τον ρωτησουμε ετσι ακριβως οπως το εγραψες φανταστικη συναδελφισσα η φιλια μας θα κρατησει δευτερολεπτα γιατι οπως εχω ακουσει το μπλοκαρισμα παει συννεφο!  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 07:59:19 μμ από giota8 »
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2625 στις: Αύγουστος 28, 2014, 08:01:25 μμ »
Στο κόσμο του ΥΠΑΙΘ ολα ειναι δυνατά... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2626 στις: Αύγουστος 28, 2014, 08:16:50 μμ »
Κι αν δε βγει συμπληρωματικη θα μετρησουν διπλα τα μορια των δυσπροσιτων;

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2627 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:08:31 μμ »
Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία πως για να λυθεί το πρόβλημα της κάλυψης των οργανικών κενών στην εκπαίδευση,χρειάζονται μόνιμοι διορισμοί ΤΩΡΑ.Ο τελευταίος διαγωνισμός του ΑΣΕΠ έγινε το 2008.Κανονικά και σύμφωνα με τη νομοθεσία έπρεπε να γίνουν από τότε άλλοι τρεις διαγωνισμοί,το 2010,το2012 ,οι οποίοι δεν έγιναν ποτέ.Το θέμα των μόνιμων διορισμών δεν είναι θέμα νέου διαγωνισμού του ΑΣΕΠ,αλλά θέμα πολιτικής βούλησης της κυβέρνησης .Σε πολλούς κλάδους υπάρχουν επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, όπως π.χ. οι νηπιαγωγοί που έχουν πετύχει δυο και τρεις φορές,που με μια απλή απόφαση του ΑΣΕΠ μπορούν να χαρακτηρισθούν διοριστέοι.Κι όπου δεν υπάρχουν ο νόμος που ισχύει ακόμη(αφού το μεταβατικό στάδιο για το 60-40% ισχύει και φέτος ) είναι σαφής:προσλαμβάνονται από τον ενιαίο πίνακα...Από αυτόν τον πίνακα υπάρχουν π.χ.εναπομείναντες διοριστέοι δάσκαλοι από το 2008.Θέλω να πω δηλαδή πως το θέμα των μόνιμων διορισμών δεν μπορεί να παραπέμπεται σ έναν νέο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ,που κανείς δεν γνωρίζει πότε και αν θα γίνει,αλλά πρέπει να λυθεί ΤΩΡΑ.Αυτό που χρειάζεται είναι η πολιτική βούληση της κυβέρνησης και τίποτε άλλο...Υπάρχει??? δεν νομίζω....Ιδού η Ρόδος,λοιπόν, κ.Υπουργέ της παιδείας!!!
Μπρατης for ever

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2628 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:13:07 μμ »
τι σημαίνει διοριστεοι  από το 2008? δεν απορροφήθηκαν ΄όλοι οι δάσκαλοι?

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2629 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:22:17 μμ »
να΄ναι καλα οι εκλογές βρεεεεεεε!!! ταξε , τάξε, τάξε μια πλυση εγκεφαλου μέχρι την κάλπη την τρωςςςςςςςς ή την έτρωγες/α
διάβασα πριν λίγο καιρό κάτι σαν ατάκα ας πουμε και θέλω να την μοιραστώ μαζί σας:
μια φορά κλέφτης, δύο φορές κλέφτης, την τρίτη υπουργός. (η κλεψιά στα όνειρα πάει, για να μην παρεξηγηθώ)

βοτσαλάκι

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2630 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:38:35 μμ »
Τα πράγματα είναι απλά:μόνο η ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ/ΔΗΛΩΣΗ δε θα δημιουργήσει νομικό πρόβλημα, καθότι η συμπληρωματική θα παρουσιάσει τα εξής διλήμματα: αν σε μία φάση φιλολόγων πχ κανείς δεν έχει δηλώσει δυσπρόσιτο στη συμπληρωματική, αλλά η δευτεροβάθμια στην οποία προσλαμβάνονται έχει κενά μόνο στα δυσπρόσιτα, δεν θα τους τοποθετήσει; Θα καλέσει τα επόμενα νούμερα του πίνακα που θα έχουν δηλώσει ονομαστικά τα δυσπρόσιτα; Θα κληθούν κάποιοι πχ στη Δ Κυκλάδων, αλλά με βάση την συμπληρωματική δήλωση θα τοποθετηθούν στο δυσπρόσιτο Κουφονησίωνς;Θα τρέχουν παράλληλα δύο πίνακες ο ένας με τις απλές αιτήσεις και ο άλλος με τις συμπληρωματικές;Κι αν ο 108 δηλώσει Δ Δωδεκανήσου και ο 109 δηλώσει ΛΤ Λειψών, αλλά θέλει τους Λειψούς και ο 108 στην ίδια φάση φιλολόγων(έχω γνώση μεγαλύτερη για την ειδικότητα, εξ ου και τα παραδείγματα) ποιος θα προηγηθεί;

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2631 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:45:31 μμ »
είναι μια βλακεία και μισή η συμπ΄ληρωματική, δηλ τα προηγούμενα χρόνια όσοι υπηρετήσαμε τα δηλώσαμε ξεχωριστά? όχι βέβαια, αυτό μας έλαχε, αυτό πήραμε, ας φροντίσει η κάθε δ/νση αφού είναι προτεραιότητα του λοβ, να καλύψουν πρώτα αυτά τα κενά και μετα τα υπόλοιπα, πιο απλο πεθαίνεις!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159884
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.