*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 861020 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 04, 2014, 12:18:35 πμ »
αυτη ειναι η αδικια συναδελφε...ιδιαιτερως απο περυσι που η σελετε πηρε με κληρωση....τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν ειχαμε δραματικες αλλαγες ..απο περυσι ομως ολα αλλαξανε.

Και αναμένεται να χειροτερέψει ακόμη, καθώς οι θέσεις για ΕΠΠΑΙΚ φέτος είναι ακόμη πιο πολλές, πράγμα που σημαίνει περισσότερος "τυχερός" κόσμος μπροστά από τους "άτυχους κλειδωμένους"...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:57:19 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:21:11 πμ »
1ον χαριζει την βαση το 50 σε καποιους που δεν περασαν ποτε απο εκει. Νομικα αυτο δεν στεκει και γνωριζω πολλους που ετοιμαζουν προσφυγες γιαυτο.
2 ον Δεν προκυρησει συγκεκριμενες θεσεις πραγμα παρανομο. Αρα μιλαμε για εναν πινακα κατατξης.
ps
εαν και εδω που φτασαμε και με την φαγωμερα που μας διεπει θα ηταν  ειναι το πιο δικαιο απο ολα  , αλλα χωρις την διενεργεια διαγωνισμου.

Συναδελφε, το 1ο σημειο ειναι εντελως αδικο κι ελπιζω οτι θα το αλλαξουν: δεν μπορει οσοι περασαν στον ΑΣΕΠ κι εξοριστηκαν για ν'αποκτησουν προυπηρεσια να εξισωνονται με οσους ηρθαν απο το ιδιωτικο και δουλευαν διπλα στο σπιτι τους χωρις να δωσουν ποτε στον διαγωνισμο. Ας δωσουν κι αυτοι στον διαγωνισμο και μετα με την τεραστια προυπηρεσια και τα λοιπα προσοντα τους, θα εχουν μια καλη ευκαιρια για να διοριστουν μονιμοι-αναπληρωτες.

Για το 2ο, δεν υπαρχει περιπτωση να μην κανουν τροποποιηση. Ειναι πολυ απλο: θα δηλωσουν τον αριθμο που θα διοριστουν μονιμοι απο την καθε ειδικοτητα κι οταν γινει ο πινακας καταταξης του διαγωνισμου, θα διοριζουν μονιμους μεχρι τον αριθμο που εχουν δηλωσει και οι πιο κατω θα διοριζονται αναπληρωτες για Χ χρονια (μεχρι τον πινακα καταταξης του επομενου διαγωνισμου).

Το τελευταιο που λες (να μη γινει διαγωνισμος) δε θα δωσει την ευκαιρια στους νεους πτυχιουχους που εχουν αποκτησει παιδαγωγικη επαρκεια να συμμετασχουν, οποτε δεν ξερω αν ειναι νομιμο. Θα μπορουσε ομως να γινει το εξης νομιμοτατο: ενας πινακας με τροποιημενα κριτηρια, οπως γινεται στα αλλα υπουργεια που διοριζουν μεσω ΑΣΕΠ, στον οποιο τα μορια ΑΣΕΠ δε θα ηταν προαπαιτουμενα, αλλα θα προστιθεντο στα υπολοιπα μορια. Οπως δηλαδη γινεται με το Τεστ Δεξιοτητων.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 04, 2014, 08:04:23 πμ »
Συναδελφε, το 1ο σημειο ειναι εντελως αδικο κι ελπιζω οτι θα το αλλαξουν: δεν μπορει οσοι περασαν στον ΑΣΕΠ κι εξοριστηκαν για ν'αποκτησουν προυπηρεσια να εξισωνονται με οσους ηρθαν απο το ιδιωτικο και δουλευαν διπλα στο σπιτι τους χωρις να δωσουν ποτε στον διαγωνισμο. Ας δωσουν κι αυτοι στον διαγωνισμο και μετα με την τεραστια προυπηρεσια και τα λοιπα προσοντα τους, θα εχουν μια καλη ευκαιρια για να διοριστουν μονιμοι-αναπληρωτες.

Για το 2ο, δεν υπαρχει περιπτωση να μην κανουν τροποποιηση. Ειναι πολυ απλο: θα δηλωσουν τον αριθμο που θα διοριστουν μονιμοι απο την καθε ειδικοτητα κι οταν γινει ο πινακας καταταξης του διαγωνισμου, θα διοριζουν μονιμους μεχρι τον αριθμο που εχουν δηλωσει και οι πιο κατω θα διοριζονται αναπληρωτες για Χ χρονια (μεχρι τον πινακα καταταξης του επομενου διαγωνισμου).

Το τελευταιο που λες (να μη γινει διαγωνισμος) δε θα δωσει την ευκαιρια στους νεους πτυχιουχους που εχουν αποκτησει παιδαγωγικη επαρκεια να συμμετασχουν, οποτε δεν ξερω αν ειναι νομιμο. Θα μπορουσε ομως να γινει το εξης νομιμοτατο: ενας πινακας με τροποιημενα κριτηρια, οπως γινεται στα αλλα υπουργεια που διοριζουν μεσω ΑΣΕΠ, στον οποιο τα μορια ΑΣΕΠ δε θα ηταν προαπαιτουμενα, αλλα θα προστιθεντο στα υπολοιπα μορια. Οπως δηλαδη γινεται με το Τεστ Δεξιοτητων.
Το τελευταίο είναι ένα από τα σενάρια που κυκλοφορούν ενίοτε στο υπουργείο.......

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 04, 2014, 10:03:36 πμ »
Σήμερα έκανα την αίτηση. Η υπάλληλος μου είπε ότι φέτος γίνεται χαμός με τις αιτήσεις από εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων. Έχουν απολυθεί πάρα πολλοί, μου είπε. Οπότε καταλαβαίνετε...πέφτουμε πολλές θέσεις! Χωρίς..."αλεξίπτωτο"!!! Δίπλα μου μαθόταν μια κυρία, απολυμένη απο ιδιωτικό. 21 ΧΡΌΝΙΑ προϋπηρεσίας...! Καλημέρα σας...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:57:19 »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 04, 2014, 10:08:49 πμ »
Σήμερα έκανα την αίτηση. Η υπάλληλος μου είπε ότι φέτος γίνεται χαμός με τις αιτήσεις από εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων. Έχουν απολυθεί πάρα πολλοί, μου είπε. Οπότε καταλαβαίνετε...πέφτουμε πολλές θέσεις! Χωρίς..."αλεξίπτωτο"!!! Δίπλα μου μαθόταν μια κυρία, απολυμένη απο ιδιωτικό. 21 ΧΡΌΝΙΑ προϋπηρεσίας...! Καλημέρα σας...

...και μετά σου λένε στους κλειδωμένους πίνακες.....καλέ αυτοί είναι "ορθάνοιχτοι"!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 04, 2014, 10:27:54 πμ »
  Και ακόμα δεν ξέρουμε θα ανοίξουν ή όχι οι πίνακες; Αν ανοίξουν του χρόνου θα προσμετρηθεί η προϋπηρεσία 2010-2014 ή μόνο 2014-2015; Να γίνουν εκλογές και βγεί ο σύριζα ή ο οποιος δήποτε συρίζα να καταργήσει το εκτωμα 3848 μώπως δουμε και καμια ασπρή μέρα γιατι κάθε χρόνο παίζουν με τα νεύρα μας και μαε φέρνουν σε πολυ δύσκολη κατάσταση.
Προφανώς και θα τον καταργήσει. Αφού θα μας διορίσει όλους στο δημόσιο με 1500 ευρώ μηνιάτικο, τί χρειάζεται ο ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 04, 2014, 10:28:14 πμ »
Σήμερα έκανα την αίτηση. Η υπάλληλος μου είπε ότι φέτος γίνεται χαμός με τις αιτήσεις από εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων. Έχουν απολυθεί πάρα πολλοί, μου είπε. Οπότε καταλαβαίνετε...πέφτουμε πολλές θέσεις! Χωρίς..."αλεξίπτωτο"!!! Δίπλα μου μαθόταν μια κυρία, απολυμένη απο ιδιωτικό. 21 ΧΡΌΝΙΑ προϋπηρεσίας...! Καλημέρα σας...
Νομίζω όμως ότι η προυπηρεσία αυτή μετράει μόνο αν εχει κλείσει το ιδιωτικό, όχι αν έχεις απολυθεί για άλλο λόγο, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #301 στις: Αύγουστος 04, 2014, 10:30:50 πμ »
...και μετά σου λένε στους κλειδωμένους πίνακες.....καλέ αυτοί είναι "ορθάνοιχτοι"!!!
Η προυπηρεσσία τους όμως μετρά μέχρι τον Ιούνιο του 2010. Φαντάσου τι θα γίνει αν ανοίξουν οι πίνακες....

Αποσυνδεδεμένος diontsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 04, 2014, 10:33:01 πμ »
οτι να ναι λεει ο καθενας!!!!φετος απο ιδιωτικα γιοκ,γιατι δεν παιρνουν πλεον αποσπαση απο πυσπε.....μην τρομαζετε τον κοσμο!!οσο για τους ορθανοιχτους πινακες ,ειναι για προυπηρεσια μεχρι το 2010

Αποσυνδεδεμένος diontsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 04, 2014, 10:34:11 πμ »
απολυση ηθελα να πω απο πυσπε,οχι αποσπαση

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 04, 2014, 10:50:37 πμ »
οτι να ναι λεει ο καθενας!!!!φετος απο ιδιωτικα γιοκ,γιατι δεν παιρνουν πλεον αποσπαση απο πυσπε.....μην τρομαζετε τον κοσμο!!οσο για τους ορθανοιχτους πινακες ,ειναι για προυπηρεσια μεχρι το 2010
Ηρέμησε!!! Μετέφερα ακριβώς ο,τι μου είπε η υπάλληλος. Τον κόσμο δεν τον τρομάζουμε εμείς αλλά αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 04, 2014, 12:09:11 μμ »
Ηρέμησε!!! Μετέφερα ακριβώς ο,τι μου είπε η υπάλληλος. Τον κόσμο δεν τον τρομάζουμε εμείς αλλά αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις.

Η αλήθεια είναι ότι μέσα στον τρόμο ζούμε όλοι μας εξαιτίας αυτής της ρευστής κατάστασης. :-\

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:19:35 μμ »
οτι να ναι λεει ο καθενας!!!!μην τρομαζετε τον κοσμο!!οσο για τους ορθανοιχτους πινακες ,ειναι για προυπηρεσια μεχρι το 2010
Για να μην γράφω συνέχεια τα ίδια  διάβασε http://www.pde.gr/index.php?topic=30924.msg800521#new
Περιμένουμε να γίνουν και τα εγκαίνια της 8ης σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος ολυμπια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:00:06 μμ »
καλησπερα, πριν μια βδομαδα πηρα το πτυχιο (φιλολογος) , πρεπει να το δηλωσω στη δευτεροβαθμια η μπαινω απευθειας στους πινακες; επισης κατι ακομα, μπορω να κανω κι εγω τα χαρτια μου για αναπληρωτρια ωρομισθια ;και αν ναι που μπορω ν βρω τις περιοχες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 744

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.