*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 860571 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #574 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:49:04 πμ »
Συνάδελφε αν διαβάσεις προσεκτικά τα παλαιότερα μνμ θα καταλάβεις ότι εννοούσα ότι αν ανοίξει τελικά τους πίνακες αναπληρωτών το πιο λογικό κατά την άποψή μου το τονίζω είναι να το κάνει από εδώ και πέρα όχι γιατί έτσι μου ήρθε ή έτσι με βολεύει  αλλά γιατί ο ΝΟΜΟΣ είναι σαφής και έλεγε ότι όση προϋπηρεσία μαζευτεί από το 2010 έως ότου γίνει ασεπ θα προσμετρηθεί στον νέο πίνακα βάση του 3848 ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ. Έτσι κάναμε όλοι αυτά τα χρόνια τις δηλώσεις και τις επιλογές μας.  Ασεπ δεν έγινε ακόμη και ίσως αργήσει και επειδή κάποιοι πιέζουν να ανοίξει τους πίνακες σου λέει τους ανοίγω αλλά την προϋπηρεσία 2010-2014 μπορώ να την βάλω μέσα σε αυτούς τους πίνακες; Βάση λογικής και ισχύοντος ακόμη και σήμερα  ΝΟΜΟΥ όχι. Εκτός αν καταργήσει εντελώς τον 3848.
Η άποψή μου για το τι θα ήταν πιο σωστό να κάνει έχει αναρτηθεί σε προηγούμενο post πριν λίγα λεπτά ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:02 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #575 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:59:52 πμ »
Λάθος εξέλιξη...πχ γίνεται διάγνωση κακοήθειας του εντέρου και κόβω ένα τμήμα του....ποιο το νόημα;
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι σχεδιασμός 1) Γιατί δεν κάνω Ασέπ; 2) Αφού δεν κάνω Ασέπ πως θα επιφέρω το δίκαιο ανάμεσα στους ενεργούς και τους νέους ώστε να υπάρχει ισότητα στις ευκαιρίες ; 3)Τί πρέπει να γνωρίζουν οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί για το μέλλον της εκπαίδευσης ως χώρο εργασίας; 4)Γιατί θέλουμε να εθελοτυφλούμε μπροστά στη νέα πραγματικότητα;

Θέλω απαντήσεις σ'αυτά τα καίρια ζητήματα πρώτα!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 01:04:28 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #576 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:01:07 πμ »
 Kukuruku ναι το θυμάμαι πολύ καλά ότι τόνιζες πως είναι προσωπική σου άποψη...! ο ίδιος αυτός ΝΟΜΟΣ που αναφέρεις όμως μιλούσε ρητά για ΑΣΕΠ κάθε δυο χρόνια άρα οι πρώτοι πίνακες με τα νέα δεδομένα θα έπρεπε να είναι ήδη έτοιμοι απο το 2012 και να έχουν ήδη ανατροφοδοτηθεί το 2014 .Αυτό όμως καταστρατηγείται εδω και μια τετραετία .  Το ένα σκέλος του νόμου συνεπώς έχει παραβιαστεί .Μπορεί το άλλο σκέλος -κλειδωμένοι πίνακες -να στέκεται μόνο του ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #577 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:05:25 πμ »
Μια απορία....δεν είναι νόμιμο το άνοιγμα απο δω και πέρα ή το άνοιγμα με προσμέτρηση της προϋπηρεσίας απο το 2010?
Ο Ν.3848 στο άρθρο 9 εδάφιο 2 των μεταβατικών διατάξεων αναφέρει:

Οι ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαι−
δευτικών που ισχύουν κατά τη δημοσίευση του νόμου
αυτού στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως παύουν να
τροφοδοτούνται με νέα στοιχεία προϋπηρεσίας από
την 1η Ιουλίου 2010 και ισχύουν μέχρι την κατάρτιση
των πινάκων που προβλέπονται στο άρθρο 3.

http://dipe.ker.sch.gr/images/20100521_nomos_3848_2010.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:02 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #578 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:19:56 πμ »
Lasid tο έχω μπροστά μου το ΦΕΚ και στο άρθρο 2 , παρ.1  "Διενέργεια του Διαγωνισμού "γράφει:

  "Το Α.Σ.Ε.Π. προκηρύσσει και διενεργεί κάθε δύο έτη
διαγωνισμό για την κατάρτιση πίνακα κατάταξης εκ−
παιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα με σκοπό το
διορισμό ή την πρόσληψή τους στην πρωτοβάθμια και
δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ύστερα από αίτημα του
Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευ−

όμως ούτε το 2010, ούτε το 2012,  ούτε το 2014 (όπως ο ίδιος αυτός νόμος προβλέπει)  έγινε ΑΣΕΠ. Αρα κάπως πρέπει να λυθεί το αδιέξοδο . ως έχει η  κατάσταση θεωρώ πως  παραβιάζει το νόμο για τον οποίο συζητάμε....


Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #579 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:25:36 πμ »
tatti

Δεν γράφω συχνά στο forum, ίσως γιατί δεν μου αρέσει που όλοι υποστηρίζουν ότι τους συμφέρει προσωπικά και ΜΟΝΟ(και καλά κάνουν απο την πλευρά τους).

Γράφω πιο συχνά από σένα στο Forum κρατώντας ουσιαστικά τα στατιστικά του κλάδου μου οπότε αν αφαιρέσω αυτά τα μηνύματα τα υπόλοιπα φυσικά αναφέρονται σε όσα εγώ θεωρώ δίκαια από την εμπειρία μου (μικρή) , τη γνώση μου (αυξάνεται με τον καιρό) , και φυσικά από το προσωπικό μου συμφέρον  :).

Μόνο που μερικές φορές απορώ ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ?
Θεωρείται "αξιοκρατικό" να δίνεται κάθε δύο χρόνια σαν μαθητούδια?
Ελπίζεται με αυτόν τον εξευτελιστικό τρόπο σε διορισμό ΓΙΑΤΙ δεν είστε απόφοιτοι πανεπιστημίων?
Πιστεύεται ότι θα γράψεται καλύτερα απο τους άλλους στον κλάδο σας?


Ναι εγώ θεωρώ αξιοκρατικό τον ΑΣΕΠ, έναν έχω δώσει και κατάλαβα ότι ούτε εύκολος ούτε τόσο απλός είναι. Χρειαζόταν διάβασμα, εμπειρία, εξυπνάδα. Τον θεωρούσα και θεωρώ ακόμη και τώρα που όλα έχουν ξεφτίσει αξιοκρατικό. Ήλπιζα με αυτόν να αποκτήσω τη θέση που μου άξιζε στη δημόσια εκπαίδευση. Δεν είχα προϋπηρεσία όταν έδωσα και θεωρούσα ότι σε έναν γραπτό διαγωνισμό δε θα έπρεπε να μετρούν εκ των υστέρων ο βαθμός πτυχίου, η προϋπηρεσία το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό. Αυτοί ήταν όμως οι κανόνες, τους δέχτηκα και συμμετείχα. Ναι πίστευα ότι θα γράψω καλύτερα από τους άλλους και έγραψα.

Δεν είστε ικανοί ως εκπαιδευτικοί τώρα που προσλαμβάνεστε ως αναπληρωτές και θα είστε λόγω ΑΣΕΠ, ως μόνιμοι. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ-ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ.

Εδώ λίγο χάνομαι αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω, ναι είμαι ικανός ως εκπαιδευτικός ( το γιατί ας μη το αναλύσω ή σχολιάσω εδώ) ποιος σου είπε ότι προσλαμβάνομαι ως αναπληρωτής; Ο ΑΣΕΠ πριν και στο μέλλον αν εφαρμοζόταν ο 3848 (στην ώρα του) έδινε ευκαιρίες σε κάποιον χωρίς προϋπηρεσία να μπει στη δημόσια εκπαίδευση, εγώ τουλάχιστον δεν είχα άλλη επιλογή. Ναι ο 3848 (εκεί νομίζω ότι αναφέρεσαι) είναι ένα σύστημα επιλογής (το να διορίζει ή όχι εξαρτάται από τη πολιτική βούληση) το οποίο θα απέτρεπε το εξής φανταστικό σενάριο: Έστω ότι παίρνει 10 Χημικούς μόνο στη πρώτη φάση και όλοι δέχονται, οι 8 πρώτοι θα ήταν χωρίς ΑΣΕΠ και οι 2 επόμενοι τρίτεκνοι με  ΑΣΕΠ. Το σενάριο δεν είναι μακριά από τη πραγματικότητα, πέρσι 18 χημικοί ήταν από τον κρατικό προϋπολογισμό, μετά άρχισαν οι αλχημείες με το ΕΣΠΑ. Εντάξει για σένα ο ΑΣΕΠ δεν λέει και πολλά αλλά για μένα;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 01:31:25 πμ από KERY12 »

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #580 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:27:48 πμ »
Πρός λύσιμο των παρερμηνιών θα πώ ότι δουλεύω στην εκπαίδευση πάνω από 10 χρόνια(πολύ προυπηρεσιά βγαλμένη με κόπο), έχω δώσει και έγω ΑΣΕΠ  (παρά όλες τις ενστάσεις που έχω για αυτόν) και είμαι επιτυχούσα και επιλαχούσα στους δύο τελευταίους.

 Συγχαρητήρια ( χωρίς καμία ειρωνεία )  και εγώ είμαι γενικά στην εκπαίδευση (όχι δημόσια ) πάνω από 15 χρόνια. Η προϋπηρεσία σου ήταν πριν ή μετά τον ΑΣΕΠ? Στο δικό σου κλάδο μπορεί και απόλυτα νόμιμα να είναι και πριν. Βέβαια αν ήταν πριν σε βοήθησε στη βαθμολογία του ΑΣΕΠ ώστε να είσαι μια ανάσα από το διορισμό. Στο δικό μου κλάδο δε συμβαίνει απόλυτα το ίδιο. Προϋπηρεσία πριν από ΑΣΕΠ σε ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον καταμετρήθηκε, πληρώθηκε αλλά όχι απαραίτητα δουλεύτηκε. Είμαι επιτυχών μόνο στο τελευταίο ΑΣΕΠ και «επιλαχών» ας πούμε στο όριο. Σίγουρα έγραψα καλύτερα από ένα διψήφιο ποσοστό διοριστέων.
 
Οπως μπορεί να καταλάβει κάποιος είμαι αρκετά ψηλά στον πίνακα των αναπληρωτών και "συνήθως" δουλευώ.

Είμαι αρκετά πίσω στο πίνακα γιατί έχω ουσιαστικά μόρια μόνο από τον ΑΣΕΠ και σχεδόν πάντα ΔΕ δουλεύω.

ΔΕΝ μπορώ να πώ με σιγουριά τι είναι ποιό αξιοκρατικό και τίμιο να γίνει την δεδομένη στιγμή,άνοιγμα ή όχι των πινάκων, μιά και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ.

Κι όμως εδώ συμφωνούμε  :) :) :).

Ενα είναι σίγουρο ο ΑΣΕΠ δεν είναι λύση για όσους απο εμάς έχουμε δώσει έστω και μία φορά, είναι ΜΟΝΟ για τους νέους πτυχιούχους που δεν πρόλαβαν να δώσουν το 2008.

Ηλικιακά δεν είμαι νέος αλλά στην εκπαίδευση θεωρούμαι νέος και ο ΑΣΕΠ είναι μια λύση ή μια ευκαιρία. Οι «παλιοί» γιατί αλήθεια έχουν πρόβλημα. Το προβάδισμά τους ακόμη και με τον 3848 είναι πολύ μεγάλο αρκεί να πιάσουν τη βάση και κάτι παραπάνω ( αν γίνει ποτέ γραπτός διαγωνισμός). Στη πραγματικότητα ένα πολύ μικρό ποσοστό νέων έχει ελπίδες.

Αυτά και όσο για εμάς τις ειδικότητες που εργαζόμαστε και σε δευτεροβάθμια και σε πρωτοβάθμια ΚΑΝΕΙΣ δεν νοιάζεται ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ για διορισμούς,αναθέσεις μαθημάτων κ.τ.λ.  γιατί πολύ απλά κανείς τους δεν μας θέλει(ειδικά η ΔΟΕ).

Το έχω ξαναγράψει, καθένας με τα προβλήματά του, οι μόνιμοι τα δικά τους και εμείς τα δικά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 01:47:19 πμ από KERY12 »

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #581 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:30:25 πμ »
Εδώ να αναφέρω ότι και εγώ δε μπορώ να καταλάβω το μένος των περισσοτέρων για όσους έχουν μόρια από τον ΑΣΕΠ. Από όλα όσα συμβαίνουν στη παιδεία αυτοί που έδωσαν ΑΣΕΠ είναι τα μιάσματα; Τα μόρια που βλέπεται στους πίνακες από ΠΔΣ       ( που είμαι σίγουρος ότι όλοι έχετε μια ιστορία παρανομίας-βύσματος να διηγηθείτε) , τα μόρια από εκκλησιαστικά, από δυσπρόσιτα ΠΔΣ, από ιδιωτικά (που θυμάμαι κάποια εποχή από 9,9 περίπου έγιναν 10  στρογγυλά)  δε σας πειράζουν. Αν είναι δυνατόν ο ΑΣΕΠ να μην είναι  αξιοκρατικός και όλα τα υπόλοιπα να είναι.

Να προσθέσω ότι είμαι υπέρ του 3848 έστω και αν το «πνεύμα του νόμου» έχει αλλοιωθεί μετά από τόσα χρόνια και είμαι σίγουρος ότι και πολλοί άλλοι αισθάνονται το ίδιο. Απλώς οι περισσότεροι δε βρίσκονται στα σχολεία , δε συνομιλούν με τους συνδικαλιστές ούτε τους ψηφίζουν. Μπορεί να μην ακούγονται αλλά υπάρχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 01:42:42 πμ από KERY12 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #582 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:32:44 πμ »
Φιλε μου Κερυ επιτελους και η δικια μας φωνη....με συγκινησες ειλικρινα!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #583 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:33:16 πμ »
Ναι, georgia06, αλλά το άρθρο 9 Μεταβατικές Διατάξεις λέει στο 1ο εδάφιο:

Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012
οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό
60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευ−
τικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τους κατά
την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών ανα−
πληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία.
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης
και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική
περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια
του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. κατά τις διατάξεις
του παρόντος νόμου.


Συνεπώς ο νόμος είχε προβλέψει ότι δε θα γινόταν ΑΣΕΠ στην ώρα του με απόφαση του Υπουργού Παιδείας για παράταση της μεταβατικής. Η μεταβατική παύει να παρατείνεται όταν διεξαχθεί ο επόμενος διαγωνισμός ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #584 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:35:29 πμ »
"Το αποκλείεις να συζητάει το ξεκλείδωμα των πινάκων επειδή το θέλουν πολλοί, αλλά να μην το κάνει επειδή δεν είναι σύννομο;"

Μια απορία....δεν είναι νόμιμο το άνοιγμα από δω και πέρα ή το άνοιγμα με προσμέτρηση της προϋπηρεσίας απο το 2010?
Καταρχάς πρέπει όλοι να καταλαβαίνουμε ότι το τι είναι νόμιμο και τι όχι έχει να κάνει με τα δεδομένα (νόμους) που ισχύουν τώρα. Το αν θα δημιουργήσει ή ανακαλέσει κάποιο νόμο το κράτος είναι δικαίωμα του. Κατά πόσο αυτές οι ενέργειες (δημιουργία ή τροποποίηση ή κατάργηση νόμων) είναι έννομες αυτό τα κρίνουν τα αρμόδια όργανα (Βουλή, ΣΤΕ, ...) όχι ΕΓΩ.
Και ξαναλέω αυτό που ισχύει ακόμη και σήμερα είναι ότι τα μόρια 2010 και μετά προσμετρούνται ΜΟΝΟ στον πίνακα που θα συνταχθεί βάση του 3848. Πως θα τα μετρήσει στα πίκανα που κλείδωσε από το 2010; Σκέψου ότι ακόμα και η τροπολογία για διπλασιασμό μορίων που ανακοίνωσε πριν λίγες μέρες αναφέρει ότι τα 2σια μόρια θα μετράνε μόνο στον ΝΕΟ πίκανα που θα γίνει βάση του 3848.
Στο ερώτημά σου τώρα. Αν μετρήσει τα μόρια του 2010-2014 πρέπει να φτιάξει νέο πίνακα με όλα τα μόρια βάση του 3848 που τον δεσμεύει, αλλά του λείπει το πιο βασικό στοιχείο τα μόρια από το νέο ΑΣΕΠ (όπου από ότι δείχνει δεν θέλει άμεσα να κάνει).
Αν μετρήσει τα μόρια από δω και πέρα μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών που έχει πάψει να τροφοδοτεί από το 2010 και για όσο διάστημα μέχρι να εφαρμοστεί ο 3848 (δηλ να κάνει ΑΣΕΠ και να προσθέσει συνολικά προϋπηρεσία πριν το 2010 +2010-2014+ 2014 ....) ενδεχομένως μπορεί να το κάνει με μια τροπολογία γιατί δεν αλλάζει την σειρά του τρέχοντος κλειδωμένου πίνακα αναπληρωτών από τη νέα χρόνια, απλώς θα βλέπεις προσωρινά τα επιπλέον μόρια που αποκτάς μέχρι να δημιουργηθεί ο τελικός πίνακας βάση του 3848.
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός συγνώμη είναι και η ώρα ...
ΝΑΙ κατά την γνώμη μου ο νόμος έχει ήδη γίνει κουρέλι και το ξέρουν και οι ίδιοι και ότι αλλαγή κάνει από εδώ και πέρα δημιουργούνται αρκετά προβλήματα και αναστάτωση σε όλους μας. ΠΡΕΠΕΙ  όπως και ανέφερα και πριν να κάνει ένα πίνακα και μόνο με όλη την προϋπηρεσία όλα αυτά τα χρόνια και να διορίζει από εκεί με προσμέτρηση κριτηρίων και εξετάσεων

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #585 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:43:04 πμ »
Lasid, αυτό ακριβώς είναι  το ζητούμενο! Να λήξει επιτέλους η μεταβατική περίοδος διότι δεν μπορεί να παρατείνεται επ'αόριστον ..... Πρέπει κάποια στιγμή να αποφασιστεί τι θα γίνει με το θέμα αυτό. Δεν μπορεί να αιωρείται δια παντός.όσο περισσότερο αργεί να ληφθεί μια σχεδιασμένη και μελετημένη απόφαση τόσο περισσότερο περιπλέκονται τα πράγματα .Και φτάνουμε μετά να λέμε ο καθένας τα δικά του

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #586 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:43:12 πμ »
Τη καλημέρα μου σε όλους , ειδικά στους συναδέλφους μου και εύχομαι φέτος να πάνε όλα καλά ( τουλάχιστον καλύτερα απο πέρσι  :) )
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 01:45:25 πμ από KERY12 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #587 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:46:51 πμ »
Lasid, αυτό ακριβώς είναι  το ζητούμενο! Να λήξει επιτέλους η μεταβατική περίοδος διότι δεν μπορεί να παρατείνεται επ'αόριστον ..... Πρέπει κάποια στιγμή να αποφασιστεί τι θα γίνει με το θέμα αυτό. Δεν μπορεί να αιωρείται δια παντός.όσο περισσότερο αργεί να ληφθεί μια σχεδιασμένη και μελετημένη απόφαση τόσο περισσότερο περιπλέκονται τα πράγματα .Και φτάνουμε μετά να λέμε ο καθένας τα δικά του
Δεν το πόσταρα το εδάφιο για να συμφωνήσουμε ότι πρέπει να λήξει η μεταβατική περίοδος. Μακάρι!
Το πόσταρα για να σου δείξω ότι δεν ισχύει αυτό που λες ότι ο νόμος ακυρώνεται από μόνος του επειδή δεν έγινε ΑΣΕΠ το 2010, το 2012 και το 2014.... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.