*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 860525 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1022 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:51:08 μμ »
Αυτοί που υποστηρίζουν την εφαρμογή του νόμου 3848/2010 μορούν να μας πούν γιατί είναι καλό για όλους ;
Μήπως γιατί θα δίνεις ΑΣΕΠ χώρις να ξέρεις πόσοι θα διοριστούν στην ειδικότητα σου ; Δηλαδή μπορεί και κανένας

Το τελευταιο θ'αλλαξει αναγκαστικα συναδελφε διοτι ποτε δεν προκυρησσεται διαγωνισμος με "μυστικες" θεσεις. Υποστηριζουμε την εφαρμογη του νομου (παρολο που μπορει να μη διοριστουμε και να καταληξουμε αναπληρωτες :() διοτι: α) ειναι αρκετα δικαιος για ολους επειδη προφερει κατι σε ολες τις ομαδες (μορια ΑΣΕΠ, ακαδημαικα κριτηρια, προυπηρεσια, κοινωνικα κριτηρια) και β) ετσι θα υπαρχει ΕΝΑΣ τροπος προσληψης! Οχι δυο, τρεις, πεντε οπως γινοταν στο παρελθον με αποτελεσμα να ευνοουνται οι "εξυπηρετησεις".
Επίσης, καταθέτω μία άλλη πρόταση κύριε Υπουργέ. Έχετε δει καθόλου την υπηρέτηση αναπληρωτών; Ελάχιστες περιπτώσεις υπάρχουν, δεν κοστίζει και είναι ελάχιστοι αυτοί. Θα ήθελα να το δείτε, δεν ξέρω εάν μπορεί να περάσει ως πρόταση και τούτες εδώ τις ημέρες που συζητάμε το συγκεκριμένο νόμο.

Ποιοι ειναι αυτοι οι ελαχιστοι; Αυτος που καταθετει την προταση ακουγεται σαν να παει να βολεψει καποιον...

Τελικά   για  να καταλάβω .Αυτοί  που  θα πάνε στα δυσπρόσιτα  της κατηγορίας  Θ  και  Ι  θα  πάρουν      διπλάσια μοριοδότηση  στους  πίνακες   που  θα ξεκλειδώσουν  από φέτος  ή όχι .Δηλαδή  αν πάνε  σε αυτά για 9  μήνες θα πάρουν  18  μόρια ?????   

Ευχομαι οχι! Οι πινακες πρεπει να ξεκλειδωσουν μονο με εφαρμογη του νομου για διορισμους! Αλλα αν ειναι να περασουν αυτο το νομοθετικο εκτρωμα, τουλαχιστον να μας το πουν εγκαιρως για να κανουμε τροποποιηση αιτησης και να ξαναμπλεχτουμε στο παιχνιδι του γιο-γιο του πινακα αναπληρωτων.

ΝΤΡΟΠΗ σε οσους (φορεις και προσωπα) επεμεναν για ξεκλειδωμα του πινακα αναπληρωτων, πραγμα που θα διαιωνισει την κατασταση που βιωνουμε, αντι να επιμενουν για εφαρμογη του νομου για ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ!!!!!!!

Ο Landau έχει δίκιο πως το άνοιγμα των πινάκων θα επιφέρει μεγάλες ανακατατάξεις στον πίνακα αναπληρωτών. Ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί που είχαν μεγάλη προϋπηρεσία σε ιδιωτικά μέχρι το 2010 και απολύθηκαν τα τελευταία χρόνια ή καταργήθηκε η θέση τους ή έκλεισε το σχολείο, με την κατωχηρωμένη προϋπηρεσία τους θα είναι πολύ ψηλά στον πίνακα των αναπληρωτών.

Μα αυτο γινοταν ακομη και στον κλειδωμενο πινακα! Εισαι εκπαιδευτικος και δεν το γνωριζεις; ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:59:42 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1023 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:52:26 μμ »
Προσωπικα δε με ενδιαφερει αν θα προκηρυχθει Ασεπ αμεσα ή οχι.Εκεινο που μετραει ειναι να φαινονται τα δεδουλευμενς του καθενος.

Αυτοι που τα γραφουν αυτα, ειναι οσοι εχουν βολευτει με την παρουσα κατασταση της αδιοριστιας, χωρις να καταλαβαινουν οτι "εκει που εισαι ημουνα κι εδω που ειμαι θα'ρθεις"!

Για εμένα ΜΟΝΟ όποιος έχει δώσει και έχει πετύχει σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ, έχει δικαίωμα να διαμαρτύρεται γι' αυτό που πάει να γίνει. Ακυρώνονται θυσίες χρόνων και είναι πέρα για πέρα άδικο...

+++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1024 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:54:48 μμ »
Είναι παράλογο και καταφορα άδικο να μετρήσουν μόνο φέτος τα δυσπροσιτα.. Δηλαδή όσοι πήγαν τις προηγούμενες χρονιές γιατί να αδικηθουν έτσι; Είναι τραγικό κάθε φορά που του ανάβει ένα φλασακι του κάθε υπουργού να ταλαιπωρουμαστε έτσι τόσοι άνθρωποι. Και εννοώ ψυχολογικά. Μας έχουν τρελάνει δύο βδομάδες τώρα...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1025 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:57:24 μμ »
Άρα.. το δικαιότερο είναι να μην προσμετρηθεί ούτε τη νέα χρόνια ο διπλασιασμος μορίων για δυσπρόσιτα. Τι πιο απλό; Σε τι στοχεύουν οι "καινοτομίες" του υπουργείου αυγουστιάτικα;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:59:42 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1026 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:59:48 μμ »
Είναι παράλογο και καταφορα άδικο να μετρήσουν μόνο φέτος τα δυσπροσιτα..

Δεν πρεπει να μετρησουν ουτε φετος, συναδελφισσα! Ουτε για τους μονιμους διορισμους, ουτε για τον πινακα αναπληρωτων! Δεν μπορει να γινεται διατρητος ο νομος καθε στιγμη που κατι καινουριο θα καπνισει στον καθενα! >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1027 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:03:06 μμ »
Oύτε βουλευτή δεν τον βλέπω τον καημενούλη  μετά τις εκλογές!  ;D ;D ;D ;D ;D
Καταραμένη είναι αυτή η καρέκλα του υπουργείου παιδείας; Όποιος κάθεται...μετά αποχαιρετά την Αλεξάνδρεια που φεύγει!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1028 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:03:44 μμ »
Άρα.. το δικαιότερο είναι να μην προσμετρηθεί ούτε τη νέα χρόνια ο διπλασιασμος μορίων για δυσπρόσιτα. Τι πιο απλό; Σε τι στοχεύουν οι "καινοτομίες" του υπουργείου αυγουστιάτικα;

Στην κυρια ψηφοφορο απο τη Σαμο που δεν μπορουσε να παει επειδη ηταν χαμηλα στον πινακα! Με τη νομοθετικη ρυθμιση, αν το κενο "δεν καλυφθει με τις γενικες διαταξεις", ο αναπληρωτης θα προσλαμβανεται με αιτηση του! Αντε να ψαχνεις ολες τις ΔΔΕ για να βρεις ποιο κενο δεν καλυφθηκε και να κανεις αιτηση!!! Θα κανει αιτηση ο ντοπιος που θα το γνωριζει κι ο αναπληρωτης ψηλοτερα στον πινακα θα μενει ανεργος στο σπιτι του η αν εχει βαλει το κουτακι θα ξενιτευεται σε σχολειο που ΔΕΝ δινει διπλασια μορια...

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1029 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:07:21 μμ »
Νομίζεις, γλυκιά μου!!! Αναλώσιμη είσαι για το υπουργειο, ακόμα δεν το κατάλαβες; Όλοι όσοι ζούμε στην Ελλάδα είμαστε αναλώσιμοι.Μπορεί μια χαρά να σε πετάξει έξω κι ας έχεις πενταπλά μόρια -όχι μόνο διπλα- από όποιο δυσπρόσιτο θες! Κοίτα τους διοριστεους του 2008, που ακόμα τους ταλαιπωρει τους ανθρώπους, κοίτα τους 2.000 συναδέλφους, που απέλυσε μέσα σε ένα βράδυ καταργώντας τις ειδικότητες τους και με νόμο που ψήφισε τους ξαναπαίρνει ως ωρομίσθιους πια...Κοίτα πόσους μόνιμους θα απολύσει τώρα με την υποτιθέμενη... "αντικειμενική και αξιοκρατική" αξιολόγηση κολλώντας τους τη ρετσινιά ότι δεν ήταν καλοί στη δουλειά τους!!! Κοίτα, τέλος, πόσους χιλιάδες εκπαιδευτικούς ταλαιπωρει κάθε χρόνο και τις οικογένειες τους με την μη ικανοποίηση μεταθέσεων/αποσπάσεων! Και κάτι τελευταίο: μη νομίζετε όσοι και ΑΝ θα πάτε σε δυσπρόσιτο θα πιάσετε τον πάπα από τα...άντε να μην πω!
Εδώ θα διαφωνήσουμε, φίλη μου. Πάντα διεκδικούσα το καλύτερο στη δουλειά μου. Νιώθω πολύ περήφανη για τους αγώνες που έχω δώσει στη ζωή μου και το έκανα με το κεφάλι ψηλά, τίποτα δεν μου χαρίστηκε ποτέ, ούτε παρακάλεσα κανέναν για μιά θεσούλα. Ξέρω ότι ισχύει το ίδιο και για σένα. Ό, τι λοιπόν και να μου κάνουν,αυτό δεν μπορεί κανείς να μου το στερήσει. Πάντα λειτουργούσα με βάση το νόμο, για να μην μπορεί κανείς να με χρησιμοποιήσει.
 Όσο για το άλλο που λες, για τα δυσπρόσιτα, αν απευθύνεσαι ειδικά σε εμένα, σου απαντώ ότι, ως έμπειρη πλέον σε κάτι τέτοια, την έχω δει ήδη τη μπανανόφλουδα με τη διπλή μοριοδότηση και γνωρίζω πώς οι πιθανότητες που έχω να δουλέψω εκεί είναι ελάχιστες. Δεν νομίζω ότι ποντάρει κανείς σε αυτό.
 Και σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Όποιος είναι  στην εκπαίδευση για να πιάσει τον παπά από τα άντε μην πεις... ας διαλέξει άλλο κλάδο, εδώ δεν πρόκειται...θα του ξεφύγει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2014, 04:09:06 μμ από papagalia »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1030 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:11:06 μμ »
Στην κυρια ψηφοφορο απο τη Σαμο που δεν μπορουσε να παει επειδη ηταν χαμηλα στον πινακα! Με τη νομοθετικη ρυθμιση, αν το κενο "δεν καλυφθει με τις γενικες διαταξεις", ο αναπληρωτης θα προσλαμβανεται με αιτηση του! Αντε να ψαχνεις ολες τις ΔΔΕ για να βρεις ποιο κενο δεν καλυφθηκε και να κανεις αιτηση!!! Θα κανει αιτηση ο ντοπιος που θα το γνωριζει κι ο αναπληρωτης ψηλοτερα στον πινακα θα μενει ανεργος στο σπιτι του η αν εχει βαλει το κουτακι θα ξενιτευεται σε σχολειο που ΔΕΝ δινει διπλασια μορια...
Ακριβώς, biov! Εξάλλου, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας...ο συγκεκριμένος υπουργός είναι γνωστός για τις..."εξυπηρετήσεις", που κάνει. Σε απλά ελληνικά, τις πελατειακές του σχέσεις. Μην ξεχνάμε το σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει με τη γυναίκα του, που διορίστηκε εν μία νυκτί στο υπουργειο εσωτερικών. Άντε...γιατί δεν έχουμε πάθει ακόμα αλτσχάιμερ!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1031 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:12:55 μμ »
Άρα.. το δικαιότερο είναι να μην προσμετρηθεί ούτε τη νέα χρόνια ο διπλασιασμος μορίων για δυσπρόσιτα. Τι πιο απλό; Σε τι στοχεύουν οι "καινοτομίες" του υπουργείου αυγουστιάτικα;
Σωστο και αυτο!
Με 70.000 αιτησεις αναπληρωτων, αν παρους οσους αναπληρωτες πρεπει, ολα τα κενα θα καλυφθουν και χωρις τη μοριοδοτηση!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1032 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:17:10 μμ »
Εδώ θα διαφωνήσουμε, φίλη μου. Πάντα διεκδικούσα το καλύτερο στη δουλειά μου. Νιώθω πολύ περήφανη για τους αγώνες που έχω δώσει στη ζωή μου και το έκανα με το κεφάλι ψηλά, τίποτα δεν μου χαρίστηκε ποτέ, ούτε παρακάλεσα κανέναν για μιά θεσούλα. Ξέρω ότι ισχύει το ίδιο και για σένα. Ό, τι λοιπόν και να μου κάνουν,αυτό δεν μπορεί κανείς να μου το στερήσει. Πάντα λειτουργούσα με βάση το νόμο, για να μην μπορεί κανείς να με χρησιμοποιήσει.
 Όσο για το άλλο που λες, για τα δυσπρόσιτα, αν απευθύνεσαι ειδικά σε εμένα, σου απαντώ ότι, ως έμπειρη πλέον σε κάτι τέτοια, την έχω δει ήδη τη μπανανόφλουδα με τη διπλή μοριοδότηση και γνωρίζω πώς οι πιθανότητες που έχω να δουλέψω εκεί είναι ελάχιστες. Δεν νομίζω ότι ποντάρει κανείς σε αυτό.
 Και σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Όποιος είναι  στην εκπαίδευση για να πιάσει τον παπά από τα άντε μην πεις... ας διαλέξει άλλο κλάδο, εδώ δεν πρόκειται...θα του ξεφύγει...

Το ξέρω ότι ισχύουν αυτά που λες: "Νιώθω πολύ περήφανη για τους αγώνες που έχω δώσει στη ζωή μου και το έκανα με το κεφάλι ψηλά, τίποτα δεν μου χαρίστηκε ποτέ, ούτε παρακάλεσα κανέναν για μιά θεσούλα."¨ΑΛΛΑ δεν ισχύουν μόνο για σένα (ή για μένα, όπως αναφέρεις). Ισχύουν και για πολύ μεγάλο ποσοστό συναδέλφων μας. Γι' αυτό, δε θα έπρεπε να μιλήσεις τόσο απαξιωτικά σήμερα για αυτούς, επειδή δούλεψαν και έχουν την..."παράλογη" (!!!!) απαίτηση να αναγνωριστεί κι ο δικός τους κόπος, η δική τους προσφορά. Νομίζω, επειδή σε παρακολουθώ χρόνια, τα σημερινά σου post, η επιθετικότητα και η εχθρότητα που έβγαλες, σε αδικούν! Φιλικα...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1033 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:21:01 μμ »
Με  Τό να λέμε τι  είναι δίκαιο Καί τι άδικο για τον καθένα δεν βγαίνει κάτι
Αυτοί πάλι αυτό που θέλουν θα κάνουν
Δυστηχως !
Για άλλη μια φορά την πατήσαμε...
Εδώ δεν ακούει τις προτάσεις ΟΛΜΕ ΔΟΕ θα ακούσει έμας

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1034 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:30:59 μμ »
Ναι αυτό θα ήταν το δίκαιο Landau. Από τις ελάχιστες φορές που συμφωνούμε. Είπα πως το δίκαιο θα ήταν η για όλους η για κανέναν. Δεν γίνεται επιλεκτικά να ανοίξουν οι πίνακες. Δεν υποστήριξα ποτέ το ν.3848, όμως δεν μπορεί συνεχώς να αλλάζουν τα δεδομένα. Ξεκλείδωμα για όλους ή καθόλου.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1035 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:52:23 μμ »
Ναι ξεκλειδωμα για ολους με επιπλέον μοριοδοτηση(θεωρώ υπερβολικό το διπλασιασμό) στα δυσπρόσιτα με αναδρομική ισχύ! Να εμφανιστεί η προϋπηρεσία μας, να αναγνωριστεί και το φανταρικο και οι πρώην ΑΣΕΠ κτλ. Οχι σε νέο ΑΣΕΠ του στυλ οποιος εχει λεφτά κανει ιδιαιτερα και περνάει, μια ζωη εκπαιδευομαστε καιρος να εκπαιδεύσουμε και εμεις χωρις αλλες εξετασεις..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 747
Σύνολο: 769

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.