*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855330 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1694 στις: Αύγουστος 16, 2014, 10:25:37 πμ »
εκτός απο άσχετος δεν πειθεις οτι εισαι κ εκπαιδευτικός!
Μου αρέσει που έβαλες κ τα σ/κ...κανονικό τρολαρισμα!
Λοιπόν για να τελειώνει αυτο το παραμύθι, οι μισθωτοί του ιδιωτικού τομέα έχουν 25 εργάσιμες μερες άδεια το χρόνο κ οι εκπαιδευτικοί περίπου 60 (8 Πάσχα + 7 Χριστούγεννα + 45 Ιούλιο κ Αύγουστο)
Είπες κατι;

Ε ναι αφού στον ιδιωτικό τομέα όλοι δουλεύουν πενθήμερο 5ωρο σαν τους δασκάλους, λογικές οι παραπάνω ημέρες αδείας των τελευταίων... Τα δεδομένα τα συνέκρινα με την κατάσταση που βιώνουν συνομίλικοί μας στον ιδιωτικό τομέα το 2014, όπου τα 850Ε μισθός είναι για πολλούς άπιαστο όνειρο!
Εγώ δε σε κακολόγησα, απο την ασφάλεια του υπολογιστή του μπορεί ο καθένας να πει πολλά, όσον αφορά αν πείθω για εκπαιδευτικός έλα να με δεις στην τάξη μου να κάνω μάθημα..
@Josua & Lopa Ψάξτε να βρείτε αλλού τους εχθρούς σας, όχι ανάμεσα στους συναδέρφους σας!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:50 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1695 στις: Αύγουστος 16, 2014, 10:44:27 πμ »
 Stef_Thess!, μας έπεισες! Φοβερή Λογική!!! Θα μπορούσες να μας συγκρίνεις με τους μισθούς της Μολδαβίας, όπως έκανε και ο Βενιζέλος, που είπε ότι παίρνουν 70 ευρω και...είναι δίπλα μας!!!
(Είπε κατά λέξη: "Υπάρχουν πολλοί μισθοί οι οποίοι είναι 70 ευρώ τον μήνα στην Μολδαβία. Η Μολδαβία είναι δίπλα μας έτσι; Είναι μία ώρα πτήση. 70 ευρώ τον μήνα! Λοιπόν, αντιλαμβάνεστε ότι είμαστε ένα κράτος σε ένα επίπεδο ζωής, πάρα πολύ υψηλό"...)
Μπορείς, επίσης, να κάνεις εισήγηση στου υπουργείο να δουλεύουμε και Ιούλιο και Χριστούγεννα και Πάσχα και να παίρνουμε 500E. Εγώ πάντως, ακόμα να σε δω και στην τάξη σου, συνάδελφο δε σε θεωρώ.-
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2014, 10:46:50 πμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1696 στις: Αύγουστος 16, 2014, 10:53:07 πμ »
KostasMath
"Νόμος 4093/2012 ΦΕΚ Α’ 222 - 12.11.2012: Έγκριση Μεσοπρόθεσμου
ο αριθμός των ετήσιων προσλήψεων και διορισμών του μόνιμου προσωπικού και του προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου στους φορείς της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 3812/2009 δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος συνολικά από το λόγο ένα προς πέντε (μία πρόσληψη ανά πέντε αποχωρήσεις),στο σύνολο των φορέων. "
όλοι εσείς που έχετε fb γιατί δεν του στέλνετε το παραπάνω μήνυμα, για να σταματήσει αυτός ο εμπαιγμός?
και επίσης από δω και πέρα, όπου μιλάει (και μιλάει πολύ), πρέπει κατά την γνώμη μου να ενημερώνουμε με την παραπάνω ανάρτηση, αμάν πια αυτή η κοροϊδία >:(

Το πρόβλημα είναι αύτη η φράση, γιατι δε λέει σε κάθε φορέα ξεχωριστά, αλλά στο σύνολο.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1697 στις: Αύγουστος 16, 2014, 10:55:39 πμ »
Ε ναι αφού στον ιδιωτικό τομέα όλοι δουλεύουν πενθήμερο 5ωρο σαν τους δασκάλους, λογικές οι παραπάνω ημέρες αδείας των τελευταίων... Τα δεδομένα τα συνέκρινα με την κατάσταση που βιώνουν συνομίλικοί μας στον ιδιωτικό τομέα το 2014, όπου τα 850Ε μισθός είναι για πολλούς άπιαστο όνειρο!
Εγώ δε σε κακολόγησα, απο την ασφάλεια του υπολογιστή του μπορεί ο καθένας να πει πολλά, όσον αφορά αν πείθω για εκπαιδευτικός έλα να με δεις στην τάξη μου να κάνω μάθημα..
@Josua & Lopa Ψάξτε να βρείτε αλλού τους εχθρούς σας, όχι ανάμεσα στους συναδέρφους σας!!!

θα συγκρίνεις δουλειές με παρόμοιο επίπεδο γνώσεων, και εξειδίκευσης και όχι ότι να 'ναι. Κι εγώ μπορώ να σου αραδιάσω παραδείγματα γνωστών μου που αμοίβονται με 1400, 1500 και 1600 ευρώ στον ιδιωτικό τομέα και εργάζονται πενθήμερο, οχτάωρο και με μισή ώρα διάλειμμα ημερησίως να περιλαμβάνεται στο οχτάωρο. Κάποιοι από αυτούς έχουν και εταιρικό αυτοκίνητο και όταν η εταιρεία τους τους μετακινεί εκτός του τόπου κατοικίας τους, τους πληρώνει διαμονή σε σουίτα. Ο εκπαιδευτικός προσφέρει εξειδικευμένη εργασία και κάποιος για να ασκήσει το επάγγελμα έχει κάνει επένδυση χρόνου, κόπου και χρήματος σημαντικά μεγάλη. Μπορεί να υπάρχει κάποιο "απόθεμα" στην προσφορά εκπαιδευτικών, από τα προηγούμενα χρόνια, αλλά αν συνεχίσει αυτή η απαξίωση, τότε μεσομακροπρόθεσμα θα υπάρξει πρόβλημα με έλλειψη εκπαιδευτικών, γιατί η "επένδυση" που προανέφερα θα θεωρείται ζημιογόνα και καμία οικογένεια δεν θα μπαίνει στη διαδικασία να κάνει μία τέτοια επένδυση για τα παιδιά της.  Ειδικά αν πιέσουμε κι εμείς, θα ισορροπήσει σε κάτι καλύτερο για τον κλάδο η κατάσταση. Ας μην ξεχνάμε ότι στην Ευρώπη που οι αμοιβές είναι πολύ καλύτερες (πχ πρόσφατα κοιτούσα τους πίνακες αμοιβών των εκπαιδευτικών στην Ιρλανδία και ξεκινούσαν από 30.000 ευρώ ετησίως μέχρι 60.000 ευρώ ετησίως) έχουνε έλλειψη εκπαιδευτικών για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:50 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1698 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:05:09 πμ »
θα συγκρίνεις δουλειές με παρόμοιο επίπεδο γνώσεων, και εξειδίκευσης και όχι ότι να 'ναι. Κι εγώ μπορώ να σου αραδιάσω παραδείγματα γνωστών μου που αμοίβονται με 1400, 1500 και 1600 ευρώ στον ιδιωτικό τομέα και εργάζονται πενθήμερο, οχτάωρο και με μισή ώρα διάλειμμα ημερησίως να περιλαμβάνεται στο οχτάωρο. Κάποιοι από αυτούς έχουν και εταιρικό αυτοκίνητο και όταν η εταιρεία τους τους μετακινεί εκτός του τόπου κατοικίας τους, τους πληρώνει διαμονή σε σουίτα. Ο εκπαιδευτικός προσφέρει εξειδικευμένη εργασία και κάποιος για να ασκήσει το επάγγελμα έχει κάνει επένδυση χρόνου, κόπου και χρήματος σημαντικά μεγάλη. Μπορεί να υπάρχει κάποιο "απόθεμα" στην προσφορά εκπαιδευτικών, από τα προηγούμενα χρόνια, αλλά αν συνεχίσει αυτή η απαξίωση, τότε μεσομακροπρόθεσμα θα υπάρξει πρόβλημα με έλλειψη εκπαιδευτικών, γιατί η "επένδυση" που προανέφερα θα θεωρείται ζημιογόνα και καμία οικογένεια δεν θα μπαίνει στη διαδικασία να κάνει μία τέτοια επένδυση για τα παιδιά της.  Ειδικά αν πιέσουμε κι εμείς, θα ισορροπήσει σε κάτι καλύτερο για τον κλάδο η κατάσταση. Ας μην ξεχνάμε ότι στην Ευρώπη που οι αμοιβές είναι πολύ καλύτερες (πχ πρόσφατα κοιτούσα τους πίνακες αμοιβών των εκπαιδευτικών στην Ιρλανδία και ξεκινούσαν από 30.000 ευρώ ετησίως μέχρι 60.000 ευρώ ετησίως) έχουνε έλλειψη εκπαιδευτικών για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Σε κάποιες χώρες όπως οι Η.Π.Α. ήδη το επάγγελμα του εκπαιδευτικού θεωρείται "παρακατιανό" και όλο και λιγότεροι επιθυμούν να εργαστούν σε αυτό το χώρο. Και δεν έχει να κάνει τόσο με τους μισθούς, όσο με την περίφημη αξιολόγηση και τα σχολεία πολλών ταχυτήτων πυο υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1699 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:09:59 πμ »
Stef_Thess!, μας έπεισες! Φοβερή Λογική!!! Θα μπορούσες να μας συγκρίνεις με τους μισθούς της Μολδαβίας, όπως έκανε και ο Βενιζέλος, που είπε ότι παίρνουν 70 ευρω και...είναι δίπλα μας!!!
(Είπε κατά λέξη: "Υπάρχουν πολλοί μισθοί οι οποίοι είναι 70 ευρώ τον μήνα στην Μολδαβία. Η Μολδαβία είναι δίπλα μας έτσι; Είναι μία ώρα πτήση. 70 ευρώ τον μήνα! Λοιπόν, αντιλαμβάνεστε ότι είμαστε ένα κράτος σε ένα επίπεδο ζωής, πάρα πολύ υψηλό"...)
Μπορείς, επίσης, να κάνεις εισήγηση στου υπουργείο να δουλεύουμε και Ιούλιο και Χριστούγεννα και Πάσχα και να παίρνουμε 500E. Εγώ πάντως, ακόμα να σε δω και στην τάξη σου, συνάδελφο δε σε θεωρώ.-

Αν είσαι ικανοποιημένη με τους μισθούς της Ελλάδας το 2014, με γεια σου και χαρά σου! Δεν θα ανεχτώ όμως να με βάζεις στο ίδιο καζάνι με τον κάθε Βενιζέλο.
Ασφαλώς και δεν προτείνω κάτι τέτοιο. Τα δεδομένα έτσι είναι όμως. Καλώς ή κακώς, έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα και που δουλεύουμε 6 μήνες το χρόνο σαν αναπληρωτές, είναι καλύτερα από το να είμαστε άνεργοι στον ιδιωτικό τομέα. Τουλάχιστον δεν είμαστε βάρος για τους δικούς μας.
Δεν πηγαίνουμε όμως πουθενά έτσι. Πρέπει πάντοτε να παλεύουμε για το καλύτερο. Αυτό ήθελα να καταδείξω εξ' αρχής.
Δεν έχω σκοπό να συνεχίσω την προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου. Άλλωστε συνηθίζεις να παρερμηνεύεις τα λεγόμενά μου. Συνέχισε αν θες να με βλέπεις σαν κόκκινο πανί. Εγώ λέω πως πρέπει να στρέψουμε αλλού την οργή και την αγανάκτησή μας...

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1700 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:15:24 πμ »
θα συγκρίνεις δουλειές με παρόμοιο επίπεδο γνώσεων, και εξειδίκευσης και όχι ότι να 'ναι. Κι εγώ μπορώ να σου αραδιάσω παραδείγματα γνωστών μου που αμοίβονται με 1400, 1500 και 1600 ευρώ στον ιδιωτικό τομέα και εργάζονται πενθήμερο, οχτάωρο και με μισή ώρα διάλειμμα ημερησίως να περιλαμβάνεται στο οχτάωρο. Κάποιοι από αυτούς έχουν και εταιρικό αυτοκίνητο και όταν η εταιρεία τους τους μετακινεί εκτός του τόπου κατοικίας τους, τους πληρώνει διαμονή σε σουίτα. Ο εκπαιδευτικός προσφέρει εξειδικευμένη εργασία και κάποιος για να ασκήσει το επάγγελμα έχει κάνει επένδυση χρόνου, κόπου και χρήματος σημαντικά μεγάλη. Μπορεί να υπάρχει κάποιο "απόθεμα" στην προσφορά εκπαιδευτικών, από τα προηγούμενα χρόνια, αλλά αν συνεχίσει αυτή η απαξίωση, τότε μεσομακροπρόθεσμα θα υπάρξει πρόβλημα με έλλειψη εκπαιδευτικών, γιατί η "επένδυση" που προανέφερα θα θεωρείται ζημιογόνα και καμία οικογένεια δεν θα μπαίνει στη διαδικασία να κάνει μία τέτοια επένδυση για τα παιδιά της.  Ειδικά αν πιέσουμε κι εμείς, θα ισορροπήσει σε κάτι καλύτερο για τον κλάδο η κατάσταση. Ας μην ξεχνάμε ότι στην Ευρώπη που οι αμοιβές είναι πολύ καλύτερες (πχ πρόσφατα κοιτούσα τους πίνακες αμοιβών των εκπαιδευτικών στην Ιρλανδία και ξεκινούσαν από 30.000 ευρώ ετησίως μέχρι 60.000 ευρώ ετησίως) έχουνε έλλειψη εκπαιδευτικών για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Έχεις δίκιο φίλε μου, η Ελλάδα δεν τρώει τα παιδιά της και προσφέρει τις παραπάνω αμοιβές και συνθήκες εργασίας σε όλους τους νέους και νέες που επιθυμούν να εργαστούν...Μου φαίνεται πως μπέρδεψες την Ελλάδα με κάποια άλλη χώρα! Για κοίτα λίγο τον δείκτη ανεργίας και τους μισθούς στους νέους 18-30...Χιλιάδες επιστήμονες με διδακτορικά και εξειδίκευσεις είναι άνεργοι και φεύγουν για το εξωτερικό τί να λέμε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1701 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:17:32 πμ »
Τα δεδομένα τα συνέκρινα με την κατάσταση που βιώνουν συνομίλικοί μας στον ιδιωτικό τομέα το 2014, όπου τα 850Ε μισθός είναι για πολλούς άπιαστο όνειρο!
Eσύ είσαι ικανοποιημένος με τους μισθούς της Ελλάδας το 2014, όπως βλέπεις και στο παραπάνω μήνυμα που ΕΣΥ έγραψες! Εσύ είσαι ικανοποιημένος και με τις συνθήκες εργασίας των εκπαιδευτικών (3 μήνες διακοπές κλπ κλπ). Δες κι εδώ αυτό που ΕΣΥ έγραψες.
Ε ναι αφού στον ιδιωτικό τομέα όλοι δουλεύουν πενθήμερο 5ωρο σαν τους δασκάλους, λογικές οι παραπάνω ημέρες αδείας των τελευταίων...

Όταν νιώθεις τυχερός που έχεις "δουλίτσα",  δεν μπορείς να έχεις "ούτε οργή ούτε και αγανάκτηση, για να τη στρέψεις αλλού". Κάθεσαι στη θεσούλα σου και λες "παλι καλά που δεν πάθαμε τίποτα!"

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2014, 11:20:51 πμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1702 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:23:22 πμ »
Eσύ είσαι ικανοποιημένος με τους μισθούς της Ελλάδας το 2014, όπως βλέπεις και στο παραπάνω μήνυμα που ΕΣΥ έγραψες! Εσύ είσαι ικανοποιημένος και με τις συνθήκες εργασίας των εκπαιδευτικών (3 μήνες διακοπές κλπ κλπ). Δες κι εδώ αυτό που ΕΣΥ έγραψες.

Δεν πιάνεις την ειρωνία των λόγων μου. Τελοσπάντων αν θες διάβασε παλιά μου μηνύματα στο προφίλ μου, να καταλάβεις με τί είμαι ικανοποιημένος και με τί όχι. Αρκετά ως εδώ όμως, έχουμε αρχίσει να κουράζουμε... Ας επανέλθουμε στο θέμα του τόπικ.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1703 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:46:40 πμ »
Το πρόβλημα είναι αύτη η φράση, γιατι δε λέει σε κάθε φορέα ξεχωριστά, αλλά στο σύνολο.
Μόνο που υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αναλογία των συνταξιοδοτήσεων.  Στο σύνολο των φορέων του υπουργείου παιδείας υπάρχουν παντού κενά.
Σε όλους τους φορείς αποσπούν εκπαιδευτικούς.
Δεν νομίζω να υπολογίσουν στο σύνολο τους φορείς του δημόσιου δεν γίνεται να βγαίνουν σε σύνταξη 4.000  μαθηματικοί και να μην προσλαμβάνουν έστω φυσικούς αλλά να διορίζουν στο λιμενικό.
Όπως και να έχουν τα πράγματα παντού υπάρχουν κενά και είναι ψηφισμένο το 1/5! :)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1704 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:51:59 πμ »
Μόνο που υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αναλογία των συνταξιοδοτήσεων.  Στο σύνολο των φορέων του υπουργείου παιδείας υπάρχουν παντού κενά.
Σε όλους τους φορείς αποσπούν εκπαιδευτικούς.
Δεν νομίζω να υπολογίσουν στο σύνολο τους φορείς του δημόσιου δεν γίνεται να βγαίνουν σε σύνταξη 4.000  μαθηματικοί και να μην προσλαμβάνουν έστω φυσικούς αλλά να διορίζουν στο λιμενικό.
Όπως και να έχουν τα πράγματα παντού υπάρχουν κενά και είναι ψηφισμένο το 1/5! :)

Δεν είδα τα προηγούμενα χρόνια αυτό να τους εμποδίζει από το να προσλαμβάνουν προσωπικό οπουδήποτε αλλού εκτός από την εκπαίδευση. Η λογική είναι λέξη άγνωστη στις μνημομιακές κυβερνήσεις των τελευταίων τεσσάρων χρόνων, οπότε ας μην ποντάρουμε στη "λογική" της κυβέρνησης.

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1705 στις: Αύγουστος 16, 2014, 12:08:07 μμ »
Γενικά στον κλάδο μας υπάρχει έλλειψη αυτοπεποίθησης και γι' αυτό το λόγο έχουμε υποστεί ό, τι έχουμε υποστεί. Πολύ εύκολα δεχόμαστε να εργαζόμαστε σε πολύ άσχημες συνθήκες. Προσωπικά, εννοείται ότι θα προτιμήσω τη δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα. Εννοείται ότι είμαι επιστήμονας και δεν θεωρώ τις μέρες άδειας ως σοβαρό δέλεαρ για να παραμείνω σε μία θέση εργασίας.
Αν ήμασταν λίγο σοβαροί, θα διεκδικούσαμε αξιολόγηση με τα επιστημονικά κριτήρια, ούτως ώστε να παίρνουμε αύξηση στο μισθό και προαγωγή, ανάλογη με τη δουλειά που προσφέρουμε και μάλιστα θα πιέζαμε γι΄αυτό.
Αν ήμασταν λίγο σοβαροί, θα εκλέγαμε και σοβαρούς συνδικαλιστές ως εκπροσώπους.
Επίσης, θα πιέζαμε για καλύτερη υλικοτεχνική υποδομή στο χώρο εργασίας μας. Έστω ότι είσαι χειρουργός, θα δεχόσουν να δουλέψεις με σκουριασμένα νυστέρια ή θα έψαχνες αλλού δουλειά;
Το έχω ξαναπεί, κανονικά θα έπρεπε να ντρεπόμαστε όλοι για αυτά που περνάμε. Εγώ ντρέπομαι να μιλάω στους φίλους μου για την αδιοριστία μου, για αυτά που 'περνάω', γιατί η απάντηση όλων είναι: 'Παράτα τα και φύγε', ή 'θες και τα παθαίνεις'. Βέβαια, όλοι οι φίλοι μου εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα, κουράζονται, παιδεύονται, αλλά έχουν και το κεφάλι ψηλά.
Έχω γνωστούς που έφυγαν στο εξωτερικό και μου προτείνουν να κάνω το ίδιο. Οι συνθήκες είναι πολύ σκληρές εκει έξω, αλλά τουλάχιστον, αν είσαι καλός, η αξία σου αναγνωρίζεται, δεν έχεις τον κάθε ένα να σε κάνει σκουπίδι κάθε καλοκαίρι.

Το άσχημο είναι ότι πολλοί συνάδελφοι της γενιάς μου, ξεκινήσαμε με άλλα δεδομένα και μας τα άλλαξαν στην πορεία και τώρα πρέπει να πάρουμε δύσκολες αποφάσεις, χωρίς να είμαστε έτοιμοι συναισθηματικά. Επενδύσαμε χρόνια και κούραση για κάτι που τώρα πια δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1706 στις: Αύγουστος 16, 2014, 12:13:18 μμ »
Καλησπέρα!
Απλά συμφωνώ με τον προλαλήσαντα ή την προλαλήσασα.
Αν ήμασταν λίγο σοβαροί...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1707 στις: Αύγουστος 16, 2014, 12:33:08 μμ »
Έχεις δίκιο φίλε μου, η Ελλάδα δεν τρώει τα παιδιά της και προσφέρει τις παραπάνω αμοιβές και συνθήκες εργασίας σε όλους τους νέους και νέες που επιθυμούν να εργαστούν...Μου φαίνεται πως μπέρδεψες την Ελλάδα με κάποια άλλη χώρα! Για κοίτα λίγο τον δείκτη ανεργίας και τους μισθούς στους νέους 18-30...Χιλιάδες επιστήμονες με διδακτορικά και εξειδίκευσεις είναι άνεργοι και φεύγουν για το εξωτερικό τί να λέμε τώρα...
Κατηγορείς του άλλους ότι δεν καταλαβαίνουν αυτά που γράφεις και τα διαστρεβλώνουν, αλλά κάνεις ακριβώς το ίδιο κι εσύ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.